Tarz Kadın

Saçta Sirke Nasıl Temizlenir?

01.02.2023
150
Saçta Sirke Nasıl Temizlenir?

Saçtaki sirke nasıl temizlenir başlıklı yazımızda bit sirkesi ve bit yumurtası nasıl temizlenir sorusunun cevaplarına bakacağız. Saçta sirke belirtileri ve saçta bit olmadan sirke olur mu konularına da değineceğiz. Kadın ve erkek saçlarında bit yumurtası ve bit sirkesi görülmektedir. Gelin şimdi hep birlikte saçta sirke nasıl olur? Saçta ölmüş sirke nasıl temizlenir? Sacta sirke nasil temizlenir? Kısa ve uzun saçtan bit nasıl temizlenmelir? Sorularının cevaplarını görelim.

Saçta Sirke Neden Olur? Sirke Nedir?

Saçtaki sirke nasıl temizlenir? Saçta sirke görüntüsü nasıldır? Birçok kişi saçımda sirke olduğunu nasıl anlarım sorusu sormaktadır.

Sacta-sirke

Saçta sirke

Aslında saçta sirke, saç bitinin bıraktığı yumurtalardır. Sirke saçtan uzaklaştırılmadığı zaman 1-2 hafta içerisinde bite dönüşür. Saçtaki sirkeyi temizlemek çok da kolay değildir. Çünkü sirkeler saçlara ve saç tellerine sıkı sıkı tutunurlar.

Saçların dibinden ve saç tellerinden bir tane bile sirke kalmayacak şekilde temizlik yapılmalıdır. Aksi halde kısa sürede yeniden çoğalır ve bite dönüşürler. Bit ve sirkeleri nasıl temizleyeceğinizi bilmiyor musunuz? O halde yazımızı sonuna kadar okuyun.

Saçta Sirke Nasıl Temizlenir?

Zaten saçtaki sirke boyutu 0,7-0,1 mm şeklindedir. Güçlü bir ışık altında saç tellerine dikkatli bakıldığı zaman damla biçiminde, oval şekilde sarımtırak sirkeler görünür.

Özellikle okul çağındaki çocuklarda birbirine çok çabuk bulaşabilen sirke ortalama 7-8 gün içinde kendini belli eder. Eğer saçlardan temizlenmezse 10-11 gün sonra da  saç biti haline gelir.

Özellikle yağlı saçlara daha kolay geçer ve yağlı saçlardan daha zor temizlenir. Bu nedenle sirke oluşumunu fark eder fark etmez dikkatli bir şekilde saç biti yumurtaları yani sirke temizlenmelidir.

Sacta-olmus-sirke-nasil-temizlenir

Saçta ölmüş sirke nasıl temizlenir

Dikkatli bir şekilde temizlenmeyen sirke çok kısa süre içerisinde ailedeki herkese bulaşır. Çünkü üreme hızı kısa sürede 50 100 katına çıkmaktadır. Kafaya yerleşen bitlerin ömrü 30-35 gün kadardır ancak. Oluşan bitler tekrar yumurta bıraktığı için etkin temizlik yapılmadan saçtaki bitlerden kurtulamazsınız.

Saçta Sirke Nerelerde Olur?

Sirke kontrolü yapılacağı zaman özellikle ense kısmına ve kulak arkasına bakılmalıdır. Daha önceden hiç sirke görmeyen kişiler saçtaki sirkeyi kepeğe benzetmektedir.

Kepek ile sirke arasındaki en büyük fark dökülmesidir. Yani kepek tarandığı zaman veya saçlar sallandığı zaman dökülür. Ancak sirke asla dökülmez ve aşırı derecede kaşıntı yapar.

Saçta Sirke Belirtileri

Bazı kişilerde sirke oluşur oluşmaz kaşınma ve kızarıklık gibi belirtiler olur. Ancak birçok kişi sirke bite dönüşene kadar anlamayabilirler. Bu nedenle özellikle okula giden küçük çocuklar sık sık kontrol edilmelidir. Kulak arkasında da ense kısmında aşırı kaşıntı durumunda kontrol edildikten sonra temizlenmelidir.

Sacta-sirke-nasil-olur-sac-sirkesi-belirtileri-nelerdir

Saçta sirke nasıl olur-saç sirkesi belirtileri nelerdir

Sirke Nasıl Bulaşır?

Birçok kişi saçtaki sirke bulaşır mı? Sirke nasıl bulaşır sorusu sormaktadır. Evet, sirke çok hızlı ve çok kolay bir şekilde bulaşır. Bir başkasının şapkasından, atkısından, montundan, tarağından bulaşmaktadır. Yani kişisel eşyalar ortak kullanıldığı zaman sirke rahatlıkla bulaşır.

