Tarz Kadın

Ara Makas Nedir Ara Makas Nasıl Atılır?

12.09.2021
1.744
Ara Makas Nedir Ara Makas Nasıl Atılır?

Ara makas nedir, ara makas nasıl atılır başlıklı yazımızda saça ara makas hakkında bilgiler vereceğiz. Geçmişten günümüze kuaförlerde sıkça duyduğumuz saç kesim terimlerinden birisi de ara makas saç olarak karşımıza çıkmaktadır. Birçok kişi ara makas nedir sorusunun cevabı ile birlikte her saça ara makas nasıl atılır? Saça ara makas atmak iyi midir? Ara makas atılan saç ne zaman düzelir?

Ara makas saç kesim modelleri nelerdir gibi sorularının cevabını da merak etmektedir. Gelin şimdi hep birlikte ara makas saç kesimi hakkında bilgiler verdikten sonra ara makas saç kesimi bayan stilleri hakkındaki detayları görelim.

Ara Makas Nedir? Ara Makas Nasıl Atılır?

Özellikle kabarık saç kesimi, gür saç kesimi, kıvırcık saç kesimi ve aşırı dalga saç kesimi yapılırken  kuaförün “bu saça ara makas atalım” dediğini duyan birçok kişi olmuştur.

Ara makas nedir

Ara makas nedir

Ara Makas Nedir?

Ara makas nedir, nasıl atılır? Ara makas ne işe yarar ve ara makas nedir?  Saça ara makas işlemi kalın telli, kabarık, gür, kıvırcık ve aşırı dalgalı saç kesimlerinde saçları daha ince ve şekilli göstermek için kullanılan saç kesimi tekniği olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kıvırcık saça ara makas, dalgalı saça ara makas, gür saçlara ara makas, kabarık saçlara ara makas tekniği uygulanabileceği gibi kaküle ara makas tekniği de uygulanmaktadır.

Evde ara makas atılır mı?  Kuaförlerin kullandığı özel ara makas temini ile evde saç yoğunluğunu azaltan ara makas tekniğini uygulayabilirsiniz. Saçlara ara makas attırma işlemini kuaförde yapılmasının daha etkili sonuçlar almanızı sağlayacağını da belirtelim.

saça ara makas nasıl atılır

saça ara makas nasıl atılır

Ara Makas Atılan Saç Ne Zaman Düzelir?

Ara makaslı saç modelleri 6 ay sonra normale dönecektir. Bu nedenle eğer saç kesim modeli belli olmayan ve zor şekil alan saçlara sahipseniz 6 ayda bir saça ara makas attırmanızı tavsiye ediyoruz.

Saça Ara Makas Nasıl Atılır?

Saçlara ara makas atmak mutlaka el becerisi ve deneyim gerektirir. Daha önce evde hiç saç kesimi yapmadıysanız ve hiç ara makas kullanmadıysanız, evde ara makas yaparak saçlarınızı riske atmayın.

Ara makas nasıl atılır

Ara makas nasıl atılır

Ara makas ne zaman atılır dediğinizi duyar gibiyim. Saç kesimi tamamen bittikten sonra istediğiniz model tam anlamıyla ortaya çıkmamış ise, belirlediğiniz saç kesim modeli doğrultusunda saç uçlarına ara makas veya kaküle ara makas ya da saç katı aralarına ara makas yaptırabilirsiniz.

Gelelim şimdi ara makas nasıl yapılır sorusunun cevabına;

  • Saçlarınızı ıslattıktan veya yoğun bir şekilde nemli hale getirdikten sonra saçları eşit tutamlara ayırın.
  • Daha sonra ara makası dikine doğru tutarak saçların arasındaki aşırı kabarıklığı ve yoğunluğu istediğiniz düzeye gelene kadar azaltın.
  • Ayırdığınız saç tutamlarının tamamına aynı işlemi uygulayarak her tarafa eşit olacak şekilde ara makas atın.

Kuaför gözetiminde bir kere saçınıza ara makas uygularsanız, evde rahatlıkla saça ara makas yapabilirsiniz. Zira ara makas işlemi saçların tamamını asla kesmez, sadece aralardaki saçları keser. Bu da kullandığınız ara makasının özelliğidir. saça ara makas yapımı sırasında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta saçın her tarafının eşit derecede inceltmektir.

Ara Makas Saçların Neresine Atılır?

Ara makas atma tekniğinin en doğrusu saç uçlarına ara makas ve saç boyalarına ara makas şeklindedir.

