Saç Diplerinde Kaşıntı Nedenleri Ve En Etkili Tedavi Şekli

05.12.2023
1.854
Saç Diplerinde Kaşıntı Nedenleri Ve En Etkili Tedavi Şekli

Saç diplerinde kaşıntı nedenleri ve tedavisi için kafa derisinde kaşıntı nedenine göre ürün kullanmalısınız. Çünkü saç derisinde sivilce ve kaşıntı olabilir. Sürekli kaşıntı beraberinde saç derisinde kaşıntı kızarıklık olabilir. Bu ve benzeri nedenler için öncelikle teşhis doğru yapılmalıdır.

Aslında saç kaşıntısı neden olur sorusu ile karşılaşmamak için saçlar ılık suyla yıkanmalıdır. Çünkü sıcak su, saç derisi kaşıntısı için tetikleyicidir. Kullanıcılar özellikle kafa neden kaşınır, temiz saç neden kaşınır ve kafa kaşıntısı nasıl geçer sorularına cevap aramaktadır.

Saç Diplerinde Kaşıntı Nedenleri Ve Tedavisi

Aslında saç diplerinde kaşıntı, çoğu zaman kolaylıkla halledilen nedenlerden oluşur.  Ancak bazı durumlarda dermatolojik tedavi gerekmektedir.

 • Saç diplerim çok kaşınıyor, ne yapmalıyım?
 • Saç derisi neden yanarak kaşınır?
 • Saç çıkarken kaşıntı yapar mı?
 • Kafada kaşıntı ve saç dökülmesi birbiriyle bağlantılı mıdır?
 • Saç beyazlarken kaşınır mı?
 • Saçtaki egzama kaşıntı yapar mı?
 • Saç kepeklenmesi ve kaşıntı aklımıza ne getirmelidir?
 • Meydana gelen bu sorunlar nasıl tedavi edilmelidir?

Tüm bu soruların cevapları ile birlikte saç derisinde kaşıntı için bitkisel çözüm önerileri paylaşacağız.

Saç neden kaşınır? Kafa kaşıntısı neden olur? Aslında saç diplerinde kaşınma oluşması nedenleri birçok etkene bağlı olabilir. Kaşıntılı saç derisi nedenleri arasında özellikle egzama, kepek, mantar, alerji gibi saç derisi hastalıkları araştırılmalıdır.

kafa kaşıntısı

kafa kaşıntısı

Saç dipleri neden kaşınır?Bu soruda meydana gelen sorun için öncelikle bakım ürünlerini sorgulamalısınız. Çünkü yanlış saç bakım ürünleri kullanmak gündüz ve gece saç kaşıntısı yapabilir.

Ayrıca saçları aşırı sıcak su ile her gün yıkamak da saç kaşıntısının nedenleri arasındadır. Aslında aşırı stres, saç dökülmesi, bakımsız saç derisi gibi nedenler de saç diplerinde kuru kaşıntı kaynağıdır. Ek olarak kafa derisinde yara da saç derisi kaşıntısının nedenleri arasındadır.

Tüm bunlar seboreik dermatit yani kaşıntı ile birlikte görülen yangısal deri hastalığına neden olmaktadır.

Saç derisi neden kaşınır soruları arasında ek olarak toz, kir, bit gibi nedenlerde olabilir. Aslında sorunu çözmek için öncelikle kaşıntının nedenlerini bulunmalıdır.. Ardından bu yönde tedavi uygulanmalıdır.

Saç derisinde kaşıntı nedenlerini birlikte gördük. Öncelikle saç derisinde kaşıntı ve bitkisel çözüm önerilerini birlikte inceleyelim.

Saç Derisi Dökülmesi

Saç derisi dökülmesi de saç kaşıntısına neden olmaktadır. Yanlış şampuan, saç kremi veya bitkisel ürünler çoğu kez saç derisinden uzaklaştırılamaz. Bu da zaman içinde saç derisi dökülmesine neden olur. Saç derisi dökülürken de deride kaşıntı meydana gelir.

Bunu önlemek için banyo sonrası son durulama suyuna 1 yemek kaşığı elma sirkesi eklemelisiniz. Böylece saç diplerindeki kimyasal kalıntılar kolaylıkla uzaklaştırılır.

Saç Derisinde Sivilce ve Kaşıntı

Aslında saç derisindeki sivilce oluşumu birkaç nedene dayanmaktadır. Saç derisindeki gözenekler kir, bakteri, ölü deri, yağ ve ter gibi maddelerle tıkanarak iltihaplanmaktadır. Sonrasında ise şişlik, kızarıklık ve kaşıntı ortaya çıkar. Hatta bazı kişilerde ağrı ve saç dökülmesi de yapmaktadır.

Saç derisindeki sivilce ve kaşıntı tedavisi için öncelikle düzenli temizlik yapılmalıdır. Sağlıksız beslenme, stres gibi unsurlar ortadan kaldırılmalıdır. Sık sık maşa, fön, boya gibi işlemlerden uzak durulmalıdır.

