Duştan Çıktıktan Sonra Saç Kabarması Erkek İçin Çözümler

13.07.2022
1.049
Duştan Çıktıktan Sonra Saç Kabarması Erkek İçin Çözümler

Duştan çıktıktan sonra saç kabarması erkek için sorundur. Duştan sonra saç kabarması nedenleri ve çözüm önerilerini sizler için araştırdık. Duş öncesi ve duş sonrası yapılması gerekenlerden bahsedeceğiz. Duştan sonra saç kabarması neden olur? Duştan çıktıktan sonra saç kabarması nasıl önlenir, gibi soruların cevaplarını sizler için araştırdık.

Birçok kişi duştan sonra saçların kabarmasından, bu nedenle de saçlara şekil verememekten şikayetçidir. Oysaki duş öncesi ve duş sonrası yapılan birkaç işlem ile duştan sonra saç kabarması  erkek için bitmiş demektir. İşte detaylar…

Duştan Çıktıktan Sonra Saç Kabarması Erkek

Konumuzun detaylarına geçmeden önce erkek banyodan sonra saç kabarması neden olur sorusunun cevabını verelim.

Banyodan-sonra-sac-kabarmasi

Banyodan sonra saç kabarması

  • Saçların aşırı sıcak su ile yıkanması
  • Saç yapısına uygun olmayan şampuan kullanılması
  • Saçlarda sık sık şekillendirici kullanılması
  • Banyo sonrası saçların yüksek derecede ısı ile kurutulması
  • Saç kökü rahatsızlıkları
  • Yetersiz beslenme
  • Aşırı kuru saçlar

Bu ve benzeri etkenler banyodan sonra saç kabarması için en önemli detaylardır. İstenmeyen bir durum olan saç kabarması sonucunda banyodan sonra saç şekillendirme daha da zor hale gelmektedir.

Duştan Sonra Saç Kabarması Nasıl Önlenir?

Saçın kabarmasını önlemek için duştan önce ve duştan sonra yapmanız gerekenler vardır. Duştan önce saç tipine ve saçın yapısına uygun saç bakım yağı uygulamalısınız. Uyguladığınız saç bakım yağını saçlarınızda 5 dakika beklettikten sonra duş sonrası saçların daha sakin olduğunu göreceksiniz.

Yani kıvırcık saçların duş sonrası kabarmasını önleyen saç bakım yağı duştan önce kullanılmalıdır. Ayrıca kıvırcık saç ile dalgalı ve düz saçların banyodan sonra saç kabarmasını önleyen yağ farklıdır. Bu nedenle mutlaka saç tipine uygun esansiyel saç bakım yağı kullanmalısınız.

Zeytinyağı hemen hemen tüm saç tipleri için uygundur. Özellikle saç yapısını bilmeyenler atılıp soğutulmuş zeytinyağı kullanmalı.

dustan-sonra-saclarin-kabarmamasi-icin

duştan sonra saçların kabarmaması için

Kuru saçlı erkek duştan sonra saçların kabarmaması için nemlendirici saç bakım maskeleri uygulamalıdır. Saç kuruluğuna göre haftada bir kez veya 15 günde bir kez saç bakım maskesi yapmalısın. Bunu doğal nemlendirici maskeler ile yapabileceğiniz gibi hazır nemlendirici saç bakım maskesi ile de yapabilirsiniz.

Duş sonrası kuru saçların kabarmaması için nemlendirici saç maskesi erkek;

  • Saç uzunluğuna göre 1 yemek kaşığı süt, 1 yumurta, 5 damla jojoba yağı karıştırılarak saçlara uygulanır. 15 dakika bekledikten sonra saçlar aşırı şampuan almadan yıkanır. Maskenin düzenli kullanımı sonucunda saçlarınızın canlı, parlak bakımlı olduğunu ve duş sonrası kabarmadığını göreceksiniz.
  • Alternatif olarak duş sonrası nemli saçlara argan yağı uygulayabilirsiniz. Bunun için avuçlarınıza damlattığınız 3-4 damla argan yağı yeterli olacaktır. Eğer duştan önce herhangi bir işlem yapmadıysanız, duş sonrası saçlarınızda argan yağı ile masaj yapmalısınız.

Banyodan sonra saç şekillendirme işleminin kolay olması ve saçların kabarmaması için yapılması gerekenler de var elbette.

Erkek-banyodan-sonra-sac-kabarmasi

Erkek banyodan sonra saç kabarması

Erkek Banyodan Sonra Saç Kabarmaması İçin Ne Yapmalı?

⇒ Vitamin ve mineral eksikliği var ise bunları uzman hekim ile görüşmeli ve gerekirse takviye almalısınız. Özellikle B8, omega-3, B5, çinko ve lesitin gibi vitamin ve minerallerin saç sağlığı için önemli olduğunu unutmayın.

⇒ Duştan çıkmadan son durulama suyuna 2 yemek kaşığı elma sirkesi ekleyerek saçlarınızı durulayın.  Saçlara düzenli olarak doğal elma sirkesi kullanımı ekstra  saçlar için ekstra sağlık demektir.

Okurlarımız buna da baktı ⇒Şekil Almayan Saçlar İçin Öneriler Erkek

⇒ Saçları yumuşak hareketlerle havlu kurutmak, aşırı nemli ortamdan uzak durmak, saçlara yüksek ısılı düzleştirici uygulamamak çözümler arasındadır.

Dustan-sonra-sac-kabarmasini-onlemek

Duştan sonra saç kabarmasını önlemek

⇒ Acil çıkmam lazım diyorsanız 2-3 damla hindistan cevizi yağı, jojoba yağı ya da argan yağı ile saçlarınızı nemlendirin. Daha sonra düşük ısı ile saçlarınızı kurutarak saçların kabarmasını önleyebilirsiniz.

⇒ Duştan sonra aşırı gür saçların kabarması ise en büyük problemdir. Erkek için saç kabarması nedenlerinden biri de aşırı sık dişli tarak kullanımıdır. Duş öncesi veya duş sonrası geniş dişli tarak kullanmanızı öneriyoruz.

Duştan sonra saçların kabarmaması için uyguladığınız teknikleri yorum kısmında bizlerle paylaşırsanız mutlu oluruz:)

Resim Galerisi:

Bir önceki makalemiz olan Mavi Gömlek Kombinleri Erkek başlıklı yazımızda Mavi gömlek kombinleri erkek hakkında bilgiler vermekteyiz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tarz Kadın Blogu