Kıvırcık Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

17.02.2023
3.265
Kıvırcık Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Kıvırcık saç bakımı nasıl yapılır sorusu kıvırcık saçlı kadın ve erkekler için en önemli sorular arasındadır. İnce kıvırcık saç, kalın kıvırcık saç bakımı farklılık göstermektedir. Kıvırcık saç bakımı düz saç ve dalgalı saç bakımından daha zordur. Uzun ve kısa kıvırcık saçlar için bakım denilince akla kıvırcık ince telli saçlar, kıvırcık kalın telli saçlar ve kıvırcık kabarık saçlar gelmelidir.

Kıvırcık saçlara bakım, diğer saçlara göre daha sık yapılmalıdır. Kısa ve uzun kıvırcık saçlara doğal bakım yapabileceğiniz gibi keratinli saç bakımı gibi kivircik sac bakimi da yapabilirsiniz. Kıvırcık saç kremi, kıvırcık saç köpüğü gibi kıvırcık saç bakım ürünleri kullanabilirsiniz. Ancak doğal yollarla da kıvırcık saç bakımı evde yapabilirsiniz.

Kıvırcık Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Kıvırcık saç, diğer saç tiplerine göre daha fazla bakım isteyen bir yapıya sahiptir. Özellikle kıvırcık ince telli saçlar, ister kısa olsun, ister uzun olsun daha da çok özen ve bakım ister.

Düz saç ve dalgalı saç kolay şekil alırken, kıvırcık saçın yapısı tamamen farklıdır. Bu sebeple kıvırcık saç bakımı düzenli olarak yapılmalı ve saçın yapısının olabildiğince az deforme olması sağlanmalıdır. Böylece bukleleriniz daha bakımlı ve güzel görünecektir.

Kıvırcık saç doğal bakımı

Kıvırcık saç doğal bakımı

Kıvırcık saç bakımı için öncelikle saçın özelliğini bilmeniz gerekmektedir. Mesela, ince telli kıvırcık saç mı? Afro kıvırcık saç mı? Doğal kıvırcık saç mı? Yoksa Kabarık kıvırcık saç mı? Kuru Kıvırcık saç mı? çünkü bu saçların hepsi farklı kivircik sac olduğu için farklı saç bakımı ister.

Doğal Kıvırcık Saç Bakımı

Aslında doğal kıvırcık saç bakımını evde kendiniz de yapabilirsiniz. Doğal kıvırcık saçlar için saç bakım ürünleri kullanabileceğiniz gibi evde kendiniz de kolaylıkla doğal bakım yapabilirsiniz.

Kıvırcık saç Bakımı için en çok önerilen ve etkisi görülen ürün yumurta, yağ, bal ve avokado olarak karşımıza çıksa da yumurta ve yağ en çok tercih edilendir. Bu malzemeleri karıştırarak saçlara uygulayın. Bir saat beklettikten sonra ılık su ile yıkayarak kurulamanız yeterli olacaktır. Çok kuru kıvırcık saç için bu karışıma  zeytinyağı, badem yağı veya argan yağı eklenmelidir.

Kuru Kıvırcık Saç Bakımı Yapımı

Kıvırcık kuru saç bakımı için iyice çırpılmış bir yumurta içine bir yemek kaşığı sızma zeytinyağı ve bir yemek kaşığı salatalık püresi ekleyerek saçlara dipten uca sürün.

Bir saat beklettikten sonra ılık su ile yıkayın. Yumurtalı kıvırcık saç bakım maskesini çok kuru ve çok kıvırcık saçlar için haftada bir kez kullanılmalıdır. Ota kuruluktaki saçlar ise on beş günde bir kez kullanmalıdır.

