Tarz Kadın

Buzdolabı Nasıl Temizlenmelidir?

27.10.2021
73
Buzdolabı Nasıl Temizlenmelidir?

Buzdolabı nasıl temizlenmelidir? Buzdolabı ne ile silinir? Buzdolabı içi nasıl temizlenir? Buzdolabı nasıl temizlenir? Yeni buzdolabı nasıl temizlenir? Sararan buzdolabı nasıl temizlenir? Buzdolabı dışı nasıl temizlenir? Buzdolabı lastikleri nasıl temizlenir gibi soruların cevaplarını kolay buzdolabı temizleme yöntemleri ile sizlerle paylaşacağız. Buzdolabı temizliği mutfak temizliği konusunun en önemli detaylarından bir tanesidir.

Yiyeceklerin hijyenik ortamlarda saklanması sağlık açısından en önemli etkenlerden biridir. Bu nedenle buzdolabı temizleme konusu büyük önem arz etmektedir. Sık sık buzdolabı silmeyi sevmiyorsanız şimdi bahsedeceğimiz buzdolabı nasıl silinir? Kolay buzdolabı temizliği nasıl yapılır? sorusunun cevapları püf noktaları ile işinizi daha da kolaylaştıracaktır.

Buzdolabı Nasıl Temizlenmelidir?

Buzdolabı Nasıl Temizlenir? Ne İle Temizlenir?

Buz dolabı denilince akla dağların hijyenik ve steril ortamda saklanması gelmektedir. Buzdolabı temizliği, kokusu ve düzeni ile en verimli şekilde kullanılmalıdır.

Buzdolabı ne ile temizlenir

Buzdolabı ne ile temizlenir

Buzdolabının İçini Temizleme

Buzdolabi temizligi öncesi içini tamamen boşaltmalısınız. Buzdolabı rafları, dondurucu bölmesi, buzdolabı kapağındaki bölmeler ve raflar tamamen çıkarıldıktan sonra temizliğe başlanmalıdır.

Buzdolabı temizliği nasıl yapılır sorusunda ilk etapta buzdolabından çıkardığınız buzdolabı rafları ve buzdolabı kapak aksesuarları yıkanmalı ve kurumaya bırakılmalıdır.

Buzdolabı nasıl temizlenir

Buzdolabı nasıl temizlenir

Buzdolabı İçi Nasıl Temizlenir?

Buzdolabı içi temizliği, düzenli temizlikte mutlaka sirkeli su ve karbonatla olmalıdır. Ancak sirkeli ve karbonatlı su ile çıkmayacağını düşündüğünüz yağ lekeleri ve kirler var ise, sadece o bölgeye bulaşık deterjanı ile temizledikten sonra buzdolabı silme işlemine geçebilirsiniz.

buzdolabı rafı nasıl temizlenir

buzdolabı rafı nasıl temizlenir

Buzdolabı Ne İle Silinir?

Buzdolabı temizliği durulama suyu sonrası veya en baştan tamamen doğal deterjanlarla ve doğal maddelerle temizlenmelidir. Buzdolabı ne ile silinmelidir? Buz dolabı silme sırasında kullanacağınız suyun içerisine yarım çay bardağı sirke ve bir yemek kaşığı tepeleme karbonat koyabileceğiniz gibi bu suya bir yemek kaşığı limon suyu da ekleyebilirsiniz.

buzdolabı nasıl silinir

buzdolabı nasıl silinir

Sadece karbonatla buzdolabı temizliği yapabileceğiniz gibi sadece sirkeli su ile de buzdolabı temizliği yapabilirsiniz.

Kombi tipi buzdolabı temizliği biraz daha pratik ve kolay olmaktadır.(kombi tipi buzdolabı ne demek? Kombi tipi buzdolabı, dondurucusu alt kısımda, normal soğutucusu üst kısımda olan buzdolabıdır.) Kombi tipi buzdolapları hiç eğilip doğrulmadan bir kova su ile pratik ve kolayca 5 dakikada temizlenmektedir.

Buzları tamamen eriyen dondurucu bölümü de aynı karışımlı su ile temizlenerek kurulanır.

Buzdolabı Lastikleri Nasıl Temizlenir?