 • Dengeli ve sağlıklı beslenin.
 • Aşırı baharatlı ve yağlı ürünler yemeyin.
 • Paketli gıdalardan uzak durun.
 • Saçları sık sık ılık su ve saç tipine uygun sabunla yıkayın.
 • Bol su tüketin.
 • Meyve, kuruyemiş ve tahıl gibi besinlerle beslenmeye özen gösterin.
 • Uykunuzu alın.
 • Stresten uzak durun.

Ayrıca doğal ürünlerle tedavi de yapabilirsiniz.

Çay ağacı yağı: 1 tatlı kaşığı Hindistan cevizi yapına 6 damla çay ağacı yağı damlatın. bu karışımla saç diplerine masaj yapın. Malzemeler saçın uzunluğuna ve gürlüğüne göre değişmektedir. Haftada 1 kez yaptığınız masaj sonrası 20 dakika sonra yıkayın.

Elma sirkesi: Son durulama suyu olarak 1 litre suya yarım çay bardağı elma sirkesi ekleyin. Bu su ile durulayın, 20 dakika beklettikten sonra tekrar durulayın. Bu işlem saç derisindeki sivilceleri kurutacak ve kaşıntıyı tedavi edecektir. Haftada bir defa yapmanız yeterlidir.

Saç Derisinde Kaşıntı Ve Kepek

Kepek kaşıntı yapar mı?  Saç diplerindeki kepek kaşıntısı nasıl geçer? Kepek, özellikle saç dipleri kuru kaldığı zaman ve saç diplerinde çoğaldığı zaman aşırı derecede kaşıntı yapar.

Aslında kepek, saç derisi rahatsızlıklarından olan kaşıntının en çok görülen nedenlerinden bir tanesidir. Yani kepek, saç diplerinde kaşıntıyı tetikleyen etkenler arasında ilk sıradadır.

saç derisinde kaşıntı ve kepek

saç derisinde kaşıntı ve kepek

Kafada kaşıntı ve kepek basit çözümlerle ve basit bitkisel uygulamalarla geçer. Ancak saç dibinin kaşınması bir haftadan uzun sürerse veya daha uzun süredir devam ediyorsa dermatoloğa gitmelisiniz.

Aşağıda kuru kaşıntı, saç dökülmesi, saç kaşıntısı ve saçlarda pullanma gibi nedenlere çözüm olabilecek bitkisel öneriler sunuyoruz.

Saç Derisinde Kaşıntı Bitkisel Çözüm Önerileri

Saç dibi kaşıntısı, yani kaşınmak, kanatırcasına değilse saçta kaşıntı için şampuan öneriyoruz. Ancak saç derisini rahatlatacak şampuanı da saç derisi analizi yaptıktan sonra kullanmalısınız.

Aslında saç diplerinde kaşıntı ve dökülme birlikteyse ve kanatırcasına kaşıyorsanız uzman muayenesi öneriyoruz. Çünkü saç diplerinde egzama, zona, diyabete bağlı kaşıntı ve deride mantar enfeksiyonu olabilir.

Tüm bunların dışında atopik dermatit veya seboreik dermatit de olabilir. Bu nedenle saç dibi kaşıntısına bitkisel çözüm öncesi teşhis konulması önemlidir.

Saç Dökülmesi, Kaşıntı, Kepek ve Kuruluk İçin (Kına)

Kafadaki kaşıntı nasıl geçer? Kına, saç derisi tedavisinde geçmişten günümüze gelen en etkili tedavi yöntemlerinden birisidir. Aslında saç derisi problemine göre kınanın içerisine katacağınız ürünler farklılık göstermektedir. Örneğin, kına, yumurta sarısı, zeytinyağı, ısırgan suyu saç derisine bakım yapan basit bir kına yakma şeklidir.

Kadınlarda Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir (kesin çözüm) Başlıklı yazımızda saç derisini güçlendiren, dökülmeyi önleyen kına tarifi paylaşılmıştır.

Bu formül, ayrıca dökülmeleri, kaşıntıyı, saç derisi rahatsızlıklarını gideren ve bakım yapan özelliktedir.

Saç dökülmesine bağlı kaşıntının ve saç dökülmesinin giderilmesi için verilen kürü uygulamanızı tavsiye ediyoruz.

sac kasintisi ne iyi gelir

sac kasintisi ne iyi gelir

Sac Kasintisi Ne İyi Gelir (Elma Sirkesi)

Saç dipleri kaşıntısına ne iyi gelir? Aslında sirke basit saç kaşıntıları için geçmişten günümüze en geleneksel tedavi yöntemidir. Özellikle saç derisinde mantar, kepek ve bakteri önleyerek saç derinizin bakımlı olmasını sağlar. Ayrıca saçlara yumuşaklık ve parlaklık kazandırır.

5’te 1 oranında elma sirkesi ile saçlarınızı duş sonrası ıslatın 10 dakika bekledikten sonra ılık su ile durulayın.

Kuru Kaşıntı ( Hindistan Cevizi Yağı)

Doğal yani organik hindistan cevizi yağı ısıtıldıktan sonra ılımasını bekleyin. Ardından ılık hale gelen hindistan cevizi yağını saç diplerinize masaj yaparak uygulayın.

