Tarz Kadın

Süet Koltuk Nasıl Temizlenir-Süet Koltuk Silme

Süet Koltuk Nasıl Temizlenir-Süet Koltuk Silme

Süet Koltuk Nasıl Temizlenir-Süet Koltuk Silme sorusu birçok bayanın sorduğu ama cevabını tam alamadığı soruların başında gelir. Özellikle mevsim geçişlerinde, bayram öncesinde, çocuklu evlerde her an olan koltuk temizliği detaylarını sizler için derledik.

Nubuk ve süet koltuklar sıklıkla kullanılmaktadır. Her zaman koltuk yıkama servisine vermek de maddi bir takım külfetler getirmektedir. Koltuklar ne ile silinir sorusunun cevabı için gelin detaylara bakalım.

Süet Koltuk Nasıl Temizlenir-Süet Koltuk Silme

İlk olarak gelen sorular doğrultusunda şu sorunun cevabını verelim. ⇒ Nubuk koltuk ve süet koltuk Arasındaki farkı biliyor musunuz?

Koltuk lekesi nasıl çıkar-süet koltuk nasıl temizlenir

Nubuk Ve Süet Arasındaki Fark

Süet tüylü, nubuk ise tüysüz bir dokuya sahiptir. Nubuk koltuk yüzeyine dokunulunca kadifemsi bir his verir. Süet koltuk kumaşına dokunulduğunda ise pütürlü ve sert bir doku hissi verir. Sanırsınız ki kirli sakallı bir yüze dokunuyorsunuz.

Nubuk kumaş derinin dış kısmının zımparalanması ile olur. Bu nedenle işçiliği zordur, nubuk fiyatı ise bu nedenle pahalıdır.

Süet ise derinin iç kısmının zımparalanması ile elde edilir. Süet kumaş, nubuk kumaş ile arasındaki en net fark sağlamlıktır. Nubuk biraz daha dayanıklıdır. Süet koltuk kumaşı da düzenli olarak silinir ve dikkatli kullanılırsa en az nubuk kadar uzun süre kullanılabilir.

Süet koltuk temizliği

Nubuk Koltuk Temizliği Nasıl Yapılmalı? hakkındaki kapsamlı incelememiz de görülmeye değer:)

Koltuk ve kanepe temizliği evde yapılırken kullanılan koltuk temizleme seti veya evde yapılan doğal temizlik malzemeleri büyük önem taşır.

Koltuk temizliği öncesi her bayanın aklında;

  • Koltuklar ne ile silinir?
  • Süet koltuk temizliği nasıl yapılır?
  • Koltuklar ne ile silinmeli?
  • Koltuk lekesi nasıl çıkar?
  • Süet koltuk kumaşları nasıl temizlenir?
  • Koltuk lekeleri nasıl çıkar gibi deli sorular dolaşır:)

Kolları sıvayın sizin için önemli kolay koltuk temizliği püf noktaları veriyoruz.

İlk olarak şunu belirtelim. İşinizin kolay bitmesini istiyorsanız koltuk lekesi silme işlemini leke oluşur oluşmaz yapın. En basit lekeler bile hava, ışık ve ısı ile temas ettiği zaman kurur ve temizliği zorlaşır.

Süet koltuk yağ lekesi nasıl çıkar-süet koltuk temizliği

Satış temsilcinizin belirttiği veya kullanım kılavuzunda yazdığı ürünleri kullanarak lekeli koltuk temizliği yapın.

Süet Koltuktan Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

Yağ lekesi nerede olursa olsun hemen müdahale edilmelidir. Hemen temizlenmezse leke yerleşerek işin içinden çıkılmaz hal alır.

Yağ lekesi süet koltuk modelinde oluşur oluşmaz derhal lekenin boyutunun 4 katı kadar tuz dökerek 9-10 dakika bekledikten sonra o tuzu alarak tekrar tuz dökün. Bu tuzu bekletmeden yağ dökülen kısmı ovun.

