Bahçe Duvarı Modelleri

02.09.2023
352
Bahçe Duvarı Modelleri

Bahçe duvarı modelleri denilince  bahçe taş duvar modelleri ve bunların süslemesi akla gelmektedir. Bu çerçevede bahçe duvarı için bahçe aksesuarları öne çıkmaktadır. Günümüzde villa bahçe duvar modelleri ve bahçe duvar korkuluk modelleri gibi pek çok seçenek vardır. En güzel bahçe duvar modellerimizi sizler için araştırdık.

Bahçe Duvarı Modelleri

Aslında bahçe duvarları geçmişte sınırları belli etmek ve mahremiyet sağlamak amacıyla kullanılmaktaydı. Bu nedenle çok fazla dikkat çekici bahçe duvarı yoktu. Ancak günümüzde bahçe dekorasyonu önem kazandığı için dikkat çekici bahçe duvarı fikirleri öne çıkmaktadır. Alanlarda estetik görünüm sunan Geniş bahçe duvarları da dar ve küçük bahçe duvarları da yapılmaktadır.

Bahçe duvar çeşitleri

Bahçe duvar çeşitleri

Günümüzde bahçe duvarı için kullanılan malzemeler arasında canlı beyaz sıva, sıcak tuğla, rustik taş, endüstriyel beton benzeri malzemeler kullanılmaktadır. Kullanılan malzemeleri bulunduğunuz bölgenin iklimine ve kuvvetli rüzgarına dayanacak şekilde seçmeyi unutmayın! Böylece hem güzel bahçe duvarları ortaya çıkacak hem de uzun süre ilk günkü gibi kullanılacaktır.

Herkese İlham Olacak Bahçe Duvarı  Fikirleri

Ön bahçe duvarı ve arka bahçe duvarı fikirleri mi arıyorsunuz? O halde içeriğinde faydalanabileceğiniz pek çok seçeneği bulabileceksiniz.

Bahçe duvarları her zaman sert kenarlar şeklinde yapılmamalıdır. Kavisli bahçe duvarı, bahçe dekorasyonunda da size ekstra avantaj sağlayacaktır. Örneğin çardağa giden merdivenlerin kenarına kavisli istinat duvarı yapabilirsiniz. Böylece hem alandan daha iyi yararlanmış olacak hem de daha şık görünüm sağlayacaksınız.

Burada kullanacağınız bahçe duvarı malzemeleri baca taşı olarak da bilinen ateş tuğlası ile yapılırsa daha estetik görünecektir. İstinat duvarının üzerine ise en çekici bitkilerden olan lavanta ve gül gibi hoş kokulu bitkiler dikebilirsiniz. Bu bitkiler istinat duvarı ile birlikte eğimli şekilde dikilmelidir.

Modern Bahçe Duvarı

Temiz ve aydınlık bahçe duvarı için beyaz kullanabilirsiniz. Akdeniz ve İtalyan bahçe fikirlerini çağrıştıran beyaz duvarlar, uygun çiçeklerle desteklendiğinde kusursuz görünecektir.

Toprak zeminde yerleşik çiçek yatağı sonrasında buzdağı misali beyaz istinat duvarı ekleyebilirsiniz. Duvarın altında ve üstündeki teras alanlarında sarkık çiçekler veya lavanta kullanabilirsiniz.

Bahçe duvarı modelleri

Bahçe duvarı modelleri

Beyaz bahçe duvarının en büyük dezavantajı çok sık kirlenmesidir. Bu nedenle beyaz bahçe duvarını sık sık bakım yapabileceğinize ve temizleyeceğinize inanıyorsanız kullanmalısınız.

Bahçe Duvarında Ağaç Kullanımı

Bahçe duvarı modelleri arasında ağaç ile desteklenen duvarlar da bulunmaktadır. En az 1 metre boyunda otantik bahçe duvarı önüne bir buçuk metre ara ile otantik ağaçlar dikebilirsiniz. Ağaçlar büyüdüğünde duvar hizasına kadar yan dallarını keserek yukarı kısımlara ekstra yeşil duvar görünümü verebilirsiniz.

