Tarz Kadın

Damat Bohçasında Neler Olur? Kim Ne Yapmalıdır?

03.03.2020
1.974
Damat Bohçasında Neler Olur? Kim Ne Yapmalıdır?

Damat bohçasında neler olur sorusu düğün-nişan hazırlığında ilk adımı atmak üzere olan her adayın kafasını karıştıran bir sorudur.

İsteme olayından sonra her iki taraf içinde önemli olan ve yıllar geçse de  önemini yitirmeyen bu gelenek olan bohça hazırlama detaylarını paylaşacağız sizinle. Damat tarafının gelin bohçası getirme işleminden sonra kız tarafının telaşı başlar. Hadi sevgili gelin adayları birlikte damat bohçası hazırlıyoruz:)

damat bohcasinda neler olur

İlk olarak;

 • Erkek bohçasında neler olur?
 • Damat bohçası ne zaman hazırlanır?
 • Damat bohçası ne zaman verilir?
 • Nişan bohçası içinde neler olur?
 • Gelin bohçası nasıl hazırlanır? gibi soruların cevabını görelim

 Biz bugün sizlerle damat bohçası hakkında detaylı bilgi vererek gelin bohçasından da kısaca bahsedeceğiz.

Günümüzde düğünlerde kız ve erkek tarafınında yükü bir hayli ağırdır. Hele ki evlenecek sizseniz ya da kız tarafıysanız sizin yükünüz bütün herkesten çok daha fazla demektir haliyle.  O kadar çeyiz hazırlığından sonra bir de Damat bohçasında ne olur sorusunun cevabını düşüneceksiniz:) tabi bu sözümüz de işin şakası, çünkü bu hazırlıklar dünyanın en heyecanlı, ve tatlı telaşı, Allah herkese mutlu mesut yuvalar versin♥

Gelin şimdi erkek bohçasında ne olur sorusunun cevabına detaylı bir şekilde bakalım…

Damat Bohçasında Neler Olur?

damat valizi hazırlama

damat valizi hazırlama

Söz ve nişan hepinizin bildiği gibi evliliğin ve düğün hazırlıklarının ilk adımıdır. Her şey “söz” vermekle başlar ve düğün bitene kadar hatta düğünden sonraya kadar bile devam eder.

Sözden sonraki ve düğünden hemen önceki aşama bilindiği üzere nişandır. Bu aşama da çiftlerin en çok aklına gelen sorulardan bir tanesi kız tarafıysa nişan bohçasında neler olur erkek tarafıysa gelin bohçasında neler olur sorusudur.

Eğer geleneklerimize uygun bir nişan töreninizin olmasını istiyorsanız emin olun evlilik hazırlıkları sürecinde sizi en çok zorlayacak olan şey nişan bohçasıdır. Her ne kadar zor olsa da aslında hazırlaması da bir o kadar da keyiflidir. Çünkü nişan bohçası bir nevi kız ve erkek tarafının birbirlerine hediye göndermesi olayıdır.

Yöreden yöreye değişiklik gösterse de genellikle hazırlanan gelin ve damat bohçasında yalnız gelin veya damat için değil aile bireyleri için de hediyeler bulunur.

Nişan hazırlıkları, genellikle düğün hazırlığı yapılan sürecinin stresli ama en keyifli dönemlerinden bir tanesidir. En mutlu günlerinize adım adım yaklaşırken yaşayacağınız stresin gözünüzü korkutup sizi üzmesine izin vermeyin.

damat bohçasında neler olmalı

Eğer adım adım bütün yapacaklarınızı planlarsanız işlerinizi çok kolay bir şekilde halledebilirsiniz.

Bu yazımıza da göz atabilirsiniz :)   Krem Rengi Pantolon Üstüne Ne Giyilir Erkek

Gelin bohçası ve damat bohçası için alışveriş yapılırken birçok yerde kardeşler de bulunur. Bu her iki tarafın daha çabuk kaynaşmasını sağlar.

Hele ki damat bohçasında neler olur, gelin bohçasında ne olur diye hiç dertlenmeyin. Unutmayın alınan her şeyi siz ve hayatınızı birleştirmek üzere olduğunuz eşiniz giyecek. O yüzden elinizden geldiğince keyif almaya bakın.

