Tarz Kadın

Sakal Kaşıntısı Nasıl Geçer Tedavisi

14.06.2021
792
Sakal Kaşıntısı Nasıl Geçer Tedavisi

Sakal kaşıntısı başlıklı yazımızda sakal kaşıntısı nasıl geçer tedavisi nedir? Sakal kaşıntısı nasıl önlenir? Sakal kaşıntısı neden olur? Sakal kaşıntısı için ilaç kullanmalı mıyım? doğal tedavisi var mı? Gibi soruların cevaplarını birlikte göreceğiz. Sakal dibi kaşıntısı beylerin korkulu rüyasıdır. Bir kaşınmaya başladı mı durmak bilmez.

Yeni çıkan sakal kaşıntısı ve uzun sakal kaşıntısı evde doğal yollarla giderilebileceğini gibi kimyasal ürünlerle de giderilmektedir. Sakal dibi kaşıntısından muzdarip olan beyler için onların içine su serpecek soruların cevaplarını ayrıntılı bir şekilde sizlerle paylaşıyoruz.

Sakal Kaşıntısı Nasıl Geçer Tedavisi

Yeni çıkan sakal kaşıntısı ile uzun sakal kaşıntısı nedenleri farklıdır. Bu nedenle sakal kaşıntısı için ne yapmalı sorusunun cevabı için ilk olarak sakal kaşıntısı nedenlerini bulmak gerekmektedir.

Sakal kaşıntısı çözümü

Sakal kaşıntısı çözümü

Sakal Kaşıntısı Neden Olur? Sakal Kaşıntısı Nasıl Geçer Tedavisi

Sakal kaşınması nedenleri arasında;

  • Kirli sakal ve kirli cilt
  • Sık sık sakal traşı yapan beylerin ciltlerinde oluşan çatlaklar
  • Sakalda kepek
  • Sakal diplerinde sivilce
  • Cildin aşırı kuru olmaması
  • Aşırı gür sakallarla cildin nefes alamaması
  • Sakallar düzenli olarak bakım yapılmaması
  • Sakal beyazlaması
  • Sakalı ıslak bırakmak
  • Aşırı sert ve gür sakal gibi nedenler sakal kaşıntısı nedenleri arasında yer almaktadır. Bu problemlerin birçoğu evde doğal yollarla veya kremlerle tedavi edilebilir. Ancak 15 günden uzun süren ve kanatırcasına kaşınan sakal kaşıntısı için dermatoloğa gitmenizi öneririz.

Dermatolog cilt analizi sonrası cilt yapınıza uygun antifungal krem, laktik asit içeren kremler, üre içeren kremler, glikolik asit içeren kremler veya daha farklı kremlerle sakal kaşıntısı tedavisi yapmaktadır.

Sakal Kaşıntısı İçin İlaç ( Doğal)

Aşırı derecede kuru cildiniz ve sert sakalınız varsa mutlaka cilt nemlendirme ve sakal yumuşatma işlemi yapmalısınız. Hem cilt nemlendirme hem de sakal yumuşatma işlemini bir arada yapmak için doğal yağlardan ve sakal kreminden yardım alabilirsiniz.

Sakal kaşıntısı tedavisi

Sakal kaşıntısı tedavisi

Doğal ve dengeli beslenme cildi nemlendirdiği için sakal kaşıntısının önüne geçecektir.

Sakal kaşıntısı kepek nedeni ile ise sakalınızı düzenli olarak yıkadıktan sonra 5/1 (5 tatlı kaşığı su, 1 tatlı kaşığı) doğal elma sirkesi ile 10 dakika bekletip dur olmayabilirsiniz.

Kirli Sakal Kaşıntısı

Kirli sakal kaşıntısı için çözüm arıyorsanız, sakalı fırçalamak, peeling yaparak sakal dibindeki ölü deriyi uzaklaştırmak, nemlendirici kullanmak, sakalı yıkama işlemi sonrası kurulamak ve traş makinesi ile traş olmak gerekmektedir.

Kirli sakal kaşıntısı  nedenleri arasında kuru cilt, jilet tıraşı sonrası çatlakları meydana gelmesi, eskimiş jilet ile traş olmak ve çelik alerjisi gelmektedir. Kirli sakal kaşıntısı tedavisi için bu tarz hatalar yapıyorsunuz yapmamanız sakal kaşıntısını önlemek konusunda yardımcı olacaktır.

Uzun Sakal Kaşıntısı

Uzun sakal kaşıntısı nedenleri arasında ise aşırı gür sakal, temizlik kurallarına dikkat edilmemesi, sert sakal ve yıkama sonrası sakal dibinin ıslak bırakılması bulunmaktadır.

Uzun sakal kaşıntısı

Uzun sakal kaşıntısı

Uzun sakal kaşıntısını gidermek için sakal yumuşatılması, özellikle sakal diplerinin temiz tutulması, sakalın düzenli olarak taranarak sakal diplerinin nefes almasının sağlanması gerekmektedir. Uzun sakal yıkama işlemi sırasında şampuan ve saç kremi sakal içinde kullanılmalı ve havlu ile mutlaka kurutulmalıdır.

Uzun sakal kaşıntısı için aşırı uzun sakaldan mümkün olduğunca uzak durmalı, yeni çıkan sakal kaşıntısı için ise mutlaka cilt nemli tutulmalıdır.

“Sakal kaşıntım çok kötü, bu ne kadar sürer” diyorsanız en fazla 2-3 hafta içerisinde ortadan kalkacağını belirtebiliriz. Özellikle kirli sakal kaşıntısında bu süreçte aşırı kaşıntıyı önlemek için mutlaka yukarıda belirttiğimiz detayları gözden geçirmeniz gerekmektedir.

Aşırı sakal kaşıntısı saç diplerinde çiziklere ve yırtıklara neden olacaktır. Bu da işinizi daha da zor hale getirecektir.

Aşırı sakal kaşıntısına anlık çözüm için kaşıma işlemi öncesi yüzünüzü 3/1 oranında sirkeli su ile yıkamanız öneririz. Bu öneri ile sakal kaşınması 1 kaç saatliğine duracaktır.

Sakal kaşıntısı yaşayanların <sakal kaşıntısına ne yaptım” yorumları arasında sakalı nemli tutmak, sakalı temiz tutmak, sakalı kuru tutmak, manuel traştan kaçınmak, traş makinesi ile traş olmak ve düzenli bakım yapmak ilk sıralarda gelmektedir. Sizde sakal kaşıntısı için uyguladığınız yöntemleri yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz

Resim Galerisi: Sakal Kaşıntısı

 

Bir önceki makalemiz olan Sakal Nasıl Çıkar-Etkili Çözümler başlıklı yazımızda sakal nasıl çıkar ve Sakal nasıl çıkar kesin çözüm hakkında bilgiler vermekteyiz.

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tarz Kadın Blogu