Kış aylarının çok sert geçmediği bölgelerde bu tarz ağaç destekli duvarlar daha çok kullanılmaktadır.  Çünkü kenarda kullanılan ağaçlar bahçe dekorasyonuna ekstra katkı sağlamaktadır.

Dekorasyonda kullanılacak ağaçlar ince gövdeli ve gür yapraklı ağaçlardır. Özellikle gürgen ağaçları sık tercih edilmektedir. Çünkü gürgen ağaçları yaprak dökmeyen bitkiler arasında yer almaktadır. Sonbaharda yaprakların tamamını tutarak çetin kış şartlarında hepsini olması da bir kısmını dökerler. Ancak yine de bahçe mahremiyetinden büyük oranda katkı sağlarlar.

Eğimli Bahçe Duvarı

Bütün bahçeler düz bir alanda olmaz. Birçok bölgede eğimli bahçe alanları bulunmaktadır. Bunun için de basamaklı bahçe duvarı yapabilirsiniz. En güzel eğimli arka bahçe türleri arasında yer alan basamaklı bahçe duvarını uygun çiçeklerle süsleyebilirsiniz. Katmanlı şekilde dikeceğiniz bitkilerde sıra gözetilmelidir. En ön sırada bodur bitkiler yukarıya doğru çıktıkça uzayan bitkiler kullanılmalıdır.

Bahçe duvarı örnekleri

Bahçe duvarı örnekleri

Beyaz mermer duvarlar ahşap çiçek yataklarıyla zenginleştirildiği zaman daha zengin ve modern görünüm sunmaktadır.

Yaşayan Bahçe Duvarları

Günümüzde bulunduğumuz ortamlarda yeşil alan gittikçe daha da azalmaktadır. Özellikle küçük konut bahçeleri için dekoratif yaşayan bahçe duvarları alternatifleri vardır. Ayrıca yeşil bahçe duvarları hem ekolojik hem estetik faydası yanında ses yalıtımı da sağlamaktadır.

Okurlarımız buna da baktı ⇒ Bahçe Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Ateş tuğlası ile örülen bahçe duvarı yeterli yüksekliğe geldikten sonra diplerine sarmaşık dikilmelidir. Sık dikilen sarmaşıklar kısa bir sürede duvarı komple saracaktır. Bu tarz bahçe duvarı modellerini villa bahçe taş duvar modelleri olarak kullanabilirsiniz.

villa bahçe taş duvar modelleri

villa bahçe taş duvar modelleri

Çit Bahçe Dekorasyon Ürünleri

Geleneksel bahçe duvarlarından hoşlanmıyorsanız, bahçenizin etrafına düzgün bir çift çekebilirsiniz. Çiti çektikten sonra her iki tarafına yeşil bitkiler dikerek içten ve dıştan yeşil duvar görebilirsiniz. Çit bahçe duvarları kolay yapımı nedeniyle hızlı bir şekilde tamamlanacaktır. Hızlı büyüyen sarmaşıklar ile de kısa sürede yemyeşil duvarlara sahip olabilirsiniz.

Dikey Ekim Yapabileceğiniz Küçük Bahçe Duvarı Fikirleri

Kutu bahçe çiti yaptıktan sonra içini toprakla doldurabilirsiniz. Daha sonra istediğiniz alanlarda minik delikler açarak bu bölgelerden bitki veya çiçek tohumu ekebilirsiniz. Böylece dikey ekim yaparak küçük alanlara yemyeşil görünüm kazandırabilirsiniz.

Okurlarımız buna da baktı ⇒ Balkon ve Bahçe Dizaynı

Aşağıdaki resim galerisinde mevcut yapılara uygun bahçe duvarı modelleri görselleri paylaşılmıştır. Görselleri inceleyerek daha fazla detaya sahip olabilirsiniz.

Resim Galerisi Bahçe Duvarı

 

 

Bir önceki makalemiz olan Ahşap Bebek Beşikleri 2024-2025 Model Ve Fiyatları başlıklı yazımızda Ahşap Bebek Beşikleri 2021-2022, ahşap beşikler ve sallanan ahşap beşik hakkında bilgiler vermekteyiz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tarz Kadın Blogu