Kadife Koltuk Nasıl Temizlenir? Etkili Çözümler

04.10.2020
1.908
Kadife Koltuk Nasıl Temizlenir? Etkili Çözümler

Kadife Koltuk Nasıl Temizlenir başlıklı yazımızda kadife koltuk temizliği hakkında püf noktaları ve pratik temizleme tüyoları paylaşacağız. Özellikle de kadife koltuk neyle silinmelidir diyeceğiz.

Yazımızın sonunda kadife koltuk temizliği hakkında bilmeniz gereken her şeyi öğreneceksiniz. Ayrıca kadife koltuk kumaşı nasıl temizlenmelidir sorusunun cevabını da göreceksiniz.

Kadife Koltuk Neyle Silinir? Nasıl Temizlenmelidir?

 • Kadife koltuk lekesi nasıl çıkar
 • Kadife koltuktan şarap lekesi nasıl çıkar
 • Kadife koltuktan çay lekesi nasıl çıkar
 • Kadife koltuktan vişne suyu lekesi
 • Kadife koltuktan çay lekesi nasıl çıkar
 • Kadife koltuktan tükenmez kalem lekesi nasıl giderilir? Hemen hemen her evde olan koltuk lekelerinin çözümünü birlikte görelim.

Aşırı kirli ve lekeli kadife Koltuk Temizliği Nasıl Olmalı

Kadife Koltuk Nasıl Temizlenmelidir?

Kadife koltuk nasıl silinmelidir? Açık ve koyu kadife koltuk temizleme işlemi sırasında kesinlikle yıpratıcı ürünler kullanmamalısınız. Fırçalama çitileme işlemi yapmamalısınız.

Kadife koltuk silme işlemine başlamadan önce kullanacağını koltuk temizlik seti ürününü koltuğun görünmeyen bir yerinde kullandıktan sonra genel temizlik yapmalısınız.

Koltuk yıkama ve silme işlemini koltuk temizliği yapan firmalara yaptırmayacaksanız doğal ürünler kullanmanızı ve leke oluşur oluşmaz silmenizi öneriyorum.

Silme işlemi koltuğun yönüne göre yapılmalıdır. Aksi halde o kısımda kadife koltuk tüylerinde yön değişikliği olacaktır.

Renk değişikliği ve renk solmaması için koltuk silme işlemi için sıcak su kullanmayın.

Ilık su en doğru tercih olacaktır.

Açık renk kadife koltuk nasıl silinmelidir

Kadife Koltuk Hangi Deterjanla Temizlemelidir?

Kadife kumaş koltuk temizliği için amonyaklı su en doğru tercih olacaktır. 10 lt ılık su içine yarım çay bardağı amonyak ekleyerek koltuk silme işlemini yapabilirsiniz.

 • Bulaşık deterjanı ılık su
 • Çamaşır makinesi deterjanı ılık su
 • Saf doğal sabun rendesi ılık su
 • Doğal makine deterjanları ılık su

Bu tekniklerin her birini ayrı ayrı deneyebilirsiniz. Ayrı ayrı denedikten sonra kadife koltuktan leke çıkarma işleminde başarılı olamıyorsanız kuru temizleme veya profesyonel destek almalısınız.

Kadife koltuk temizleme nasıl yapılmalıdır?

Koltuk temizleme işlemi sonrası koltuklarınızın parlak olması için sirkeli su ile durulamanız iyi sonuç almanız sağlayacaktır.

Kadife Koltuktan Şarap Lekesi Nasıl Çıkar?

Kadife koltukta şarap lekesi nasıl çıkar? Leke oluşur oluşmaz ılık su ile silerek sirkeli su ile durulamalısınız.

Koltuk yıkama

Koltuktan Çay Lekesi Nasıl Çıkar?

Kadife koltuktan çay lekesi nasıl çıkar? Çay lekesi oluşur oluşmaz silinirse daha etkili sonuç verir. Çay dökülen alanın suyu hemen peçete ile alınır. Beyaz sabun rendesi ile sabunladıktan sonra silinerek durulanmalıdır.

Lekeli bölgenin üstüne limon sıkılarak 15 dakika bekledikten sonra pamuklu bez ile fazla suyu alınarak silebilirsiniz.

Koltuktan Vişne Suyu Lekesi Nasıl Çıkar?

Kadife koltuktan vişne lekesi leke oluşur oluşmaz yapılırsa kolay olur.

Vişne Suyu Lekesi Nasıl Çıkar

Leke oluşunda kağıt havlu ile lekenin fazlalığı alınır. Ardından ılık su ve yukarıda bahsettiğimiz deterjanlardan biri kullanılarak koltuk silinmelidir. Daha sonra da sirkeli su ile durulanmalıdır.

Vişne suyu lekesi nasıl temizlenmelidir? Vişne suyu lekesini giderme  malzemeleri arasında kolonya ve limon karışımı da vardır. Lekeli bölgeye alkol oranı yüksek kolonya ve limon karışımı sürüldükten sonra 15 dakika bekletmelisiniz. Bu sırada ovma işlemi yapabilirsiniz. İşlemlerin sonunda durulayarak kurutabilirsiniz.

Kadife Koltuktan Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?

Leke çıkarma işlemi için ilk olarak lekenin üzerine aşağıda bahsi geçen ürünleri sade olarak dökün ve nemli bez ile silin. Ardından temizlik ürününe su ilave ederek tekrar silin ve sirkeli su ile durulayın.

Kadife koltuktan tükenmez kalem lekesi nasıl çıkar? Kadife koltuklar nasıl temizlenmelidir

 • Amonyaklı su
 • Beyaz sirkeli su
 • Saf alkol karışımlı su
 • Saf sabunlu su iyice çözülmüş çamaşır makinesi deterjanlı su ile kadife koltuk silme işlemi yapın. Böylece tükenmez kalem lekesini kolaylıkla çıkartabilirsiniz.

Mutlaka okumalısınız! Nubuk Koltuk Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

Bir önceki makalemiz olan Yeni Sezon Nevresim Takımı Modelleri: Tek Ve Çift Kişilik Modeller başlıklı yazımızda Yeni Sezon Nevresim Takımı Modelleri hakkında bilgiler vermekteyiz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tarz Kadın Blogu