Tarz Kadın

Süet Koltuk Nasıl Temizlenir-Süet Koltuk Silme

01.09.2019
787
Süet Koltuk Nasıl Temizlenir-Süet Koltuk Silme

Süet Koltuk Nasıl Temizlenir-Süet Koltuk Silme sorusu birçok bayanın sorduğu ama cevabını tam alamadığı soruların başında gelir. Özellikle mevsim geçişlerinde, bayram öncesinde, çocuklu evlerde her an olan koltuk temizliği detaylarını sizler için derledik. Nubuk ve süet koltuklar sıklıkla kullanılmaktadır. Her zaman koltuk yıkama servisine vermek de maddi bir takım külfetler getirmektedir. Koltuklar ne ile silini sorusunun cevabı için gelin detaylara bakalım.

Süet Koltuk Nasıl Temizlenir-Süet Koltuk Silme

Nubuk koltuk ve süet koltuk Arasındaki farkı biliyor musunuz?

Nubuk Ve Süet Arasındaki Fark

Süet tüylü, nubuk ise tüylü bir dokuya sahiptir. Nubuk koltuk yüzeyine dokunulunca kadifemsi bir his verir. Süet koltuk kumaşına dokunulduğunda ise pütürlü ve sert bir doku hissi verir. Sanırsınız ki kirli sakallı bir yüze dokunuyorsunuz.

Yani; nubuk kumaş derinin dış kısmının zımparalanması ile olur. Bu nedenle işçiliği zordur, nubuk fiyatı ise bu nedenle pahalıdır.

Süet ise derinin iç kısmının zımparalanması ile elde edilir. Süet kumaş, nubuk kumaş ile arasındaki en net fark sağlamlıktır. Nubuk biraz daha dayanıklıdır. Süet koltuk kumaşı da düzenli olarak silinir ve dikkatli kullanılırsa en az nubuk kadar uzun süre kullanılabilir.

Nubuk Koltuk Temizliği Nasıl Yapılmalı? hakkındaki kapsamlı incelememiz de görülmeye değer:)

Koltuk ve kanepe temizliği evde yapılırken kullanılan koltuk temizleme seti veya evde yapılan doğal temizlik malzemeleri büyük önem taşır.

Bu yazımıza da göz atabilirsiniz :)   Ahşap Paletten Neler Yapabiliriz- Gözlerinize İnanamayacaksınız

Koltuk temizliği öncesi her bayanın aklında;

  • Koltuklar ne ile silinir?
  • Süet koltuk temizliği nasıl yapılır?
  • Koltuklar ne ile silinmeli?
  • Koltuk lekesi nasıl çıkar?
  • Koltuk lekeleri nasıl çıkar gibi deli sorular dolaşır:)

Kolları sıvayın sizin için önemli kolay koltuk temizliği püf noktaları veriyoruz.

İlk olarak şunu belirtelim. İşinizin kolay bitmesini istiyorsanız koltuk lekesi silme işlemini leke oluşur oluşmaz yapın. En basit lekeler bile hava, ışık ve ısı ile temas ettiği zaman kurur ve temizliği zorlaşır.

Satış temsilcinizin belirttiği veya kullanım kılavuzunda yazdığı ürünleri kullanarak lekeli koltuk temizliği yapın.

Süet Koltuktan Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

Yağ lekesi nerede olursa olsun hemen müdahale edilmelidir. Hemen temizlenmezse leke yerleşerek işin içinden çıkılmaz hal alır.

Yağ lekesi süet koltuk modelinde oluşur oluşmaz derhal lekenin boyutunun 4 katı kadar tuz dökerek 9-10 dakika bekledikten sonra o tuzu alarak tekrar tuz dökün. Bu tuzu bekletmeden yağ dökülen kısmı ovun.

Ardından 2 yemek kaşığı sirke, 1 tatlı kaşığı soda ve 1 tatlı kaşığı bulaşık deterjanını karıştırdıktan sonra lekeli bölgeye sürün ve süet koltuk silme işlemine başlayın. Silme işleminden sonra durulama suyu ile tekrar silerek kurumasını sağlayın. Koltuğunuzda yağ lekesinden eser kalmadığını göreceksiniz.

Süet Koltuk Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?

Beyaz sabun rendesi ile koltuk silme işlemi tükenmez kalem lekesinde etkili olmaktadır. Beyaz sabunu lekenin üstüne rendeleyin. Üstüne sabun krem gibi olacak şekilde su dökün ve yumuşak bir bezle silin.

Bu yazımıza da göz atabilirsiniz :)   Kahverengi Koltuklara Uyumlu Renkler

Süet koltukta tükenmez kalem lekesi çıkarmak için ikinci çözüm kolonyadır. Lekenin hemen üzerine kolonya dökerek ve beyaz bir bezle bölge güzelce silerek süet koltuk kumaşları nasıl temizlenir sorusunun cevabını vermiş olursunuz.

Beyaz sirke ile koltuk temizliği de etkili sonuçlar vermektedir. 1 çay bardağı beyaz sirke, 1 litre su, 1 yemek kaşığı soda ve miksofiber bez yardımı ile süet koltuk ne ile silinir sorusunun cevabı verilmiş olur.

Koltuktan Kan Lekesi Nasıl Çıkar?

Lekenin üzerine bire yedi oranında karıştırılmış alkollü su dökülür. Ve bekletilmeden silinir. Eğer sonuç vermediyse koltukta kan lekesi üzerine diş macunu sıkarak, 10 dakika sonra dilerek lekeden kurtulabilirsiniz.

ÖNEMLİ: Süet koltuk temizliği yaparken nelere dikkat edilmelidir?

  • Süet koltuk kumaşını fazla ıslatmayın.
  • Süet koltuk ıslaklığı ütü ile kurutulmaz.
  • Su ile aşırı derece ıslatılmaz.

Son olarak da leke tutmayan koltuk kumaşları ve kolay temizlenen koltuk kumaşları bilgisi verelim.

Tay tüyü kumaştan yapılan tay tüyü koltuklar hem leke tutmaz, hem su tutmaz, hem de kolay temizlenen kumaşlar olarak bilinir.

Peki; tay tüyü kumaş nasıl olur? Tay tüyü koltuk kumaşı süet ve kadife arası dokuya sahip kullanışlı bir kumaştır. Bu nedenle son dönemlerde kullanımı ve üretiminde çok büyük artışlar vardır. Koltuk temizleme işlemleri sırasında fazla yorulmak istemiyorsanız tay tüyü koltuk kumaşı koltuk modeli tercih edebilirsiniz.

Resim Galerisi: Süet Koltuk Temizliği

 

 

 

Bir önceki makalemiz olan Nubuk Koltuk Temizliği Nasıl Yapılmalı? başlıklı yazımızda Nubuk koltuk temizliği nasıl yapılmalı hakkında bilgiler vermekteyiz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

ankara evden eve nakliyat
Tarz Kadın Blogu