40 Sepetine Neler Konur?

40 Sepetine Neler Konur?

40 sepetine neler konur başlıklı yazımızda 40  uçurma sepeti hakkında bilgiler verecek ve ayrıca kırk sepeti nasıl hazırlanır? 40 sepetine ne konur? 40 uçurma nedir? 40 uçurma sepetinde neler olur? 40 uçurma yumurtası süsleme nasıl yapılır gibi soruların cevaplarını vereceğiz. Ayrıca resim galerisinde bebek kırklık kıyafetleri, kırk sepeti hazırlama, 40 sepet nasıl süslenir ve 40 bebek sepeti nasıl yapılır gibi görselleri yer vereceğiz.

40 Uçurma Nedir?

40 uçurma, geçmişten (göktürklerden) günümüze gelen bir şaman geleneğidir. 40 gün boyunda evde kalan ve bu sürecin sonuna sağlıklı bir şekilde çıkan bebek ve anne için yapılan bir ritüeldir. 40 uçurma ritüeli sıralaması nedir diye soranlara hemen sıralayalım.

40 uçurma nedir

40 uçurma nedir

40 uçurma duası ile yapılan 40 uçurma banyosu, 40 uçurma sözleri ile bitirilir. Sonrası anne ve bebek aile büyüklerini ve sağlıklı, inançlı ve güzel ahlaklı aile dostlarını gezmeye gider. Gidilen bu evlerde bebeğe 40 uçurma hediyesi verilir.

kırklanma veya 40 uçurma oalrka bilinen ritüelde 40 banyosu nasıl yapılır diyenler için 40 banyosu anlatımı. 40 banyosu bölgeden bölgeye değişebilir. Ritüel aynıdır. Ancak bazı bölgelerde bebeği 40 uçurma annesi diye adlandırılan gün görmüş, sağlıklı ve hayatında büyük olaylar sıkıntılar olmamış biri tarafından yaptırılır.

Birçok yerde ise bebeğin annesi, anneannesi, babaannesi veya yakın arkadaş ile yaptırılır. Günümüz şartlarında herkesin ayrı yerlerde olması nedeni ile bu gelenek çoğu kez yakın dostlarla yapılmaktadır.

40 Uçurma Banyosu Nasıl Yapılmaktadır?

Kırklama annesi günün uygun saatinde (en güzeli sabah) 40 çakıl taşı ve mevsim uygunsa 40 mevsim çiçeği toplar gelir. 40 mevsim çiçeği genelde mümkün olmadığı için genelde gül suyu getirilmektedir.

Taşlar yıkanıp temizlendikten sonra her bir taşa bir ihlas suresi okunarak suyun içine atılır. Güzel kokması için gülsuyu eklenir. Birçok bölgede suya hayatının ay ve güneş kadar parlak olması niyeti ile gümüş ve altın atıldığı da görülmüştür.

40 uçurma banyosu

Kırklama annesi abdestli bir şekilde yanındakilerin yardımı ile bebeği yıkar. Bebeğin 40 uçurma suyundan anneye bir miktar ayrılır. 40 uçurma banyosu suyu 40 tas olmalıdır. 40 banyo son suyu dökülürken boyun yukarı, su aşağı olsun, ömrün sağlıklı ve uzun olsun gibi 40 uçurma sözleri söylenir.

Anne bebeğin banyosu sonrasında duş alarak son su olarak bu suyu başında aşağı 40 damla olması için kevgirle döker veya 40 tas şeklinde döker. Böylece anne ve bebeğin (kırklanması) 40 uçurması gerçekleşir.

Şimdi anne ve bebeğin yeni kıyafetler giyerek 40 uçurma gezmesine çıkma zamanı:)

40 Sepetine Neler Konur?

40 uçurma sepeti günümüzde bebeklere hazırlanan ve bebek 40 gün olduktan sonra kırk uçurma gezisine çıkan anneye gittiği yerlerde verilen hediyelerdir. Aslında çok eski yıllardan (Göktürklerden) günümüze gelen bir gelenektir diyebiliriz.

40 sepeti nasıl hazırlanır

40 sepeti nasıl hazırlanır

Peki, günümüzde bu kadar çok beğenilen kırk sepeti nasıl hazırlanır?

Kırk Sepeti Hazırlama

Kırk sepetinde neler olur? Geçmişten günümüze gelerek 40 uçurma işleminde kullanılan olmazsa olmaz 7 tane materyal vardır. Evde 40 uçurma sepeti nasıl yapılır sorusunu cevabında da bu malzemeler vardır.

40 sepetine ne konur? 40 uçurma sepeti içindekiler nelerdir sorusunun olmazsa olmaz cevapları; ağzı ömür boyu tatlı olsun diye şeker, sağlıklı olsun diye yumurta, uzun ömürlü olsun diye un, saçları ağarıp yaşlanana kadar sağlıklı olsun diye pamuk konur. Ayrıca ömrü bereketli olsun diye pirinç, bereketli kazancı olsun diye bozuk para, sağlıklı, zinde ve güçlü bir vücut için ise tuz koyulur.

40 uçurma sepeti içindekiler sembolik olduğu için 1 tatlı kaşığı yeterlidir.

Malzemeler küçük küçük cam kavanozlara konulabileceği gibi kendiniz evde yapabileceğiniz minik tül keselere de konulabilir.

