Tarz Kadın

Damat Bohçasına Ne Konur? Damat Bohçası Örnekleri

08.01.2023
5.279
Damat Bohçasına Ne Konur? Damat Bohçası Örnekleri

Damat bohçasına ne konur? Erkek bohçası olarak da bilinen damat bohçası örnekleri ve damat bohçası listesi ile mükemmel bir damat bohcasi yapmaya var mısınız? O halde gelin şimdi birlikte modern ve özenli bir damat bohçası hazırlamayı göz önünde bulundurarak erkek nişan bohçası ve damat bohçasında neler olur? Damat bohçası nasıl hazırlanır sorularının cevaplarını görelim. Ardından damat bohçası içindekiler nelermiş birlikte bakalım. Son olarak ise damat bohçası çiçeği ile damat bohçası tamamlayalım.

Kız isteme olayından sonra her iki taraf içinde önemli olan ve yıllar geçse de  önemini yitirmeyen bu gelenek bohça hazırlamasıdır. Damat tarafının gelin bohçası getirme işleminden sonra kız tarafının telaşı başlar. Hadi sevgili gelin adayları birlikte damat bohçası hazırlıyoruz:)

damat bohcasinda neler olur

Damat Bohçası Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 • Erkek bohçasında neler olur?
 • Damat bohçası ne zaman hazırlanır?
 • Damat bohçası ne zaman verilir?
 • Nişan bohçası içinde neler olur?
 • Gelin bohçası nasıl hazırlanır? gibi soruların cevabını görelim

 Biz bugün sizlerle damat bohçası hakkında detaylı bilgi vererek gelin bohçasından da kısaca bahsedeceğiz.

Günümüzde düğünlerde kız ve erkek tarafınında yükü bir hayli ağırdır. Hele ki evlenecek sizseniz ya da kız tarafıysanız, yükünüz daha fazla demektir. O kadar çeyiz sandığı hazırlığından sonra bir de damat bohçasında ne olur sorusunun cevabını düşüneceksiniz:) tabi bu sözlerimiz işin şakası. Çünkü bnişan, düğün hazırlıkları dünyanın en heyecanlı ve tatlı telaşı demektir. Allah herkese mutlu mesut yuvalar versin♥

Gelin şimdi erkek bohçasında ne olur sorusunun cevabına detaylı bir şekilde bakalım…

Damat Bohçasında Neler Olur?

Nişan töreni sonrası damat bohçasına ne konur telaşı başlar. Endişeye Gerek yok! Özellikle damat bohçası nasıl hazırlanır? Damat bohçası seti içindekiler nelerdir gibi soruların cevaplarını sizler için araştırdık.

damat valizi hazırlama

damat valizi hazırlama

Sözden sonraki ve düğünden hemen önceki aşama, bilindiği gibi nişandır. Bu aşama da çiftlerin en çok aklına gelen sorulardan bir tanesi kız tarafıysa nişan bohçasında neler olur? Erkek tarafıysa gelin bohçasında neler olur sorusudur.

Geleneklerin unutulmadığı modern nişan töreni sonrasında evlilik hazırlıkları sürecinde sizi en çok heyecanlandıracak şey nişan bohçasıdır. Çünkü nişan bohçası bir nevi kız ve erkek tarafında birbirine hediye göndermesi olayıdır.

Yöreden yöreye değişiklik gösterse de hazırlanan gelin ve damat bohçasında gelin veya damat dışında aile bireyleri için de hediyeler bulunur.

Nişan hazırlıklarını göz önüne bulundurunca bütün bohçaların tek tek özenle hazırlandığını görüyoruz. Yani Damat tarafının ve gelin tarafının en özenli çalışmalarıdır.

damat bohçasında neler olmalı

Alışverişe çıkmadan önce bohça setinde neler olacağını belirlemelisiniz. Ardından fiyatları karşılaştırmalı ve alışverişi yapmalısınız. Gördüğünüz gibi bohça hazırlamak çok da zor değil:)

Aslında damat bohçası içindekiler için bohça dışında alternatifler de vardır. Damat bohça kutusu, damat sandığı, damat valizi gibi ise seçenekler vardır. Ancak bize sorarsanız damat bohçasını bu malzemelere koyarak sunmak daha estetik ve modern olacaktır.

damat bohçasında neler olur

damat bohçasında neler olur

Erkek Bohçasında Neler Olur? Damat Bohçasına Ne Konur?

