Evde Kağıttan Tuzluk Yapımı

0
1340

Tuzluk denildiğinde herkesin aklına ilk başlarda sofralarda kullanılan tuzluk gelmektedir. Ancak bir tuzluk daha vardır ki 90’lı yılların vazgeçilmez oyunlarından bir tanesidir. Günümüzdeki çocuklar elektronik ortamda büyümektedirler. Ancak zeka ve el becerisi gerektiren oyunlar çocuk gelişimi açısından oldukça faydalı bir durum içermektedir. Tuzluk, bir çeşit kağıt katlama sanatıdır. Japonlara göre tam bir origamidir. Origami, Japonlarda kağıtlara farklı şekiller verilmesinden oluşmaktadır. Ancak tuzluk yapabilmek için origami alanında profesyonel olmayı gerektirmemektedir.

Tuzluk Nedir ve Nasıl Oynanır?

Tuzluk, bir çeşit zeka geliştiren bir oyundur. Aynı zamanda  oldukça eğlencelidir. Tuzluk, kağıttan yapılan yan yana birleştirilmiş 4 tane piramit gibi görünmektedir. Ancak bunu ayrı ayrı piramit yaparak birleştirirseniz olmaz. Tuzluğu yaptığınızda 8 tane üçgen köşe elde etmiş oluyorsunuz. Bu 8 köşeye istediğinizi yazarak oynamaya başlıyorsunuz. Tuzluk oynamak için belli bir sayıya gerek yoktur. İstediğiniz kadar kalabalık oynayabilirsiniz. Sadece tek kişi oynayamazsınız. Tuzluk yaptığınızda alt kısımda 4 tane boşluk oluşmaktadır. Bu boşluklara 2 elinizin işaret ve baş parmaklarını yerleştiriyorsunuz. Karşınızdaki kişi size bir sayı söylüyor. Sizde söylenen sayı kadar tuzluğu açıp kapatıyorsunuz. Çıkan sonuç karşınızdaki kişiye benzetiliyor. Tuzluk oyunu için genellikle komik şeyler yazılmaktadır. Komik lakaplar ya da hayvan isimleri en çok tercih edilen konulardır. Bunun dışında meslek isimleri de çok yazılmaktadır.

Tuzluk Nasıl Yapılır?

Tuzluk yapabilmek için kare bir kağıda ihtiyaç vardır. Kesilen kare şeklindeki kağıt aynı peçete katlar gibi üçgen şeklinde katlanır. Daha sonra kağıdı ters yöne doğru tekrar katlamanız gerekmektedir. Bu şekilde her köşede üçgen olmalıdır. Üçgen yaptığınız kağıdı ortadan tekrar üçgen yapmalısınız. Daha sonra her taraftan kat yerlerini iyice bastırmalısınız. Bu işlem daha belirgin bir tuzluk yapmanıza sebep olmaktadır. Daha sonra kağıdı açıp eski haline getirmeniz gerekmektedir. Daha sonra kağıt zarf şekli alabilecek gibi katlanmalıdır. Daha sonra kağıdı ters çevirerek, ters yönde yine zarf şekline getirerek katlayınız.Son halini alan kağıdı tam ortadan yatay şekilde katlamanız gerekmektedir. Daha sonra yan çevirerek tekrar katlayınız. Son olarak kağıdı ters çevirerek, boşluk olarak kalan yerden parmaklarınızı geçirerek tuzluğun piramit şeklini almasını sağlamalısınız. İstediğiniz herhangi şeyleri tuzluğun iç tarafına yazmanız gerekiyor. Dışa yazarsanız ne yazdığınız görünür ve oyunun eğlenceli tarafı kalmaz.

Evde Kağıttan Tuzluk Yapımı

Bir önceki makalemiz olan Tenekede Tavuk Pişirme Aparatı Yapımı başlıklı yazımızda ev hobileri, evde tavuk pişirme ve tavuk pişirme aparatı hakkında bilgiler vermekteyiz.

CEVAP VER