Bu şişelerin veya keselerin üzerine çeşitli yazılar yazmak ve süslemeler yapmak tamamı ile annenin o anki ruh haline ve hayal gücüne bağlıdır.

40 gezmesine gelen bebeğe ne verilir sorusunda seçilen malzemeler bu kadarla sınırlı değildir tabii ki. Yukarıdaki bahsettiğimiz malzemeler olmazsa olmaz malzemelerdir. 40 uçurma sepeti fikirleri arasında anne ve bebeğe farklı hediyeler de eklendiği görülmektedir.

Bebek sepeti nasıl yapılır

Bebek sepeti nasıl yapılır

Eğer size bir anne bebek  40 uçurma sepeti ile gelirse anne ve bebeğe katkı olarak aşağıdaki hediyeler verebilirsiniz. 40 gezmesine gelen bebeğe ne verilir sorusu çerçevesinde aşağıdaki hediyelerden biri veya hepsi de verilebilir. Kırk sepeti hazırlama için  malzemelerden bazıları…

 • Bebek tulumu
 • Bebek bezi
 • Bebek alt açma örtüsü
 • Pişik kremi
 • Biber
 • Diş kaşıma oyuncakları
 • Emzik
 • El emeği bebek patikleri buna benzer bebek kırklık kıyafetleri ile 40 uçurma sepeti hazırlaması yapabilirsiniz.

40 uçurma sepetine kimler verir? 40 uçurma sepetini kimler hazırlar? Gibi sorularla da karşılaşmaktayız. Anne bebek 40 uçurma banyosu sonrası yakın arkadaş, akraba, annesine veya kayınvalidesine bebekle birlikte gider.

Okurlarımız buna da baktı Bebek Bohçası Nasıl Hazırlanır? Tüm Detaylar

Birçok bölgede anne ve bebeğe verilmek üzere 40 uçurma sepeti hazırlanarak verilir. Bu 40 sepetinin dışı tüllerle, minik hayvan figürleri ile ne çeşitli oyuncaklarla süslenir.

40 uçurma sepeti

40 uçurma sepeti

Size bir anne bebek uçurma sepeti ile gelecekse, daha önceden bebeğin ihtiyaçları sorularak sepetin içine bunlar konulabilir. Ya da aşağıdaki anlamlara göre bebeğe iyi niyet temennisi olarak hediyeler sunabilirsiniz.

Kırk Sepetinde Neler Olur? 40 Sepetindekiler Ne Anlama Gelir

Kırk sepeti hazırlama malzemeleri ve anlamları;

 • Pamuk: çok uzun ömürlü olsun saçı başı ağırsın anlamına gelir.
 • Şeker: her zaman tatlı dilli olsun, kırıcı olmasın demektir.
 • Bozuk para:( bazı aileler bozuk para yerine kağıt para da koymaktadır. Her ikisi de aynı anlama gelir) rızkı bol ve bereketli olsun, asla geçim sıkıntısı çekmesi ne demektir.
 • Pirinç: yokluk görmesin, evinde ve mutfağında bereket eksik olmasın demektir.
 • Un: bereketli sağlıklı bir yaşam sürsün demektir.
 • Tuz: herkese hayrı dokunsun, hayatı kolay olsun, eski kolay kazansın, hayırlı ömürlü olsun demektir.
 • Yumurta: sağlıklı sıhhatli ve gürbüz olsun demektir.
40 uçurma sepeti hazırlama

40 uçurma sepeti hazırlama

Bebek 40 sepetine neler konur sorusunda diğer malzemeler ve anlamları da şöyledir.

Sabun; temiz bir hayat için

İp; uzun ve sağlıklı ömür için

Ekmek; eli ekmek tutunca yardımsever olsun diye, ayrıca uzun ve hayırlı rızk için

Çörek otu; şanslı olması için

Nazar boncuğu; kem gözlerden korunması içindir.

Kur’an-ı kerim; inançlı ve imanlı bir insan olması için,

Kahve; hatır bilir ve hatırı sayılır biri olması için konulmaktadır.

40 sepetine ne konur

40 sepetine ne konur

Ziyarete gelen anne bebeğe siz de bu malzemelerden birine hediye olarak verebilir, bu şekilde bebek için temennilerini dile getirebilirsiniz.

Eve ilk defa gelen bebeğe mutlaka bir hediye vermeyi unutmayın. Büyüklerimiz eve gelen bebeğe özellikle 40 uçurma yumurtası hediye olarak verilmez ise fare gibi istenilmeyen varlıkların bilebileceği yönünde uyarılarda bulunmaktadır, bizden söylemesi:)

Aşağıdaki resim galerisinde kırk uçurma sepeti süsleme, 40 sepeti hazırlama konusunda sizlere fikir verecek görseller sunduk. Daha fazla ayrıntı için inceleyebilirsiniz.

Anne Baba Bebek Kombinleri Doğum Günü başlıklı içeriğimiz de ilginizi çekebilir.

Resim Galerisi: 40 Sepetinde Neler Olur?

 

Bir önceki makalemiz olan Evde Yılbaşı Süsleri Yapımı | Kolay Modeller başlıklı yazımızda Evde Yılbaşı Süsü Yapımı ve yılbaşı süsleri hakkında bilgiler vermekteyiz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tarz Kadın Blogu