Erkek bohçasında neler olur? damat nişan bohçasında neler olur? Nelerin Konulması Gerekir?

 1. Damatlık;  Damat adayıyla birlikte onun bedenine göre seçilmiş ve her ikinizinde beğendiği trend olan bir damatlık.
 2. Damat ayakkabısı; Yine damat adayıyla beraber alınması en doğrusu olan damat ayakkabısı
 3. Damat gömleği ve pantolonu; Eş adayınızın bedenine ve elbette damatlığın rengine uygun bir gömlek. Dilerseniz günlük hayatta kullanacağı bir gömlek ve pantolon da koyabilirsiniz.
 4. Damat kravatı; Damatlıkla beraber alınan ya da damatlığa uygun alınan kravat
 5. Cüzdan ve kemer ve kol düğmesi takımı; Bunu da damat beyin zevkine göre almayı unutmayın.
 6. Damat tıraş seti; İçinde Jilet, Tıraş jeli, Tıraş takımı, Tıraş köpüğü, Tıraş kolonyası olan traş ve traş sonrası bakım seti.
 7. Temizlik ve bakım ürünleri; Rollon, parfüm veya deodorant, duş jeli, diş fırçası, diş macunu, diş ipi, normal kolonya, tarak, lif  olan setlerden.
 8. Damat havlusu ve çorabı; Geçmişte dantelli havlular konurdu, ancak günümüzde şık ve sade havlular tercih ediliyor. Bence diğer eşyalarda olduğu gibi burada da ilerde kullanacağınnız bir havlu koyun. Birkaç boy çorap.
 9. İç çamaşır takımı (Alt ve üst takım olarak aldığınız bir adet ya da yine durumunuza bağlı olarak fazla sayıda çamaşır takımı. Birde damatlık için bir çamaşır takımı)
 10. Damat terliği; Genelde deri baba terliği konulur ama siz trend terliklerden koyun bence.
 11. Damat Seccade takımı; Damat nişan bohçası içinde olmazsa olmaz eşyalar arasındadır.
 12. Damat Pijama seti; Yazlık ve kışlık iki takım koyabileceğin gibi, hazır satılan ve 5 parçadan oluşan damat pijama seti de koyabilirsin.
 13. Tesbih; Son zamanlarda moda akımından dolayı gelinlerin pek koymadığı tespih hem adetler hem de görünüm açısından harika bir hediye olacaktır.
 14. Havlu takımı ve bornoz; Bunu alırken kendinize de beğenmeyi unutmayın.
 15. Kol düğmesi: kol düğmeleri de damat bohçası içinde oması şık olur. Tabi damat adayı kol düğmesi kullanmıyorsa bütçe israfına da gerek yok!
 16. Damat bohçası lifi; Kişisel bakım ürünlerinden el örgüsü veya hazır lif kullanabilirsiniz. Bütün bu malzemeler damat tarafına kız tarafındadır.
 17. Damat bohçası çikolatası. En tatlı, en güzel ve olmazsa olmaz hediyelerden biri olan damat çikolatasını unutmayın!
 18. Damat bohçası çiçeği: bohçayı hazırladıktan sonra damat bohçası çiçeği ile bohçayı süslemelisiniz. bohça çiçeği ile bohca süslemenin  zevkinizi yansıtacağını unutmayın!
damat bohçasında neler olur giyim

damat bohçasında neler olur giyim

Damat Bohçası Hazırlığı Sırasında Akrabaları Da Unutma!

Damadın ailesi için de üç dört parçadan meydana gelen bohçalar hazırlayabilirsiniz.

Okurlarımız buna da baktı ⇒ Kaynana Bohçası İçindekiler Listesi

Aslında kayınpeder kaynana bohçası dışında amca bohçası, hala bohçası, görümce ve ini bohçası, teyze bohçası da hazırlanmaktadır. Havlu, gömlek, bluz, tişört, lif, gömlek, çorap minik hediyelerden oluşan bohçalar hazırlayabilirsiniz.

damat bohçasinda neler olur

damadın bohçasinda neler olur

Damat Bohçası Ne Zaman Verilir?

Damat bohçasının verilme zamanı gelin bohçasının gelmesinden sonradır. Gelin bohçası ne zaman verilir?  Düğün tarihinden önce belirlenen bir günde karşılıklı haberleşilerek verilmektedir.