Buzdolabı lastiği temizliği sırasında ilk olarak çok az bulaşık deterjanı ile buzdolabı lastiğini temizledikten sonra temiz su ile durulamalı ve son olarak karbonatlı su ile silmelisiniz.

buzdolabı lastikleri nasıl temizlenir

buzdolabı lastikleri nasıl temizlenir

Dilerseniz ilk etapta ıslak süngere döktüğünüz karbonat ile de buzdolabı lastiğini ovarak temizleyebilirsiniz. İkinci işlemde sadece doğrulamanız yeterli olacaktır.

Buzdolabının Dışı Ne İle Temizlenir?

Buzdolabındaki lastikler nasıl temizlenir sorusunun cevabını da etkili bir temizlik yaptıktan sonra son olarak buzdolabı dışı temizleme işlemine geçilir. Buzdolabı dışı temizleme ve silme işlemine ile yapılır sorusunun cevabında ise bulaşık deterjanı ve bulaşık süngeri  vardır.

buzdolabının dışı nasıl temizlenir

buzdolabının dışı nasıl temizlenir

Bulaşık deterjanı ile sildiğiniz buzdolabının dış kısmını  temiz su ile duruladıktan ve kuruladıktan sonra buzdolabı yerleştirmesine geçiyoruz.

Buzdolabı Su Tahliye Borusu Nasıl Temizlenir?

Buzdolabındaki su tahliye borusu temizliği için ince bir çubuk ile su tahliye deliğ içerisinde varsa tortuları almalı ve tıkanıklığı gidermelidir.

Buzdolabı su tahliye borusu nasıl temizlenir

Buzdolabı su tahliye borusu nasıl temizlenir

Daha sonra bu deliğe ılık su sıkarak sonrasında bu su geri çekilmelidir. Eğer  su tahliye borusunda herhangi bir tıkanıklık yok ise sadece bez ile tahliye borusunun olduğu bölge silinerek temizlenmelidir.

Bu yazımıza da bakmaya ne dersiniz ⇒ Süet Koltuk Nasıl Temizlenir-Süet Koltuk Silme

Yeni Buzdolabı Nasıl Temizlenir?

Yeni alınan buzdolabı nasıl temizlenir? Yeni alınan buzdolabı ne ile silinir? Yeni anlam buzdolabı temizleme işlemine klasik buzdolabı temizliğinde olduğu gibi sirkeli su veya karbonatlı su kullanılır.

Yeni buzdolabı nasıl temizlenir

Yeni buzdolabı nasıl temizlenir

Eğer buzdolabının iç yüzeyinde yağlı bir görünüm var ise ilk olarak karbonatlı nemli sünger ile çok hafif ovulmalı ardından sirkeli su ile durulanmalıdır.

Sararan Buzdolabı Nasıl Temizlenir?

Yıllarca yakalandığınız buzdolabının bazı noktalarında sararmalar olabilir. Sararan buzdolabı temizliği için diş macunu veya ciftir ürünler kullanabilirsiniz.

sararan buzdolabı nasıl temizlenir

sararan buzdolabı nasıl temizlenir

Buzdolabı nasıl temizlenmelidir? Sararan bölgeye ilk etapta diş macunu ve diş fırçası ile ovarak temizleme yapmanızı tavsiye ediyoruz. Eğer buzdolabı sararması inatçı ise cif ile temizlik sonrasında ise sirkeli su ile durulama tavsiye ediyoruz.

İster yeni buzdolabı temizliği, isterseniz de kullandığınız buzdolabının düzenli temizliği için kimyasal ürünler kullanmanızı önermiyoruz. Buzdolabı temizliği sirke ve karbonat ile etkili bir şekilde temizlenmektedir. Sık sık buzdolabı temizleme işlemi yapılarak  ve buzdolabı düzeni sağlayarak buzdolabınızı etkili ve kaliteli bir şekilde kullanabilirsiniz.

Galeri: Buzdolabı Temizliği

 

Bir önceki makalemiz olan Geçici Dövme Modelleri 2022-2023 başlıklı yazımızda Geçici Dövme Modelleri hakkında bilgiler vermekteyiz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tarz Kadın Blogu