Gebelik nedir ?

0
106

GEBELİK her kadın için sağlıklı ve mutlu bir dönem olmalıdır. Çocuk doğurmak doğal bir olaydır; kadının fiziksel işlevinin doruk noktasıdır; hiç bir olay bu denli köklü ve doyurucu bir mutluluk getirmez. Gebeliğin büyük bir bölümünde kadın kendini genellikle, her zamankinden daha canlı ve daha iyi hisseder. Bundan 10-20 yıl öncesine kadar gebelik ve doğumla birlikte ortaya çıktığına inanılan birçok rahatsızlıkların kökeni araştırılmıştır; bugün artık hemen hepsi basit önleyici tedbirlerle giderilebilmektedirler. Giderek, annelerin korkulu rüyası «doğum sancıları» bile o denli azaltılabilmiştir ki, kadınların büyük bir çoğunluğu artık çocukların doğumunu hatırlayamamaktadırlar. Öte yandan, çağdaş bakım yöntemleri önemli bir arızanın ortaya çıkması ihtimalini de son derece azaltmış bulunmaktadır.

Evet, gebelik sağlıklı ve mutlu bir dönem olmalıdır. Ancak, bu dönemin sağlıklı ve mutlu geçmesi aynı zamanda yetenekli bir doktorun denetimi altında sürdürülmesine bağlıdır. Hiç bir şey doktorunuzun öğütlerinin yerini tutamaz, çünkü bunlar sizin özel durumunuz göz önüne alınarak verilen öğütlerdir. Demek oluyor ki, en inanılır yol göstericiniz, sizi doğurtacak olan doktordur.

Öyle ise bu kitabın gereği nedir? gibi bir soru akla gelebilir. Zamanımızın aydın kadınları gebelik ve doğumları sırasında kendilerine verilen öğütlerin «niçin»ini ve «nasıl»ım bilmek isterler; zamanı kıt bir doktor ise bunlara her zaman uzun uzadıya karşılık veremez. İkincisi, sözlerin unutulma

Bir önceki makalemiz olan Tüp Bebek Nedir ve Kimlere Uygulanır? başlıklı yazımızda tüp bebek ve tüp bebek tedavisi aşamaları hakkında bilgiler vermekteyiz.


CEVAP VER