Halılar Nasıl Temizlenir Evde

26.07.2022
731
Halılar Nasıl Temizlenir Evde

Halılar nasıl temizlenir evde shaggy halıların temizliği, halı silmenin püf noktaları, el dokuma halı temizliği konularına değineceğiz. Ayrıca haliyi neyle silersem parlar ve evde halı silme suyuna ne konur konularına değineceğiz.

Halınızın görünüşünü korumak istiyorsanız temiz tutmak şarttır. Ancak bunu nasıl yapacağınızı öğrenmek zor olabiliyor. Çünkü halı nasıl silinir ve halı ne ile silinir sorusunun doğru cevabını çoğu kişi bilmez. Daha önce farklı yöntemler ve ürünler denemiş olabilirsiniz. Ancak halınızın yeterince temiz görünmediğini hissediyorsanız, ne yapabilirsin?

Halılar Nasıl Temizlenir Evde

İlk olarak, vakumlama yapmalısınız. Çünkü bu halınızın liflerini ve kirlerini temizlemenin en güzel yoludur.

Halılarınızı temizlemeye başlamadan önce, önce onları süpürmeniz önemlidir. Bu, zamanla halınızın liflerini aşındırabilecek yüzey kirlerini ve tozları ortadan kaldıracaktır.

Haliyi-neyle-silmeliyim

Halıyı neyle silmeliyim

Vakumlama, halı temizliğinde en önemli adımdır çünkü dışarıdan içeriye girmiş olabilecek kir, toz ve kalıntıları temizler. Halınızın yüzeyinde herhangi bir şey görmeseniz bile, özellikle yeniyse veya yakın zamanda şampuanlanmışsa, temizlemeden önce bir buharlı temizleyici veya şampuanla süpürmek gerekir.

Okurlarımız buna da baktı ⇒ Tül Perde Nasıl Beyazlatılır? En Etkili Tül Perde Temizliği

Halıyı Silmek İçin Ne Kullanılır?

Halıları neyle silmeliyiz diyenlere halı temizleme yöntemleri arasında olan doğal malzemelerden bahsedeceğiz.

Evde halı silme suyuna ne konur? Ticari bir ürün veya beyaz sirke, bulaşık deterjanı ve ılık su kombinasyonu ile lekeyi temizleyin.

Evde halı silme suyuna ne konur? Ticari bir ürün veya beyaz sirke, bulaşık deterjanı ve ılık su karışımı ile lekeyi temizleyin. Bu yöntemi kullanmak için halıya 1/4 fincan beyaz sirke ekleyin ve eski bir havlu kullanarak liflere sürün. Ardından sirke ile ıslatılmış alanın üzerine biraz kabartma tozu serpiştirin. Süpürmeden önce yaklaşık 15 dakika bekletin.

Hali-neyle-silinir

Halı neyle silinir

Alternatif olarak, halınızdaki lekelerin üzerine kabartma tozu serpmeyi deneyin. Süpürmeden önce bir gece bekletin. Bu, yağdan, dökülen yiyeceklerden veya evcil hayvan idrarından kaynaklanan lekeleri çıkarmaya yardımcı olacaktır. Sadece çok fazla kabartma tozu kullanmadığınızdan emin olun.

Evde halı silme yöntemleri arasında halı yıkama makinesi kullanımı da vardır. Halı yıkama makinesi kullanımı kolaydır ve uygun bütçeli temizlik sağlar. Ayrıca aileniz için sağlıklı ve güvenlidirler.

Halı silme yöntemleri;  halının üzerine kabartma tozu serperek ve süpürmeden önce en az 1 saat bekletin ve halınızın kokusunu giderin. Kabartma tozu, çeşitli şekillerde kullanabileceğiniz harika bir doğal temizleyici, koku giderici ve halı spreyidir.

Hali-silinmeli-mi-yikanmali-mi

Halı silinmeli mi yıkanmalı mı

Evcil hayvanınız varsa veya alerjiniz varsa, halınıza kabartma tozu serpin ve süpürmeden önce en az 1 saat bekletin. Bu, halıyı derinlemesine temizlemeye, kokuları azaltmaya ve evinizin taze kokmasına yardımcı olacaktır. Kabartma tozunu suyla karıştırarak, sert bir fırça veya süngerle liflere sürüldüğünde halıdaki lekeleri çıkarmaya yardımcı olan bir macun oluşturabilirsiniz.

En İyi Hali Temizleme Yontemi

Daha temiz halılar için aşağıdaki ev çözümlerinden birini deneyin.

