Vintage Mobilya Modelleri İle Dekorasyon

02.09.2021
1.958
Vintage Mobilya Modelleri İle Dekorasyon

Vintage Mobilya Modelleri ile dekorasyon başlıklı yazımızda vintage mobilya ne demek, vintage mobilya dekorasyon nasıl yapılır ve vintage mobilya fiyatları nerelerdedir gibi soruların cevaplarını göreceğiz.  Geçmişe ait güzelliklerin yeni teknoloji ile tekrar tasarlanmasını ister misiniz? Öyleyse vintage mobilya modelleri tam da istediğiniz tarzları bulmanızı sağlayacaktır.

Retro mobilyalar gibi sadece bir dönemi yansıtmayan geçmişe ait her türlü mobilya kullanımının tekrar ortaya çıkarılmasında kullanılan vintage mobilyalar sayesinde siz de istediğiniz nostaljiyi yakalama fırsatı bulacaksınız.

vintage mobilya modeli

vintage mobilya modeli

Vintage Mobilya Ne Demek?

Vintage tarzı mobilyalar geçmişten gelen desen, renk, model ve çizgilere sahip mobilyalara denilmektedir. Çok basit bir dekorasyon tarzı gibi görünse de bütünlük olmadığı zaman karmaşaya neden olarak göz yormaktadır.

Evinizin her köşesinde vintage mobilyalar rahatlıkla kullanılabilir. Vintage mobilya çeşitlerinin en sık kullanılanları vintage koltuk takımları, vintage yatak odası mobilya, vintage sandalye modelleri, vintage kitaplık modelleri, vintage sehpa modelleri  olduğunu  gözlemlemekteyiz.

Misafirlerinizle yapacağınız hoş sohbetlerin ve hatıraların canlanmasında oldukça etkili olacak salon tasarımlarınız için kullanacağınız vintage koltukları ve renkleri her ne kadar geçmişi yansıtıyor olsa da soluk ve cansız olmamalıdır.

Vintage mobilya dekorasyon yapılırken çizik, çatlak ve minik çatlaklar dekorasyonun doğallığını üst seviyelere taşıdığı için normal karşılanmakta ve dekorasyona değer katmaktadır.

Vintage Mobilya Modelleri Renk Uyumu

Vintage salon takımı modelleri genellikle kahverengi, bej ve pastel renklerin tonları kullanılmaktadır. Bu mobilyaların tek renk olmasından ziyade farklı üç renk ile harmanlanmış bir görüntüye sahip olması çok daha güzel bir dekorasyon anlayışını yakalamanızı sağlayacaktır.

İsterseniz bu üç renkten birini salon takımı için pembe düşünebilirsiniz. Pembe renk kahverenginin baskın özelliklerini seyrelten ve yumuşak bir görüntü için gerekli renklerden biri kabul edilir.

Vintage salon takımı

Vintage salon takımı

Vintage mobilya modelleri arasında dikkat çeken en önemli ayrıntılardan biri desenlerdir. Bu mobilya modellerinin hemen hemen hepsinde desenler oldukça özenle konumlandırılmıştır. Bunun sebebi de geçmiş dönemlere ait mobilyalarda kullanılan ahşap işlemelerin yoğunluğudur.

Vintage mobilyada ahşap işlemelerin yoğunluğu, modern üretilen mobilyalarda her ne kadar makine teknolojisi ile kolaylıkla elde edilse de eski mobilyaların desen kalitesini yakalamak genellikle mümkün olmamaktadır.

Vintage mobilya salon takımı-vintage sandalye modelleri

Vintage mobilya salon takımı-vintage sandalye modelleri

Vintage mobilyalarında desen çalışmalarının ön planda olmasını istiyorsanız, desenlerin olduğu mobilya bölümlerinin art renklerinin açık olmasını isteyin. Eğer bir marangoz ustası ile anlaştıysanız bu isteğinizin yerine getirilmesi oldukça kolay olacaktır. Ancak hazır mobilya ürünlerini satın aldıysanız seçim şansınız bu kadar geniş olmayacaktır.

vintage mobilya modelleri ve renkleri 2020

vintage mobilya modelleri ve renkleri 

Vintage Mobilya Örnekleri

Vintage mobilyalar için kullanılan ayakların vintage mobilyaları için oldukça gösterişli olduğunu belirtelim. Bu ayaklar sadece mobilyaların ağırlığını yüklenmekle kalmaz aynı zamanda odanızın içindeki dekorasyonu tamamlayan önemli unsurlar olarak karşımıza çıkar.

Günümüzde modern mobilyalarda kullanılan uzun ayakların temizlik işlerini oldukça pratik olarak halletmenizi sağlaması vintage mobilya modası için de aynı yöntemi gündeme getirmiştir. Vintage mobilya modelleri arasında özellikle uzun ayaklı ve desenli olanları tercih edilmektedir.

vintage mobilya modası

vintage mobilya modası

Vintage mobilya, eski dönemleri yansıtması olarak kabul ettiğimiz için her dönemden alınmış mobilya tasarımlarını salon içinde harmanlamanız da oldukça şık bir görünümün oluşmasını sağlayabilir. Örneğin kenarları kalın, geniş üçlü koltuğun yanına daha zarif ahşap oymalı bir kola sahip tekli koltuğun konumlandırılması salonunuzun dekorasyonunu oldukça zengin kılacaktır.

vintage mobilya modası,

vintage mobilya modası,

Salon dekorasyonunuzu vintage mobilya modellerinden biri ile tamamlamak istiyorsanız yemek masasının yanında kullanacağınız şifonyer modelinizi mutlaka eski tarzlara uygun seçmelisiniz.

Gösterişli bir vintage şifonyer ile oldukça yüksek bir dekorasyon kalitesine ulaşabilirsiniz. Vintage şifonyer seçimini de toplam mobilya kalitesine uygun nitelikleri ile belirlemek gerekiyor.

Eğer anlaştığınız bir firma yoksa alacağınız hazır ürünleri kaliteli bir mobilya firmasından temin etmeyi ihmal etmeyin. Vintage mobilya ile dekorasyon yapılırken vintage perde, vintage halı ve vintage aksesuar ile dekorasyonda bütünlük sağlanabilir.

vintage mobilya modası şifonyer-vintage mobilya örnekleri

vintage mobilya modası şifonyer-vintage mobilya örnekleri

Vintage mobilyalar sadece salonunuzu süsleyen mobilyalardan ibaret değildir. Aynı zamanda yatak odasında kullanacağınız her mobilya ve dekorasyon ürünü de eski dönemlerden bir esinti oluşturabilecek şekilde dizayn edilebilir.

vintage mobilya yatak odası

vintage mobilya yatak odası

Vintage mobilya yatak odası tasarımında dikkat çeken en belirgin nokta ahşap malzeme oranın yüksek düzeyde kullanılmasıdır.

Özellikle yatak başlıklarının ince ve zarif oyma ahşap ile düzenlenmiş olması odanın tasarımına ciddi katkılar sunmaktadır. Vintage yatak odası için belirleyeceğiniz şifonyer ve komodin takımları ile gerek renk gerekse ahşap desenlerin kalitesini ortaya koyabilir, geçmişten gelen bir esinti uyandırmasını sağlayabilirsiniz.

Resim galerisi: Vintage Mobilya Örnekleri

Bir önceki makalemiz olan Yeni Sezon Nevresim Takımı Modelleri: Tek Ve Çift Kişilik Modeller başlıklı yazımızda Yeni Sezon Nevresim Takımı Modelleri hakkında bilgiler vermekteyiz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tarz Kadın Blogu