Tarz Kadın

Saç Derisinde Kaşıntı Nedenleri Ve Tedavisi

03.05.2021
20
Saç Derisinde Kaşıntı Nedenleri Ve Tedavisi

Saç derisinde kaşıntı nedenleri ve tedavisi başlıklı yazımızda saç diplerim kaşınıyor saç derisi neden kaşınır, saç çıkarken kaşıntı yapar mı? Kafada kaşıntı ve saç dökülmesi birbiriyle bağlantılı mıdır? Saç beyazlarken kaşınır mı? Saç kepeklenmesi ve kaşıntı aklımıza ne getirmelidir? Saçtaki egzama kaşıntı yapar mı? Gibi soruların cevaplarını vererek saç derisinde kaşıntı bitkisel çözüm önerileri paylaşacağız.

Saç Derisinde Kaşıntı Nedenleri Ve Tedavisi

Saç neden kaşınır? Saç diplerinde kaşıntı oluşması nedenleri birçok etkene bağlı olabilir. Kaşıntılı saç derisi nedenleri arasında egzama, kepek, mantar, alerji gibi saç derisi hastalıkları olabilir.

kafa kaşıntısı

kafa kaşıntısı

Saç dipleri neden kaşınır? Yanlış bakım ürünleri kullanmak, saçları aşırı sıcak su ile her gün yıkamak, aşırı derecede stres, saç dökülmesi, bakımsız saç derisi gibi nedenler de saç diplerinde kuru kaşıntı kaynağı olabilir.

Saç derisi neden kaşınır soruları arasında toz, kir, bit gibi nedenlerde olabilir. Sorunu çözmek için öncelikle kaşıntının nedenlerini bulmalı, ardından bu yönde tedavi uygulamalısınız.

Saç derisinde kaşıntı nedenlerini birlikte gördük. İlk olarak saç derisinde kaşıntı ve bitkisel çözüm önerilerini birlikte inceleyelim.

Saç Derisinde Kaşıntı Ve Kepek

Kepek kaşıntı yapar mı?  Kepek saç dipleri kuru kaldığı zaman ve saç diplerinde çoğaldığı zaman aşırı derecede kaşıntı yapar. Kepek saç derisi rahatsızlıklarından olan kaşıntının en çok görülen nedenlerinden bir tanesidir.

saç derisinde kaşıntı ve kepek

saç derisinde kaşıntı ve kepek

Kafada kaşıntı ve kepek basit çözümlerle ve basit bitkisel uygulamalarla önerilerle giderilebileceği gibi dermatoloğa gitmenizi gerektirecek düzeyde de olabilir. Aşağıda kuru kaşıntı, saç dökülmesi, saç kaşıntısı ve saçlarda pullanma gibi nedenlere çözüm olabilecek bitkisel öneriler sunuyoruz.

Saç Derisinde Kaşıntı Bitkisel Çözüm Önerileri

Kaşınmak, kanatırcasına değilse kaşıntı için şampuan öneriyoruz. Saç derisini rahatlatacak şampuanı, saç derisi analizi yaptıktan sonra uzman tavsiyesi ile alarak kullanabilirsiniz. Eğer kanatırcasnına bir kaşıntı problemi yaşıyorsanız uzman muayenesi öneriyoruz.

Saç Dökülmesi, Kaşıntı, Kepek ve Kuruluk İçin (Kına)

Kına, saç derisi tedavisinde geçmişten günümüze gelen en etkili tedavi yöntemlerinden ilki olarak karşımıza çıkmaktadır. Saç derisi probleminize göre kınanın içerisine katacağınız ürünler farklılık göstermektedir. Kına, yumurta sarısı, zeytinyağı, ısırgan suyu saç derisine bakım yapan basit bir kına yakma şeklidir.

Kadınlarda Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir (kesin çözüm) Başlıklı yazımızda saç derisini güçlendiren, dökülmeleri, kaşıntıyı, saç derisi rahatsızlıklarını gideren ve bakım yapan tarif paylaşıyoruz. Saç dökülmesine bağlı kaşıntının ve saç dökülmesinin giderilmesi için verilen kürü uygulamanızı tavsiye ediyoruz.

sac kasintisi ne iyi gelir

sac kasintisi ne iyi gelir

Sac Kasintisi Ne İyi Gelir (Elma Sirkesi)

Sirke basit saç kaşıntıları için geçmişten günümüze en geleneksel tedavi yöntemidir. Saç derisinde mantar, kepek ve bakteri önleyerek saç derinizin bakımlı olmasını sağlar.

5’te 1 oranında elma sirkesi ile saçlarınızı  duş sonrası ıslatın 10 dakika bekledikten sonra ılık su ile durulayın.

