Tarz Kadın

Kadınlarda Saç Dökülme Nedenleri Ve Tedavisi (kesin çözüm)

07.10.2019
1.072
Kadınlarda Saç Dökülme Nedenleri Ve Tedavisi (kesin çözüm)

Kadınlarda Saç Dökülme Nedenleri Ve Tedavisi; Saç dökülmesi erkeklerde görülmesinin yanı sıra bayanlarda da sıkla görülebilir bir sorundur. Saç yapısı, görüntüsü çoğu insanın vücut yapısını anlatır aslında. yağlı saçlar, kuru saçlar, karma saçlar kişinin cilt yapısını da belli eder. bu nedenle  birçok kişi için de önemli bir olgudur.

Dolayısıyla saçlarda dökülme sonucu insanlarda ciddi olumsuz ve üzücü etkiler bırakabilir. Kadınlarda saç dökülmesi sebeplere bağlıdır. bunun yanı sıra çok çeşitli saç dökülmeleri vardır. konunun detaylarına birlikte bakalım ve yazının sonunda saç dökülmesi ile ilgili çok etkili, saç dökülmesini durduran ve yeni saç çıkartan bitkisel formül paylaşacağız.

işte detaylar…

Kadınlarda Saç Dökülme Nedenleri Ve Tedavisi

 Kadınlarda saç dökülmesi dönemsel gerçekleşebilir. Onun haricinde saçlarda hızlı bir dökülme meydana geliyor ve uzun süredir bu problemle karşı karşıyaysanız doktora başvurmanız gerekmektedir.

Saçı dökülen kadınlar psikolojik olarak çok etkilenirler.

Saçların dökülmesi;

Yoğun saç dökülmesi kadın için büyük bire problemdir. saç dökülmesi nedenlerini sıralayacak olursak beslenme düzeni, hormonlar, stres, mevsim geçişi gibi birçok nedeni olabilir. Saç dökülmesinin durdurulabilmesi için öncelikle neyden kaynaklandığını bilmek gerekir.

Kadınlarda Saç Dökülme Tipleri

 • Kadın tipi saç dökülmesi tedavisi
 • Kadınlarda erkek tipi saç dökülmesi
 • Kadınlarda tepeden saç dökülmesi
 • Kadınlarda şakaklarda saç dökülmesi
 • Kadınlarda önden saç dökülmesi
 • Genetik saç dökülmesi
 • Kadınlarda bölgesel saç dökülmesi
 • Kadınlarda erkek tipi saç dökülmesi tedavisi
 • Genetik saç dökülmesi
 • Kadın tipi saç dökülmesi tipleri vardır.

Kadınlarda en çok görülen saç dökülme şekli kadın tipi saç dökülmesi ve erkek tipi saç dökülmesi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kadınlarda erkek tipi saç dökülmesi tedavisi Erken tanı ile sonuç verir.

Şimdi de sizlere kadınlarda son zamanlarda en çok görülen erkek tipi saç dökülmesi hakkında bilgiler verelim ve genel saç dökülme nedenlerinden bahsedelim istiyorum.

Hadi hanımlar detaylara bakalım:)

Kadınlarda Saç Dökülme Nedenleri Ve Tedavisi

Kadınlarda Erkek Tipi Saç Dökülme 

Kadınlarda erkek tipi saç dökülmesi nedenleri ve kesin çözüm tedavisi;

Son zamanlarda yapılan araştırmalar gösteriyor ki erkek tipi saç dökülmesi, erkeklerin %95’inde kadınların ise %50’sinde ortaya çıkmaktadır. Genetik olan bu durum eğer önlem alınmazsa bir kaç yıl içinde ağır bir kelliğe neden olmaktadır. Genel olarak kellik problemi yaşayan erkeklerin, dökülme sorunu sadece tepe bölgesindedir. Bunun sebebi yan ve enselerde bulunan kıl köklerinin dökülmeye karşı daha korunaklı bir yapıya sahip olmasıdır.

Bu yazımıza da göz atabilirsiniz :)   Saç Örgü Modelleri Yapımı 2020-2021

Genetik olan saç dökülmesi, aniden ortaya çıkan bir problem değildir. Saç dökülmesi sorununun ortaya çıkış sürecinin genelde 16 ile 20 yaş arasında belirtileri başlamaktadır. Saç dökülmesi tehlikesi sadece erken yaşlarda değil geç yaşlarda da rastlanabilen bir problemdir. Erken yaşlarda saçın kalitesini kaybetmesi ile bu durumun ileride erkek tipi saç dökülmesi problemine dönüşeceği bellidir

Genetik saç dökülmesi olan bir bir kişi de ilk olarak görülen belirti saç uzama hızının aşırı derecede düşmesi ve kuaföre gitme süresinin neredeyse iki katına kadar çıkabilmektedir. Diğer belirtiler ise saçların eski parlaklığını, canlılığını kaybederek incelmesi, cansızlaşması ve matlaşmasıdır.

