Tarz Kadın

Kadife Koltuk Nasıl Temizlenir?

04.10.2020
1.486
Kadife Koltuk Nasıl Temizlenir?

Kadife Koltuk Nasıl Temizlenir başlıklı yazımızda son dönemlerin en gözde koltuk modelleri arasında yer alan kadife koltuk temizliği hakkında önemli bilgiler paylaşacağız. Kadife koltuk modelleri lüks görünümü ve şık duruşu nedeni ile kullanıldıkları her alanda dikkatleri üzerine çekmektedir.

Bu nedenle kadife koltuk modelleri salon dekorasyonunda, oturma odası dekorasyonunda çok rağbet görmektedir. Bu kadar çok kullanılan kadife koltuk lekesi de illaki sorun teşkil eder. Yazımızın sonunda kadife koltuk temizliği hakkında bilmeniz gereken her şeyi öğrenecek, kadife koltuk kumaşı nasıl temizlenir detaylı bir şekilde öğreneceksiniz.

Kadife Koltuk Nasıl Temizlenir?

 • Kadife koltuk lekesi nasıl çıkar
 • Kadife koltuktan şarap lekesi nasıl çıkar
 • Kadife koltuktan çay lekesi nasıl çıkar
 • Kadife koltuktan vişne suyu lekesi
 • Kadife koltuktan çay lekesi nasıl çıkar
 • Kadife koltuktan tükenmez kalem lekesi nasıl çıkar gibi hemen hemen her evde oluşabilecek lekelerin çözümünü birlikte görelim.

Kadife Koltuk Temizliği Nasıl Olmalı

Kadife Koltuk Nasıl Temizlenmelidir?

Kadife koltuk nasıl silinir? Kadife koltuk temizleme işlemi sırasında kesinlikle yıpratıcı ürünler kullanmamalısınız. Fırçalama çitileme işlemi yapmamalısınız.

Kadife koltuk silme işlemine başlamadan önce kullanacağını koltuk temizlik seti ürününü koltuğun görünmeyen bir yerinde kullandıktan sonra genel temizlik yapmalısınız.

Kadife koltuk nasıl silinir? Koltuk yıkama ve silme işlemini koltuk temizliği yapan firmalara yaptırmayacaksanız doğal ürünler kullanmanızı ve leke oluşur oluşmaz silmenizi öneriyorum.

Silme işlemi koltuğun yönüne göre yapılmalıdır. Aksi halde o kısımda kadife koltuk tüylerinde yön değişikliği olacaktır.

Renk değişikliği ve renk solmaması için koltuk silme işlemi için sıcak su kullanmayın.

Ilık su en doğru tercih olacaktır. Kadife koltuklar nasıl temizlenir

Kadife koltuk nasıl silinir

Kadife Koltuk Hangi Deterjanla Temizlemelidir?

Kadife kumaş koltuk temizliği için amonyaklı su en doğru tercih olacaktır. 10 lt ılık su içine yarım çay bardağı amonyak ekleyerek koltuk silme işlemini yapabilirsiniz.

 • Bulaşık deterjanı ılık su
 • Çamaşır makinesi deterjanı ılık su
 • Saf doğal sabun rendesi ılık su
 • Doğal makine deterjanları ılık su

Bu tekniklerin her birini ayrı ayrı deneyebilirsiniz. Ayrı ayrı denedikten sonra kadife koltuktan leke çıkarma işleminde başarılı olamıyorsanız kuru temizleme veya profesyonel destek almalısınız.

Kadife koltuk temizleme nasıl yapılır?

Koltuk temizleme işlemi sonrası koltuklarınızın parlak olması için sirkeli su ile durulamanız iyi sonuç almanız sağlayacaktır.

Kadife Koltuktan Şarap Lekesi Nasıl Çıkar?

Kadife koltukta şarap lekesi nasıl çıkar sorusuna cevabımız leke dökülür dökülmez ılık su ile silinmeli ve sirkeli su ile durulanmalıdır.

Koltuk yıkama

Koltuktan ay Lekesi Nasıl Çıkar?

Kadife koltuktan çay lekesi nasıl çıkar. Çay lekesi oluşur oluşmaz silinirse daha etkili sonuç verir. Çay dökülen alanın suyu hemen peçete ile alınır. Beyaz sabun rendesi ile sabunladıktan sonra silinerek durulanır.

Lekeli bölgenin üstüne limon sıkılarak 15 dakika bekledikten sonra pamuklu bez ile fazla suyu alınarak silinir.

Vişne Suyu Lekesi Nasıl Çıkar?

Kadife koltuktan vişne lekesi leke oluşur oluşmaz yapılırsa kolay olur.

Vişne Suyu Lekesi Nasıl Çıkar

Leke oluşunda kağıt havlu ile lekenin fazlalığı alınır. Ardından ılık su ve yukarıda bahsettiğimiz deterjanlardan bir kullanılarak koltuk silinerek sirkeli su ile durulanır.

Vişne suyu lekesi nasıl temizlenir sorusunun cevabında kolonya ve limon karışımı da vardır. Lekeli bölgeye alkol oranı yüksek kolonya ve limon karışımı sürüldükten sonra 15 dakika bekletilir. Busırada ovma işlemi yapılır. Süre sonunda durulanarak kurulanır.

Kadife Koltuktan Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Çıkar Sorusunun Cevabı;

Leke çıkarma işlemi için ilk olarak lekenin üzerine aşağıda bahsi geçen ürünleri sade olarak dökün ve nemli bez ile silin. Ardından temizlik ürününe su ilave ederek tekrar silin ve sirkeli su ile durulayın.

Kadife koltuktan tükenmez kalem lekesi nasıl çıkar-kadife koltuklar nasıl temizlenir

 • Amonyaklı su
 • Beyaz sirkeli su
 • Saf alkol karışımlı su
 • Saf sabunlu su iyice çözülmüş çamaşır makinesi deterjanlı su ile kadife koltuk silme işlemi yapılarak tükenmez kalem lekesi çıkartılır.

Mutlaka okumalısınız! Nubuk Koltuk Temizliği Nasıl Yapılmalı?

Bir önceki makalemiz olan Koltuklar Nasıl Temizlenir-Süet Koltuk Neyle Silinir? başlıklı yazımızda Koltuklar nasıl temizlenir, Süet Koltuk Nasıl Temizlenir ve Süet Koltuk Silme hakkında bilgiler vermekteyiz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tarz Kadın Blogu