Sonrasında en az bir saat bekletin ve uygun bir şampuanla yıkayın. Sonuç olarak bu doğal kür, saç derisindeki kuru kaşıntı nedenlerini ortadan kaldırarak rahatlama sağlayacaktır.

Kaşıntılı Saç Derisi ( Limon Suyu)

Saç derisinin kaşınması için tedavi yöntemleri arasında limon suyu da vardır. Aslında antiseptik özelliği olan limon suyu, kafadaki kaşıntıyı geçirme özelliğine sahiptir.

Bunun için 8 yemek kaşığı suyun içerisine 1 yemek kaşığı limon suyu ekleyin. Ardından temiz saç derinize masaj yapın ve 15 dakika bekleyerek durulayın.

Saç Derisi Kaşıntısı ( Karbonat)

Sac dipleri neden kasinir-nasıl geçer? Alkali oranı en yüksek madde karbonattır. Saç derisindeki Ph oranını dengeleyerek saçtaki kaşıntıyı giderme özelliğine sahiptir.

2 tatlı kaşığı karbonata bir miktar su ekleyerek kremsi akışkan bir hale getirdikten sonra saç diplerinize uygulayın. 7-8 dakika beklettikten sonra uygun şampuanla yıkayarak durulamanız yeterli olacaktır.

kepek kaşıntı yapar mı

kepek kaşıntı yapar mı

Saç Dökülmesi Ve Kaşıntı ( Çay Ağacı Yağı)

Anti- inflamatuar ve anti-fungal özelliği olan çay ağacı yağı saç dökülmesinde faydalıdır. Çay ağacı yağı özellikle saçlarda kaşıntı gibi nedenleri ortadan kaldıracaktır. Çay ağacı yağı uygulaması için bir çay kaşığı çay ağacı yağını şampuana ekleyerek kullanmanız yeterlidir. Ayrıca saçlarınızı normal şampuanla iki  ayrı günde yıkarsanız bir kez de çay ağacı yağı ile hazırladığınız şampuanla yıkamalısınız.

Saç derisi kaşıntısı egzamaya bağlı ise işiniz biraz daha zor demektir. Şimdi hep birlikte saç egzaması nedir? Saçtaki egzamaya ne iyi gelir? Saç egzaması nasıl geçer? Ksdın ve erkek saç derisinde egzama nedenleri ve çözümlerine bakalım.

Saç Egzaması Nedir?

Kısa ve uzun saç dibi neden kaşınır? Saçtaki egzamanın kafa derisinde bulunmasının birkaç nedeni olabilir. Özellikle kepek, dermatolojik bir neden olarak bilinen seboreik dermatit olarak da bilinir. Bu nedenle egzama problemi olanlar ilk olarak dermatoloğa giderek ona göre tedavi uygulanmalıdır diyoruz.

Saç Derisi Egzaması Belirtileri Ve Nedenleri

Aslında saç derisinde kaşıntı ve pullanma, kızarıklık, saç derisinin yağ dengesinin bozulmasıyla ortaya çıkmaktadır. Ayrıca aşırı yağlanmaya bağlı saç dibi kaşıntısı da egzama belirtileri olarak karşımıza çıkmaktadır.

saç egzaması nedir

saç egzaması nedir

Saç egzaması neden olur? Aşırı terleme, şampuan ve saç kremi gibi ürünlere vücut alerjik tepki verebilir. Bunların dışında saç derisindeki aşırı yağlanma, saç derisi kuruluğu, stres, hava, alerji gibi birçok nedeni vardır.

Önce kafa derisinde egzama nedenleri belirlenmeli ve bu nedenler ortadan kaldırılarak tedaviye başlanmalıdır. Bunun için ise mutlaka dermatoloğa veya cilt analizi yapan kuruluşlara başvurmalısınız.

Saç Egzaması Nasıl Geçer?

Saç egzaması tedavileri arasında topikal steroidler, sante plus egzama şampuanı yer almaktadır. Ayrıca topikal nemlendiriciler ve ıslak sargı tedavisi uygulanmaktadır. Saç derisinde egzama için kullanacağınız ürünlerin özellikle doğal ürünler olmasını tavsiye ediyoruz. Böylece daha hızlı iyileşme olacaktır. Çünkü tahriş edici yanlış ürünler rahatsızlığınızı daha da tetikleyecektir.

İçerisinde kükürt, çinko pirition, ketokonazol, salisilik asit, kömür katranı, selenyum sülfit ve kükürt bulunan şampuanlar kullanmalısınız.

Saçları özellikle ılık su ile yıkamaya, stresi azaltmaya, nötr şampuan ve sabun kullanmaya özen göstermelisiniz. Ek olarak ise aşırı sıcak suyu kesinlikle önermiyoruz. Özellikle saç derisini doğal bir şekilde nemlendiren ürünler kullanmalısınız

Resim Galerisi: Saç Diplerinde Kaşıntı

Bir önceki makalemiz olan Doğal Saç Modelleri 2024 | Nasıl Yapılır? Kimlere Yakışır? başlıklı yazımızda doğal saç ve Doğal Saç Modelleri hakkında bilgiler vermekteyiz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tarz Kadın Blogu