Tarz Kadın

Siyah Nokta Nasıl Temizlenir?

11.11.2022
57
Siyah Nokta Nasıl Temizlenir?

Siyah nokta nasıl temizlenir başlıklı yazımızda siyah nokta neden olur, siyah nokta nasıl geçer sorusunun cevaplarını vereceğiz. Cilt problemleri arasında yer alan siyah nokta, kadınların en çok uğraştığı cilt sorunları arasındadır.

Siyah nokta neden oluşur?           

Siyah nokta, yüzde t bölgesi olarak bilinen alın, yanak ve burun çevresinde çıkar. Ciltteki foliküllerde tıkanma sonucu oluşur.

Kıl veya üreten her folikül yağ bezi içermektedir. Sebum adı verilen bu yağ bezleri cildin daha yumuşak olmasını sağlamaktadır. Tüm bu bölgelerde meydana gelen tıkanıklık nedeniyle siyah nokta görülür.

Siyah Nokta Nasıl Temizlenir- Nasıl Geçer?

Siyah nokta nasıl temizlenir sorusunun detaylarını özellikle yağlı cilde sahip olan kişiler dikkatle uygulanmalıdır. Çünkü çok kuru ve hassas cilde sahip olan kişilerde siyah nokta daha az görülür.

Burundaki-siyah-noktalar-nasil-gecer

Burundaki siyah noktalar nasıl geçer

Siyah nokta ( komedon) oluşumunun birkaç nedeni vardır.  Yaş, hava kirliliği, terleme çokluğu, yağlı bir yapısı, cinsiyet, ciltte bakteri oluşumuna neden olacak etkenler ilk akla gelen nedenlerdir.

Ayrıca makyaj sonucunda doğru temizlenmeyen cilt, genetik olarak siyah nokta yatkınlığı, siyah nokta oluşumunu artırmaktadır.

Tüm bunlar dışında sebum üretiminin fazla olması, hormonal yetersizlik ve tiroid sorunu da siyah nokta oluşumu nedenleri arasındadır.

Yuzdeki-siyah-noktalar-nasil-gecer

Yüzdeki siyah noktalar nasıl geçer

Siyah nokta nasıl geçer?

Görünümü önemli ölçüde etkileyen siyah noktadan kurtulmak için bazı alışkanlıkları kazanmak gerekir.

Cilt temizliği, cilt tipine uygun peeling ürünü kullanmak, cilt için kullanılan ürünlerde yağsız kredi kullanmak ilk tedbirlerdir.  Ayrıca sık sık yastık kılıfı değiştirmek de siyah nokta konusunda cilt temizliğinde önemli bir detaydır.

Burundaki Siyah Noktalar Nasıl Geçer?

Birçok kişi siyah noktaları geçirmek için, siyah noktaları sıkarak çıkarmaktadır. Oysaki bu etkili bir yöntem değildir. Siyah nokta çıkarıldıktan sonra gözeneklerin doğru bir şekilde dezenfekte edilmesi gerekir. Aksi takdirde gözenekleri daha da tıkanarak siyah noktaların artmasına neden olur.

Sivilce-Ve-Siyah-Nokta-Nasil-Gecer

Sivilce Ve Siyah Nokta Nasıl Geçer

Burun bantları siyah nokta temizler mi?

Burun üzerindeki siyah noktalardan kurtulmak için burun bantları en çok kullanılan teknikler arasındadır. Burada burun bantlarının siyah notları anlık olarak temizlediğini bilmeniz gerekmektedir.

Ayrıca burun bantları ile siyah nokta temizlerken burun üzerindeki tüylerde temizlendiği için bu bölgelerde tüylenme görülmüştür.

En-iyi-siyah-nokta-temizleyici

En iyi siyah nokta temizleyici

Yüzdeki Siyah Noktalar Nasıl Geçer?

Siyah nokta nasıl temizlenir sorusunun en önemli cevabı siyah noktaların neden kaynaklandığını bulmaktır. Bunun için siyah nokta oluşumu sonrasında dermatolog ile görüşmek en doğrusudur. Çünkü dermatolog ile görüşme sonrasında doğru tedavi şekli ile siyah noktalardan tamamen kurtulabilirsiniz.

Siyah nokta oluşumunu azaltmak veya önlemek için cildi temiz tutmak ve nemlendirmek en temel kuraldır.

Cildi derinlemesine nasıl temizlerim?

Cildi derinlemesine temizlemek için temizleme fırçaları kullanabilirsiniz. Ayrıca son dönemlerde piyasada sıkça görülen siyah nokta temizleme aleti ile de cildini temizleyebilirsin.

Siyah-nokta-neden-olur

Siyah nokta neden olur

Cilt temizliği, peeling ve tonik ile siyah noktalardan kurtulamıyorsanız kil maskesi kullanabilirsiniz. Özellikle siyah nokta temizliği için kil maskesi kullanımı etkili yöntemler arasından.  Tüm bunlara rağmen yüzündeki siyah noktalardan kurtulamıyorsan medikal yöntemler için uzmanlarla görüşmelisiniz.

Siyah Nokta İçin Kil Maskesi

  • Yarım yemek kaşığı yeşil kil
  • 1 tatlı kaşığı doğal gül suyu
  • İki damla çay ağacı yağı

Haftada bir kez duş sonrası uygulayacağınız maske için öncelikle tüm malzemeleri karıştırın. Daha sonra temiz yüze uygulayarak kilin kurumasını bekleyin. ( göz çevresinde uygulamayın)

Okurlarımız buna da baktı ⇒ Cilt Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

Kil tamamen kuruduktan sonra yumuşak masaj hareketleri ile ikili yüzünüzden ovalayarak temizleyin. Son olarak ise ılık su ile durulayarak nemlendirici uygulayın.

Siyah-nokta-nasil-temizlenir

Siyah nokta nasıl temizlenir

Sivilce Ve Siyah Nokta Nasıl Geçer?

  • Bunun için yumurta beyazından faydalanabilirsiniz. Üstelik hem kolay, hem de etkili bir teknik.
  • Temiz cildinizde burun kenarlarına çırptığınız yumurta beyazını fırça ile sürün.
  • Ardından kağıt mendilin veya tuvalet kağıdının bir katını ayırarak yumurta akının üzerine yapıştırın.
  • Tekrar yumurta beyazı sürün. Tekrar kağıt yapıştırın.
  • Kağıt tamamen kuruyana kadar bekleyin. Kuruduktan sonra dikkatlice kaldırın. Siyah noktaların hepsinin kağıda geçtiğini göreceksiniz. İşlem sonrası cildi sıkılaştıran tonik ve nemlendirici uygulayın.

Bir önceki makalemiz olan Yeni Akım Örgü Kaş Nasıl Yapılmaktadır? başlıklı yazımızda örgü kaş hakkında bilgiler vermekteyiz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tarz Kadın Blogu