Tül Perde Nasıl Beyazlatılır? Perde Beyazlatma

Tül Perde Nasıl Beyazlatılır? Perde Beyazlatma

Tül perde nasıl beyazlatılır başlıklı yazımızda tül perde yıkarken beyazlatmak için perde kaç derecede yıkanır ve sıkılır?  Tül beyazlatma yöntemleri, Perdeler nasıl beyazlar? Perdeler nasıl yıkanır? Tül perde kaç derecede yıkanır? Tül perde temizliğiniz püf noktaları gibi konulara değineceğiz. Sararmış tülleri beyazlatma ev hanımlarının çözüm aradığı en önemli temizlik sorunlarından biridir.

Hatta rengi sararmış perde için krem rengi perde nasıl beyazlar soruları bile gelmektedir. Sararan tül perdeleri beyazlatmak için ne yapmalı? Tül perde deterjanı nasıl olmalı? Tül nasıl yıkanır? Gibi soruların cevaplarını perdeler nasıl beyazlatılır başlığı altında görelim.

Tül Perde Nasıl Beyazlatılır?

Tül perde nasıl beyazlatılır? Her kadın bembeyaz tüllere sahip olmak ister. Grileşen beyaz çamaşırlar nasıl beyazlar sorusunda en çok merak edilen tül perde yıkama konusudur.

Ağır kimyasallarla tül perde beyazlatmak perdelerin kısa sürede yıpranmasına neden olur. Bunun bilincinde olan bayanlar doğal ürünler tül perde beyazlatma için her türlü yolu denemektedir.

Şimdi sizlere tüller nasıl beyazlar sorusunun cevaplarını vereceğiz. Hiçbir yerde görmediğiniz bizzat denemiş tüyolarıyla birlikte tül beyazlatma yöntemleri…

Sizde sararmış perde, hatta grileşmiş tül perde beyazlatma konusundan çaresizseniz sorun yok! Şimdi paylaşacağımız bilgiler ile perde yıkama beyazlatma sorununu çözmüş olacaksınız

Tül beyazlatma yöntemleri

Perdeleri Beyazlatmak İçin Karbonat ve Kaya Tuzu

Tül perde temizliği öncesinde bahsedeceğimiz yöntemleri tüm perdelerde kullabileceğinizi bilmelisiniz. Yani Fransız tül perde modelleri, kruvaze tül perde, kısa tül perde ve örme tül perde gibi…

Ülkemizde suyun sertlik derecesi çok yüksektir. Bu da özellikle çamaşırlarda fazla deterjan kullanmamıza etkili sonuç alamamamıza neden olur. Öyleyse ilk olarak suyun sertli derecesini kıracak işlemler yapmalıyız.

 •  Perdeleri beyazlatmak için 1 su bardağı kaya tuzunu  erittikten sonra makinanızın deterjan bölümüne ekleyin. Böylece suyun sertlik derecesini kıracaksınız.
 • Ardından deterjanı ekleyin.
 • Perdeleri koyduğunuz makineye 1 çay bardağı karbonat ekleyin ve makineyi çalıştırın. Karbonatla tül beyazlatma geçmişten günümüze gelen bir perde yıkama yöntemidir. Birçok kişi bunu etkili bulma. Oysaki bunun nedeni yeteri kadar karbonat koymamaktır.
 • Makineden sararmış tül perdeler yerine bembeyaz kar gibi perdeler çıktığında gözlerinize inanamayacaksınız.
perde nasıl beyazlar

perde nasıl beyazlar

⇒ Deterjan, kaya tuzu ve karbonat tülleri beyazlatmak için ne yapmalı sorusunun en başarılı cevaplarından birisidir.

Tül Beyazlatma- Bulaşık Deterjanı

Tül beyazlatma işlemi için tül perde nasıl yıkanır sorusunun cevabını da bilmek gerekir. Perde yıkama beyazlatma işleminde etkili bir diğer yöntemde bulaşık deterjanı ile perde beyazlatma işlemidir.

Tül perde nasıl yıkanır nasıl beyazlar

 • İlk olarak 1 yemek kaşığı elde bulaşık deterjanını ekleyin.
 • Perdeyi makineye koyduktan sonra deterjan koymadan ön yıkama yapın. Sonra normal deterjanla yıkayın.
 • Birçok kişi bulaşık makinesi deterjanı önermektedir. Oysaki günümüzün bulaşık makinesi deterjanı çok etkilidir. Bu nedenle perdelerde yıpranmaya bağlı yırtılma görülmektedir.
 • İşte tül perde nasıl beyaz olur sorusunun cevabını makineden çıkan perdeleri görünce bulmuş olacaksınız.

Uyarı: Tül beyazlatmak için bulaşık makinesi tableti kullananların yorumları arasında tabletin perdeleri yıprattığı yorumuna sık rastlanmaktadır. Tül nasıl beyazlatılır seçenekleri arasında olan bulaşık makinesi deterjanı kullanmayı önermiyoruz. Çünkü yeni bulaşık makinesi deterjanları kurumuş kirlerde etkili olduğu için çok etkili. Bu nedenle perdelerde yıpranma görülmektedir.

Tül perdeleri nasıl beyazlatabilirim

Sararmış Perde Beyazlatma

Tül perde yıkama püf noktaları; Krem rengi tül perde nasıl beyazlatılır sorusu aşırı sararan perdelerde sorulur. Yani sararan tüller nasıl beyazlar sorusu bayanların en çok merak ettiği sorular ve cevaplar arasındadır. İşte sararan tül perdeleri kar gibi bembeyaz yapmanın yolu…

 • Sararmış tül perdeler makineye konur.
 • 1 su bardağı sirke eklenir.
 • Deterjanla birlikte deterjan gözüne tabi ki.
 • Makinenin içine, yani perdelerin yanına 1 yemek kaşığı toz şeker veya 3 tane küp şeker koyarak makineyi çalıştırın. Makine su aldıktan sonra 4-5 saat beklettikten sonra yıkayın.
 • Yıkama sonunda tül perde beyazlatma işlemini başarıyla gerçekleştirmiş olacaksınız.

