Tarz Kadın

Bıyık Modelleri Erkek

22.04.2023
2.305
Bıyık Modelleri Erkek

Bıyık modelleri erkek için çoğu zaman karizmatik görünümün aracıdır. Aslında bıyık, geçmişten günümüze erkeğin siyasi görüşünü ve tarzını belli eder. Genç bıyık modelleri ise daha fresh görünümdedir. Türk bıyık modelleri çeşitleri çok fazla seçeneğe sahiptir. Bıyık çeşitleri arasından doğru seçim yapmak için öncelikle tüm bıyık şekillerini bilmek ve bunlar arasından yüz şekline uygun bıyık modelini seçmektir.

Bıyık Modelleri

Aslında bıyık modelleri ve isimleri tüm erkeklerin bilmesi gereken konular arasındadır. Son dönemlerde  tarih ve Osmanlı dizilerinin artması ile Osmanlı bıyığı, Türk bıyığı, Moğol bıyığı ve hilal bıyığı modellerinde bir artış görülmektedir. Bugün sizlere  en çok kullanılan ve en çok merak edilen bıyık türleri hakkında bilgiler vereceğiz. İşte erkek saç modelleri kadar merak edilen bıyık modeli hakkında merak edilenler…

Erkek Bıyık Modelleri

Erkek bıyık modelleri doğru seçildiği zaman karizmanız da çok büyük artılar sağlayabileceği Bir unsurdur. Çünkü yüz şekli ile uyumsuz bıyık modeli, çoğu zaman erkeğin karizmasını yerle bir etmektedir.

bıyık modeli

bıyık modeli

Bugünkü yazımızda erkek bıyık modelleri hakkında bilgiler vereceğiz. İlerleyen günlerde yüz şekline göre bıyık modelleri yazımızda sizlerle buluşturacağız.

Osmanlı bıyığı, hilal bıyık, kaytan bıyık, fırça bıyık, badem bıyık, simitçi bıyığı, solcu bıyığı vardır. Ayrıca devrimci bıyığı, Malkoçoğlu bıyığı, burma bıyık, ince bıyık Türk bıyığı gibi bıyık çeşitleri bulunmaktadır. Ek olarak pos bıyık, beytaşi bıyığı, kaytan bıyık, pala bıyık, ruscuk bıyık ve katip bıyık seçenekleri de vardır.

Osmanlı Bıyığı

Osmanlı bıyığı orta Asya bozkırlarında ortaya çıktığı söylenmektedir. Aslında Osmanlı bıyık modeli Malkoçoğlu bıyığı, hilal bıyık ülkücü bıyığı ve Türk bıyığı olarak da bilinmektedir.

Osmanlı bıyığı nasıl yapılır?  Malkoçoğlu bıyığı nasıl yapılır? Osmanlı bıyık modelinde, bıyık üst dudak hizasında bırakılır, dudak kenarlarından aşağıya doğru inen kısımda ne çok ne olacak şekilde kullanılır.

Ülkücü bıyığı, bozkurt bıyığı Türk bayrağına göre biraz daha aşağıya doğru satılmaktadır. Çene bitimine kadar uzatıldı da görülmüştür. Osmanlı bıyığı hemen hemen her kesim ve her yaş grubu erkek tarafından kullanılmaktadır.

hilal bıyık nasıl bırakılır

hilal bıyık nasıl bırakılır

İnce Bıyık

İnce bıyık modelleri özellikle küçük yüz şekline sahip erkeklerin kullandığı bıyık şeklidir. Bıyık dudak üstünden ve bunun altından traşlanarak kalem şekli verilmektedir. İnce bıyık modeli her yaştan erkeğin kullandığı bıyık model olarak da karşımıza çıkmaktadır. Aslında seyrek bıyığı olanlar bu modeli daha çok kullanmaktadır.

Solcu Bıyığı

Aslında solcu bıyık modelleri devrimci bıyığı hemen hemen aynı kesime sahiptir. Solcu bıyığı nasıl yapılır?  Solcu bıyığı  dudak kenarında keskin bir şekilde bırakılmaktadır. Bıyık uzunluğu üst dudağın yarısını kapatacak şekildedir.

Devrimci Bıyığı

Devrimci bıyığı da solcu bıyığı gibi kendi haline bırakılarak uzatılan bıyık çeşitleri arasındadır. Alttan toplanmayan dudakların yarısından fazlasını kapatan, kenarları hafif sivri bırakılmaktadır. Bıyıklar üstten ve alttan toplanmadığı için gür ve kabadır.