Ara makas saç kesimi

Ara makas saç kesimi

Saç diplerine ara makas yapmak, saçların uzarken kötü bir görüntü olmasına neden olacaktır. Bu nedenle saç uçlarına ara makas attırmanız en doğrusudur. Saç yapınız ve saç tipiniz ile birlikte saç kesiminize göre hangi ara makas tekniğini kullanacağınızı kuaförünüz ile saç kesimi öncesi mutlaka konuşun.

Ara Makas Saç Kesim Modelleri

Şekil almayan, söz dinlemeyen ve istediğiniz saç kesim modelini tam anlamıyla yansıtmayan saçlara sahipseniz ara makaslı saç kesim modelleri hakkında bilmeniz gereken şeyler olduğunu belirtmeliyiz.

Zira kısa saça ara makas, kabarık saça ara makas, gür saça ara makas ile kıvırcık saça ara makas tekniği farklılık göstermektedir.

Ara Makaslı Kısa Saç Modelleri

Aşırı kıvırcık saçlar, aşırı kabarık saçlar, aşırı gür ve şekil almayan saçlar için kısa saç kesimi tekniği zor uygulanır. İstediğiniz kısa saç modelini tam anlamıyla yansıtmak için kısa saça ara makas uygulanmaktadır.

Ara makaslı kısa saç modelleri

Ara makaslı kısa saç modelleri

Sizin de kısa saçlarınız söz dinlemiyor değişik almıyorsa ara makaslı kısa saç modellerini deneyebilirsiniz. Böylece ara makas öncesi ve sonrası arasındaki farkı bizzat kendiniz görebilirsiniz.

Kıvırcık Saça Ara Makas

Ara makas saç kesimi bayan stilleri arasında ilk sırada kıvırcık saçlar bulunmaktadır. Yoğun kıvırcık saçlara sahipseniz saç buklelerinizin daha dikkat çekici ve göz alıcı olması için mutlaka ara makas yaptırmalısınız.

Kıvırcık saçlara ara makas sonrası saçlarını daha şekilli ve daha dikkat çekici olacaktır. Kıvırcık kısa saçlara ve uzun kısa saçlara ara makas tekniği rahatlıkla kullanılabilir.

Kıvırcık saça ara makas

Kıvırcık saça ara makas

Kaküle Ara Makas Olur Mu?

Kabarık saç ve gür saçlar için kısa kaküllü saç kesimi veya uzun kaküllü saç kesimi uygulanacağı zaman kaküle ara makas kullanılmalıdır. Saçların arka kısmındaki kabarıklık sizi rahatsız etmiyorsa, tek şikayetiniz kabaran kakülleriniz ise, saça kakül kesimi sonrası ara makas yaptırabilirsiniz.

Kahküle ara makas

Kahküle ara makas

Ara Makaslı Saç Modelleri

Kısa bob saç, uzun bob saç, dalgalı küt saç-uzun saç ve kısa saç, kıvırcık küt saç- uzun saç ve kısa saç için ara makas kullanılmaktadır. Bu saçlar dışında kalın küt saç-uzun saç ve kısa saç, gür küt saç- uzun saç ve kısa saç, kabarık küt saç-uzun saç ve kısa saç için de ara makas uygulanmaktadır.

Kısacası şekil almayan ve söz dinlemeyen tüm saçları ara makas kadın saç tekniği ile söz dinler hale getirebilirsiniz.

Ara Makas Saç Kesiminin  Zararları Var  Mıdır?

Ara makas tekniği söz dinlemeyen kalın telli saç kesimi, kıvırcık, kabarık ve gür saç kesimlerine uygulanır. Saç diplerindeki ara makas, saç uzaması ile birlikte dik ve sert saçları ortaya çıkaracaktır. Bu nedenle saç diplerine yoğun ara makas yapılmamalıdır.

Ara makas ne işe yarar

Ara makas ne işe yarar

Sık sık yapılan ara makas çok az da olsa saç dökülmesi yapabilir.

İnce telli saçlarda ara makas saçların daha da ince ve bakımsız görünmesini neden olur.

Aşağıdaki resim galerisinde ara makas saç kesimi hakkında bu senenin trend saç modellerinden derlenen görselleri sunuyoruz. Daha fazla detay için inceleyebilirsiniz.

Resim Galerisi: Ara Makas

 

Bir önceki makalemiz olan Düz Topuz Modelleri 2024: Kolay ve Etkileyici Tasarımlar başlıklı yazımızda Düz topuz modelleri hakkında bilgiler vermekteyiz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tarz Kadın Blogu