Özellikle bohça kullanmanıza gerek olmadığını da bilmenizde fayda vardır. Bohça eşyaların gitmesi için kullanılmış sembolik bir durum haline gelmiştir. Günümüzde çoğu gelin ve damat zaten çok fazla bohça tercih etmemektedir.

Bohçalar genellikle karşı tarafın beğenisine sunulacağı için götürürken önemli olan sunumun da içerik kadar güzel olması ve bakanların ilgisini çekmesidir. Yani bohçalar kesinlikle süslü ve gösterişli olmalıdır. Süsleme için ipek tül ya da saten kumaş kullanabilirsiniz.

damat bohçasında neler olur

damat bohçasında neler olur

Erkek Bohçasında Neler Olur?

Erkek bohçasında neler olur? damat bohçasında neler olur? Nelerin Koyulması Gerekir?

 1. Damatlık;  Damat adayıyla birlikte onun bedenine göre seçilmiş ve her ikinizinde beğendiği trend olan bir damatlık.
 2. Damat ayakkabısı; Yine damat adayıyla beraber alınması en doğrusu olan damat ayakkabısı
 3. Damat gömleği ve pantolonu; Eş adayınızın bedenine ve elbette damatlığın rengine uygun bir gömlek. Dilerseniz günllük hayatta kullanacağı bir gömlek ve pantolon da koyabilirsiniz.
 4. Kıravat; Damatlıkla beraber alınan ya da damatlığa uygun alınan kravat
 5. Cüzdan ve kemer ve kol düğmesi takımı; Bunu da damat beyin zevkine göre almayı unutmayın.
 6. Damat tıraş seti; İçinde Jilet, Tıraş jeli, Tıraş takımı, Tıraş köpüğü, Tıraş kolonyası olan traş ve traş sonrası bakım seti.
 7. Temizlik ve bakım ürünleri; Rollon, parfüm veya deodorant, duş jeli, diş fırçası, diş macunu, diş ipi, normal kolonya, tarak, lif  olan setlerden.
 8. Damat havlusu ve çorabı; Geçmişte dantelli havlular konurdu, ancak günümüzde şık ve sade havlular tercih ediliyor. Bence diğer eşyalarda olduğu gibi burada da ilerde kullanacağınnız bir havlu koyun. Birkaç boy çorap.
 9. İç çamaşır takımı (Alt ve üst takım olarak aldığınız bir adet ya da yine durumunuza bağlı olarak fazla sayıda çamaşır takımı. Birde damatlık için bir çamaşır takımı)
 10. Damat terliği; Genelde deri baba terliği konulur ama siz trend terliklerden koyun bence.
 11. Seccade
 12. Damat Pijama seti; Yazlık ve kışlık iki takım koyabileceğin gibi, hazır satılan ve 5 parçadan oluşan damat pijama seti de koyabilirsin.
 13. Tesbih; Son zamanlarda moda akımından dolayı gelinlerin pek koymadığı tespih hem adetler hem de görünüm açısından harika bir hediye olacaktır.
 14. Havlu takımı ve bornoz; Bunu alırken kendinize de beğenmeyi unutmayın, Sizde damat beye aynısından aldırarak takım yapabilirsiniz:))
damat bohçasında neler olur giyim

damat bohçasında neler olur giyim

Damat Bohçası Hazırlığı Sırasında Akrabaları Da Unutma!

Bunların haricinde eş adayınızın ya da ailesi içinde durumunuz el verdiği sürece üç dört parçadan meydana gelen havlu, gömlek, bluz, tişört, lif, çorap minik hediyelerden oluşan bohçalar hazırlayabilirsiniz.

Bu yazımıza da göz atabilirsiniz :)   Takım Elbise Erkek Modelleri Nelerdir?

Geleneklerimizde bu vardır ve yıllardır yapılır. Böyle zamanlar genellikle ailelerin ve sevenlerin birbirine en çok kırıldıkları zamanlardır. Böyle bir durumla karşı karşıya kalmamak adına bütçeniz doğrultusunda minik bohçalar hazırlamanız öneririm. İnanın bu bohça meselesi ömür boyu gidiyor.

