Balık Sırtı Nasıl Örülür (videolu)

30.12.2022
2.466
Balık Sırtı Nasıl Örülür (videolu)

Balık sırtı nasıl örülür başlıklı yazımızda saç örgü yapımı denilince akla gelen balık sırtı örgü bilgileri ve videosu paylaşacağız. Birçok ortamda kullanılan ve hiçbir zaman modası geçmeyen saç modelleri arasında balık sırtı örgü modelleri vardır.

Balık Sırtı Ne Demek?

Pek çok alanda kullanılan balıksırtı, saçlarda günlük saçlardan düğün saçlarına kadar kullanılan örgü tekniğidir. Cornrows örgü de denilen balık sırtı yetişkin ve çocuk saçları olarak kullanılmaktadır.

Günlük saç modellerinden düğün saç modellerine kadar  her alanda üst düzeyde şıklık sunmaktadır. Bu senenin saç modası bünyesinde de alan balıksırtı nasıl yapılır? Kendi kendine balık sırtı nasıl örülmelidir? Kısa saç balık sırtı nasıl örülmelidir gibi en çok merak edilen soruların detaylarına birlikte bakalım.

Balık Sırtı Nasıl Örülür?

Balık sırtı modeli sanıldığı kadar zor bir örgü modeli değildir aslında. Günümüzde balık sırtı örme seçenekleri arasında ikili balık sırtı, tekli balık sırtı, yandan balık sırtı gibi farklı tasarımlar vardır.

Balık sırtı nasıl örülür bilgilerini inceledikten ve videosunu izledikten sonra her türlü balık sırtı saç örgüsü örme işlemini yapabilirsiniz.

Balık sırtı nasıl yapılır

Tekli balık sırtı nasıl yapılır-tek örgü balıksırtı

Balık Sırtı Saç Örme Şekli

Balık sırtı saç örgüsü işlemine geçmeden önce saçlarınızı nemli hale getirmelisiniz.

Eğer kolay dağılan sert saçlara sahipseniz işlem öncesi saç kremi kullanmanız gerekmektedir. Özellikle katlı saçlara sahip olanlar mutlaka nemli saçlara sıkı örgü yapmalıdır. Ardından kolay bozulmaması için sabitleyici kullanmalıdır.

Balıksırtı örgü nasıl yapılır

  • Balık sırtı örgüsü için ilk olarak saçlar tepe noktasında üçe ayrılmalıdır.
  • Ayırdığınız saç tutamlarından birini bir elinize, diğer tutamları ise diğer elinize alın.
  • Yanlardan eşit tutamlar alarak klasik saç örgüsü yapar gibi saçlarını örmeye devam edin.
  • Balıksırtı örgüde en önemli detay aşağıya doğru inildikçe saçların yan tarafından minik saç tutamlarını örgüye dahil etmektir.
  • Saçın tamamının yanlardan minik tutamlar alarak ördükten sonra uç kısımlarını normal saç örgüsü ile bitirin. Saç derisinden sonraki kısımları kılçık örgü tekniği ile yaparsanız daha orjinal ve güzel duracaktır.

Okurlarımız buna da baktı ⇒ Kılçık Örgüsü Nasıl Yapılmalıdır?

  • Dilerseniz ters örgü tekniği ile de yapabilirsiniz.
  • Dilerseniz örgüye alın kısmının hemen üstünden değil de görseldeki gibi daha aşağıdan başlayabilirsiniz.
  • Bahsettiğimiz bu örgü şekli tekli balıksırtı örgü nasıl yapılmalıdır sorusunun cevabı olarak verilmiştir.
balık sırıt saç

balık sırıt saç

İkili Balık Sırtı Nasıl Yapılmalıdır?

Balıksırtı modelleri arasında severek kullanılan bir diğer örgü modeli ise çift balıksırtı örgü şeklindedir.

Çift balık sırtı nasıl örülmelidir sorusunun cevabını da ise saçları ortadan ikiye ayırmak ilk cevaptır. Saçların yan kısımlarından örgüye başlayarak iki bölgeyi ayrı ayrı örüyorsunuz.

İkili balık sırtı saç örgüsüne boxer ( boksör) örgü de denilmektedir. Bu nedenle özellikle genç örgü modelleri arasında en çok kullanılan saç örgüsü, ikili balık sırtı saç örgüsü şeklindedir.

İkili balık sırtı nasıl örülür

İkili balık sırtı nasıl örülmelidir

Yandan Balıksırtı Nasıl Yapılmalıdır?

Yandan balık sırtı saç örgüsü için saçlarınızı yandan ayırın.

Ardında ayırdınız kısmından başlayarak yan formunu bozmadan balık sırtı örme işlemi yapın. Uç kısımlarını kılçık örgü ile örerek tamamlayın.

Kısa Saç Balıksırtı Nasıl Örülmelidir?

Balık sırtı saç örgüsü modelleri çerçevesinde en zoru kısa saça balık sırtı örme işlemidir. Çünkü kısa saçlarda balık sırtı saç çok çabuk dağılma olasılığına sahiptir. Bu nedenle  kısa saça balık sırtı örgüsü çok sıkı yaptıktan sonra mutlaka sabitlemelisiniz.

Balık sırtı nasıl örülür

Balık sırtı nasıl örülmelidir

Kendi Kendine Balık Sırtı Nasıl Örülmelidir?

Balık sırtı saç örgüsünü kendi kendinizi de yapabileceğinizi biliyor musunuz?  Bunun için bir ayna karşısına geçin.

Saçların tamamını arkaya doğru attıktan sonra saçın tepe kısmından ve en uç kısmından 3 ayrı tutam alın.

Daha sonra klasik örgü yaparmış gibi veya bir başkasına balıksırtı örgü yaparmış gibi yan taraftan minik tutamlar alın. Aldığınız saç tutamlarını örgüye dahil ederek balıksırtı örgülü sonuna kadar tamamlayın.

Balıksırtı Örgüsü Nasıl Yapılmalıdır Video

Aşağıdaki resim galerisinde balık sırtı modelleri görseller paylaşıyoruz. Daha fazla detay için görselleri inceledikten sonra yorum kısmından fikirlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Resim Galerisi: Balık Sırtı Örgüsü Modelleri

 

 

Bir önceki makalemiz olan Düz Kısa Saç Modelleri | Farklı Stillerle başlıklı yazımızda Düz saç ve Kısa Düz Saç Modelleri hakkında bilgiler vermekteyiz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tarz Kadın Blogu