Bit yumurtası yani saç sirkesinin bulaşmaması için özellikle saç temasından kaçınılması gerekmektedir. Ayrıca ellerinizle arkadaşınızın saçlarına dokundukdan sonra kendi saçlarınıza dokunursanız da sirke bulaştırmış olursunuz.

Sacta-sirke-belirtileri

Saçta sirke belirtileri

Saçta Bit Olmadan Sirke Olur Mu?

Evet olur. Bitlerden tamamen kurtularak bit temizliği yapmış olabilirsiniz. Ancak saç tellerine yapışan sirkelerden az da olsa canlı kalanlar olmaktadır. Bu da kısa sürede tekrar bite dönüşür. Bu nedenle bitlerden tamamen kurtulsanız da yumurtaları sirkeler kalmaktadır. Bunun için  saç sirkesi etkili yöntemler ile saç tellerinden tamamen temizlenmelidir.

Okurlarımız buna da baktı ⇒ Saç Bakımı Nasıl Yapılır- Evde Saç Bakımı

Sacta Sirke Nasil Temizlenmelidir?

Saçlarda sirke görür görmez uygulayacağınız ilk yöntem elma sirkesidir. Elma sirkesi ile bit nasıl temizlenmelidir ve elma sirkesi ile saç sirkesi nasıl temizlenmelidir sorusunun cevabı aynıdır.

Hatta saç sirkesini veya saç bitini tamamen temizledikten sonra bile tedbir amaçlı haftada bir defa elma sirkesi kullanabilirsiniz. Böylece fark etmeden bulaşan sirkeleri veya saç bitini temizlemiş olursunuz.

Elma Sirkesi İle Saçtaki Sirke Nasıl Temizlenir?

Doğal elma sirkesini saçlarınıza uyguladıktan sonra saçları streç film ile sararak 1-2 saat bekletin. Süre sonunda saçları bit tarağı ile sarayın. Saçları kontrol ettiğinizde gözünüze çarpan saç sirkesi var ise bu işlemi 3-4 kez uygulayın.

Sacta-sirke-nasil-temizlenir

Sacta sirke nasil temizlenir

Vazelin İle Saçta Sirke Temizliği Nasıl Olur?

Saç tellerine bolca uyguladığınız vazelini yarım saat kadar beklettikten sonra bit tarağı ile tarayın. Vazelinin yağlı bir dokusu olduğu için saçlardan sirkeyi kolaylıkla söküp atacaktır. Ancak saçlardan daha sonra vazelini yıkamak sizi biraz uğraştıracaktır. Bunun için birkaç kez şampuan veya sabunla yıkamanız gerekmektedir.

Uzun Saçtan Sirke Nasıl Temizlenir?

Saça sirke veya bit bulaşma riski uzun saçlarda daha fazladır. Çünkü uzun saçların sağa sola teması daha çoktur. Ayrıca uzun saçlarda saç tellerine yapışan sirkelerin temizlenmesi daha zordur. Bu nedenle uzun saça sahip olanlar sirke veya bit temizliği yaparken saçlarını kestirirlerse daha kolay temizlerler.

Uzun saçta sirke temizliği yaparken de yukarıdaki önerileri deneyebilirsiniz. Doğal yöntemler ile sirke temizliği arasında Hindistan cevizi yağı, aloe vera jeli, zeytinyağı ve ceviz yağı da vardır. Bu yağlardan herhangi birini saçlara uygulayarak 1 saat beklettikten sonra bitter aile taramanın yeterlidir.

sacta-sirke-neden-olur

saçta sirke neden olur

Etkili çözümler arasında doktor önerisi ile yazılan ilaçlar da vardır. Bu ilaçlar daha kısa sürede  bitlerden kurtulmanıza yardımcı olmaktadır. Ancak doktora gitmeden de yukarıdaki yöntemlerle saçtaki sirkelerden kurtulabilirsiniz.

Saçta Ölmüş Sirke Nasıl Temizlenir

Saç tellerine yapışan sirkeler ilaçlarla veya doğal yöntemlerle temizlenmektedir. Saçta ölmüş sirkeler normal taraktan daha sık dişlere sahip olan bit tarağı ile tarandığı zaman kolaylıkla dökülmektedir. Ancak bit tarağı ile saç taramadan önce bitkisel yağlar, vazelin veya elma sirkesi mutlaka kullanılmalıdır. Doktorların yazdığı ilaçta da mutlaka saçtaki ölmüş sirkeyi dökmek için bit tarağı kullanılmalıdır.

Resim galerisi: Saçtaki Sirke

 

Bir önceki makalemiz olan Perçemli Saç Modelleri Bayan 2023-2024 başlıklı yazımızda Perçemli saç modelleri hakkında bilgiler vermekteyiz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tarz Kadın Blogu