Saç Cilası Nasıl Yapılır? En Kolay Yöntemler

05.01.2023
3.455
Saç Cilası Nasıl Yapılır? En Kolay Yöntemler

Saç cilası nasıl yapılır başlıklı yazımızda saça cila nedir? Saç cilası ne işe yarar? Evde saça cila nasıl yapılır gibi soruların cevaplarını göreceğiz.  Saç cilası tarifi. Saç cilası saçı yıpratır mı? Cila ne işe yarar? Saç cilası boyadan kaç gün sonra yapılır? Röfleden sonra yapılan cila işlemi saç için zararlı mıdır? Evde saça cila atmak gibi alt başlıkları birlikte inceleyeceğiz.

Saç Cilası Nedir? Nasıl Yapılır?

Saça cila, kadınların boya sonrası saçlarında meydana gelen kusurların kapatılması için yapılmaktadır. Yani boya sonrası oluşan renk farlılıklarının, soluk görünümün giderilmesi için yapılan işlemdir.

cila-ne-ise-yarar-sac

cila ne işe yarar saç

Geçmişte saç boyası cilası denilince akla saç boyasına su karıştırmak gelirdi. Oysaki günümüzde bakım yapan ve saçlara ekstra parlaklık kazandıran saç cilaları var.

Saçtaki istenmeyen yansımaları yok etmek için mutlaka kullanmanız gerekmektedir. Saç rengine uygun olarak herkese özel olarak hazırlandığı için etkili sonuçlar alınmaktadır.

Yanlış: saç cilası sadece sarı saçlara uygulanır.

Doğru: Saç cilası tüm saç renklerine uygulanmaktadır.

Cila Ne İşe Yarar?

Saçların boya sonrası mat görünümünü ortadan kaldırır.

Saç cilası, özellikle açıcı kullanılarak yapılan saç boyası sonrası saç ton farkını ortadan kaldırır. Böylece saç renginde komple bir uyum ve bütünlük sağlanır.

Saçlarda saç boyası sonrası oluşan ve kötü bir görünüm sunan kızıllık ve turunculuğu giderir.

Bazı saçlarda boya sonrası oluşan yeşile dönme, saç cila atma sonrasında ortadan kalkmaktadır.

Günümüzde birçok nedenle birlikte özellikle saçtaki turunculuk için cila yapılmaktadır.

Saça Cila Nasıl Yapılır?

Cila nasıl yapılır? Saç için yapılan cila saç boyasının daha parlak görünmesinin yanında daha uzun süre kullanım sağlar.

Kadınların saç problemlerini ortadan kaldırarak kusursuz görünmek için kullandıkları saç ürünlerin arasında saç cila gelmektedir.

Çünkü saca cila, saçlarda istenmeyen  görünümün ortadan kalkmasını sağlamaktadır.

Evde saça cila nasıl yapılır sorusunun cevabını ilerleyen satırlarda vereceğiz.

Saca cila

Saca cila

Saça Cila Neden Atılır?

Her geçen gün saça yapılan kimyasal ve ısılı işlemler hız kazanmaktadır. Bu da saçlara istemeden zarar vermektedir. Aslında bu işlemler sonucunda kırılma, dökülme, matlaşma, cansız görünüm ve kopmalar görülmektedir.

Bu problemlerin önüne geçmek için düzenli saç bakım maskeleri, saç bakım yağı kullanımı gerekmektedir.

Saç cilası öncesi ve sonrası saçlardaki olumsuzlukların ortadan kalktığı görülmektedir. Üstelik saç cilası sonrasında saçlar daha bakımlı, daha doğal ve daha canlı görünmektedir.

Saça cila atmak, özellikle saçlarda oluşan renk farklılıklarına kesin çözüm gözüyle bakılmaktadır. Saç cilası, röfleli saça cila, ombreli saça cila, sarı saça cila uygulamaları ile sıkça karşımıza çıkmaktadır.

Evde Saça Cila Nasıl Yapılır? Evde Saç Cilası Tarifi

Saça cila uygulaması için kuaföre gitme zorunluluğunuz yoktur. Zira bu konuda tecrübeniz varsa saç için satılan hazır cila kullanılarak evde saça cila atma işlemi yapabilirsiniz.

Cila hangi saça yapılır

Cila hangi saça yapılır

Evde Saça Cila Atma Tarifi

Evde cila yapmak son derece kolaydır. Ancak daha önce evde saç boyama türü işlemler yapmadıysanız kuaförde yaptırmalısınız. En doğru sonuç bu şekilde alınır. Ancak kuaförden saç miktarına, yoğunluğuna ve uzunluğuna göre ölçü alarak da ilerleyebilirsiniz.

Saç boyama kabına islediğiniz renkte saç boyasından saç uzunluğuna göre uygun bir miktarda boyayı sıkın.