İlk olarak gelin bohçası kız tarafına getirilmektedir, ardından damat bohçası gider.

Nişan töreni sonrası kız tarafından erkek tarafına akrabalarla birlikte ziyarete giderek bohçayı götürür ve kayınvalideye verilmektedir.

Siz telaşeye kapılmak istemiyorsanız söz kesmeden sonra bohça alışverişini de yapabilirsiniz. Bu saatten sonra damat bohçasını da hazırlayarak sunabilirsiniz.

damat bohçasında ne olur-Erkek bohçası ne zaman verilir?

Damat Bohçası Süsleme-Damat Bohçasına Ne Konur?

Aslında damat bohçası süslemesi birkaç şekilde olur. Klasik bohça hazırlayarak bohçayı tüllerle, boncuklarla, kurdelelerle, minik gelin damat figürleri ile süsleyebilirsiniz.

Günümüzde süslü sepetlerin içine minik bohçalar içine koyarak sepeti süsleyebilirsiniz. Bütün bunların dışında damat valizi de alarak hazırlayabilirsiniz.

Ek olarak damat bohçası kutusu da günümüzün en şık damat bohçası sunma şeklinden biridir. Özellikle modern damat bohçası düşünenler damat bohçası kutusu incelemesi yapmalıdır.

2023-2024 damat bohçasında neler koyulur

Damat bohçasına ne konur-Nereden Alınır?

Aslında damat bohçası hazırlama sırasında alacağın eşyaları ayrı ayrı yerlerden alabileceğin gibi set halinde de alabilirsiniz.

Bohça alışverişi geleneksel olarak ailelerle birlikte yapılmaktadır. Ancak aşağıdaki damat bohçası örnekleri incelemesi sonrasında bu alışverişi online da yapabilirsiniz. Bu şekilde kampanyalardan yararlanma şansınızda olur.

damat valizi hazırlaması

Gelin Bohçasında Neler Olur?

Gelin bohçası da damat bohçası kadar heyecanlı hazırlanır. Damat bohçası detayının gelin bohçasında da olduğu bilinmektedir. Gelin bohça modelleri tıpkı gelin gibi süslü ve gösterişlidir. Aslında gelin bohçasında olması gerekenler gelinin isteklerine göre değişir.

gelinin bohçasında olması gerekenler

Gelin bohçasında neler olur sorusunun cevabında klasik malzemeler nelerdir? Gelin için makyaj malzemesi, gelin için fantazi iç çamaşırı, gelin için gecelik takımı, gelin için parfüm seti vardır. Ayrıca gelin bohçası listesi, gelin terlikleri, gelin pijama takımı, özel gün kıyafeti ve günlük kıyafetler şeklinde uzayıp gider.

Gelin bohçası süsleme ve gelin bohçası malzemeleri bölgeden bölgeye değişiklik göstermektedir. Gelin bohçasında neler olur?

Özellikle gelin bohçası ne zaman verilir gibi gelin bohçası hakkında merak edilen tüm soruların cevaplarını ⇒ Gelin Bohça Modelleri başlıklı yazımızda güncel haliyle bulabilirsiniz.

damat bohçasında olması gerekenler

damat bohçasında olması gerekenler

Yazımızda Damat bohçasına ne konur, Damat bohçasında neler olmalı gibi sorulara cevap vermeye çalıştık.

Okurlarımız buna da baktı  ⇒ Nişan bohçası nasıl hazırlanır?

Resim Galerisi: Damat Bohçası Örnekleri- Bu Senenin

Bir önceki makalemiz olan Gelinlik Ayakkabı Modelleri (bu senenin) başlıklı yazımızda düğün ayakkabısı, Gelinlik Altına Ayakkabı Modelleri ve gelinlik ayakkabı hakkında bilgiler vermekteyiz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. meltem kılınç dedi ki:

  damat bohçasıymış.o bohçadan bize de geldi ama içinden hava gazı çıktı başka bişey değil 🙂 ne özenilmiş ne bişey. 100 tl harcanılmıl gibi resmen.insan iki yüz harcar bari 🙂

 2. Emine dedi ki:

  Merhaba, damat bohçası hazırlama ve süsleme yöreden yöreye değişmektedir. Umarım damat bohçası hazırlama özensiz olsa da mutluluğunuz özenli ve sevgi dolu olur.

Tarz Kadın Blogu