Kumbara Yapımı

0
1439

 

Tasarruflu olmak, para biriktirmek gibi durumlar küçüklükten kazanılmaktadır. Tasarruflu olmanın her alanda avantajı bulunmaktadır. Ancak tasarruflu olmak çocuklar için biraz zordur. Bu nedenle onların ilgisini çekebilecek türden kumbaralar, çocukları tasarruflu olmaları için en kolay teşvik yöntemi olmaktadır. Çocukları bu teşvike yöneltmek için, desenli kumbaralara çok fazla bir maliyet harcamanıza gerek yoktur. Bunun için evde kendiniz çok daha eğlenceli kumbaralar yaparak çocuklarınızın ilgisini çekebilirsiniz.

Kumbara Modelleri

Kumbaralar, en çok plastik ya da teneke malzemelerden yapılmaktadır. Bunun için çay kutuları ya da pet şişeleri kullanılabilir. Ancak cam kavanozları da kullanabilirsiniz. Bunun dışında sürekli olarak yanlarında taşımak isteyebilirler. Bunlar içinde keçeden cüzdan şeklinde kumbaralar da yapabilirsiniz. Ancak çocuklar oyuncak tarzındaki şeylere daha fazla meraklıdırlar. Bunun için ayrıcaklı bir kumbara yapabilirsiniz.

Kumbara Yapımı

Cam kavanozdan kumbara yapmak isteyebilirsiniz. Bunun yapımı oldukça basittir. Bu şekilde siz de bozuk paralarınızı içine atarak tasarruf edebilirsiniz. Kare şeklinde bir kavanoz kullanabilirsiniz. Bunun için hoş bir görüntü oluşacaktır. Bu kare şeklindeki can kavanozu kumaşla kaplayabilirsiniz ya da kavanoza içten fotoğraflar yapıştırabilirsiniz. Daha sonra kavanozun teneke olan kapağını her boyutta bozuk para geçebilecek şekilde maket bıçağı ile kesmelisiniz. Kavanozun kapağını kamufle etmek için de desenli bir kumaş kullanarak gergin bir şekilde iple bağlayabilirsiniz. İsterseniz yapıştırabilirsiniz. Çocuklarınız için de sevdiği renkte bir kartonu dikdörtgen şeklinde kesmeniz gerekiyor.

Şekil verdiğiniz bu dikdörtgen kutuyu üstten para geçecek şekilde keserek bir kumbara yapabilirsiniz. Daha sonra kahverengi, kırmızı ve beyaz keçe kullanarak bir ayıcık oluşturmalısınız. Böylece yaptığınız ayıcığı kumbara ile oluşturarak hem güzel bir süs hem de hoş bir kumbara yapabilirsiniz. Ayıcığın yapımı da oldukça basittir. Kırmızı keçeyi kullanarak 4 tane küçük kalp yapın. Daha sonra kahverengi keçeyi keserek bir ayıcık kafası yapmanız gerekiyor. Daha sonra kırmızı keçeyi papyon şeklinde keserek yaptığınız kalplerden bir tanesini ortasına yapıştırın. Beyaz keçeyi keserek yaptığınız ayıcığa bir burun, iki çiftte göz yapın. Daha sonra kahverengi keçeden 2 taneli bir de gövde yapın. Kafa ve gövdeyi alt alta gelecek şekilde birbirine tutturun.

Sonra üstlerine yaptığınız dikdörtgen kutuyu yapıştırın. Kestiğiniz elleri kutunun ön tarafına aralıklı bir şekilde yapıştırarak tam ortasına kalplerden birini yapıştırın. 2 küçük kalpleri de kulaklarına yapıştırın. Son olarak burun ve gözlerini de yapıştırarak kumbaranızı tamamlayın. Son hali ise ayıcığın kucağında tuttuğu bir kumbara elde etmiş olacaksınız.

Bir önceki makalemiz olan Evde Köpek Kovucu Yapımı başlıklı yazımızda ev hobileri, evde köpek kovucu ve köpek kovucu hakkında bilgiler vermekteyiz.


CEVAP VER