Tarz Kadın

Atık Malzemelerden Neler Yapabiliriz?

Atık Malzemelerden Neler Yapabiliriz?

Atık malzemelerden neler yapabiliriz başlıklı yazımızda geri dönüşümden yapılan eşyalar hakkında bilgiler vereceğiz. Atık malzemelerden neler yapılmaktadır? Günümüzde geri dönüşüm malzemeleri ile neler yapılabilir sorusu büyük önem kazanmaktadır.  Zira ülkemizde çöpe atılan eşya konusu göz önüne alındığında inanılmaz bütçelerin atıldığı görülmektedir. Günlük rutin işlerimizde kullandığımız ambalaj ve kağıtlar dahil eski eşyaları geri dönüşüm projesinde dönüştürebiliriz.

Peki, Atık malzemelerle yapılan çalışmalar nelerdir? Geri dönüşüm malzemelerinden neler yapılır? Evdeki atık malzemelerden neler yapılır? Aslında evdeki malzemelerle oyuncak, ev yapımı eşyalar, teknoloji tasarım kalemlik tasarımları yapabilirsiniz. Ayrıca atık malzemelerden üç boyutlu çalışmalar, atık materyallerden kıyafet yapımı gibi pek çok seçenek bulunmaktadır.

Evdeki atık malzemeleri değerlendirme konusunu gözden geçirerek bile ev ekonomisine ciddi katkılarda bulunabilirsiniz. Evde kazanç elde etme veya evde yapılabilecek işler konusunda, kola şişesi, pet şişe, ayakkabı kutusu, yoğurt kovası gibi geri dönüşüm malzemeleri kullanabilirsiniz.

Atık Malzemelerden Neler Yapabiliriz?

Atık malzemelerden çiçeklik yapımından koltuk yapımına kadar pek çok seçenek vardır.  Geri dönüşümden yapılan eşyalar aile bütçesine de büyük katkı sağlamaktadır.

Örneğin çocuğunuzun odasına tekli bir koltuk mu almak istiyorsunuz? Bunu kola şişeleri ile rahatlıkla yapabilirsiniz. Bu ve benzeri tasarım görsellerini resim galerimizde detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

atık eşyalardan ilginç tasarımlar

atık eşyalardan ilginç tasarımlar

Kola Şişesinden Neler Yapılmaktadır?

Atık malzemelerle neler yapılır? Kola şişesinden süs yapımı evdeki atık malzemeleri değerlendirme konusunda geniş ürün yapabilme yelpazesi ile ilk sıralarda da diyebiliriz.

Atık malzemelerle ev eşyası ve evde yapılan süsler kolay olduğu kadar maliyetsiz seçeneklere sahiptir. Kola şişesinden yapay çiçekler, saksılar, telefon tutacakları, mumluklar, saklama kapları, kalemlikler, sabunluklar yapabilirsiniz.

Yoğurt Kovasından Neler Yapılmaktadır?

Atık maddelerden yapılan şeyler: Yoğurt kovası süsleme ile yoğurt kovası kapı süsü, yoğurt kovası sepet yapımı, yoğurt kovası havluluk yapabilirsiniz. Ayrıca sabunluk yapımı, yoğurt kovası saksı yapımı veya yoğurt kovası çiçeklik yapımı gibi seçenekleri de düşünebilirsiniz. Yoğurt kovasından davul yaparak çocuğunuza seveceği bir oyuncak armağan edebilirsiniz.

yoğurt kovası süsleme

yoğurt kovası süsleme

Atık Malzemelerden Yapılan Eşyalar Ve Yapılışları

Gün içerisinde ayakkabı kutusundan su damacanasına kadar pek çok eşyayı atmaktayız. Oysaki evde yapılan geri dönüşüm fikirleri arasında gün içerisindeki attığımız birçok eşya ile yapılan geri dönüşüm tasarımları bulunmaktadır.

Geri Dönüşümden Yapılan Eşyalar

Damacanadan Neler Yapılmaktadır?

Atık eşyalardan neler yapılır? 5 litrelik su şişesi ile geri dönüşüm veya büyük damacana ile  gelir getiren geri dönüşüm fikirleri bulunmaktadır.

Damacanadan kirli sepeti, damacanadan oyuncak sepeti damacanadan havlu sepeti damacanadan büyük  dekoratif saksı yapabilirsiniz. Ayrıca damacanadan oyuncak, damacanadan kedi evi ve bunun gibi  atık malzemelerin değerlendirilmesi tasarımları yapabilirsiniz.

Damacanadan kirli sepeti hem kolay yapımı hem de para kazanma avantajı ile ilk sırada yer almaktadır.