Kuru Kaşıntı ( Hindistan Cevizi Yağı)

Doğal hindistan cevizi yağını ısıttıktan sonra ılımasını bekleyin. Ilık hale gelen hindistan cevizi yağını saç diplerinize masaj yaparak en az bir saat beklettikten sonra uygun şampuanla yıkayın. Bu doğal kür saç derinizdeki kuru kaşıntı nedenlerini ortadan kaldırarak rahatlama sağlayacaktır.

Kaşıntılı Saç Derisi ( Limon Suyu)

Antiseptik özelliği olan limon suyu, kafadaki kaşıntıyı geçirme özelliğine sahiptir. 8 yemek kaşığı suyun içerisine 1 yemek kaşığı limon suyu ekleyerek  temiz saç derinize masaj yapın ve 15 dakika bekleyerek durulayın.

Saç Derisi Kaşıntısı ( Karbonat)

Alkali oranı en yüksek karbonattır. Saç derisindeki Ph oranını dengeleyerek saçtaki kaşıntıyı giderme özelliğine sahiptir.

2 tatlı kaşığı karbonata bir miktar su ekleyerek kremsi akışkan bir hale getirdikten sonra saç diplerinize uygulayın. 7-8 dakika beklettikten sonra uygun şampuanla yıkayarak durulamanız yeterli olacaktır.

kepek kaşıntı yapar mı

kepek kaşıntı yapar mı

Saç Dökülmesi Ve Kaşıntı ( Çay Ağacı Yağı)

Anti- inflamatuar ve anti-fungal özelliği olan çay ağacı yağı saç dökülmesi ve kaşıntı gibi nedenleri ortadan kaldıracaktır. Çay ağacı yağı uygulaması için bir çay kaşığı çay ağacı yağını şampuanını da ekleyerek kullanmanız yeterli olacaktır. Saçlarınızı normal şampuanla iki  ayrı günde yıkarsanız bir kez de çay ağacı yağı ile hazırladığınız şampuanla yıkamanızı öneriyoruz.

Saç derisi kaşıntısı egzamaya bağlı ise işiniz biraz daha zor demektir. Şimdi hep birlikte saç egzaması nedir? Saçtaki egzamaya ne iyi gelir? Saç egzaması nasıl geçer? Saç derisinde egzama nedenleri ve çözümleri ne bakalım.

Saç Egzaması Nedir?

Saçtaki egzamanın kafa derisinde bulunmasının birkaç nedeni olabilir. Kepek, dermatolojik 1 neden olarak bilinen seboreik dermatit ismi ile bilinen bir neden olabilir. Bu nedenle egzama problemi olanlar ilk olarak dermatoloğa giderek ona göre tedavi uygulanmalıdır diyoruz.

Saç Derisi Egzaması Belirtileri Ve Nedenleri

Saç derisinde kaşıntı ve pullanma, kızarıklık, saç derisinin yağ dengesinin bozulmasıyla ortaya çıkan aşırı yağlanma gibi nedenler egzama belirtileri olarak karşımıza çıkmaktadır.

saç egzaması nedir

saç egzaması nedir

Saç egzaması neden olur? Aşırı terleme, şampuan ve saç kremi gibi ürünlere vücudun tepki vermesi, saç derisindeki aşırı yağlanma, saç derisi kuruluğu, stres, hava, alerji gibi birçok nedeni olabilir.

Kafa derisinde egzama nedenleri belirlenmeli ve bu nedenler ortadan kaldırılarak tedaviye başlanmalıdır. Eğer nedenleriniz siz teşhis edemiyorsanız mutlaka an uzman bir dermatoloğa gitmenizi öneriyoruz.

Saç Egzaması Nasıl Geçer?

Saç egzaması tedavileri arasında topikal steroidler, sante plus egzama şampuanı, topikal nemlendiriciler ve ıslak sargı tedavisi uygulanmaktadır. Saç derisinde egzama için kullanacağınız ürünlerin doğal ürünler olmasını tavsiye ediyoruz.

Tahriş edici ürünler rahatsızlığınızı daha da tetikleyecektir. İçerisinde kükürt, çinko pirition, ketokonazol, salisilik asit, kömür katranı, selenyum sülfit ve kükürt bulunan şampuanlar kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Ilık su ile açıları yıkamaya, stres, nötr şampuan ve sabun kullanmaya, aşırı sıcak suyu asla kullanmamaya, saç derisini doğal bir şekilde nemlendiren ürünler kullanmaya özen gösterin.

Resim Galerisi: Saç Diplerinde Kaşıntı

Bir önceki makalemiz olan Kahve Köpüğü Saç Rengi-Nasıl Elde Edilir-Kimlere Yakışır? başlıklı yazımızda Kahve Köpüğü Saç Rengi-Nasıl Elde Edilir-Kimlere Yakışır hakkında bilgiler vermekteyiz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tarz Kadın Blogu