Tarz Kadın

40 Sepetine Neler Konur?

40 Sepetine Neler Konur?

40 sepetine neler konur başlıklı yazımızda 40  uçurma sepeti hakkında bilgiler verecek ve ayrıca kırk sepeti nasıl hazırlanır? 40 sepetine ne konur? 40 uçurma sepeti yumurta süsleme nasıl yapılır gibi soruların cevaplarını vereceğiz. Ayrıca resim galerisinde bebek kırklık kıyafetleri, kırk sepeti hazırlama, 40 sepet nasıl süslenir ve 40 bebek sepeti nasıl yapılır gibi görselleri yer vereceğiz.

40 Sepetine Neler Konur?

40 uçurma sepeti günümüzde bebeklere hazırlanan ve bebek 40 gün olduktan sonra kırk uçurma gezisine çıkan anneye gittiği yerlerde verilen hediyelerdir. Aslında çok eski yıllardan günümüze gelen bir töredir bu.

Geçmiş tarihte 40 uçurma sepetçi yoktu, bebeği ile 40 gün sonra gezmeye giden anneye ve bebeğe hediyeler verilirdi. Günümüzde bu biraz daha çekici hale getirilerek 40 sepeti hazırlama geleneği ortaya çıktı.

40 sepeti nasıl hazırlanır

40 sepeti nasıl hazırlanır

Peki, günümüzde bu kadar çok beğenilen kırk sepeti nasıl hazırlanır?

Kırk Sepeti Hazırlama

Kırk sepetinde neler olur? Geçmişten günümüze gelerek 40 uçurma işleminde kullanılan olmazsa olmaz 7 tane materyal vardır. 40 sepetine ne konur sorusunun olmazsa olmaz cevapları; şeker, yumurta, un, pamuk, pirinç, bozuk para ve tuz.  Malzemeler küçük küçük cam kavanozlara konulabileceği gibi kendiniz evde yapabileceğiniz minik tül kese nerede konulabilir.

Bu şişelerin veya kesirlerin üzerine çeşitli yazılar yazmak ve süslemeler yapmak tamamı ile annenin o anki ruh haline ve hayal gücüne bağlıdır.

Bebek 40 sepetine neler konur sorusunda seçilen malzemeler bu kadarla sınırlı değildir tabii ki. Yukarıdaki bahsettiğimiz malzemeler olmazsa olmaz malzemelerdir. Bir de annenin bilen evde  ev sahibinin sepete eklediğim malzemeler vardır.

Bebek sepeti nasıl yapılır

Bebek sepeti nasıl yapılır

Eğer size bir anne bebek  40 uçurma sepeti ile gelirse anne ve bebeğe katkı olarak aşağıdaki hediyeler verebilirsiniz. Kırk sepeti hazırlama için  malzemelerden bazıları…

 • Bebek tulumu
 • Bebek bezi
 • Bebek alt açma örtüsü
 • Pişik kremi
 • Biber
 • Diş kaşıma oyuncakları
 • Emzik
 • El emeği bebek patikleri buna benzer bebek kırklık kıyafetleri verebilirsiniz.

40 uçurma sepetine kimler verir? 40 uçurma sepetini kimler hazırlar? Gibi sorularla da karşılaşmaktayız. Anne bebek 40 uçurma için yakın akrabasına veya annesine kayınvalidesine bebekle birlikte gider.

Burada karşı tarafın verdiği hediyeler kırk sepetine konur. Bu 40 sepetinin dışı tüllerle, minik hayvan figürleri ile ne çeşitli oyuncaklarla süslenir.

40 uçurma sepeti

40 uçurma sepeti

Size bir anne bebek uçurma sepeti ile gelecekse, daha önceden bebeğin ihtiyaçları sorularak sepetin içine bunlar konulabilir. Ya da aşağıdaki anlamlara göre bebeğe iyi niyet temennisi olarak hediyeler sunabilirsiniz.

Kırk Sepetinde Neler Olur Ve Sepettekiler Ne Anlama Gelir

Kırk sepeti hazırlama malzemeleri ve anlamları;

 • Pamuk: çok uzun ömürlü olsun saçı başı ağırsın anlamına gelir.
 • Şeker: her zaman tatlı dilli olsun, kırıcı olmasın demektir.
 • Bozuk para:( bazı aileler bozuk para yerine kağıt para da koymaktadır. Her ikisi de aynı anlama gelir) rızkı bol ve bereketli olsun, asla geçim sıkıntısı çekmesi ne demektir.
 • Pirinç: yokluk görmesin, evinde ve mutfağında bereket eksik olmasın demektir.
 • Un: bereketli sağlıklı bir yaşam sürsün demektir.
 • Tuz: herkese hayrı dokunsun, hayatı kolay olsun, eski kolay kazansın, hayırlı ömürlü olsun demektir.
 • Yumurta: sağlıklı sıhhatli ve gürbüz olsun demektir.

Bebek 40 sepetine neler konur sorusunda diğer malzemeler ve anlamları da şöyledir.

Sabun; temiz bir hayat için, ip; uzun ve sağlıklı ömür için, ekmek; eli ekmek tutsun, uzun ve hayırlı rızk için, çörek otu; şanslı olması için, nazar boncuğu; kem gözlerden korunması içindir. Ayrıca kur’an-ı kerim; inançlı ve imanlı bir insan olması için, kahve; hatır bilir ve hatırı sayılır biri olması için konulmaktadır.

40 sepetine ne konur

40 sepetine ne konur

Ziyarete gelen anne bebeğe siz de bu malzemelerden birine hediye olarak verebilir, bu şekilde bebek için temennilerini dile getirebilirsiniz. Eve ilk defa gelen bebeğe mutlaka bir hediye vermeyi unutmayın. Büyüklerimiz eve gelen bebeğe hediye verilmez ise fare gibi istenilmeyen varlıkların bilebileceği yönünde uyarılarda bulunmaktadır.

Aşağıdaki resim galerisinde kırk uçurma sepeti süsleme, 40 sepeti hazırlama konusunda sizlere fikir verecek görseller sunduk. Daha fazla ayrıntı için inceleyebilirsiniz.

Anne Baba Bebek Kombinleri Doğum Günü başlıklı içeriğimiz de ilginizi çekebilir.

Resim Galerisi: 40 Sepetinde Neler Olur?

 

Bir önceki makalemiz olan Kağıttan Tuzluk Yapımı başlıklı yazımızda Kağıttan Tuzluk Yapımı, kağıttan yapılan şeyler ve origami hakkında bilgiler vermekteyiz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tarz Kadın Blogu