Büyük damacanayı dilediğiniz büyüklükte olacak noktada kestikten sonra, etrafına dilerseniz halat, dilerseniz de kumaş parçası ile kaplayarak ve kenarlarının su taşı ile süsleyerek en güzel kirli sepeti yapabilirsiniz.

damacanadan neler yapılır

damacanadan neler olur

Ayakkabı Kutusundan Yapılan Tasarımlar

Atık maddelerden yapılan şeyler arasında ayakkabı kutuları da bulunmaktadır. Ayakkabı kutusundan geri dönüşüm eşyaları yapımı arasında işinizi kolaylaştıracak çekmece dolap organizerleri vardır. Ayrıca minik hayvanlara yuva, duvar süsü, dekoratif saklama kutuları ve çocuk oyun evleri ve oyuncakları yapabilirsiniz.

Bu yazımızda detaylar bulabilirsiniz⇒ Evde Yılbaşı Süsü Yapımı (Hiçbir Yerde Görmediğiniz Süsler)

Meyve Kasasından Tasarımlar

Atık malzemelerden neler yapabiliriz? Meyve kasasından tasarımlar, eski eşyaları değerlendirme geri dönüşüm ve yenileme tekniği ile yeni şeylere dönüşmektedir.

Meyve kasasından sebzelik, meyve kasası ayakkabılık, meyve kasasından kitaplık, meyve kasasından televizyon ünitesi yapabilirsiniz. Ayrıca meyve kasasından oyuncak toplama köşesi, meyve kasasından abajür, meyve kasasından komidin yapabilirsiniz.

meyve kasasından tasarımlar

meyve kasasından tasarımlar

Atık maddelerden neler yapılır sorunun cevaplarında pek çok atık eşyanın kullanıldığını görüyoruz. Aslında meyve kasası, ayakkabı kutusu, cola şişe, yoğurt kovası, ağaç kütükleri, ağaç dalları kullanılmaktadır.  Karton kutular, renkli kağıtlar, ahşap paletler gibi geri dönüşümlerden yapılan tasarımlar bulunmaktadır.

Sadece bu kadarla sınırlı değil tabi ki. Birçok kişi insanları hayran bırakacak tasarımları geri dönüşümden yapılan eşyalar şeklinde yapmaktadır. Sizinde geri dönüşüm fikirleriniz varsa yorumlarda bizlerle paylaşabilirsniz.

Kütükten Neler Yapılmaktadır?

Minik orman  gezisinde bulabileceğiniz kuru dallardan dekoratif küçük kalemliklere kadar seçenek vardır. Kütük bardak altları, kütük tabak altları ve kütük sunumluklar yapabilirsiniz. Kütük malzeme nereden alınır? Marangozlardan veya mobilya tasarım mağazalarından veya hobi evlerinden rahatlıkla bulabilirsiniz.

Bu yazımızda detaylar bulabilirsiniz⇒ Ahşap Paletten Neler Yapılmaktadır- Gözlerinize İnanamayacaksınız

Paletten  Neler Yapılmaktadır?

Kullanılmayan eşyaları değerlendirme veya atık malzemelerle geri dönüşüm projeleri arasında paletten tasarımlar da bulunmaktadır. Paletten neler yapılmaktadır sorusunun cevapları arasında, palet koltuk takımı, palet masa, palet oturma grubu vardır. Ayrıca palet orta sehpa, palet sedir, palet yatak ve palet beşik gibi pek çok tasarım da bulunmaktadır.

atık malzemelerden tasarımlar

atık malzemelerden tasarımlar

Kutularla Yapılan Tasarımlar

En kolay tasarımlar, kutularla yapılan tasarımlar olarak nitelendirilmektedir. Dekoratif süsleme kumaşları, süsleme ipleri ve dekoratif kağıtlar ile kutularla sayısız tasarım yapabilirsiniz.

Bu yazımıza da göz atabilirsiniz⇒  Bahçe Dekorasyonu Nasıl Yapılmalıdır?

Birkaç tane örnek verecek olursak kutulardan çocuk oyuncakları, kutulardan akıllı orta sehpa, kutulardan hediye paketi yapabilirsiniz. Ayrıca kutulardan duvar organizeri gibi pek çok tasarım yapabilirsiniz. Atık maddelerden ev yapımı ile çocuklarınızla kaliteli vakit geçirerek eğleneceğini geri dönüşüm projesi yapabilirsiniz.

kartondan yapilan eşyalar

kartondan yapilan eşyalar

Aşağıdaki resim galerisinde atık malzemelerden tasarım, atık malzemelerden oyuncak tasarımlar vardır. Ayrıca atık maddelerden yapılan şeyler ile atık malzemeleri değerlendirme görselleri bulacaksınız. Resim galerisini inceleyerek evde atık malzemelerden neler yapılmaktadır sorusuna cevap verebilirsiniz. Hatta teknoloji tasarım atık malzeme çalışmaları bulabilirsiniz.

Resim Galerisi: Atık Malzemelerden Neler Yapılmaktadır -Teknoloji Tasarım

 

Bir önceki makalemiz olan Koltuk Neyle Silinir, Nasıl Temizlenir? başlıklı yazımızda koltuk neyle silinir, Koltuklar nasıl temizlenir ve Süet Koltuk Nasıl Temizlenir hakkında bilgiler vermekteyiz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tarz Kadın Blogu