Nubuk Koltuk Temizliği Nasıl Yapılmalı?

Nubuk Koltuk Temizliği Nasıl Yapılmalı?

Nubuk koltuk temizliği nasıl yapılmalı sorusunun cevabı için buradaysanız, doğru yerdesiniz. Nubuk koltukların temizliği oldukça önemlidir. Nubuk koltuk kumaşları çok hassastır. Nubuk kumaş koltuk temizliğinde en önemli detay ise koltuğu ıslak bırakmamaktır. Düzenli basit nubuk koltuk kumaş temizliği koltuğunuzun daha uzun süre ilk günkü gibi olmasını sağlayacaktır. Genel temizlik koltuk yıkama işleminden önce koltukların bakımı sık sık yapılmalıdır.

Nubuk Kumaş Nedir?

Derinin bir sizi işlemlerle işlendikten sonra ortaya çıkan kumaş türüdür. Şık ve zengin duruşu, sağlamlığı, kolay temizlenmesi, zor leke tutması özellikleri nubuk kumaş koltuk kullanımını artırmıştır. Bu bağlamda nubuk deri koltuk temizliği de önemlidir. Doğru ürünlerle ve doğru yöntemlerle koltuk temizliği için içeriğimize göz atmanız yeterli olacaktır.

nubuk deri koltuk temizliği

nubuk deri koltuk temizliği

Nubuk Koltuk Temizliği Nasıl Yapılmalı?

 • Nubuk koltuk temizliği nasıl yapılmalı?
 • Nubuk koltuklar ne ile silinir?
 • Nubuk koltuk evde nasıl temizlenmeli?
 • Nubuk koltuklar nasıl temizlenir?
 • Nubuk koltuk temizleme işlemleri
 • Doğal yollarla koltuk temizleme nasıl olur?
 • Nubuk koltuk yıkanır mı?
 • Nubuk koltuk silinir mi?
 • Nubuk nasıl temizlenir?
 • Yağlı nubuk koltuk nasıl temizlenir
 • Doğal nubuk koltuk şampuanı ne olabilir gibi soruların cevaplarını göreceğiz.

İşte nubuk koltuk temizliği nasıl yapılır sorusunun ve diğer soruların tüm cevapları…

Nubuk koltuk silinir mi

Nubuk koltuk silinir mi

Evde Nubuk Koltuk Temizleme Yöntemleri

Hanımlar sık sık koltuk temizliği yapar. Birde küçük çocuk varsa tamaaaam:)

Her gün temizlik:) Her gün koltuk silme işlemi:)

Nubuk koltuk temizliği için elde koltuk nasıl silinir diyelim önce.

⇒ Bu işlemleri her türlü koltuklarda uygulayarak kolay koltuk temizliği yapabilirsiniz. Vereceğimiz detaylar nubuk koltuk silinir mi sorusunun da cevabı niteliğindedir.

⇒Nubuk koltuk nasıl temizlenir? Koltuk temizleme işlemine koltuklarınızı güçlü bir elektrik süpürgesi ile süpürerek başlamalısınız. Bu her türlü koltuklarda olduğu gibi nubuk koltuk temizliği işleminde de işinizi kolaylaştıracaktır.

Nubuk koltuk yıkama

Nubuk koltuk yıkama

⇒ Bir kova suya nubuk koltuk temizleme şampuanı veya kalıp sabun rendesi, arap sabunu ya da sirkeli su hazırlayarak koltuklarınızı fazla ovalamadan silebilirsiniz.

⇒ Evde koltuk nasıl yıkanır? Nubuk koltuk derinin işlem görmüş hali olduğu için aşırı ıslatılmaması ,ıslaklığın tamamen alınması son derece önemlidir.

⇒ Nubuk koltuk kumaş temizliği mikrofiber bez zile yapılmalı ve silme işlemi öncesi bezi iyice sıktığınızdan emin olmalısınız.

⇒ Kalıp sabunu direk koltuğa sürmek koltukta leke oluşmasına neden olacağı için sıvı sabunlu su ile yıkmak en doğrusudur.

nubuk koltuk neyle silinir

nubuk koltuk neyle silinir

⇒ Zorlu ve kurumuş nubuk koltuk lekesi temizliği için sıvı sabun, koltuk yıkama şampuanı veya gliserin kullanmanız yeterli olacaktır.