Pos Bıyık

Pos bıyıkta kendi başına bırakılmaktadır. Üst dudağın yarısından fazlasını kapatmaktadır. İsteğe bağlı olarak köşelerden uzatılarak burma bıyık olarak da kullanılmaktadır.

Bektaşi Bıyığı

Aşırı gür ve dudağı kapatan bıyık modelidir. Alttan ve üstten toplanmadığı için çoğu zaman ağzı kapattığı görülmektedir.

Burma Bıyık Modelleri

Burma bıyık nasıl yapılır sorusunun tarifinde ise bıyık boyu yaklaşık üç ile beş mm bırak. Özellikle dudak kenarları sakalla birleştirilecekse uzun bırakılır.

erkek bıyık modelleri

erkek bıyık modelleri

Sadece bıyık bırakılacağı zaman kenarlardaki uzun bıyıklar yukarıya doğru şekillendirilmektedir.  Burma bıyık pala bıyık tan daha incedir. Osmanlı döneminde yeniçeri bıyığı olarak da adlandırılmaktadır.

Hilal Bıyık

Ülkücü bıyığı olarak da bilinen hilal bıyıkta bıyık kenarları çeneye doğru uzatılarak hilal görünümü verilmektedir. Üstelik her yaşta kullanıcıya sahip olan hilal bıyık birçok yüz şekli ile de uyumludur.

Komünist Bıyığı

Komünist bıyık modeli solcu bıyığı ile karıştırılmaktadır. Solcu bıyık şekli ile bıyık şeklini ayıran en büyük özellik bıyık uzunluğudur. Devrimci bıyığı olarak da bilinen komünist bıyığı üst dudağı  tamamen kapatmaktadır. Hatta bazı kişilerin abartarak alt dudağı da hafif kapatacak şekilde bıraktığı görülmektedir.

Badem Bıyık Modeli

Badem bıyık nedir? Üst dudağın her iki kenarından burun hizasına kadar tıraşlanarak net bir şekilde kesilmatedir. Dudak boyu üst dudağın birkaç mm üstünde bırakılmaktadır. Yani burun kısmında da yukarıdan 1-2 mm tıraş yapılarak badem şeklini andıran bir bıyık oluşturulmaktadır.

Badem bıyık şekli nasıl yapılmaktadır? Birçok kişi badem bıyığı burun hizasına kadar yanlarını traşlamakta ve hafif gür bir şekilde kullanmaktadır.

badem bıyık nedir

kalem bıyık nedir

Kaytan Bıyık

Kaytan bıyığı olarak adlandırılan bıyık şekli üstten derin olarak alınan dudak üstü kısmında ise çok az kırpılan bıyık şekli olarak bilinmektedir. Ek olarak kaytan bıyık modelinde bıyığın çeneye doğru çok hafif sarktığı da görülmektedir.

Pala Bıyık

Pala bıyık modelini ise burun altından hiç alınmayan, dudak üstünde ise hafif traşlanan bıyık şekli olarak tarif edebiliriz. Ayrıca pala bıyık bu şekilde uzatıldıktan sonra dudak kenar kısımları uzun kısımları burularak şekil verdiği görülmüştür.

Genç Bıyık Modelleri

Genç bıyık modelleri arasında pek çok pek çok seçenek vardır. Ancak kirli sakal bıyık en çok kullanılandır. Ardından hilal bıyık, ülkücü bıyığı, badem bıyık, pos bıyık, kalem bıyık, Osmanlı bıyığı da kullanılmaktadır. Ancak en doğrusu kişinin yüz şekline ve kullanıyorsa sakal ile uyumlu sakal bıyık kullanmasıdır.

Eski bıyık modelleri arasında yer alan katip bıyık, Osmanlı bıyığı, burma bıyık ve pala bıyık modellerinin de gençler tarafından kullanıldığı görülmektedir. Yani genç bıyığı olarak da pek çok seçenek vardır.

Yukarıdaki yazımızda bıyık modelleri isimleri paylaşarak bıyık şekilleri hakkında bilgiler verdik.

Aşağıdaki resim galerisinde erkek bıyık modelleri hakkında en güzel bıyık modelleri içeren görselleri paylaşıyoruz. Daha fazla detay ve ayrıntı için inceleyebilirsiniz.

Resim Galerisi: Biyik Modelleri

 

Bir önceki makalemiz olan Erkek Düğün Kombinleri: Bu Senenin En Güzel Düğün Kombinleri başlıklı yazımızda Düğün Kombinleri Erkek ve Erkek düğün kombinleri hakkında bilgiler vermekteyiz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tarz Kadın Blogu