Kadınlarda tepeden saç dökülmesi

Kadınlarda Erkek Tipi Saç Dökülmesi Riski

Erkek Tipi Saç Dökülme de Risk Altındakiler

Bu sadece erkeklere özel bir hastalık değildir. Son dönemlerde kadınlarda da sıklıkla görülmektedir. Sorunun nedeni, belirtileri ve ortaya çıkma süreci her iki cins içinde aynıdır. Nedenler aynı olduğu gibi bu problemin tedavisi de yine aynıdır.

Kadınlarda Erkek tipi saç dökülmesi genetik bir durum olduğundan dolayı anne ve babanın saç dökülmesi ya da kellik probleminin olup olmadığına bakarak saç dökülmesi riski altında olup olmadığınızı anlayabilirsiniz.

Genellikle annesinde kellik problemi olan bireyler, annelerinde sorun olmayanlara göre daha çok risk altındadırlar. Özellikle annesinde bu problemi yaşayan insanlar 15 yaşından sonra  genetik saç dökülmesi ortaya çıkarak büyük sorun oluşturacaktır. Bu tarz dökülmelerde kadınlarda kellik bile görülebilir.

Kadınlarda kelliğe varan aşırı saç dökülmesi

Kadınlarda Erkek Tipi Saç Dökülmesi Nasıl Engellenir?

Erkek tipi saç dökülmesi, tedavisi ya da önlenmesi mümkün olan bir hastalıktır. Önemli olan konu bu durumun erken fark edilip gerekli önlemlerin alınmasıdır. Eğer geç kalınırsa, saç kökleri ölür ve yerine yeni saçların çıkması da çok daha zor bir işlemdir.

Saç dökülmelerinde karşı alınabilecek en iyi önlem DHT hormonunun bastırılmasıdır. Bu da Amerikan Gıda ve İlaç Dairesinin belirlediği üç madde ile yapılabilmektedir. Pcoocapil, Minoxidil ve Finasterid içeren ürünler kullanarak saç dökülmesinin önüne geçebilirsiniz. Saçı dökülen kadınlar bu dökülmeyi dikkate alarak bir dermatoloğa gitmeli ve ona göre tedavi uygulamalıdır.

Kadınlarda şakaklarda saç dökülmesi

Saç Dökülmesi Neden Olur?

Yetersiz Beslenme Saç Dökülmesi Nedeni

Saç dökülmesinin beslenmeyle doğrudan ilişkisi varsa önemli bir sebebinin D vitamini eksikliği, bakır ve çinko eksikliği olduğunu bilmemiz gerekir. D vitamini eksikliği fazla kapalı alanda kalma, güneşle temas etmeme gibi nedenler sonucunda ortaya çıkar. Bilindiği gibi D vitaminini ancak güneş ile karşılayabiliriz.

Hava koşulları sebebiyle vücut yeteri kadar D vitamini ihtiyacını karşılayamıyorsa doktor tavsiyesiyle D vitamini takviyesi yapmak gerekmektedir. Bunun dışında kadınlarda saç dökülmesi bakır ve çinko eksikliği sonucunda ortaya çıkar. Protein tüketiminin az olması buna sebeptir. Proteinin en yoğun olduğu besin ettir. Eğer et tüketimi yoksa protein barındıran besinler tüketilmelidir.

Kadınlarda Saç Dökülme Nedenleri Ve Tedavisi;

Hamilelikte Saç Dökülmesi

Kadınların hamilelik döneminde hormon seviyeleri anormal derecede yükselir. Buna bağlı olarak da hamilelik süresi boyunca saçlarda gürlük ve canlılık görülür. Ancak doğum sonrası hormonlar eski seviyesine ulaşmaya başlayınca ilk tepkiyi saçlar verir ve bu süreçte de saçların döküldüğü gözlemlenir. Ciddi problem gibi gözükse de gayet normaldir. Bu dönemde saçların dökülmesi 2 sene kadar sürebilir. Ancak doktorunuzla konuşarak vitamin takviyesi alırsanız sıkıntı ortadan kalkar.

