Tarz Kadın

Kınanın İçine Ne Katılırsa Kızıl Olur?

15.06.2021
2.575
Kınanın İçine Ne Katılırsa Kızıl Olur?

Kınanın içine ne katılırsa kızıl olur başlıklı yazımızda kına ile saç boyama sırasında farklı renk elde etmenin yollarından bahsedeceğiz. Kına yakmak saça yararlı olduğu kadar görüntüsünü de inanılmaz derecede değiştirmektedir. Kına ile saç boyama sırasında kınanın içerisine konulan malzemeler kınanın ne renk vermesini istediğinize bağlıdır.

Kına, kına ile sarı renk elde etme, kına ile kahverengi saç elde etme, kına ile kızıl renk elde etme gibi seçenekler sunmaktadır. Kına ile kızıl renk nasıl elde edilir sorusu ise kına yakmak isteyenlerin en çok sorduğu sorular arasında gelmektedir.

Kınanın İçine Ne Katılırsa Kızıl Olur?

Kına ile saç boyama geçmişten günümüze gelen ve tamamen doğal saç boyama şeklidir. Kınanın saça faydaları dışında saçı renklendirme özelliği de bulunmaktadır.

Kına renkleri nasıl elde edilir

Kına renkleri nasıl elde edilir

Kınanın içine ne katılırsa kızıl olur sorusunun cevabında kırmızı pancar, mor soğan suyu ve kırmızı havuç suyunu görmekteyiz. Kına renkleri nasıl elde edilir? Kınanın kızıl olması için ne yapmalıyız?

Kına Renkleri Nasıl Elde Edilir?

Kınanın içine ne katılır? Kınanın içerisine doğru malzemeler konulduğu zaman farklı renkler ortaya çıkmaktadır. Örneğin;  saça kına yakma sırasında çok koyu renkler istemiyorsanız kınanın içerisine zerdeçal ekleyerek bunu sağlayabilirsiniz.

Zerdeçal kınaya ne yapar? Zerdeçal kınaya ne renk verir? Zerdeçal çok koyu saçlarda kına ile saçların daha koyu olmamasını sağlar. Ayrıca kumral saçlarda kınaya zerdeçal eklemek saçları koyu renkten daha açık renge dönüştürür.

Kahverengi saça kına yakılırken içerisine zerdeçal eklenirse saçlar koyu olmak yerine daha açık kahverengi haline gelir. Kısacası kına ile saç boyama sırasında saç renginin çok koyu olmasını istemiyorsanız içerisine mutlaka bir miktar zerdeçal eklemelisiniz.

Kınanın Kızıl Olması İçin Ne Yapmalıyız?

Saçta kına ile kızıl renk nasıl elde edilir? Açık renk saç üzerine kına yakma işlemi sonrası saçlar doğal kızıl olur. Bebek sarısı saç rengine sahip olanlar, açık kumral saç rengine sahip olanlar saça kına yakma sonrası kızıl renk elde etmektedir.

Aşağıda kınanın kızıl olması için ne yapmalıyız sorusunun cevabı diyebileceğimiz kızıl saç rengi için kına tarifi paylaşacağız.

saça kızıl kına yakma

saça kızıl kına yakma

Kızıl Kına Tarifi

Malzemeler

Saçınızın uzunluğuna göre bir miktar kına

  • 1 yemek kaşığı süt
  • 2 yemek kaşığı kırmızı pancar suyu
  • 2 yemek kaşığı ılık su

Bütün malzemeleri karıştırdıktan sonra bu karışım ile kınayı hazırlayın.

Hazırladığınız kınayı en az 12 saat bekletin. Kınayı sabah hazırlayıp akşam yapabileceğiniz gibi, akşam hazırlayıp sabah da yakabilirsiniz. Tercih sizin:)

Bekleme süresi sonunda saçın her tarafına eşit bir şekilde uygulayarak kına yakma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Saçlarınızın her tarafına kınayı uyguladıktan sonra  saçlarınızı önce streç veya kağıt havlu ile sararak en az 6 saat bekletin.

Süre sonunda saçlarınızı yıkayarak kullanabilirsiniz. Eğer kızıl tonu’nun daha koyu olmasını istiyorsanız, saçınızda kınayı biraz daha uzun süre tutabilirsiniz. Daha açık kızıl tonları olsun istiyorsanız saçınızda birkaç saat tutmanız yeterli olacaktır.

Kızıl yerine patlıcan moruna yakın koyu kızıl saç rengi istiyorsanız, bu karışımın içerisine bir tane ceviz yaprağını veya mor soğanı 2 yemek kaşığı suda 10 dakika kaynatarak malzemeleri bu suyun içerisine eklemelisiniz.

Resim Galerisi: Kınanın Kızıl Olması İçin Ne Yapmalıyız?

 

Bir önceki makalemiz olan Evde Ombre Nasıl Yapılır ki başlıklı yazımızda Evde ombre nasıl yapılır, evde ombre yapımı ve ombre hakkında bilgiler vermekteyiz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tarz Kadın Blogu