Evde Halı Temizleme Yöntemleri

0
173

Artık kış yüzünü yavaş yavaş hissettirmeye başladı. Artık evler eskisi gibi havalandırılamayacak ve temizlik çoğu zaman kapalı ev ortamında yapılmak zorunda kalınacak. Yerlerin örtüsü, evin ana karakterini ortaya koyan halıların da temizliği tabi ki de kış aylarında biraz daha zahmetli. Bu yüzden evde halı temizleme yöntemleri hakkında bir araştırma yaparak bazı bilgiler topladık.

Başlıca Evde Halı Temizleme Yöntemleri

  • Evde halı yıkama makinası kullanma

Evde hakıl temizleme yöntemleri arasında belki de en sempatik ve kolay yol halı yıkama makinesi kullanma işlemidir. Halılar neredeyse yaz aylarında kendi elinizle yıkamış veya bir yıkamacıya vermiş kadar temiz olur. Ancak bunun için doğru halı yıkama şampuanları kullanmanız gerekmektedir.

  • Evde halı silme

Bu makineli yönteme göre biraz daha meşakkatli bir işlem olup, kol omuz gücüne dayanır. Öncelikle iskelet-kemik hastalıklarına sahip kişiler bu tarz işten uzak durmalıdır. Yoksa ağrılı gecelerin sabahları gelmek bilmez.

Evde halı temizleme ve silme işlemine başlamadan önce halı kesinlikle vakumlanmalı ve önden kedi köpek tüyleri ve saçlar mutlaka fırçalanmalıdır. Ondan sonra detaylı temizleme işine girilmelidir.

Evde detaylı halı temizleme yöntemleri için aşağıdaki videoyu izlemeniz faydalı olacaktır.

Halı neyle silinirse temiz olur?

Karbonat hikmeti nedendir bilinmez ancak bir çok temizlikte kullanılan bir ürün. Halıdaki lekeli bölgelere toz olarak döküp bekletilmesine istinaden silindiğinde kötü kokulardan ve lekelerden arındırıldığı söylenmekte. Ancak yukarıdaki videoyu izleyerek bu konu hakkında daha ayrıntılı bilgi sahibi olmanız mümkün.

evde halı temizleme yöntemleri
evde halı temizleme yöntemleri

Tarz Kadın olarak tavsiyemiz evde halı temizleme yöntemleri ile ilgili olarak öncelikle halı yıkama makinesi kullanmanızdır. Çünkü sağlıksal olarak halı yıkama makinesi sizi elle silme yöntemine göre daha az yıpratacak ve yoracaktır. Ancak maddi durumunuz el vermiyorsa en etkili yöntem yere dökülen çay ve yemek suyu lekelerin bir an önce temizlenmesi ve daha sonraki saat ve günlere bırakılmamasıdır. Lekenin bir kaç saat bile olsa beklemesi o lekenin çıkmasını zorlaştırmaktadır. Bu yüzden olabildiğince lekeye derhal müdahale edin. Eğer hiç bir seçeneğiniz kalmadıysa, halılarınızdaki kirler eski, halı yıkama makineniz yoksa ve yıkatmaya maddi gücünüz el vermiyorsa bir kaç dakikalık molalar vererek kendinizi yormamak kaydıyla halılarınızı elle silebilirsiniz.

Bir önceki makalemiz olan Sivilceden Kurtulma Yolları Nelerdir? başlıklı yazımızda maske yapımı, sivilce maskeleri ve sivilceler nasıl geçer hakkında bilgiler vermekteyiz.

CEVAP VER