Bit Nasıl Geçer-Biti Ne Öldürür

16.02.2023
869
Bit Nasıl Geçer-Biti Ne Öldürür

Bit nasıl geçer sorusunun cevabını hemen hemen herkes ömründe en az bir kez araştırmıştır. Saçlar düzenli temizlenip bakım yapılmadığı zaman saç biti ve bit sirkesi görülmektedir. Saç biti, kısa ve uzun saçlarda ayrıca kadın ve erkek saçlarında da görülmektedir. Saç biti bulaşır mı? Evet, saç bitti ve bit sirkesi çok hızlı bir şekilde bulaşır. Peki, bit neden oluşur? Bit nasıl oluşur ve bit nasıl biter?

Bit Nasıl Geçer?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi saç biti, genç-yaşlı, kadın-erkek demeden herkese görülmektedir. Özellikle okul çağında ol çocuğu olan çocuklarda daha sık görülmektedir. Saç biti kafa ve saçları çok kolay sarmaktadır. Bu nedenle öncelikle bit neden oluşur sorusunun cevabını görelim.

Sactaki-bit

Saçtaki bit

Bit Neden Oluşur?

Birçok kişinin bildiğinin aksine bit, kirli saçlarda meydana gelmemektedir. Yüksek bulaş özelliği nedeniyle kişiden kişiye hızla geçmektedir. Özellikle toka, eşarp, kulaklık, havlu, yastık, tarak, şapka, giysi ve saç teli teması ile geçiş olmaktadır. Bu nedenle bit oluşumunun olmaması içinleri kişisel eşyalar ortak kullanılmamalıdır.

Bit uçar mı? Hayır, saçtaki bitler uçamaz.  Saçtaki bit zıplar mı? Hayır, saçtaki bitler zıplayamaz. Bu nedenle bulaşma sadece kişisel eşyaların farklı kişiler tarafından kullanılmasından kaynaklanır. Buna dikkat edildiği zaman bit ve sirke bulaşmaz.

Elma Sirkesi İle Bit Nasıl Temizlenmektedir?

Uzun saçtan bit nasıl temizlenmelidir ve kısa saçtan bit nasıl temizlenmelidir sorusunun cevapları aynıdır. Çünkü saçtaki bit temizliği için kullanılan ürünler ve bekleme süreleri aynıdır. Sadece uzun saçlarda daha dikkatli bir temizliği yapılmalıdır.

elma-sirkesiyle-bit-nasil-temizlenir

elma sirkesiyle bit nasıl temizlenir

Elma sirkesi ile bit temizliği için doğal elma sirkesi kullanmanız gerekmektedir. Evde yapılan etkili elma sirkesi saçlara dipten uca sürülmelidir. Ardından saçlar streç ile sarılmalıdır. 2 saat beklettikten sonra bit tarağı ile bitler ve bit yumurtaları saçlardan uzaklaştırılır.

Elma sirkesi dışında ezdiğiniz sarımsağı saçlara sürerek de saç bit temizliği yapabilirsiniz. Ayrıca aloe vera jeli ve Hindistan cevizi yağı da bit nasıl biter sorusunun cevapları arasındadır.

bit-nasil-biter

bit nasıl biter

Doğal yöntemlerle git temizliği yapmasına rağmen bir yumurtasının kalması sonucunda tekrarlayan bit temizliği nasıl yapılmalıdır. Birçok kişi “saçlarımdaki bit bir türlü bitmiyor” serzenişinde bulunur ve kimyasal içerikli ilaçlar ile saçtaki bit temizliğini yapmak ister. İşte tam da bu noktada kesin sonuç veren ilaç bilgileri sizlerle paylaşıyoruz.

Bit Neye Gelmez? Bit Neyi Sevmez

Keskin kokulu ürünler, bitlerin kabusudur. Sarımsak, nane yağı, biberiye yağı, sirke ve limon suyu gibi keskin kokulardan kaçmaktadır. bu nedenle bit ve bit sirkesi temizliğini doğal olarak bu ürünlerle yapabilirsiniz.

Bit gelmemesi için ne yapılmaktadır? Saçlarınıza bit gelmemesini mi istiyorsunuz? O halde yukarıda bahsettiğimiz malzemelerden en az birini son durulama suyunda kullanmanız yeterli olacaktır.

bit-ve-sirke-icin-kesin-cozum

bit ve sirke için kesin çözüm

Bit Ve Sirke İçin Kesin Çözüm

Birçok kişi için bit ve bit yumurtası nasıl temizlenir sorusunun cevabı kimyasal içerikli ilaçlardan geçmektedir. Eczanelerde reçeteli veya reçetesiz alabileceğiniz saç biti ilaçları bulunmaktadır.

Okurlarımız buna da baktı ⇒ Saçta Sirke Nasıl Temizlenir?

Eczane veya doktora danışarak reçeteli veya reçetesiz ilaç kullanabilirsiniz. Ancak biz reçeteli bit ilaçları kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Benzil alkol, malathion, ivernektin ve lidane şampuan bunlardan bazılarıdır. Evde saç biti temizliği yapmanıza rağmen bitlerden bir türlü kurtulamıyorsanız kimyasal içerikli bit ilaçları kullanabilirsiniz. Size uygun bit ilacını doktor veya eczanenizden öğrenebilirsiniz.

Galeri: Saçtaki Bit

 

Bir önceki makalemiz olan Kıvırcık Kısa Saç Modelleri Kadın başlıklı yazımızda Kıvırcık Kısa Saç Modelleri Kadın hakkında bilgiler vermekteyiz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tarz Kadın Blogu