Damat Bohçasında Neler Olur? Kim Ne Yapmalıdır?

1
3768

 

Damat bohçasında neler olur sorusu düğün-nişan hazırlığında ilk adımı atmak üzere olan her adayın kafasını karıştıran bir sorudur.

Hele ki evlenecek sizseniz ya da kız tarafıysanız sizin yükünüz bütün herkesten çok daha fazla demektir haliyle. Damat bohçasında ne olur sorusunu kendinize çoktan sormaya başlamışsınızdır.  Çünkü bu süreçte en çok koşturan hem kız anneleri hem de haliyle gelin adayları oluyor.

Söz ve nişan hepinizin bildiği gibi evliliğin ve düğün hazırlıklarının ilk adımıdır. Her şey “söz” vermekle başlar ve düğün bitene kadar hatta düğünden sonraya kadar bile devam eder. Sözden sonraki ve düğünden hemen önceki aşama bilindiği üzere nişandır.bu aşama da çiftlerin en çok aklına gelen sorulardan bir tanesi kız tarafıysa damat bohçasında ne olur erkek tarafıysa gelin bohçasında ne olur sorusudur. Eğer geleneklerimize uygun bir nişan töreninizin olmasını istiyorsanız emin olun evlilik hazırlıkları sürecinde sizi en çok zorlayacak olan şey nişan bohçasıdır. Her ne kadar zor olsa da aslında hazırlaması da bir o kadar da keyiflidir. Çünkü nişan bohçası bir nevi kız ve erkek tarafının birbirlerine hediye göndermesi olayıdır. Yöreden yöreye değişiklik gösterse de genellikle hazırlanan gelin ve damat bohçasında yalnız gelin veya damat için değil aile bireyleri için de hediyeler bulunur.

Nişan hazırlıkları, genellikle düğün hazırlığı yapılan sürecinin stresli ama en keyifli dönemlerinden bir tanesidir. En mutlu günlerinize adım adım yaklaşırken yaşayacağınız stresin gözünüzü korkutup sizi üzmesine izin vermeyin. Eğer adım adım bütün yapacaklarınızı planlarsanız işlerinizi çok kolay bir şekilde halledebilirsiniz. Hele ki damat bohçasında ne olur, gelin bohçasında ne olur diye hiç dertlenmeyin. Unutmayın alınan her şeyi siz ve hayatınızı birleştirmek üzere olduğunuz eşiniz giyecek. O yüzden elinizden geldiğince keyif almaya bakın. Özellikle bohça kullanmanıza gerek olmadığını da bilmenizde fayda vardır. Bohça eşyaların gitmesi için kullanılmış sembolik bir durum haline gelmiştir. Günümüzde çoğu gelin ve damat zaten çok fazla bohça tercih etmemektedir. Bohçalar genellikle karşı tarafın beğenisine sunulacağı için götürürken önemli olan sunumun da içerik kadar güzel olması ve bakanların ilgisini çekmesidir. Yani bohçalar kesinlikle süslü ve gösterişli olmalıdır. Süsleme için ipek tül ya da saten kumaş kullanabilirsiniz.damat bohçasında neler olur

Damat Bohçasında Neler Olur Nelerin Koyulması Gerekir?

 1. Damat adayıyla birlikte onun bedenine göre seçilmiş olan bir damatlık
 2. Yine damat adayıyla beraber alınması en doğrusu olan ayakkabı
 3. Eş adayınızın bedenine ve elbette damatlığın rengine uygun bir gömlek
 4. Damatlıkla beraber alınan ya da damatlığa uygun alınan kravat
 5. Cüzdan ve kemer takımı
 6. Jilet, tıraş jeli, tıraş takımı, tıraş köpüğü, tıraş kolonyası, roll on, parfüm, duş jeli, deodorant, diş fırçası, diş macunu, diş ipi, normal kolonya, tarak
 7. Bir adet ya da durumunuz varsa fazla sayıda çorap, normal giyebileceği haricinde birde damatlıkla giyeceği çoraplardan almanız gerekmektedir.
 8. Alt ve üst takım olarak aldığınız bir adet ya da yine durumunuza bağlı olarak fazla sayıda çamaşır takımı. Birde damatlık için bir çamaşır takımı.
 9. Terlik
 10. Seccade
 11. Lif
 12. Son zamanlarda moda akımından dolayı gelinlerin pek koymadığı tespih hem adetler hem de görünüm açısından harika bir hediye olacaktır.
 13. Havlu takımı ve bornoz
 14. Pijama takımı
 15. Mendil seti
 16. Bohça takımıdamat bohçasında neler olur giyim

Bunların haricinde eş adayınızın ya da ailesinin sizden ayrıca talep ettiği bir şeyler olursa durumunuz el verdiği sürece arada tatsızlık ve huzursuzluk çıkmasın diye almanız iyi olacaktır. Böyle zamanlar genellikle ailelerin ve sevenlerin birbirine en çok kırıldıkları zamanlardır. Böyle bir durumla karşı karşıya kalmamak adına hem siz ılımlı davranın hem de karşınızda ki aileye karşı daha sakin gitmeye çalışın. Unutmayın bir yuva kuruluyor. Bu konumda iki ailenin de istekleri olabilir. Bu sebeple rahat bir düğün akşamı ve düğünden sonra da keyifli bir evlilik geçirebilmek adına bugünlerinizi zehir etmeden her şeyi ılımlı ve tatlı tatlı halletmeye özen gösterin. Böylelikle hem siz hem de eşinizin ailesi çok daha mutlu olacaktır. Sonrasında ise istenilen her şeyde rahatlıkla ortak nokta bulunabileceği için kimse kimseye kırılmadan gönül rahatlığıyla düğün yapılabilecektir.

Yazımızda damat bohçasında neler olur, neler olmalı gibi sorulara cevap vermeye çalıştık. Bohça içindeki eşyaları hazırlamış iseniz bunların nasıl hazırlanacağı hakkında Nişan için bohça hazırlama teknikleri konulu makalemizi de incelemenizi tavsiye ederim.

Bir önceki makalemiz olan Yeşil Abiyeler Nasıl Kullanılabilir? başlıklı yazımızda 2017 yeşil abiye modelleri, yeşil abiye kombinleri ve yeşil abiye nerede giyilir hakkında bilgiler vermekteyiz.

1 YORUM

 1. damat bohçasıymış.o bohçadan bize de geldi ama içinden hava gazı çıktı başka bişey değil 🙂 ne özenilmiş ne bişey. 100 tl harcanılmıl gibi resmen.insan iki yüz harcar bari 🙂

CEVAP VER