Okurlarımız buna da baktı ⇒ Süet Koltuk Nasıl Temizlenir-Süet Koltuk Silme 

⇒ Nubuk kumaş koltuk kullanıcı yorumları arasında ayda bir kez nubuk koruyucu sprey kullanımının koltukların ömrünü uzattığı yer almaktadır.

⇒ Nubuk kumaş temizliği; Tabi buradaki işlemleri yapmadan önce koltuğunuzun suya ve kullandığınız temizlik maddesine tepkisini ölçmek için koltuğun görünmeyen bir kısmında denemelisiniz. Koltuk kumaşı renk karışması ve solmasını bu şekilde önlemiş olursunuz.

Nubuk Koltukta Sıvı Yağ Lekesi Nasıl Çıkartılır? Sıvı Leke Temizliği

⇒ Yağlı nubuk koltuk nasıl temizlenir? Nubuk kumaştan yağ lekesi nasıl çıkar?

Koltuk temizliğinde en zoru dökülen sıvı yağ temizliğidir. Bunun için leke oluşur oluşmaz sıvı yağın fazlasını peçete ile hemen alınmalıdır. Ardından lekenin üzerine bebek pudrası, yoksa orta dereceli mısır unu dökerek bunların lekeyi içine çekmesi sağlanır.

Nubuk koltuklar evde nasıl temizlenir

Nubuk koltuklar evde nasıl temizlenir-Yağlı nubuk koltuk nasıl temizlenir?

⇒ Bunlar yoksa bolca tuz da dökebilirsiniz. Kullandığınız ürün yağı çekince koltukta hala yağ lekesi varsa yağlı unu veya pudrayı elektrik süpürgesi ile çekerek yenisini dökmelisiniz. Bu işleme nubuk koltuktaki sıvı yağ lekesi bitene kadar devam etmelisiniz.

Nubuk Koltuktaki Çay & Meyve suyu Lekesi Nasıl Çıkar?

⇒ Nubuk koltuktaki meyve suyu lekesi veya çay lekesi gibi yağa göre daha basit lekelerin çıkması biraz daha kolaydır.

⇒ Koltuk neyle silinir?  Nubuk koltuktaki yağ lekesi, koltuk yıkama makinesi ile veya silinerek yapılmaktadır. Nubuk koltuğa dökülen sıvı hemen pamuklu bir bezle veya kuru bir süngerle alınmalı, ardından sabunlu  su veya koltuk şampuanı ilaveli su ile silinir, sirkeli su ile durulanarak kurulanmalıdır.

Eğer leke çıkmadıysa nubuk koltuk temizleme seti vakit kaybedilmeden kullanılmalıdır. Nubuk deri aşırı sulu kalırsa çatlayarak deforme olur. bu nedenle koltuk silme işleminin ardından fazla suyu alınarak kurutulmalıdır.

Nubuk kumaş yıkanır mı

ÖNEMLİ: Nubuk koltuk Koltuklar neyle silinir? Koltuk temizleme işlemlerini yaparken koltuğu fazla ovalamamalı, sert materyal kullanmamalı ve saç kurutma ile kurulama işlemi yaparken saç kurutmayı çok yakından ve uzun süre tutmamalısınız. Aksi halde koltuğunuz deforme olacak belki de delinecektir.

Nubuk Koltuk Yıkanır Mı?-Nubuk Yıkanır Mı?

Nubuk kumaş nasıl yıkanır? Nubuk koltuk temizliği nasıl yapılmalı? Sorusunda en önemli detay koltuğun yıkanıp yıkanmadığıdır.

⇒Nubuk kumaş makinede yıkanır mı?  Nubuk kumaş nasıl yıkanır sorusuna, nubuk makinede yıkanmaz, sadece elde yıkanır diyoruz.

⇒ Nubuk koltuk yıkanır mı? En doğrusu nubuğun yıkanmamasıdır. Ancak yuıkama zorunlu ise mutlaka koltuk yıkama makinesi kullanılmalı ve çok püskürtülen su, nubuk deri koltuk suyu emmeden hemen makine ile alınmalıdır.

⇒ Eğer bunu yapamazsanız nubuk koltuk çatlama yapar. Buda koltuğunuza veda etmeniz gerektiğinin sinyalidir.

