Piston Yapımı

0
367

 

Piston gri dökme demirden, yumuşak dökme çelikten, alüminyumdan, çelikten yapılır. Gri dökme demirden yapılan pistonlar aşınmaya dayanıklıdır ancak buna az miktarda çelik katıldığı takdirde dayanıklılığa karşı direnci artar. Ve genelde de piston yapımında tercih edilen bu şekildedir. Dökme demir ve çelik pistonları daha çok traktör ve yol makinelerinde tercih edilir. Bunun sebebi ise motorlardaki ani devir değişmeleridir. Yüksek devirlere geçişte zorluk yaşandığından pistonun ağır olması problem yaratır. Piston üretimi son teknoloji ürünleri ile tezgah ve apartlar doğrultusunda gerçekleştirilip, ürünler iyice incelendikten sonra pazara ulaştırılır. Piston pimi üretimi kalite anlayışı ve kaliteyle paralel verilmiş olan önem doğrultusunda tüm şartlar uygulanarak, piyasaya sunulan bir üründür.

Pistonun Yapısı

Pistonların başları düz ya da bombeli dizel motorları için çanak biçiminde üretilir. Piston iç kısmında takviye kollar vardır. Bu takviye kollar ısının silindire ardından da soğutma suyuna ilerlemesini sağlar. Genellikle benzin motorları pistonlarında iki kompresyon iki yağ sekmeni bulunur. Bunun sebebi pim yuvası etrafındaki ağırlığın azaltılmasıdır. Böylece piston pim yönünde genleşme sağlar. Bazı pistonlarda da yağ sekmenleri yanında yağ akıtma delikleri vardır. Pistonlu kompresörler yapı itibariyle genelde 8 bara kadar dayanıklıdır. Daha üst basınçlar isteniyorsa, mühendislik çalışmaları buna göre düzenlenmelidir. Bu sayede yüksek basınç elde edilebilir. Eğer bu ayarlama yapılmazsa hem büyük bir tehlikeye sebep olabilir hem de motorunuz arızalanır.

Piston Çeşitleri

Pistonlar benzin motorlarında düz etekli, düz yarıklı, T yarıklı , U yarıklı ve oto termiklerde kullanılmak üzere çeşitlilik gösterir. Bu çeşitliliğin sebebi motorun daha verimli çalışması adınadır.

 

Bir önceki makalemiz olan Şırıngadan Dinamometre Yapımı başlıklı yazımızda ev hobileri, evde dinamometre yapımı ve Şırıngadan Dinamometre Yapımı hakkında bilgiler vermekteyiz.

CEVAP VER