Kabarık Kıvırcık Saç Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Elektriklenen ve kabaran saç için ise bakım günlük olmalıdır. Tabi eğer günlük duş alıyorsanız. Günlük kıvırcık saç kremi veya kıvırcık saç köpüğü kullanabilirsiniz. Ayrıca doğal yağlar ile de bakım yapabilirsiniz. Doğal yağları saçlar nemli iken uygulamalısınız. Böylece daha etkili sonuçlar sizinle olacaktır.

Haftada bir kez de saç bakım maskesi yapmalısınız. Bal, avokado gibi ürünlerle yapacağınız kıvırcık saç bakım maskeleri saçlarınızın bakımlı kalmasını sağlayacaktır. Ayrıca kabarıklığı ve saçlarda elektriklenmeyi önleyecektir.

Afro Kıvırcık Saç Bakımı

Kıvırıcık saç bakımı kadın için de erkek içinde afro saçlarda son derece önelidir.  Afro saç için kıvırcık saç köpüğü ya da kıvırcık saç kremi kullanabilirsiniz. (Afro kıvırcık nedir? kısaca bonus saç diyebiliriz)

Okurlarımız buna da baktı ⇒ Afro Su Dalgası Saç

Afro saç bakımı

İnce Telli Kıvırcık Saç Bakımı

Aslında ince telli kıvırcık saç bakımı ise en zor olanıdır. İnce telli kıvırcık saçlar hem kolay dolaşır, hem kolay yıpranır. Ayrıca kolay kopar ve kolay kabarır. Kısa kıvırcık saç modeli ince telli kıvırcık saçlar için en ideal modeldir. Bakımı için fazla zaman harcamamanızı sağlar. Kıvırcık ince telli saçlar uzun tutulursa düzenli bakım şarttır.

Kıvırcık kısa saç yüz şeklinize yakışıyorsa kıvırcık saç kesim modelleri arasından seçim yapabilirsiniz.

Okurlarımız buna da baktı ⇒ Kıvırcık Kabarık Saç Kesim Modelleri

Kıvırcık Saç Bakımı Doğal Ürünleri

Doğal kıvırcık saç bakımı; Kivircik saclar da kişilerin en çok yakındığı problemler arasında kuruluk hissi yer alır. Saçlarda kuruluk oluşumunun verdiği etkiyle kırılmalar ve saç elektriklenmeleri meydana gelir. Bakımsız kıvırcık saçlar hem kullanıcısına, hem de karşıdaki insana negatif etki sunar.

Saçların ipeksi bir görünüme kavuşması için kıvırcık saç bakımı ihmal edilmemelidir. Kıvırcık saçlar için piyasada birçok seçenekte kıvırcık saçlar için saç bakım ürünü bulunmaktadır.

Ancak kozmetik ürünlerinin içerisinde barındırdığı kimyasallardan dolayı vücuda ve saçın yapısına olumsuz etkileri olmaktadır.

Saçlarınıza kimyasal ürünler dışında doğal yöntemlerle uzun vadeli ve kalıcı saç bakımı yapmak da mümkündür. Eczanelerden ve aktarlardan temin edebileceğiniz, doğal yağlar sayesinde saç uçlarında meydana gelen kırıkları onarabilirsiniz. Ek olarak saç yapısını besleyebilir ve güçlenmesini sağlayabilirsiniz.

Kıvırcık saç bakımı

Şimdi de Kıvırcık saç bakımı için nelere ihtiyacımız olduğuna bakalım…

Doğal Kıvırcık Saç Bakım Ürünleri

Doğal bakım bütün saçlar için önemlidir. Kimyasal saç bakım ürünleri sık yapılırsa saçları yorar. Bu nedenle sık sık doğal saç bakımı çok daha etkili ve doğru olanıdır.

Kıvırcık Saçlara Doğal Bakım Zeytinyağı

 • Kıvırcık saçlar için biçilmiş kaftan gibidir.
 • Zeytinyağının insan sağlığına olan katkılarıyla birlikte saç yapısına da ciddi olumlu etkileri bulunmaktadır.