Tüller Nasıl Beyazlar?

Tül perde temizliğinde doğal deterjanla tül perde temizliğinin püf noktalarını vermeye devam ediyoruz.

 • Bir çay bardağı kalıp sabun rendesini deterjan gözüne koyun.

Tül perde beyazlatma

 • Tül perdeyi de koyarak makineyi çalıştırın. Makine ilk yıkama suyunu ısıttığı zaman makineyi kapatarak en az 8 saat bekleterek süre sonunda yıkama yapın. Annelerimiz akşamdan perdeleri ıslattığı zaman sabahında kar gibi bembeyaz perdeler serdiğini hatırlayın.
 • Son durulama suyuna (yumuşatıcı gözüne) 2 yemek kaşığı sirke eklemeyi unutmayın.
 • Yıkama sonrasında tül perdesinin beyazı gözlerinizi kamaştıracak.

Tülleri Beyazlatmak İçin Ne Yapılır?

 • Tüller nasıl yıkanır?
 • Sararmış tüller beyazlar mı?
 • Sararmış tüller nasıl beyazlatılır?
 • Grileşmiş tüller nasıl Beyazlatılır?

Bu soruların ortak cevabı yukarıda bahsettiğimiz tül beyazlatma yöntemlerinde paylaştık. Ancak etkili sonuçlar almak için aşağıdaki detayları asla atlamamalısınız.

sararan tüller nasıl beyazlar

sararan tüller nasıl beyazlar

Tül perde nasıl temizlenir sorusunda etkili sonuçlar almak için doğru bilinen yanlışlar vardır.

Tül perde temizleme işleminde aşırı derecede ağartıcı kullanmayın. Bu perdelerinizi yıpratacaktır. 

Tül Perdeleri Yıkarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Perde yıkama püf noktaları;

Eğer perdeleriniz büyük ve kalın pileli ise makinede iki perdeyi birlikte yıkamayın. Etkili sonuç 5 metrenin üstündeki perdeleri tek tek yıkayın.

Tüller nasıl beyazlar

İki perde çok oluyor, bir perde de az diyerek perdenin yanına farklı çamaşırlar eklemeyin. Çünkü perde ne kadar bol suda yıkanırsa o kadar temiz olur.

Ben deterjanla yıkar geçerim diyorsanız, tül perde deterjanı kullanarak da perdelerinizi yıkayabilirsiniz. Ya da akşamdan perdeleri 3-4 kaşık tuz eklenmiş suda ıslatarak sabaha kadar bekletin. Beklettiğiniz suyu sabah attıktan sonra normal deterjanla yıkayabilirsiniz.

grileşen beyaz çamaşırlar nasıl beyazlar

grileşen beyaz çamaşırlar nasıl beyazlar

Kabartma tozu ve aspirin de tül nasıl beyazlar sorusunun cevabında kullanılmaktadır. Perdeleri makineye koyduktan sonra bir tane aspirini makinenin içine, kabartma tozunu deterjan bölmesine koyun. Su aldıktan sonra 2 saat bekletin. Beklettiğiniz suyu attıktan sonra normal deterjanla yıkayın.

tül perde beyazlatma yöntemleri

tül perde beyazlatma yöntemleri

Perde Kaç Derecede Yıkanır Ve Sıkılır?

Tül perde nasıl beyazlatılır? Hangi perde olursa olsun yıkarken dikkatli olmalısınız. Özellikle tül perde nasıl yıkanır sorusunun cevabı çok önemlidir. Çünkü tül perdeler hassas yapıdadır. Yanlış yıkama perdenin deforme olmasına neden olduğu görülmektedir..

Perde Kaç Derecede Sıkılmalıdır?

Sentetik yıkama, hassas yıkama, perde yıkama seçeneği yoksa 400 derecede perde sıkma yapmalısınız. Perdenin kırışmaması için kornişten alır almaz yıkamalı, makineden çıkar çıkmaz asmalısınız.

Tül Perde Kaç Derecede Yıkanır?

Tül perde temizliği sırasında perde yıkama ayarı son derece önemlidir. Özellikle tül perde beyazlatma yöntemleri ile suyun derecesi be ayarı da doğru yapılmalıdır. 30 derece tül perde yıkama ayarında ve hassas programda yıkamak en doğrusu olacaktır.

Perdelerin daha beyaz olması için perde tüm yıkama seçeneklerinde kullanılan tül perde yıkama ürünü ile bekletmenin  önemi çoktur. Bu nedenle siz de hangi ürün ile yıkarsanız yıkayın en az 8 saat bekletmeyi unutmayın.

Sizin de perde beyazlatma konusunda etkili fikirleriniz varsa bizlerle ve takipçilerimizle paylaşabilirsiniz.

Okurlarımız buna da baktı ⇒ Nubuk Koltuk Temizliği Nasıl Yapılmalı?

Galeri: Perde Beyazlatma

Bir önceki makalemiz olan Yeni Sezon Nevresim Takımı Modelleri: Tek Ve Çift Kişilik Modeller başlıklı yazımızda Yeni Sezon Nevresim Takımı Modelleri hakkında bilgiler vermekteyiz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
Tarz Kadın Blogu