Tarz Kadın

Uyumlu Renkler Nelerdir?

14.05.2020
255
Uyumlu Renkler Nelerdir?

Uyumlu renkler nelerdir başlıklı yazımızda birbirine uyumlu renkler hangileridir birlikte göreceğiz. Birbirine yakışan renkler ile yapılan kombinler her zaman daha dikkat çekici ve tarz görünmektedir.

Birbirine uyumlu renkler denilince ilk akla gri, siyah, beyaz, lacivert, mavi, yeşil gibi renkler gelmektedir. Bu renklerin dışında bordo ile uyumlu renklerden turuncu ile uyumlu renklere kadar tüm renklerde en uyumlu renkler ile yapılan kombinler doğru sonuçlar vermektedir.

Uyumlu Renkler Nelerdir?

En uyumlu renkler arasından seçtiklerimizi sizlerle paylaşacağız. Farklı renklerin uyumu konusunda bilgi sahibi olmak isterseniz yorum bölümünden bizlere sorabilirsiniz. Sorularınız doğrultusunda detaylı bilgiler verilerek kapsamlı içerikler sunulacaktır.

Uyumlu renkler

Gri İle Uyumlu Renkler

Gri renk kombinleri, giyim dünyasında sıklıkla kullanılan renkler arasında yer almaktadır. Modadan dekorasyona kadar her alanda sıklıkla tercih edilen gri renge yakılan renkler denilince akla pembe, mavi, lacivert, mor, fuşya, sarı, kırmızı ve beyaz gelmektedir. Bu renkleri hiç düşünmeden gri ile kombin edebilirsiniz.

Kırmızı İle Uyumlu Renkler

Kırmızı denilince enerjik, pozitif ve canlı kombinler gelmektedir. Kırmızı renk, dekorasyonda da çok sık kullanılsa da, moda dünyasında daha çok ilgi ve rağbet görmektedir. Kırmızıya yakışan renkler ile etkili kombinler yapmak için diğer renklerde olduğu gibi ten rengi uyumu da dikkate alınmalıdır.

Kırmızı esmere yakışan renkler arasında da yer aldığı için hemen hemen her ren rengi ile hoş bir uyum yakaladığını da belirtmek isterim.

Kırmızıya en çok yakışan renkler beyaz, siyah, sarı, mavi ve yeşil olarak karşımıza çıkmaktadır. Çabasız şıklık için kırmızı beyaz uyumu veya kırmızı siyah uyumu ile kombinler yapabilirsiniz.

En güzel renk uyumları

Beyaz İle Uyumlu Renkler

Renk kombini en kolay yapılan renk beyazdır. Beyazın uyum sağlamadığı bir renk yoktur aslında, buna neden olarak da beyazın özünde ve içeriğinde tüm renkleri barındırdığını belirtmek gerekir.

Beyaza en çok yakışan renkler ise kırmızı, siyah ve mavi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu renkleri her yaşta, her tarzda ve aklınıza gelen her ortamda kullanabileceğiniz kombinler yapabilirsiniz.

Mavi İle Uyumlu Renkler

Son yıllarda modanın her kreasyonuna girmeyi başaran renkler arasında mavi öne çıkmaktadır. Özellikle bebe mavisi, saks mavisi ve parlement mavisi birbirine uyan renkler olarak karşımıza çıkmaktadır.

Maviye yakılan renkler ise beyaz, pembe, sarı, kahverengi, pudra, gri, kırmızı ve turuncu olarak karşımıza çıkmaktadır. Mavi her ten rengi ile uyum yakalayamadığı için ten rengi uyumuna dikkat etmeli ve ayna karşısında görerek kombinlemelisiniz.

renklerin birbiriyle uyumu

Sarı İle Uyumlu Renkler

En uyumlu renkler arasında sarı da bulunmaktadır. Özellikle son dönemlerde moda dünyasında zirve yapan ve yerini koruyan sarıya yakışan renkler çok fazladır.

Sarının pastel tonlarının daha çok kullanıldığını belirterek sarıya yakışan renkleri sıralayalım. Siyah, beyaz, lila, mor, mavi, gri ve kırmızı ile kendisini ve kullanıcısını çok daha iyi gösterecektir.

Turuncu İle Uyumlu Renkler

Turuncu kombini zor bir renktir. Birbirine uyumlu renkler doğrultusunda dikkatli kombinler yapılmalıdır. Turuncu ile kombin yaparken ten rengi uyumu da asla atlanmamalıdır.

Turuncu canlı bir renk olduğu için canlılığını ve parlaklığını kıracak renkler ile kombin edilmelidir. Turuncuya yakışan renkler arasında beyaz, siyah, mor, lila, gri, mavi ve bej rengi gelmektedir.

hangi renkler birbirine uyar

Pembe İle Uyumlu Renkler

Pembe renk, yıllarca sadece bebek, çocuk ve genç kız rengi olarak muamele görse de son dönemlerde bu kırılarak modanın her alanında ve hatta dekorasyonda bile kullanılır hale geldi. Pembenin birçok tonu bulunmaktadır. Bu da herkese hitap eden bir tonunun olma ihtimalinin yüksek olduğu sonucunu çıkarmaktadır.

Özellikle toz pembe ve pudra pembesi her tarz, her yaşa ve her ortama ayak uydurabilen şık kombinler çıkarmaktadır. Pembenin her tonunda kullanılan ve en uyumlu renkler arasında görülen pembeye yakışan renkler ise şöyle. Gri, bebe mavisi, yeşilin açık tonları, turkuaz ve bordo olarak karşımıza çıkmaktadır.

Siyah İle Uyumu Renkler

Uyumlu Renkler Nelerdir? Siyah renk, kadın ve erkek modasında sıklıkla kullanılan renkler arasında yer almaktadır. Ciddi, vakar ve asil kombinlerin adresi olan siyah ile kombin yaparken de dilediğiniz rengi kullanmakta özgürsünüz.

Sadece en uyumlu renkler seçilerek kombin yapıldığı zaman daha da büyüleyici görüneceğini unutmayın. Siyaha en çok yakışan renkler ise kırmızı, beyaz, sarı, mavi, yeşil, bordo ve kiremit rengi olarak karşımıza çıkmaktadır.

renk uyumu

Yeşil İle Uyumlu Renkler

Yeşil renkte, en uyumlu renkler arasında yer alan bir renktir. Her alanda kullanılır, fakat birbiri arasında bile çok farklı ton farkları vardır. Bu nedenle yeşil kombinler yapmadan önce renk uyumu iyice düşünülmeli ve doğru oranda renkler kullanılarak kombin edilmelidir.

Örneğin koyu yeşile uyan renkler ile su yeşiline uyan renkler farklıdır. Çok uğraşmadan yeşil kombinler yapmak istiyorum diyorsanız yeşilin her tonu ile uyum yakalayan krem, sarı, siyah, altın rengi, kahverengi tonları ve kırık beyaz kullanmalısınız.

Moda dünyasında en çok kullanılan renklerin renk uyumu konusuna değindik. Aşağıdaki birbirine uygun renkler görselleri inceleyerek daha fazla fikir sahibi olabilirsiniz.

Bu yazıyı okuyanlar bunlara da baktı⇓

Eflatun İle Uyumlu Renkler

Nar Çiçeği İle Uyumlu Renkler

Nar Çiçeği İle Uyumlu Renkler

Resim Galerisi: Birbirine Uyumlu Renkler

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

ankara evden eve nakliyat
Tarz Kadın Blogu