⇒ En iyisi siz evde nubuk koltuk yıkama işlemini yapmayın. Uzman yerlere yaptırın. Hatta en sağlıklısı sık sık mikrofiber bezle silin.

Nubuk koltuk temizliği

Nubuk koltuk temizliği

Nubuk Koltuktan Su Lekesi Nasıl Çıkar?

Koltuktaki su lekesi nasıl çıkar? Nubuk koltukta su lekesi oluşmaması için silme işleminden önce elektrik süpürgesi ile lekeli bölgenin ve en az iki karış etrafının tozunu tamamen almalısınız.

⇒ Silme işleminden sonra da kurulama mutlaka yapılmalıdır.

⇒ Gerekirse oda bolca havalandırılmalıdır.

⇒ Çünkü ıslak koltuk kurumadığı sürece tozların yapışarak leke oluşmasına neden olur.

⇒ Bunları yapmanıza rağmen koltukta su lekesi olduysa su ve izopropil alkol karışımlı su ve mikrofiber bez yardımıyla silinmeli, ardından fön makinesi ile hemen kurutulmalıdır.

⇒ Bu işlem de koltuktaki su lekesi çıkarma işlemini yapmadıysa ılık su ve beyaz sirke ile aynı işlemi yapmalısınız.

Koltuk neyle silinir-koltuk sabun ile silinir mi

Nubuk Koltuk Temizleme Köpüğü Ve Şampuanı

⇒ Koltuğunun alırken müşteri temsilcisine kullanacağınız nubuk koltuk temizleme seti ve şampuanı hakkında mutlaka bilgi almalısınız.

⇒ Nubuk koltuk temizliği için bu tür ürünler kullanmak istemiyorsanız özellikle nubuk koltuklar ne ile silinir sorusuna beyaz sirke ve ılık su diyoruz.

Nubuk koltuklar nasıl temizlenir

Nubuk koltuk temizliği nasıl yapılmalı? Nubuk koltukların temizliği, nubuk koltuk yıkanır mı? Nubuk elde silinir mi? Koltuklar hangi deterjanla silinir? Nubuk kumaş ne ile silinir? Nubuk koltuk hangi deterjanla silinir? Nubuk kumaş yıkanır mı? gibi soruların cevaplarını sizler için derleyerek sunduk.

Sizin de nubuk koltuk temizliği için önerileriniz varsa yorum bölümünde bizlerle paylaşabilirsiniz.

Resim Galerisi: Nubuk Nasıl Temizlenir-Nubuk Kumaş Nasıl Temizlenir?

 

Bir önceki makalemiz olan Yeni Sezon Nevresim Takımı Modelleri: Tek Ve Çift Kişilik Modeller başlıklı yazımızda Yeni Sezon Nevresim Takımı Modelleri hakkında bilgiler vermekteyiz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. Batuhan Temizlik dedi ki:

  Nubuk koltuk temizliği hakkında verdiğiniz bilgiler için Konya koltuk yıkama firması olarak teşekkür ederiz.

  1. sedef dedi ki:

   Merhaba,
   Teşekkürler Batuhan bey

 2. Rojda dedi ki:

  Merhabalar.. yazınızın tamamını okudum ama başıma gelen olayı nasıl halledebilirim hala bilemiyorum.. kedim nubuk koltuğuma işedi ve o kokunun nasıl çıkması gerektiğini bilmiyorum.. evde halı-koltuk yıkama makinası var ama kullanayım mı emin olamadım.. sirkeli(evde şuan elma sirkesi vardı) su ile sildim ama yeterli olur mu bilemedim

  1. sedef dedi ki:

   Merhabalar,
   Eğer koltuk kumaşınız uygunsa halı yıkama kullanabilirsiniz. Ayrıca kirli bölgeye kalıp sabunu sürerek koltuğu tekrar silmenizi öneririm. Bu işlemi birkaç kez yapabilirsiniz. Silme işlemi bittikten sonra halı yıkama ile suyu tamamen çekin. Koku hala varsa aynı işlemleri tekrarlayabilirsiniz. Sirke veya karbonat uygulamak isterseniz uzun süre bekletmeyin. Çünkü sirke uzun süre bekletildiği zaman bazı kumaşlarda ağartma yapabilir.

Tarz Kadın Blogu