Ardından 2 yemek kaşığı sirke, 1 tatlı kaşığı soda ve 1 tatlı kaşığı bulaşık deterjanını karıştırdıktan sonra lekeli bölgeye sürün ve süet koltuk silme işlemine başlayın. Silme işleminden sonra durulama suyu ile tekrar silerek kurumasını sağlayın. Koltuğunuzda yağ lekesinden eser kalmadığını göreceksiniz.

Koltuk Lekeleri Nasıl Çıkar

Süet Koltuk Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?

Beyaz sabun rendesi ile koltuk silme işlemi tükenmez kalem lekesinde etkili olmaktadır. Beyaz sabunu lekenin üstüne rendeleyin. Üstüne sabun krem gibi olacak şekilde su dökün ve yumuşak bir bezle silin.

Süet koltukta tükenmez kalem lekesi çıkarmak için ikinci çözüm kolonyadır. Lekenin hemen üzerine kolonya dökerek ve beyaz bir bezle bölge güzelce silerek süet koltuk kumaşları nasıl temizlenir sorusunun cevabını vermiş olursunuz.

Beyaz sirke ile koltuk temizliği de etkili sonuçlar vermektedir. 1 çay bardağı beyaz sirke, 1 litre su, 1 yemek kaşığı soda ve miksofiber bez yardımı ile süet koltuk ne ile silinir sorusunun cevabı verilmiş olur.

Süet koltuktan kan lekesi nasıl çıkar-süet koltuk kumaşları nasıl temizlenir

Koltuktan Kan Lekesi Nasıl Çıkar?

Lekenin üzerine bire yedi oranında karıştırılmış alkollü su dökülür. Ve bekletilmeden silinir. Eğer sonuç vermediyse koltukta kan lekesi üzerine diş macunu sıkarak, 10 dakika sonra dilerek lekeden kurtulabilirsiniz.

ÖNEMLİ: Süet koltuk temizliği yaparken nelere dikkat edilmelidir?

  • Süet koltuk kumaşını fazla ıslatmayın.
  • Süet koltuk ıslaklığı ütü ile kurutulmaz.
  • Su ile aşırı derece ıslatılmaz.

Son olarak da leke tutmayan koltuk kumaşları ve kolay temizlenen koltuk kumaşları bilgisi verelim.

Tay tüyü kumaştan yapılan tay tüyü koltuklar hem leke tutmaz, hem su tutmaz, hem de kolay temizlenen kumaşlar olarak bilinir.

Peki; tay tüyü kumaş nasıl olur? Tay tüyü koltuk kumaşı süet ve kadife arası dokuya sahip kullanışlı bir kumaştır. Bu nedenle son dönemlerde kullanımı ve üretiminde çok büyük artışlar vardır. Koltuk temizleme işlemleri sırasında fazla yorulmak istemiyorsanız tay tüyü koltuk kumaşı koltuk modeli tercih edebilirsiniz.

Koltuktaki lekeler nasıl çıkar

Koltuk Silmenin Püf Noktaları

Koltuktaki lekeler nasıl çıkar sorusunda ilk olarak koltuğun türü belirlenir. Koltuk silme işlemi öncesi mutlaka elektrikli süpürge ile güzelce süpürün.

Kanepe veya koltuğu yatak konumuna geliyorsa suet koltuk silme işlemi öncesi mutlaka yatak konumuna getirin.

Temizlik alanına bir kova su deterjanlı bir kova su da temiz su getirin.

Koltuk lekeleri nasıl temizlenir sorusu doğrultusunda kullanacağınız temizlik ürününü yeteri kadar yanınıza alın.

Koltuk silme işlemini mutlaka dairesel hareketlerle aşırı bastırmadan yapın.

Basit koltuk lekesi çıkarma için bulaşık makinesi parlatıcısı, arap sabunu, sirkeli su veya beyaz sabun rendesi kullanın.

Koltuk silme işleminden sonra yüzeyde deterjan kalmasını önleyin.

Resim Galerisi: Süet Koltuk Temizliği

 

 

 

Bir önceki makalemiz olan Brillant Perde Modelleri 2021 başlıklı yazımızda Brillant Perde Modelleri hakkında bilgiler vermekteyiz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tarz Kadın Blogu