Tarz Kadın

Atık Malzemelerden Neler Yapılır Neler

Atık Malzemelerden Neler Yapılır Neler

Atık malzemelerden neler yapılır başlıklı yazımızda atık malzemelerden tasarımlar ile  geri dönüşüm eşyaları hakkında bilgiler vereceğiz.  Günümüzde geri dönüşüm malzemeleri ile neler yapılabilir sorusu büyük önem kazanmaktadır.  Zira ülkemizde ve çöpe atılan eşya konusu göz önüne alındığında inanılmaz bütçelerin atıldığı görülmektedir. Günlük rutin işlerimizde kullandığımız ambalaj ve kağıtlar da dahil eski eşyaları geri dönüşüm projesi büyük önem arz etmektedir. Öyle ki evdeki malzemelerle oyuncak, ev yapımı eşyalar, teknoloji tasarım kalemlik tasarımları, atık malzemelerden üç boyutlu çalışmalar, atık materyallerden kıyafet yapımı gibi pek çok seçenek bulunmaktadır.

Evdeki atık malzemeleri değerlendirme konusunu gözden geçirerek bile ev ekonomimize ciddi katkılarda bulunabilirsiniz. Evde kazanç elde etme veya evde yapılabilecek işler konusunda, kola şişesi, pet şişe, ayakkabı kutusu, yoğurt kovası gibi geri dönüşüm malzemeleri ile evde yapılabilecek kolay tasarımlar yapabilirsiniz.

Atık Malzemelerden Neler Yapılır?

Atık malzemelerden çiçeklik yapımından koltuk yapımı ne kadar pek çok tasarımı evde kolaylıkla yapabilirsiniz. Atık malzemelerden geri dönüşüm yaparak kullanmadığınız eşyaları yeni almak istediğiniz bir eşyaya dönüştürebilirsiniz, örneğin çocuğunuzun odasına tekli bir koltuk mu almak istiyorsunuz. Bunu kola şişeleri ile rahatlıkla yapabilirsiniz. Bu ve benzeri tasarım görsellerini resim galerimizde detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

atık eşyalardan ilginç tasarımlar

atık eşyalardan ilginç tasarımlar

Kola Şişesinden Yapılan Süsler

Kola şişesinden süs yapımı evdeki atık malzemeleri değerlendirme konusunda geniş ürün yapabilme yelpazesi ile ilk sıralarda da diyebiliriz. Malzemelerden yapılan tasarımlar denilince akla gelen kola şişesi ile pek çok tasarım yapabilirsiniz.

Atık malzemelerle ev eşyası evde yapılabilecek süsler kolay olduğu kadar maliyetsiz seçeneklere sahiptir. Kola şişesinden yapay çiçekler, saksılar, telefon tutacakları, mumluklar, saklama kapları, kalemlikler, sabunluklar yapabilirsiniz.

Yoğurt Kovasından Neler Yapılır?

Yoğurt kovası süsleme ile yoğurt kovası kapı süsü, yoğurt kovası sepet yapımı, yoğurt kovası havluluk ve sabunluk yapımı, yoğurt kovası saksı yapımı veya yoğurt kovası çiçeklik yapımı gibi pek çok tasarım yapabilirsiniz.

yoğurt kovası süsleme

yoğurt kovası süsleme

Atık Malzemelerden Yapılan Eşyalar Ve Yapılışları

Gün içerisinde ayakkabı kutusundan su damacanası ne kadar pek çok eşyayı atmaktayız. Oysaki evde yapılabilecek geri dönüşüm fikirleri arasında gün içerisindeki attığımız birçok eşya ile yapılabilen mükemmel binilebilecek geri dönüşümle yapılan tasarımlar bulunmaktadır.

Damacanadan Neler Yapılır?

5 litrelik su şişesi ile geri dönüşüm veya büyük damacana ile  gelir getiren geri dönüşüm fikirleri bulunmaktadır.

Damacanadan kirli sepeti, damacanadan oyuncak sepeti damacanadan havlu sepeti damacanadan büyük  dekoratif saksı, damacanadan oyuncak, damacanadan kedi evi ve bunun gibi  atık malzemelerin değerlendirilmesi tasarımları yapabilirsiniz.

