Yüz Şekline Göre Sakal Modelleri- Bu Senenin 40+ Sakal Modeli

18.12.2023
2.589
Yüz Şekline Göre Sakal Modelleri- Bu Senenin 40+ Sakal Modeli

Yüz şekline göre sakal modelleri, erkek yüz şekilleri doğrultusunda sakal modelleri ile kullanılmalıdır. Sakal modelleri isimleri, sakal bırakma şekilleri, yüz şekilleri ve sakal stilleri hakkındaki detayları buradan bulabilirsiniz. Yüz tipi belirleme, saç modellerinde olduğu gibi sakal bırakma şekillerinde de önemlidir. Yüz şekli belirleme işleminden sonra erkek sakal modelleri arasından seçim yaparak daha tarz daha karizmatik görünebilirsiniz. Yüze göre sakal modelleri hakkında detaylı bilgiye sahip değilseniz yazımızı sonuna kadar inceleyebilirsiniz.

Yüz Şekline Göre Sakal Modelleri Nelerdir?

Sakal, erkeklerin dış görünüşünü değiştiren, yakışanına da inanılmaz derecede etkileyici bir görünüm sunan bir unsurdur. Yüz tipine göre kısa sakal, uzun sakal, seyrek sakal, gür sakal stilleri, sakal modelleri ile uyumlu şekilde kullanılmalıdır. Görünümünüzü tamamen değiştirecek ve dikkat çekici hale getirecek sakal stilleri için ilk olarak yüz şekli belirleme işlemi yapmalısınız.

en güzel sakal şekilleri

en güzel sakal şekilleri

Rastgele sakal bırakırsanız en güzel sakal şekilleri bile sizi hoş göstermeyecektir. Bunun anlamı şudur. Bir başka arkadaşınızda çok karizmatik duran bir sakal modeli sizde hiç hoş görünmeyebilir.Bu tamamen erkek yüz şekilleri ile alakalıdır.

Oval Yüz Sakal Modelleri Erkek

Oval yüz sakal modelleri nasıl olmalıdır? Kimlere yakışmaktadır? Oval yüz tipi saç modellerinde en çok avantajlı yüz şekli olarak karşımıza çıkmaktadır. Sakal çeşitleri içinde bu kural devam etmektedir.

Erkek oval yüz şekli belirleme nasıl olur? Çene kısmı yuvarlak, elmacık kemikleriniz içeriden geniş ise oval yüz şekline sahipsiniz demektir.

Oval yüz şekline sahip erkekler doğru saç sakal modelleri ile çok daha tarzı yıkarım karizmatik görünebilirler. Oval yüz şekline uygun sakal modelleri isimleri arasında kirli sakal, keçi sakalı, top sakal vardır. Ayrıca gür sakal, sivri sakal çene sakalı, cücük sakal ve bandholz sakal çeşitleri bulunmaktadır.

Oval yüz şekline sahip erkekler bıyıklı sakal modelleri yanında bıyıksız sakal modelleri de kullanabilir. Oval yüz şekline göre sakal modellerini, oval yüz saç oval yüz bıyık modelleri ile eşleştirmeyi unutmayın!

Keçi sakalı

Keçi sakalı

Yuvarlak Yüz Sakal Modelleri

Yuvarlak yüz şekline göre sakal modelleri Nelerdir? Aslında yuvarlak yüzler genelde tombul görünür. O yüzden saç ve sakal modeli seçerken yuvarlak ve tombul yüze yakışan sakal modelleri seçmelisiniz.

Yuvarlak yüz neden tombul görünür? Çünkü yuvarlak yüz şeklinde iki elmacık kemiğine kadar olan kısım ile saç çizgisinden çeneye olan kısım aynı uzunluktadır. Yuvarlak yüzün tombul görünmesini sağlayan en büyük etken budur.

Yuvarlak yüz saç modelleri erkek için sınırlı seçeneklere sahiptir. Saç sakal modelleri ve sakal bıyık modelleri ile bu dezavantajı avantaja dönüştürebilirsiniz. Yuvarlak yüz için en uygun sakal şekilleri yüzü orantılayacak sakal olarak karşımıza çıkmaktadır.

Çeneyi daha ince ve sivri gösteren sakal çeşidi denilince de ilk akla gelen sakal, keçi sakal olarak karşımıza çıkmaktadır. Sivri sakal denilince ilk akla gelen ile sakal modelleri ile yüzünüzü daha orantılı hale getirebilirsiniz.

Sivri sakal

Sivri sakal-yuvarlak yüz için sakal modelleri erkek 

Keçi sakalı nasıl bırakılır? Top sakal çeşitleri olarak da bilinen kesi sakal bıyık ile ve simetri ile kesilmelidir. Genelde bıyık ile birlikte kullanılan keçi sakalı için traş makinesi kullanımı en uygun keçi sakalı bırakma şeklidir. Bıyıklarınızı dudaklarından bir santim dışarıda kalacak şekilde bitirdikten sonra aynı hizadan çene altına doğru inerek oval bir görünüm yakalanmalıdır.

Dikdörtgen Yüz Şekline Göre Sakal Modelleri

Dikdörtgen yüz sakal modelleri hangileridir? Yüz tipleri sakal modeli belirlemede en büyük etkendir. Yüze göre sakal modelleri arasında dikdörtgen yüz de dikkat edilmesi gereken yüz şeklidir. Yüzün uzunluğu genişliğinden daha fazla olduğu için, bu yüzü orantılı hale getirme işlemi sakalla yapılmalıdır.

