Saç Örgüsü Nasıl Yapılır?

14.02.2023
1.966
Saç Örgüsü Nasıl Yapılır?

Saç örgüsü nasıl yapılır başlıklı yazımızda dipten saç örgüsü modelini, afrika saç örgüsü ve tepeden başlayan örgü bilgileri ile vereceğiz. Saç örgüsü modelleri ve örgü nasıl yapılır bilgileri paylaşacağız. Örgü modelleri saç tasarımında öne çıkan işlemler arasında yer almaktadır. Günümüzde çok farklı  tasarımlarda ve modellerde saç örgüleri öne çıkmaktadır. Saç taç örgü modelleri, balık sırtı saç örgüsü, kılçık saç örgü, şelale saç örgü şeklindedir. Ayrıca şerit saç örgüsü, çoklu balık sırtı örgü, dağınık örgü modelleri ve benzer sayısız sac modelleri orgu tekniği bulunmaktadır.

Saç Örgüsü Nasıl Yapılır?

7’den 77’ye tüm bayanların günlük saç modeli örgü, kolay saç örgü modeli şeklindedir. Ek olarak abiye saçı örgü modeli olarak severek kullandığı saç örme modelleri vardır.

Önden saç örgüsü olarak da bilinen ters saç örgüsü dipten saç örgüsü şeklinde yapılmaktadır. Bu örgü saç modelleri, kısa tutulabileceği saç uçlarına kadar devam da edilmektedir.

Dipten saç örgüsü yapımı için isterseniz düz örgü, isterseniz balık kılçığı örgü, isterseniz de balıksırtı örgü tekniğini kullanabilirsiniz.

dipten örgü nasıl olur

ters örgü tekniği ile dipten örgü nasıl olur

Dipten sac örgü modelleri için dikkat edeceğiniz tek nokta saç örgüsüne saçın tepe kısmından başlamaktır.

Tepeden başlayan örgü nasıl yapılmaktadır? İsteğe göre çok ince veya kalın saç tutamlarına saç örgüsü yapmaktır. Genelde ters örgü tekniği ile yapılmaktadır. Ancak klasik sac orgusu şeklinde de yapılmaktadır. Ek olarak afrika örgüsü saçı olarak da yapılmaktadır.

Saç Örgü Nasıl Örülür? Dipten Saç Örgüsü Yapımı

Dipten örgü bir tane yapılabileceği gibi 2 tane de yapılmaktadır. Ayrıca bir taraftan başlayarak diğer yana kadar sıralı da yapılmaktadır. Yani bu sizin belirlediğiniz saç tutamlarına göre değişmektedir.

İkili dipten saç örgü için saçlarınızı ortadan ayırın.

Dipten saç örgüde saçlarınızın önemli olması yaptınız saç örme işleminin düzgün olmasını sağlayacaktır.

Kolay dipten saç örgü yapılışı için düz örgü tekniği ile kullanabilirsiniz.

Saçların en tepe noktasından ince bir tutamını 3’e ayırın.

Daha sonra saçların yüzünüze gelen kısmından incecik tutamlar alarak saç örgü yapılışını tamamlayın. Ters örgü, balıksırtı örgü veya afrika örgüsü teknikleri ile daha şık durmaktadır.

Dipten örgü, kısa saç örgü modeli olarak kullanılabileceği gibi uzun saç örgü modeli olarak da kullanılabilir.

Saç nasıl örülür? Örgü yaparken dikkat edeceğiniz bir diğer nokta da saçların sağ tarafından aldığınız tutamlar sonucunda saçınızda düz ve ince bir çizgi oluşmasıdır. Saçların sol kısmı yani yüz kısmında ise saç yüze sıfır örülmelidir. Özellikle önden saç örgüsü yapılırken bu detaya dikkat edilmelidir.

dipten saç örgüsü yapımı

dipten saç örgüsü yapımı

Saç örme tamamlandıktan sonra uç kısımlarını lastik toka ile tutturabilirsiniz.

Önden saç örgüsü, tepeden başlayan örgü kulak arkasına indirmektedir. Ek olarak taç örgü şeklinde yuvarlak bir formda kazandırılabilirsiniz.

Ters Örgü Nasıl Yapılmaktadır?

Ters örgü düz örgü modelinin tersten örülüş şeklidir. Yani saç tutamlarını üstten değil de alttan geçirerek yapacaksınız.

Balık sırtı Nasıl Örülür?

Birçok saç modelinde kullanılan balıksırtı örgü modeli herkesin kullanabileceği saç modelidir.

Balık Sırtı Nasıl Örülür (videolu)başlıklı yazımızda yapılışını ve uygun saç modellerin bulabilirsiniz.

Afrika Örgüsü Nasıl Yapılmaktadır

daha çok gençlerin kullandığı örgü modelidir. Örülmesi zahmetlidir. Ancak kullanması çok zevklidir. Çünkü kusursuz görünüm sunmaktadır.

Afrika Örgüsü Saç Nasıl Yıkanır? Kaç Günde Bir Yıkanır? Başlıklı yazımızda tüm detayları bulabilirsiniz.

Tamamladığınız dipten örgü saç modelinin uzun süre kalıcı olması ve dağılmaması için sabitleyici sprey kullanabilirsiniz.

Aşağıdaki resim galerisi dipten örgü modeli saç stili görselleri paylaşıyoruz. Farklı tekniklerle yapılan dipten saç örgüsü modeli görsellerini inceleyerek daha fazla detaya sahip olabilirsiniz.

Resim Galerisi: Dipten Örgü – Saç Örgüsü Yapımı

Bir önceki makalemiz olan Karamel Kumral Saç Rengi- Tüm Detaylarıyla başlıklı yazımızda karamel kumral ve Kumral karamel saç rengi hakkında bilgiler vermekteyiz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tarz Kadın Blogu