Tarz Kadın

Alttan Topuz Modelleri Nasıl Yapılır-Kimlere Yakışır?

19.04.2022
4.774
Alttan Topuz Modelleri Nasıl Yapılır-Kimlere Yakışır?

Alttan topuz modelleri nasıl yapılır-kimlere yakışır? Ensede topuz modelleri olarak da bilinen alttan topuz modeli, özel gün ve gecelerde kullanımının yanı sıra günlük yaşamda şık ve gösterişli olmak isteyenlerin tercihi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Şık topuz modeli için ille de kuaförün yolunu tutmanıza gerek yok. Bugün sizlere en çok kullanılan alttan topuz modelleri nasıl yapılır, kimlere yakışır sorularının cevaplarını vereceğiz.

Alttan Topuz Modelleri Nasıl Yapılır-Kimlere Yakışır?

Ense topuzu nasıl yapılır?  Saçlar nemlendirilerek tamamen arkaya alınarak ensenin tam orta kısmından ve ensenin çok az üzerinden sıkı veya salaş şekilde toplanır.

Benzer Yazı ⇒ Salaş Saç topuz Modelleri 2022 -Salaş Topuz Nasıl Yapılır -Topuz Yapımı

Ensede düz topuz ve dağınık topuz modelleri, okul topuzu ve gündelik saç topuzu olarak en çok tercih edilen topuz modelidir. (ensede daginik topuz,düz topuz, maşalı topuz gibi pek çok seçenek vardır)

Alttan topuz modelleri-alttan topuz nasıl yapılır

Topuz modelleri arasında ilk sıralarda olan alttan topuz nasıl yapılır?

Saçlar taranarak nemli hale getirilir.

En tepeden ve önden kare şeklinde bir tutam saç toka ile ayrılır.

Ardından tam tepe noktasında bitecek şekilde bir saç daha ayırıyoruz. (Bu saçları topuz nasıl kabarık olur sorusuna cevap bulmak için ayırıyoruz. Yani bu saçlarla topuzu biraz kabarık ve gösterişli hale getireceğiz. Böylece özel günlerde abiye topuz modeli olarak da kullanabileceğiz)

Ardından saçları tarakla veya fırça ile toplayarak avuç içine sıkı bir şekilde topladıktan sonra lastik tokayı takıyoruz.

Krepeli topuz modelleri-krepe nasıl yapılır

Daha sonra tepe noktasından biten ikinci saça krepe yapıyoruz.

Krepe atılan saçı da topuzun üstüne getirerek tel toka ile tutturuyoruz.

Ensede topuz, alttan topuz yapımı sonucuna doğru giderken, krepe ile hacim kazandırdığınız saçları lastikle bağladığınız saçların sağından veya solundan indirerek saçın etrafına sarın. Ardından toka ile sıkılaştırın.

Lastikle bağladığınız saçları ikiye ayırın.

İlk parçaya krepe yaparak lastiğin alt kısmından enseye tokalayın ve saçı yayın. Diğer saça da krepe atarak dilediniz şekilde saça dolayın.

En tepede topladığınız saçları tarayarak istediğiniz şekli verebilirsiniz.

Aşağıda ensede topuz modeli uygulamalarına dair görseller paylaşacağız.

Saça Krepe Nasıl Yapılır?

Saça krepe etme ne demek? Saça krepe yapmanın en kolay yolu, saçların krepe yapacağınız kısmını elinize alarak yukarı kaldırdıktan sonra dişleri ince olan ve yıpratmadan tarayan bir tarak ile saçların uzundan aşağı doğru hafif hareketlerle taranır. Ardından yavaşça bir iki tur düz taranarak uygulamaya hazır hale getirilir. Bu işlem Saça krepe atma saça hacim kazandırma işlemidir.

Alttan topuz nasıl yapılır

Alttan Dağınık Topuz Modelleri

Alt topuz modelleri arasında en doğal topuz modeli ensede daginik topuz olarak karşımıza çıkmaktadır. Alttan dağınık topuz modelleri son dönemlerde hem abiye saç modelleri, hem ofis saç modelleri hem de günlük alttan topuz modelleri olarak kendisine yer bulmaktadır.

Ensede dağınık topuz yapımı; bukleli veya dalgalı saçları ensede dağınık ve özensiz topladıktan sonra saçların yanlarından birkaç tutam saç çıkararak yapılır.

Ensede Sıkı Topuz Modelleri

Aşağıdan topuz modelleri olarak bilinen topuzlar arasında sıkı topuz da vardır. Sıkı topuz modelleri her yaştan ve her kesimden geniş kullanıcı kitlesine sahiptir. Hemen hemen tüm yüz tipine yakışan alttan sıkı topuz modelini siz de kullanabilirsiniz.

Sade ve doğal görünümden hoşlananlar, taranmış nemli saçları ensede sıkı bir şekilde toplayarak topuz görünümü verebilirler. Ensede düz topuz, düz saç tipine sahip olanalar için en güzel ve dikkat çekici topuz modelleri arasında yer almaktadır.

Sıkı topuz nasıl yapılır

Kısa saça topuz işlemi olarak da sıkı topuz modelini deneyebilirsiniz. Ensede düz topuz kimlere yakışır? Tüm yüz tiplerine yakışan, ancak oval yüz şeklinde kusursuz duran ensede sıkı topuz modelini denemeniz halinde kesinlikle en beğenilen topuz modeliniz olacaktır.

Ense Topuz Modelleri kimlere Yakışır?

Ense topuzu modelleri tüm yüz tipine yakışacak formlara sahiptir. Uzun boyunlulara yakışan topuz modelleri olarak bilinse de tüm vücut tipleri için kusursuz görünüm sunmaktadır. Basit topuz modeleri arasında yer alan ense topuzu saç modelleri, saç örgülü, maşalı ve krepeli modelleri ile de öne çıkmaktadır.

Alttan topuz hemen hemen her saç renklerine yakışıyor gibi dursa da karamel saç ve kestane renkli saçlarda mükemmeli sunmaktadır.

Okurlarımız benzer bu yazıya da baktı ⇒ Örgülü Topuz Modelleri Ve Yapılışları 

Resim Galerisi: Alttan Topuz

Alttan topuz modelleri uygulamasını ense topuzu örgülü, alttan salaş topuz, alttan dağınık topuz, alttan örgülü topuz şeklinde yapabilirsiniz. Günlük topuz modelleri olarak da rahatlıkla kullanabilirsiniz.

 

Bir önceki makalemiz olan En Trend Kısa Saç Modelleri Kadın 2023 (100+fikir) başlıklı yazımızda dalgalı kısa saç, En Trend Kısa Saç Modelleri ve kısa bayan saç modelleri hakkında bilgiler vermekteyiz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. kader dedi ki:

    Alttan saç topuzu en çok sevdiğim saç modeli

    1. admin dedi ki:

      Teşekkürler değerli yorumunuz için. Eminiz, alttan topuz saç modeli size de çok yakışıyordur.

Tarz Kadın Blogu