Saçı Yumuşatmak İçin Ne Yapılır?

06.06.2024
1.736
Saçı Yumuşatmak İçin Ne Yapılır?

Saçı yumuşatmak için ne yapılır başlıklı yazımızda sert saçları yumuşatma hakkında bilgiler vereceğiz. Saçları sert olanlar saçlarımın yumuşak olması için ne yapmalıyım sorusunu sık sık sormaktadır.

Özellikle nemsiz kuru saç nasıl yumuşatılır sorusunun cevabı merak edilmektedir. Çünkü nemsiz kuru saçlarda koparak saç dökülmesi de görülmektedir.

Daha önceden saçlarınız yumuşaksa ancak son günlerde sert ve şekil almayan saçlara sahipseniz bir şeyler ters gidiyordur.

Tam da bu noktada ya saç nem denginiz bozulmuştur, ya da saçlarınıza kullandığınız ürünler  saça uygun ürünler değildir. Tüm bunları gözden geçirdikten sonra saçı yumuşatmak için yapmanız gerekenleri birlikte inceleyelim.

Saçı Yumuşatmak İçin Ne Yapılmalıdır?

Saçı yumuşatmak için ne yapılır? Öncelikle kolay şekil alan, doğal ışıltısına ve doğal bakımlı görünümüne kavuşan yumuşak saçlar için saç bakımı rutininizi gözden geçirmelisiniz.

Saç nasıl yumuşatılır

Saç nasıl yumuşatılır

Peki sert saç nasıl yumuşar? Saçı ne yumuşatır? Saçları yumuşatmak için ne yapmalı sorularını cevaplıyoruz.

Saç yumuşatma işlemlerinin başında saçları derinlemesine nemlendirmek gelmektedir. Çünkü, saç tellerini ve köklerini besleyen saç derisidir. Saç derisini yıpratan şeyler arasında aşırı sıcak su ile yıkama, aşırı ısı uygulama ve sık sık saç boyası kullanımıdır.

Saçı Yumuşatmak İçin Doğal Yöntemler

Saçlarım çok sert diyorsanız saçları derinlemesine nemlendirmek ve yumuşak saç haline getirmek için saçı yumuşatan yağlar kullanmalısınız.

Saçı yumuşatan yağlar arasında üzüm çekirdeği yağı, hindistan cevizi yağı, argan yağı, zeytinyağı ve shea yağı gelmektedir.

Yani saçı yumuşatan yağlar ile duş sonrası nemli saç uçlarına ve saç diplerine masaj yapabilirsiniz.

Saçların canlı ve yumuşak olması için ne yapılmalı? Saçlarım çok sert diyorsanız yastık kılıfını da gözden geçirmeniz gerekmektedir. Çünkü %100 pamuklu sert yastık kılıfları saçların yıpranmasına neden olmaktadır. Bu nedenle size önerim kadife yastık kılıfı veya ipek yastık kılıfı kullanmanız olacaktır.

Yumuşak saç için özellikle ıslak saçlarınıza daha dikkatli davranmalısınız. Saç kuruluğuna neden olan etkenler arasında nemli saçlara sık sık ısı uygulamak, aşırı sık dişli tarak veya fırça ile taramak gelmektedir.

Kuru ve kolay taranmayan saçlar için tarama işlemini saç uçlarından başlamanızı öneriyoruz. Özellikle saç tarama işlemi öncesi saçlarınızı mutlaka nemlendirmelisiniz.

Saçları yumuşatmanın yolları arasında saçları ılık su ile yıkamak da vardır. Aslında soğuğa yakın su, saçları daha nemli ve canlı tutar.

Saçlarım çok sert

Saçlarım çok sert diyorsanız mutlaka saç yumuşatıcı işlemler uygulamalısınız. Bunun için ilk başvuracağınız yöntem doğal bakım yağları olmalıdır.

Yumuşak saçlar için saç yumuşatıcı maske, saçları yumuşatan şampuan ve saç bakım kremi kullanılmalıdır. Durulanan saç bakım kremleri saç yumuşatıcı olarak her zaman en sağlıklısıdır.

Saçların Yumuşak Olması İçin Evde Bakım

Saçımın yumuşak olması için ne yapmalıyım? Evde saç yumuşatma hem kolay hem de az maliyetlidir. Çünkü, çok basit malzemelerle saçlar yumuşatılmaktadır.

Örneğin, banyo sonrası sirkeli su ile durulama yapma saçları canlı ve parlak tutacaktır. Sirke içindeki minerallerin saçları yumuşacık yapması da kaçınılmazdır.

Kıvırcık Saç Yumuşatmak İçin Ne Yapılır?

Tüm saç tiplerinde saç yumuşatıcı maske doğru uygulandığı zaman etkili sonuçlar vermektedir.

Saç yumuşatıcı maske ye banyo öncesi kullanmanız çok daha etkili sonuçlar almanızı sağlayacaktır.

Duş öncesi kuru ve sert saç saçlara maske uygulayarak en az yarım saat bekledikten sonra ılık su ile durulanmalıdır.

Tam da bu noktada her evde buluna malzemelerle saçı yumuşatma yolları arasında olan maske tarifi verelim.

kivircik-sert-sac-nasil-yumusar

kıvırcık sert saç nasıl yumuşar

Saç uzunluğuna göre malzemeler artırıp azaltabilirsiniz.

  • 2 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 1 tatlı kaşığı bal

Malzemeler karıştırılarak saçlara dipten uca uygulanır ve 30 dakika bekleyin.

Süre sonunda ılık su ile saçlar yıkanır ve durulayın. Saçı yumuşatan şeyler arasında ilk sırada gelen zeytinyağıdır. Çünkü zeytinyağı tüm saç tipleri için uygundur.

Saç kuruluğu gidermek ve saçların yumuşak olması için evde yapacağınız kolay saç bakım maskeleri bulunmaktadır.

Duş öncesi uygulanan en etkili saç bakım  yağları zeytinyağı, yumurta sarısı ve bal karışımı ilk sıradadır. Saç uzunluğuna göre 1 yumurta sarısı, bir yemek kaşığı zeytinyağı ve bir yemek kaşığı bal kullanarak saç yumuşatıcı maske yapabilirsiniz.

Boyalı Saçların Yumuşak Olması İçin Ne Yapılmalı

Boyalı Saçların Yumuşak Olması İçin Ne Yapılmalı

Boyalı Saçların Yumuşak Olması İçin Ne Yapılmalı?

Aslında boyalı saçlar, doğal saçlara göre daha kuru olurlar. Bu nedenle saç bakımına daha çok ihtiyaç duyarlar. Özellikle nemlendirici saç maskeleri alışkanlık haline getirilmelidir. Böylece her daim ışıltılı ve bakımlı saçlara sahip olabilirsiniz.

Argan yağı, zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı gibi doğal saç bakım yağları kullanabilirsiniz. Ayrıca bal da boyalı saçları nemlendirmek  için kullanılan en kıymetli ve en etkili üründür.

Resim Galerisi: Saçların Yumuşak Olması İçin Yapılması Gerekenler

Bir önceki makalemiz olan Yuvarlak Yüzler İçin Saç Modelleri başlıklı yazımızda Yuvarlak Yüze Saç Modeli Kadın hakkında bilgiler vermekteyiz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tarz Kadın Blogu