Yanakları dolgun gösteren sakal modelleri, dikdörtgen yüz şekline yakışan sakal modeli olarak karşımıza çıkmaktadır. Çene altı sakalı, yüz şeklinize yuvarlak bir hat kazandırdığı için doğru sakal modeli diyebiliriz. Çene altı sakalı dışında kirli sakal ve gür sakal da dikdörtgen yüz şekli sakal modelleri arasındadır.

Gür sakal

Gür sakal

Elmas Yüz Tipi Belirleme Ve Sakal Modelleri

Elmacık kemikleriniz aşırı derecede belirgin ise büyük bir ihtimalle elmas yüz tipine sahipsiniz demektir. Elmas yüz tipine sakal modeli olarak bıyıkların öne çıkarıldığı sakal cesitleri kullanılmalıdır. Aslında elmas yüz şeklinde faulleri uzun tutabilirsiniz.

Elmas yüz için sakal modelleri her zaman bıyık modellerinden bir-iki numara daha kısa olmalıdır. Daha tarz ve dikkat çekici bir görünüme sahip olabilirsiniz.

Okurlarımız buna da baktı ⇒ Yüz tipine göre bıyık modelleri

Kalp Yüz Şekli Belirleme Ve Sakal Stilleri

Üçgen yüz şeklinin tam tersine sahipseniz kalp yüz şekli, sizin yüz şekliniz demektir. Kalp yüz şekline sahip kişiler de alın kısmının geniş olduğu ve çene kısmının dar olduğu görülmektedir. Bu da yüz hatlarına kalp görünümü kazandırmaktadır.

Çenenin dar görünümünü daha yuvarlak hale getirecek sakal modelleri sizin için en uygun sakal şekilleri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Sivri sakal, top sakal, balbo sakal, köşe sakal ve ince keçi sakalı size uygun sakal modeli olarak bilinmektedir.

Top sakal

Top sakal

Üçgen Yüz Şekli Belirleme Ve Sakal Modelleri İsimleri

Üçgen yüz sakal modelleri hangileridir? Aslında birçok yüz tipinde sakallı erkek sakalsız erkekten çok daha karizmatik görülmektedir. Özellikle üçgen yüz tipi de bunlardan biridir. Üçgen yüz şekli belirleme için çene kısmının geniş olup olmadığına dikkat etmelisiniz.

Alnın çeneye ve elmacık kemiklerine kıyasla daha dar kaldığı yüz şekline üçgen yüz şekli denilmektedir. En erkeksi yüz tipi olarak bilinen üçgen yüz tipi doğru saç sakal modelleri ile çok daha karizmatik ve erkeksi bir görünüme kavuşmaktadır.

Aslında üçgen yüze giden sakal modelleri, çeneyi dolgunlaştıran sakal çeşitleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Örneğin, çapa sakal olarak da bilinen balbo sakal, üçgen yüz tipine en çok yakışan sakaldır. Balbo sakal dışında keçi sakal, top sakal ve gür sakal da kullanılabilecek sakal modelleri arasındadır.

Aslında yüze giden sakal modelleri, mutlaka yüz tipine yakışan doğru saç modelleri ile birleştirilmelidir. Özellikle saç sakal veya saç, bıyık, sakal uyumu ile daha tarz ve karizmatik görünebilirsiniz.

Uzun Yüzlü Erkek Sakal Modelleri

Uzun yüz sakal modeli ile yüzünüzdeki uzunluğu orantılı hale getirmeniz gerekmektedir. Yüzü daha uzun gösterecek keşi sakal, üçgen sakal modelleri, top sakal, sivri sakal modeli kesinlikle size göre değildir.

Uzun yüz sakal modeli olarak kirli sakal, yan taraflar hafif uzun, çene kısmı daha kısa yuvarlak sakal, şerit sakal, (çenenin tam ortasına minik şerit şeklinde bırakılır) çene kuşağı sakal, (bıyıksız sakal olarak çenenin dış hatlarında uygulanır)

Uzun Yüzlü Erkek Sakal Modelleri

Uzun Yüzlü Erkek Sakal Modelleri

Oblong Yüz Şekli Sakal Modelleri

Oblong yüz nasıl olur? Oval ve uzun bir yüz şeklidir. Yani uzun yüz şeklinin çene ve alın kısmının yuvarlak halidir. Oblong yüz şekline yuvarlak yüze gidecek sakal modelleri kullanılmaktadır. Ancak uzun yüze giden saç modelleri ile birlikte eşleştirilerek kullanılması gerekmektedir.

Köse Sakal Modelleri

Yüz şekilleri ve sakal stillerinde en çok zorlanılan köse sakal modelleridir. Bu nedenle burada minik bir bilgi verelim. Köse, sakalı çok seyrek olan veya sakalı çıkmayanlara denilmektedir. eğer sakalınız aşırı derecede seyrek ise sakalın yoğun olduğu bölgelere uygun sakal modelleri kullanabilirsiniz.

Örneğin, Çene kısmında sakal çok ise yüz şekline uygunluk doğrultusunda keçi sakal, top sakal, üçgen sakal, çapa sakal veya çene altı sakalı bırakabilir veya sakal ekimi ile tüm sakal modellerini kullanabilirsiniz.

Aşağıdaki resim galerisinde erkek sakal modelleri arasından derlediğimiz görselleri paylaşıyoruz. Size yakışacak sakal modellerini bulmak için inceleyebilirsiniz.

Resim Galerisi: En Güzel Sakal Şekilleri

 

Bir önceki makalemiz olan Kahverengi Pantolon Altına Ne Renk Ayakkabı Olur? başlıklı yazımızda Kahverengi Pantolonun Altına Ne Renk Ayakkabı Gider Erkek hakkında bilgiler vermekteyiz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tarz Kadın Blogu