Damacanadan kirli sepeti hem kolay yapımı hem de para kazanma avantajı ile ilk sırada yer almaktadır. Bunun için büyük damacanayı dilediğiniz büyüklükte olacak noktada kestikten sonra, etrafına dilerseniz halat, dilerseniz de kumaş parçası ile kaplayarak ve kenarlarının su taşı ile süsleyerek en güzel kirli sepeti yapabilirsiniz.

damacanadan neler yapılır

damacanadan neler yapılır

Ayakkabı Kutusundan Yapılan Tasarımlar

Ayakkabı kutusundan geri dönüşüm eşyaları yapımı arasında işinizi kolaylaştıracak çekmece dolap organizerleri, minik hayvanlarınız için yuva, duvar süsü, dekoratif saklama kutuları ve çocuk oyun evleri ve oyuncakları yapabilirsiniz.

Bu yazımızda detaylar bulabilirsiniz⇒ Evde Yılbaşı Süsü Yapımı (Hiçbir Yerde Görmediğiniz Süsler)

Meyve Kasasından Tasarımlar

Meyve kasasından tasarımlar eski eşyaları değerlendirme geri dönüşüm ve yenileme  tekniği ile pek çok yeni şeye dönüşmektedir.

Meyve kasasından sebzelik, meyve kasası ayakkabılık, meyve kasasından kitaplık, meyve kasasından televizyon ünitesi, meyve kasasından oyuncak toplama köşesi, meyve kasasından abajür, meyve kasasından komidin yapabilirsiniz.

meyve kasasından tasarımlar

meyve kasasından tasarımlar

Meyve kasası, ayakkabı kutusu, cola şişe, yoğurt kovası, ağaç kütükleri, ağaç dalları, karton kutular, renkli kağıtlar, ahşap paletler gibi geri dönüşümlerden yapılan tasarımlar bulunmaktadır.

Küçükten Neler Yapılır?

Günümüzde kütük tasarımlar inanılmaz derecede dekoratif ve şık durmaktadır. Minik orman  gezisinde bulabileceğiniz kuru dallardan dekoratif küçük kalemlikler, kütük bardak altları küçük tabak altları ve kütük sunumluklar yapabilirsiniz, kütük malzeme temenni ne marangozlarda an rahatlıkla yapabilirsiniz.

Bu yazımızda detaylar bulabilirsiniz⇒ Ahşap Paletten Neler Yapılır- Gözlerinize İnanamayacaksınız

Paletten  Neler Yapılır?

Kullanılmayan eşyaları değerlendirme veya atık malzemelerle geri dönüşüm dediğimiz geri dönüşüm projeleri arasında paletten tasarımlar da bulunmaktadır. Paletten neler yapılır sorusunun cevapları arasında, palet koltuk takımı, palet masa, palet oturma grubu, palet orta sehpa, palet sedir, palet yatak ve palet beşik gibi pek çok tasarım bulunmaktadır.

atık malzemelerden tasarımlar

atık malzemelerden tasarımlar

Kutularla Yapılan Tasarımlar

En kolay tasarımlar, kutularla yapılan tasarımlar olarak nitelendirilebilir. Dekoratif süsleme kumaşları, süsleme ipleri ve dekoratif kağıtlar ile kutularla sayısız tasarım yapabilirsiniz.

Bu yazımıza da göz atabilirsiniz⇒  Bahçe Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Birkaç tane örnek verecek olursak kutulardan çocuk oyuncakları, kutulardan akıllı orta sehpa, kutulardan hediye paketi, kutulardan duvar organizeri gibi pek çok tasarım yapabilirsiniz. Atık maddelerden ev yapımı özellikle çocuklarınızla kaliteli vakit geçirerek eğleneceğiniz ve geri dönüşüm projesi yapabileceğiniz bir tasarımdır.

kartondan yapilan eşyalar

kartondan yapilan eşyalar

Aşağıdaki resim galerisinde atık malzemelerden tasarım, atık malzemelerden oyuncak tasarımlar, atık maddelerden yapılan şeyler ile atık malzemeleri değerlendirme görselleri bulacaksınız. Resim galerisini inceleyerek evde atık malzemelerden neler yapılır sorusu çerçevesinde teknoloji tasarım atık malzeme çalışmaları bulabilirsiniz.

Resim Galerisi: Atık Malzemelerden Neler Yapılır Teknoloji Tasarım

 

Bir önceki makalemiz olan Tül Perde Nasıl Beyazlatılır? En Etkili Tül Perde Temizliği başlıklı yazımızda Tül Perde Nasıl Beyazlatılır hakkında bilgiler vermekteyiz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tarz Kadın Blogu