Bu yazımıza da göz atabilirsiniz :)   Kıvırcık Saç Bakımı Hakkında Mutlaka Bilmeniz Gerekenler

Doğum Kontrol Hapları Saçı Döker mi?

Şaşırtıcı olan bu bilgi ise herkesin yanlış kullanımlarının yol açabileceği zararları görebilir. Doğum kontrol haplarının saç uzattığı ve gürleştirdiği düşünülmektedir. Ancak bilinçsizce kullanım sonucunda saçın yapısını bozmakla birlikte saç tellerini zayıflattığı ve az miktarda döktüğü tespit edilmiştir.

Hormonal Dengesizlik ve Saç Dökülmesi

30 ve sonrası yaş itibariyle kadınların hormon dengeleri bozulur. Dengesizlikler meydana gelir. Kadınlarda saç dökülmesi hormonların dengesiz çalışması sonucunda meydana gelmektedir. Erkeklerde ve bayanlarda belirli hormonlar vardır.

hormonlar hem erkek hem de bayanlarda bulunur. Ancak hormonların hızlı çalışması, bayanlarda erkeklik hormonunun fazla salgılanması sonucu erkeklerde görülebilecek saç dökülmelerinin bayanlarda görülmesine sebep olur. Aşırı saç dökülmesi kadın için sosyal ve psikolojik sıkıntıya sebep olacağı için böyle bir durumda uzmana görünmenizde tarar var.

Saç Dökülmesinde En Etkili Bitkisel Çözüm-Kesin Çözüm

Saçlarınızı yeniden çıkartacak doğal formül ile karşınızdayız. Saç dökülmesinde karşı doğal çozümler içinde bence ilk sıralara yerleşen bir çözüm. Bu bir kına yakma şeklidir. En eski ve çok az biline bir tekniktir. Bizzat deneyerek saç dökülmesini ortadan kaldırdığım için sizlerle paylaşıyorum.

Malzemeler

 • Saç boyunuza göre kına
 • 1 E vitamini kapsülü (saçlarınız belinizden aşağı is 2 E vitamini kapsülü)
 • 1 tatlı kaşığı susam yağı
 • 1 tatlı kaşığı zeytinyağı
 • 1 yumurta akı
 • 1 çay kaşığı argan yağı (yoksa olmaya da bilir)
 • 1 orta boy kuru soğan
 • 3 diş sarımsak
 • 1 yemek kaşığı ısırgan kurusu tozu
 • 1 yemek kaşığı biberiye kurusu
 • 2-3 ceviz yaprağı
 • 1 fiske tuz
 • 5 tane karanfil
 • 2 dal adaçayı

YAPIMI;

⇒ Soğanı kabuğu ile dörde bölün.

⇒ Sarımsağı ikiye bölün

⇒ Minik bir tencereye soğan, sarımsak, biberiye, ısırgan, ceviz yaprağı, karanfil ve adaçayını koyarak üzerini 4 parmak geçecek şekilde su koyun ve kısık ateşte 10 dakika kaynattıktan sonra yarım saat dinlendirin.

 Önemli: Ada çayı ve karanfil kınayı sabitlemek içindir. Bu kına saçlarınıza, yastığınıza ve havluya asla çıkmaz.

Saç dökülmesine karşı kesin çözüm-Kadınlarda Saç Dökülme Nedenleri Ve Tedavisi

⇒ Kına kabının içine kınayı yağları, yumurtayı ve E vitaminini koyduktan sonra tenceredeki karışımın suyunu yeteri kadar dökerek saça sürülecek kıvama getirin.

⇒ Ardından saçlarınıza sürerek 8 saat beklettikten sonra yıkayın.

Önemli: Bu kınayı haftada bir olmak şartı ile 4 kez arka arkaya yakın. Sürenin sonunda saç dökülmesinden eser kalmayacak ve saçlarınız yeniden çıkacak hale gelecektir.

Kadınlarda Saç Dökülme Nedenleri Ve Tedavisi hakkındaki paylaşımımız hakkında sizinde fikirleriniz varsa yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Daha güz saçlarla en güzel saç modellerinde buluşmak temennisiyle:)

Bir önceki makalemiz olan Doğal Saç Modelleri 2021 başlıklı yazımızda doğal saç çeşitleri, doğal saç kesimleri ve doğal saç modelleri hakkında bilgiler vermekteyiz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

ankara evden eve nakliyat
Tarz Kadın Blogu