Tarz Kadın

Sivilce Nasıl Geçer? En Etkili Sivilce Maskesi

15.01.2023
43
Sivilce Nasıl Geçer? En Etkili Sivilce Maskesi

Sivilce nasıl geçer başlıklı yazımızda sivilce neden çıkar, sivilce kızarıklığı nasıl geçer sorularının cevabını göreceğiz. İltihaplı sivilce, sırtta sivilce, yanakta sivilce, yüzde sivilce ve daha pek çok yerde sivilce çıkmaktadır.

Sivilce nedir? Dünyada milyonlarca insanı etkileyen sorun olan sivilce kadın ve erkeklerin sık karşılaştığı ve nasıl geçeceğini merak ettikleri bir cilt problemidir. Çoğu kişi, sivilceler için onlarca ilaç kullanırken kimileri de cerrahi tedavi yöntemlerine başvurmaktadırlar.

Sivilce Nasıl Çıkar?

Sivilceler; kir, ölü hücre ve birçok sebepten kaynaklı olarak oluşabilmektedir. Özellikle ergenlik döneminde görülen sivilceler fazla yağlanma sebebiyle görülebilen sivilce türleridir. Bunların yanı sıra, yetişkinlerde de görülebilen sivilceler hormonal dengesizlik kaynaklı olabilmektedir.

Sivilce-nasil-gecer

Sivilce nasıl geçer

Ayrıca tüketilen besinler, çeşitli ilaçlardan kaynaklı veya stresli yaşam koşulları sebebiyle oluşabilmektedir. Yanakta sivilce neden çıkar ve diğer soruların cevabı bu şekildedir.

Sivilce Nasıl Geçer?

Sivilce nasıl geçer sorusu sivilce problemleriyle uğraşanların en çok sorduğu ve en çok araştırdığı soru olmaktadır. Çoğu kişi, bu sorun için hemen ilaçlı tedavilere yönelse de bu aslında çokta doğru olmayan bir yöntemdir. İlaçlar sivilce sorununu belirli bir süre geçirir. Ancak daha sonra cilt hassaslaşmaya ve deride incelmeye sebep olabilmektedir.

Sivilce-neden-cikar

Sivilce neden çıkar

Bun sebeplerden dolayı çok ağır olmayan, sivilce sorunlarında hemen ilaçlara yönelmemek gerekmektedir. Evde doğal yöntemlerle sivilce geçirme yolları da deneyerek olumlu sonuç elde etmek mümkündür. Sivilcelerden kurtulmak için doğal yollar ve doğal yöntemler şöyle sıralanabilir.

Yüzdeki Sivilce Nasıl Geçer?

Öncelikle kişi cilt temizliğine çok önem vermelidir. Doğru temizlenmeyen bir ciltte kirler birikerek gözeneklerin tıkanmasına ve sivilce oluşumuna sebep olmaktadır. Cilt yapısıyla uyumlu ürünler kullanarak her gün cildin yıkanmasına özen gösterilmelidir.

Sivilce-lekelerine-cozum

Sivilce lekelerine çözüm

Yüzde sivilce oluştuğu durumlarda, sivilceler kesinlikle sıkılmamalı ve yüze çok fazla dokunulmamaya özen gösterilmelidir. Aksi halde mikroplar daha çok yayılarak yüzde sivilcelerin artmasına sebebiyet vermektedir.

Sivilce oluştuğu dönemlerde özellikle kadınlar çok fazla makyaj yapmamalıdır. Aslında her zaman makyaj sonrası makyajı temizlemeden yatılmamalıdır. Çünkü bu makyaj malzemeleri, enfeksiyon yayılmasına ve makyaj temizlenmeden uyumakta gözeneklerini daha çok tıkanmasına sebep olmaktadır.

Sivilce-lekeleri-nasil-gecer

Sivilce lekeleri nasıl geçer

En Etkili Sivilce Maskesi Tarifleri

  • Sivilceye karşı iyi gelen lavanta kürü uygulanarak sivilcelerin giderilmesine yardımcı olunabilmektedir. Lavanta kürü, yapmak için kaynayan suya lavanta bitkisinden bir tatlı kaşığı eklenir. 10 dakika kadar kaynamaya bırakılır. Soğuyan bu karışım 15 gün boyunca akşam yemeklerinden 2 saat önce ılık olarak içilir. Böylece ciltteki aşırı yağlanmanın bir nebze önüne geçilmektedir.
Sivilce-kizarikligi-nasil-gecer

Sivilce kızarıklığı nasıl geçer

  • Sivilcelere iyi gelen bir başka yöntemde maden suyunu elma sirkesiyle karıştırarak, pamuk yardımıyla cilde sürülür. Bu uygulama haftada iki defa yapılır. Özellikle çok makyaj yapan yağlı ciltler bunu uygulamalıdır.

Okurlarımız buna da baktı ⇒ Yağlı Cilt Maske Tarifi (En Etkili)

Sivilce-maskesi

Sivilce maskesi

  • Sivilce oluşması durumlarında en çok kullanılan bir diğer besin de limondur. Limon suyunun içerisine bir miktar bal katılarak pamuk yardımıyla cilde sürmek sivilceye iyi gelen diğer yöntemlerden biridir. Aynı zamanda balın antioksidan etkisi de limonla beraber cilde çok daha faydalı olabilmektedir.

Okurlarımız buna da baktı ⇒ Güzellik Sırları Nelerdir?

Sivilceler Neden Oluşur?

Sivilceler, doğal ve çevresel olarak birçok faktör sebebiyle oluşmaktadır. Sivilcelerin oluşmasında etkili olan başlıca faktörler, şöyle sıralanabilir.

  • Stres,
  • Uykusuzluk
  • Hormonal bozukluklar
  • Alerji,
  • Hava kirliliği
  • Yanlış bakım ürünleri kullanımı
  • Asitli şekerli, aşırı tatlı veya acı besinler kullanılması da sivilcelerin oluşmasındaki diğer etkenlerdir.

Resim Galerisi: Sivilce

Bir önceki makalemiz olan Ceviz Yağı Faydaları-Saça-Cilde-Yüze başlıklı yazımızda Ceviz yağı faydaları hakkında bilgiler vermekteyiz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tarz Kadın Blogu