Bahçe Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

0
593

İnsan evindeki rahatlığı ve huzuru başka hiçbir yerde bulamaz. Bu yüzden evlerin herkes için huzur kaynağı olduğunu söyleyebiliriz. Bu sebeple her birey evinin istediği gibi güzel, büyük ve ferah olmasını ister. Evliliğe adım atılmadan önceki telaşlar içerisinde yer alan ev dekorasyonu insanlara büyük kararsızlıklar da yaşatmaktadır. Ev dekorasyonuna karar verilirken de bahçe dekorasyonu ayrı tutulmaktadır. Özellikle yaz aylarının gelmesiyle kullanılması artan bahçelerin dekorasyonu güzel olmalıdır ve insanlara huzur vermelidir. Bahçe dekorasyonunun güzel olması için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Elbette herkes hayalindeki dekorasyonu evinin her köşesine yansıtmayı ister. Ancak bahçeye yapılacak belli başlı uygulamalar evinizde ayrı bir ortam yaratacak ve izlere doğayla iç içe olma fırsatı verecektir. O zaman gelin bahçe dekorasyonunda önemli olan noktaları beraber inceleyelim.bahçe dekorasyonu

Bahçe Dekorasyonu Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

  • Bahçe dekorasyonu yaparken öncelikle sizin için olmazsa olmaz unsuru belirleyin. Kimileri bahçesinde havuz veya gölet olmasını isterken, kimileri minik heykellerin, yemek masasının ya da salıncağın olmasını isteyebilir. Bu tamamen bir zevk meselesi olup bahçenin büyüklüğü doğrultusunda karar verilmesi gereken unsurlardandır.
  • Küçük bir bahçeniz var ise hayal gücünüzü biraz daha fazla çalıştırmanız gerekebilir. Bahçe dekorasyonu yaparken bu küçük bahçenize bir yürüme yolu ya da sebze ve çiçek çekebileceğiniz köşeler yapabilirsiniz. Bahçeniz küçük olsa dahi yapılan etkili uygulamalar ile bahçenizi çok şık hale getirebilirsiniz.
  • Bahçeyi tümüyle ele almanız bahçe dekorasyonu için önemli bir adımdır. Dekorasyona karar vermeden önce bahçe krokisi çıkarabilir, adımlarınızı ona göre atabilirsiniz. Çünkü bahçenin büyüklüğüne göre masa, sandalye koyacağınız, çiçek ekeceğiniz ya da mangal yapacağınız köşeyi ayarlamalısınız.taş bahçe dekorasyonu
  • Bahçenizde toprak yerine sert zeminler kullanmayı da tercih edebilirsiniz. Çakıl taşları, basamaklar ve kaldırım taşları gibi seçeneklerin bahçe dekorasyonu yaparken aklınızda bulunması faydalı olacaktır. Özellikle sıradanlıktan hoşlanmayan kişilere güzel sonuçlar verecek bu hareketler bahçeyi sıcak ve doğal gösterecektir.
  • Bahçe duvarı ya da çitleri de düzenlemenin içine katılması gereken önemli noktalarıdır. Bahçe duvarınızda sarmaşıklar ya da çeşitli aydınlatma ürünleri kullanarak daha şık bir hale getirebilirsiniz.
  • Sade ve tutarlı bir tarz seçmeniz daha olumlu sonuçlar almanızı sağlayacaktır. Çünkü çok farklı tarzlardan unsurları bir araya getirip bahçenizde yer vermeniz ortamda kalabalığa neden olacaktır. Örneğin; plastik masa, ahşap sandalye, spot ışık, parlak kumaş beraberliği gibi birbiri ile alakası olmayan bir dekorasyondan uzak durun. Çünkü bahçenizin dinlendirici, ferahlatıcı tüm kalabalıktan uzak olması orada daha çok vakit geçirmek istemenizi sağlar.
  • Bahçe için renk seçimleriniz ise doğada sık bulunan renklerden yana olmalıdır.
  • Bahçe dekorasyonunda bahçe aydınlatma yaparken LED lambaları kullanmanız hem daha dikkat edici gir görüntünün oluşmasını sağlayacak hem de elektrik faturanıza dost olacaktır.hasır bahçe dekorasyonu

Bahçe Dekorasyonu İçin Mobilya Seçimi

Bahçe dekorasyonunda büyük önem taşıyan mobilyalar, bahçenin tamamen havasını değiştiren unsurlardır. Bahçeye mobilya seçerken dikkat edilmesi gereken ilk unsur ise mobilyaların dayanıklılığıdır. Bunun dışında bahçe mobilyalarının taşınabilir olması da sizlere büyük kolaylık sağlayacaktır. Son zamanlarda bahçe dekorasyonunda genellikle ferforje mobilyalar tercih edilmektedir. Ferforje mobilyalardan bahçenize göre tasarlanmış her türlü ürün imkânı bulunmaktadır. Özellikle takım olarak seçilen mobilyalar bahçenizde şıklığı ve ahengi bir araya getirecektir. Eğer kalabalık bir aile iseniz ve misafiri çok seviyorsanız bahçenizde büyük bank şeklindeki masalara da yer verebilirsiniz. Bahçelerde birçok kişinin olmazsa olmazı ise salıncaklardır. Sayısız çeşidi olan bu salıncaklardan zevkinize uygun olanını bahçenizde bulundurabilirsiniz.

salıncaklı bahçe dekorasyonu

Bir önceki makalemiz olan Avize Modelleri Ve Kullanım Alanları başlıklı yazımızda 2017 avize modelleri, avize kullanım önerileri ve avize modelleri hakkında bilgiler vermekteyiz.


CEVAP VER