  • halılarınızı temizlemek için kabartma tozu kullanın.
  • bir bardak beyaz sirke ekleyin, ardından macun kıvamına gelene kadar ılık su ekleyin. Macunu halıya uygulayın ve bir saat kadar kurumasını bekleyin, ardından süpürün.
  • alternatif olarak, halılarınızı temizlemek için 1/4 su bardağı bulaşık deterjanı ve 3 su bardağı ılık su kullanabilirsiniz. Bu yöntem, kabartma tozu veya sirke kullanmaktan daha az etkilidir, ancak yine de işi halleder!
  • Halılarınızı temiz tutmanın en iyi yolu düzenli buharlı temizliktir. Evcil hayvanınız, çocuklarınız veya dağınık misafirleriniz varsa, halılarınızı 6 ayda bir profesyonelce temizletmeniz çok faydalı olacak ve lekelenmelerini önleyecektir.
  • halılardaki lekeleri çıkarmanın en iyi yolu buharla temizlemedir.
  • buharlı temizleme, kir ve lekelerin hiçbir şekilde zarar vermeden halının liflerine derinlemesine nüfuz etmesi nedeniyle halıları temizlemenin en iyi yoludur ve düzenli olarak yapıldığında gelecekteki lekelere karşı da korunmaya yardımcı olur!

Halılar nasıl temizlen ir? Shaggy halıların temizliği, halı silmenin püf noktaları, el dokuma halı temizliği konularına değineceğiz. Ayrıca haliyi neyle silersem parlar ve evde halı silme suyuna ne konur konularına değineceğiz.

Sagi-halilarin-temizligi

şagi halıların temizliği

Shaggy Halıların Temizliği

Uzun tüylere sahip olan şagi halilarin temizliği için ilk olarak tersten kalın bir sopa ile halıyı dövmeniz gerekir. Böylece halının dibindeki kirve tozlar çıkacaktır. Ardından halıyı güneşi sererek halının dibindeki mikropların güneşle yok olmasını sağlamalısınız. Bir iki saat güneşte kaldıktan sonra halıyı elektrikli süpürge ile süpürün. Son olarak ise suda çözünen arap sabunu ve bez yardımı ile shaggy halı temizliğini bitirin.

Shaggy halı temizliğinde haftalık temizlik için sirkeli su, aylık temizlik için ise halı şampuanı öneriyoruz. Her iki temizlikte de ürünler sprey şişe yardımı ile halıya püskürtün. 1 saat bekledikten sonra vakumlama özelliği olan elektrik süpürgesi ile süpürün.

Özellikle halı şampuanını bu teknikle kullanmanız daha üst düzeyde temizlik sağlayacaktır. Elektrik süpürgesi ile vakumlama işlemi bittikten sonra ılık su ve bez ile durulamanız gerekmektedir.

El Dokuma Halı Evde Nasıl Temizlenmelidir?

En hassas halılar el dokuma halılarıdır. Çünkü el dokuma halılarının da dikkat edilmesi gereken bazı temizleme yöntemleri vardır. El dokuma halılarında su ile temas, darbeli çırpma işlemi veya ağartıcı içeren deterjan kullanmak yasaktır.

El-dokuma-hali-evde-nasil-temizlenir

El dokuma halı evde nasıl temizlenir

Peki el dokuma halıları nasıl temizlenmelidir? El dokuma halısının sürekli parlak ve uzun ömürlü olması için tüylerinin yönüne doğru elektrik süpürgesi ile sık sık sık vermeniz yeterli olacaktır.  Kullanım sıklığına ve kullanım alanına göre 6 ay veya yılda bir kez profesyonel halı yıkama firmaları tarafından temizlenmelidir.

Evde el dokuma halı silme için beyaz kalıp sabun ve su ile ıslatılan nemli bez ile yüzeyden silin. Renkleri çıkan el dokuma halılara evde halı silme işlemi yapılmamalıdır.

Okurlarımız buna da baktı ⇒ Süet Koltuk Nasıl Temizlenir-Süet Koltuk Silme

Elde Halı Silmek İçin Deterjan

Halı hangi deterjan ile silinmelidir? Kolay hali nasil silinmelidir? Evde halı silme ürünleri arasında sirke, karbonat, beyaz sabun, arap sabunu yer almaktadır. Bulaşık deterjanı (su ile inceltilmesi) bulaşık makinesi parlatıcısı halı silme işleminde kullanılmaktadır.

Halı silmenin püf noktaları arasında halıyı sık sık silme ilk sıradadır.. Lekeler yerleşmeden sık sık halı temizliği yaparak halınızı uzun süre ilk günkü gibi kullanabilirsiniz.

Halınız koku yapıyorsa karbonat veya halı temizleme tozu kullanabilirsiniz. Karbonat ve halı temizleme tozu kullanımı için halıya serpmek ve beklettikten sonra süpürgeyle süpürmek yeterlidir.

Halılar Nasıl Temizlenir Evde halı temizleme; Halıdan sakız nasıl çıkar? Sakız gibi halıya yapışan ve çıkması zor olan kirleri temizlemek için önce buz uygulayarak sertleştirmeniz gerekir. Daha sonra cımbızla veya elinizde yapışkan kirleri alarak sildiniz mi temizlik biter:)

Resim Galerisi: Halılar Nasıl Temizlenmelidir?

 

 

Bir önceki makalemiz olan Atık Malzemelerden Neler Yapabiliriz? başlıklı yazımızda Atık malzemelerden neler yapılır, atık malzemelerden neler yapılır teknoloji tasarım ve atık malzemelerden tasarım hakkında bilgiler vermekteyiz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tarz Kadın Blogu