Mavi İle Uyumlu Renkler Giyim

29.06.2020
2.760
Mavi İle Uyumlu Renkler Giyim

Mavi İle Uyumlu Renkler Giyim; Mavi kıyafet kombinleri, yaz kombinleri ve kış kombinleri olarak önümüze çıkmaktadır. Dört Mevsim kullanılan mavi kombinler insan ruhunu dinlendirdiği ve sakinlik verdiği için sıklıkla tercih edilmektedir. Mavi kıyafet kombinleri ile çok daha şık ve tarz olmak için maviye yakışan renkler bilmek gerekir.

Mavi renk kendi içinde  saks mavisi, bebe mavi, cam göbeği, koyu mavi, açık mavi,  petrol mavisi, parlement mavisi gibi farklı renk tonlarına barındırmaktadır.  Bu kadar çok renk tonu olan mavinin her ten rengi ile uyum sağlayacak renk tonu mutlaka vardır.

Mavi İle Uyumlu Renkler Giyim

Her türlü ortamda, her tarzda, Her yaşta kadın ve erkek kombinlerinde kullanılan mavi renk ile uyumu yakalamak için maviye uyan renkleri giyimde renk uyumu kuralları doğrultusunda kullanmanız gerekmektedir.

Mavi gül kurusu uyumu

Koyu mavi tonları daha çok iş ve ofis kombinlerinde tercih edilirken, açık mavi tonları günlük kombinlerde, abiye kombinlerinde ve sokak kombinlerinde kullanılmaktadır.

Gökyüzünün ve okyanusun rengi olan maviyle uyumlu renklerin kullanımında doğadan ilham almalıyız. Mavi renk  uyumu sağlayacak renkleri dikkatlice doğayı gözlemlediğiniz zaman bulabilirsiniz.  Mavinin tüm renk tonları ile uyum sağlayan ve maviye uyan renkleri sizlerle paylaşıyoruz.

 • Siyah
 • Lacivert
 • Beyaz
 • Pudra rengi
 • Somon rengi
 • Mint yeşili
 • Sarı
 • Bordo
 • Kahverengi

Mavi kombin-mavi renk uyumu

 • Gri
 • Kırmızı
 • Pembe( özellikle Toz Pembe)
 • Vizon rengi
 • Bej rengi
 • Ekru renk
 • Fuşya rengi ve tonlarını kullanarak mavi renk uyumu yakalayabilirsiniz. Maviye uyan renkler kullanılırken ten rengi uyumunu asla atlamamanız gerektiğini hatırlatalım.

Mavi Renk Nasıl Kombin Edilir?

Mavi renk kombin yapımında maviye uyumlu renkler kullanılırken kontrast uyumu sağlayabileceğiniz gibi aynı kategorideki renkleri de kullanabilirsiniz. Açık mavi kıyafet kombinleri yaparken mavi’nin soft ve yumuşak tonunu kırarak kombine hareket ve canlılık kazandıran siyah, gri, kırmızı, bordo, lacivert, Mint yeşili gibi renkleri kullanmalısınız.

mavi hangi renkle uyumludur

Koyu mavi kıyafet kombinleri yaparken de kombini aydınlatan ferahlık veren beyaz, krem rengi, sarı, vizon rengi, somon rengi, pudra rengi, mercan rengi gibi renkleri kullanmalısınız.

Mavi Lacivert Uyumu

Mavi lacivert uyumu maviye yakışan renkler arasında en çok kullanılan renklerdir. Özellikle bebe mavisi, açık mavi, petrol mavisi ile yapılan kombinler de lacivertten destek alınmaktadır.

Mavi lacivert uyumu ile pantolon gömlek, etek bluz, elbise ayakkabı, tayt tunik kombini yapabilirsiniz.

Mavi Beyaz Uyumu

Mavi ve beyaz uyumundan yararlanarak huzur veren ve ruha dinginlik sunan kombinler yapabilirsiniz. Mavi renk kıyafet kombinleri yaz mevsiminde daha çok tercih edilmektedir. Yazlık mavi kombinlerde en çok tercih edilen kemer şapka ve aksesuar renkleri olarak beyaz kullanılmaktadır.

Mavi hangi renklerle kombin edilir

Mavi pantolon üstüne beyaz gömlek, mavi elbise üstüne beyaz şal gibi kombinler yapabilirsiniz. Mavi beyaz uyumunu siz de kendinize uygun şekilde kullanabilirsiniz.

Mavi Yeşil Yeşili Uyumu

Mavi ve yeşil uyumu denilince akla  açık maviye yakışan renk olan mint yeşili gelmektedir. Özellikle elbise kombinlerinde mint yeşili çanta ayakkabı, şal ve aksesuar sıklıkla tercih edilmektedir.

Karakterli ve özgüvenli bir imaj sergilemek için giyimde renk uyumu kuralları doğrultusunda aşırıya kaçmadan yeşilin diğer tonlarında kullanabilirsiniz. Örneğin, buz mavisi pantolon üstüne haki yeşil gömlek kullanabilirsiniz.

Mavi Sarı Uyumu

Mavi ve sarı uyumu enerjik ve pozitif kombinlerde kullanılmaktadır. Okyanus ve kumsal bütünlüğü sağlayan mavi sarı kombinler, maviye hangi renk uyar sorusunun en güzel cevaplarından biridir. Enerjisi yüksek kombinler yapmak için özellikle tatil kombinleri sırasında mavi sarı uyumundan yararlanabilirsiniz.

Mavi ile uyumlu renkler

Mavi Kırmızı Uyumu

Mavi ve kırmızı uyumu ile enerjik kombinler yapabilirsiniz. Koyu mavi ile uyumlu renk kombinleri yaparken kırmızıyı çok fazla kullanmamanızı tavsiye ederiz. Daha çok açık mavi tonlarında kendisine yer bulan kırmızı renk ile pantolon tişört, elbise şal, elbise-ayakkabı-çanta, pantolon gömlek, etek bluz ve etek gömlek kombinleri yapabilirsiniz. Mavi ile uyumlu kıyafetler seçilirken ten renginize hangisi uygunsa o rengi üst kombin parçalarında kullanmanız gerekmektedir.

Mavi Siyah Uyumu

Maviye uygun renkler denilince ilk akla gelen renklerden biri de siyahtır. Mavi siyah uyumu mavinin tüm renk tonlarında dikkat çekici kombinler yapmaktadır. Mavi siyah uyumu ile her türlü ortamda kullanabileceğiniz kombinler yapabilirsiniz.

Maviyle uyumlu renkler ile yapılmış kombinlerden derlediğimiz görselleri daha fazla detay ve fikir için aşağıdaki resim galerisinde paylaşıyoruz. Mutlaka göz atmalısınız.

Resim Galerisi: Maviyle Uyumlu Renkler

 

Bir önceki makalemiz olan En Güzel Düğün Elbiseleri 2024 başlıklı yazımızda Abiye Düğün Elbisesi ve düğünde ne giyilir hakkında bilgiler vermekteyiz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tarz Kadın Blogu