Zeytinyağı ile saç bakımı

 • Banyodan önce uygulanan zeytinyağı saç derisine ve tüm saç tellerine yedirilir, 1 saat bekletilerek beslenen saç durulanır.
 • Saçların kuruluk derecesine göre haftada 2 veya 3 kez uygulanabilir.
 • Yumuşak ve parlak bir görünüm kazandırmasıyla birlikte kırıkları onarır, saç köklerini güçlendirir. Aynı zamanda sağlığına kavuşan saçların kırılmadan ve hızlı uzamasını sağlar.

Kıvırcık Saçlar İçin Doğal Bakım Emu Yağı

 • Zeytinyağı dışında bir diğer uygulanabilen yağ ise emu yağıdır.
 • Ülkemizde üretimi olmayan bu yağı doğrudan satın alamıyorsanız piyasada emu yağını içeren sabunları bulmak mümkündür. Emu yağı saç beyazlaşması problemine de çözüm olmaktadır.
 • Beyaz saçlarınız varsa kıvırcık saça bakım yaparken beyazların da dipten siyah geldiğini görerek bir taşla iki kuş vurduğunuzu göreceksiniz.
 • Saçların bakımlı olması için olmazsa olmaz etkenler arasında yer alan doğal bakım yağı kullanımı haricinde, beslenme ile ilgili problemleri de ortadan kaldırmanız gerekmektedir.

Emu yağı ile saç bakımı

 • Saçlar keratin maddesinden oluşmuştur.
 • Keratin maddesini oluşturan ise proteinlerdir.
 • Her saç tipinin ihtiyacı olan protein, kıvırcık saçlar için daha çok gereklidir.
 • Başlıca protein kaynakları et, süt, yumurta ve kuru bakliyatlardır.
 • Saçların ihtiyacı olan keratin maddesi karşılandığında, çok daha sağlıklı saçlara sahip olmak mümkündür.

Kıvırcık Saç Bakımı Hakkında Mutlaka Bilmeniz Gerekenler Resim Galerisi:

Erkek Kıvırcık Saç Bakımı

Aslında kıvırcık saç erkek bakımı ile saçlarınız daha bakımlı olurken bayanlar tarafından daha da çok beğenileceksiniz. Kıvırcık saçlar hatta bonus saç modelleri erkek son dönemlerde trend erkek saç modelleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Kıvırcık saç bakımı erkek kıvırcık saç bakım ürünleri ile yapıldığı zaman daha etkili sonuçlar vermektedir.

Okurlarımız buna da baktı ⇒Bonus Saç Modelleri Erkek

Bonus saç modelleri

Bitkisel şampuanlar, saç bakım maskeleri, özel saç nemlendiricileri gibi ürünlerle saçlar yıkanarak bakım yapılmalıdır.

Erkek uzun kıvırcık saç bakımı daha düzenli ve özenli yapılmalıdır. Sürekli temiz ve bakımlı uzun kıvırcık saçların kullanıcısını çok daha tarz ve karizmatik gösterdiğini unutmayın.

Kıvırcık Saç Bakım Ürünleri Erkek

Kıvırcık saç bakım ürünleri saç tipine, saç uzunluğuna, saçların sık veya seyrek olmasına göre değişmektedir. Piyasada saç bakım ürünü olarak sayısız seçenek bulunmaktadır.

Saçlarınızı çok iyi tanımıyorsanız kuaförünüzün önereceği kıvırcık saç bakım ürününü deneyebilirsiniz. Ek olarak doğal kıvırcık saç bakım ürünlerini kullanabilirsiniz.

Galeri: Kıvırcık Saç Bakımı Erkek

 

 

 

Bir önceki makalemiz olan Doğal Saç Modelleri 2024 | Nasıl Yapılır? Kimlere Yakışır? başlıklı yazımızda doğal saç ve Doğal Saç Modelleri hakkında bilgiler vermekteyiz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tarz Kadın Blogu