Böylelikle hem siz hem de eşinizin ailesi çok daha mutlu olacaktır. Sonrasında ise istenilen her şeyde rahatlıkla ortak nokta bulunabileceği için kimse kimseye kırılmadan gönül rahatlığıyla düğün yapılabilecektir.

Damat Bohçası Ne Zaman Verilir?

Damat bohçasının verilme zamanı gelin bohçasının gelmesinden sonradır. Gelin bohçası ne zaman verilir diyenler için ise düğün tarihinden önce belirlenen bir günde karşılıklı haberleşilerek verilir.

İlk olarak gelin bohçası kız tarafına getirilir, ardından damat bohçası gider.

Nişan töreni sonrası kız tarafı erkek tarafına akrabalarla birlikte ziyarete giderek bohçayı götürür ve kayınvalideye verilir.

Siz telaşeye kapılmak istemiyorsanız söz kesmeden sonra bohça alışverişini de yapabilirsiniz. Bu saatten sonra damat bohçasını da hazırlayarak sunabilirsiniz.

damat bohçasında ne olur-damat bohçası ne zaman verilir?

Damat Bohçası Süsleme

Damat bohçası süslemesi birkaç şekilde olur, klasik bohça hazırlayarak bohçayı tüllerle, boncuklarla, kurdelelerle, minik gelin damat figürleri ile süsleyebilirsiniz.

Günümüzde süslü sepetlerin içine minik bohçalar içine koyarak sepeti süsleyebilirsiniz. Bütün bunların dışında damat valizi de alarak hazırlayabilirsiniz.

damat bohçasında neler koyulur

Damat Valizi Ve Bohça Eşyaları Nereden Alınır?

Damat bohçası hazırlama sırasında alacağın eşyaları ayrı ayrı yerlerden alabileceğin gibi set halinde de alabilirsiniz.

Bohça alışverişi geleneksel olarak ailelerle birlikte gezilerek yapılır. Ancak bu alışverişi online da yapabilirsiniz.

Alışverişe çıkılacak kişilerinde onayı alınarak bu alışverişi online yapabilirsiniz. Bu şekilde kampanyalardan yararlanma şansınızda olur.

damat valizi hazırlaması

Her şey bir yana bu bohça getir götür işini her iki tarafta hediyeleşme olarak görürse mutlu ve eğlenceli bir şekilde bitmiş olur. Hadi bakalım kolay gelsin:))

Gelin Bohçasında Neler Olur

Gelin bohçası da damat bohçası kadar heyecanlı hazırlanır. Damat bohçası detayının gelin bohçasında da olduğu bilinir. Gelin bohçası içeriğimizi bir sonraki yazımızda sizlerle paylaşacağız.

damat bohçasında olması gerekenler

damat bohçasında olması gerekenler

Yazımızda damat bohçasında neler olur, Damat bohçasında neler olmalı gibi sorulara cevap vermeye çalıştık.

Bohça içindeki eşyaları hazırlamış iseniz bunların nasıl hazırlanacağı hakkında Nişan için bohça hazırlama teknikleri konulu makalemizi de incelemenizi tavsiye ederim.

Damat Bohçasında Neler Olur 2020-2021 Resim Galerisi

Bir önceki makalemiz olan 2020 Tesettürlü Nişan Elbiseleri Modası ve Kombini başlıklı yazımızda 2017 Tesettürlü Nişan Elbiseleri, Tesettürlü nişan elbiseleri 2019 ve Tesettürlü Nişan Elbisesi modelleri hakkında bilgiler vermekteyiz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. meltem kılınç dedi ki:

  damat bohçasıymış.o bohçadan bize de geldi ama içinden hava gazı çıktı başka bişey değil 🙂 ne özenilmiş ne bişey. 100 tl harcanılmıl gibi resmen.insan iki yüz harcar bari 🙂

 2. Emine dedi ki:

  Merhaba, damat bohçası hazırlama ve süsleme yöreden yöreye değişmektedir. Umarım damat bohçası hazırlama özensiz olsa da mutluluğunuz özenli ve sevgi dolu olur.

ankara evden eve nakliyat
Tarz Kadın Blogu