Saça cila ne işe yarar

Saça cila ne işe yarar

Üzerine uygun miktarda 5-6 lık oksidandan 1 kaşık ekleyin. Yeteri kadar temiz su ve saç kremi ile karışımı hazırlayın. Etkili sonuç için akışkan kıvamda bir karışım olması gerekmektedir.

Hazırlanan karışım saça eşit miktarda uygulandıktan sonra 30-35 dakikalık bekleme süresi sonrasında yıkanabilir.

Dikkat: Saç dipleri farklı, geride kalan kısım farklı tonda ise her iki bölgeye ayrı karışım hazırlaman gerekmektedir.

Evde saç cilası kolay gibi görünse de birçok kişi evde saça cila sırasında sorun yaşamaktadır. Çünkü saç tipi, saç yapısı herkeste farklıdır. Buda karışım hazırlarken kullanılan miktar farklılıkları demektir. Bu nedenle etkili sonuç için tavsiyemiz kuaförde yaptırmanızdır.

saç cilası boyadan kaç gün sonra yapılır

yeni nesil saç cilası boyadan kaç gün sonra yapılır

Saça Cila Ne Zaman Yapılır?

Saç Cilasını Kimler Yapmalıdır? Sarı ve diğer renk saç cilası boyadan kaç gün sonra yapılmalıdır? Saça cila işlemi kullandığınız saç boyasının matlaşması ve renk değişmesi sonucunda yapılmalıdır.

Günümüzde birçok güzellik salonunda boyadan hemen sonra yapılmaktadır. Ancak hemen yaptırmak istemeyenler 7-8 gün içinde mutlaka yaptırmalıdır.

Saçlarınızda kızıllık, turunculuk ve sönük bir görünüm mü fark ediyorsunuz? O halde en kısa zamanda saç cilası yaptırmak veya yapmak gerekmektedir.

Röfleden sonra yapılan cila işlemi saça daha canlı ve eşit tonlarda bir görsellik sunar. Eşitsizliklerin önüne geçerek renk bozukluklarını önler.

Saça cila uygulaması

Saça cila uygulaması

Sarı Saça Cila Öncesi Sonrası

Sarı saça saç cilası mutlaka yapılmalıdır. Çünkü sarı boya sonrasında saç çiğ bir renge döner. Bunu gidermek, saçları daha doğal ve parlak göstermek için sarı saça cila yapılmaktadır. Çünkü sarı saça cila öncesi ve sonrası çok büyük farklılık görülmektedir.

Saç Cilası Akar Mı? Ne Zaman Akar?

Cila akar mı? Saç cilası saçta ne kadar kalır?  Saç cilasının 1-1,5 ay içinde aktığını görüyoruz. Aslında bu süre cilanın kalitesine ve uygulama şartlarına göre değişmektedir. Kaliteli ürünlerle yapılan işlemlerde bu süre 2-2,5 aya kadar çıkmaktadır.

Saç boyası ve saç cilası sonrası saç bakımları, saç kremleri kalıcılığı belirlemektedir. Hatta saç yıkama sıklığı ve saç şampuanların kalitesi saç cilasının kalıcılığını belirlemede etkendir.

sactaki-turunculuk-icin-cila

saçtaki turunculuk için cila

Cila Saça Zarar Verir Mi?

Cila saça zarar verir mi sorusu saç cilası kullananlar arasında en çok dolaşan ve cevapları aranan sorudur.

Suyla seyreltilerek kullanılan karışım sonuçta bir kimyasal ürün olduğu için saçı az da olsa yıpratmaktadır. Bu yıpranmanın önüne geçmek için işleme sık sık yapmamanızı ve işlem sonrası mutlaka keratin maskesi tarzı saç bakım maskesi uygulamanızı öneririz.

Okurlarımız buna da baktı ⇒ Sarı Saçlara Bakım Nasıl Yapılmalıdır?

Saç Cilası Fiyatı

Saca cila nasıl yapılır, fiyatları? Saça cila fiyatı bölgeden bölgeye, saç uzunluğuna ve işlem detayına göre değişmektedir. Kaliteli malzeme kullanımı da saç cila fiyatını etkilemektedir. Bu senenin saç cila ortalama fiyatı 150-600 TL arasında değişmektedir. Doğru fiyatı bölgenizdeki kuaförünüzden alacağınızı unutmayın.

Kuaförde saç cilası yapıldığı zaman saç boyası fiyatı paketine dahildir. Bu nedenle kuaförde saç boyası ve saç cilası yapımı öncesi fiyatları sorabilirsin.

Resim Galerisi: Saça Cila

 

Bir önceki makalemiz olan Doğal Saç Modelleri 2024 | Nasıl Yapılır? Kimlere Yakışır? başlıklı yazımızda doğal saç ve Doğal Saç Modelleri hakkında bilgiler vermekteyiz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tarz Kadın Blogu