Kepek Nasıl Oluşur Kepek Nasıl Gider?

Kepek Nasıl Oluşur Kepek Nasıl Gider?

Kepek nasıl oluşur, kepek nasıl gider başlıklı yazımızda tüm dünyada kadınların ve erkeklerin en yaygın saç problemi kepek oluşumu ve kepek tedavisi konusunda bilgiler paylaşacağız. Saç kepeğinin nedenleri, kişilerin yaşam tarzına, vücut dirençlerine göre değişiklik göstermektedir. Kepek nasıl oluşur’un ve kepek oluşumunun genel nedenleri olarak karşımıza deri hastalıkları, stres, saç derisi yapısı ve yaşam kalitesi yer almaktadır.

Kişinin yaşam kalitesini sekteye uğratan saç kepeklenmesine ne iyi gelir sorusu hemen hemen herkesin hayatında bir kez dahi olsa merak ettiği sorular arasında yer almaktadır.

Saçtaki kepek nasıl giderilir

Saçtaki kepek nasıl giderilir

Kepeği yok etme konusunda başarılı sonuç elde etmek için en önemli detay, kişinin kendisine özel saç kepeklenme nedenini bulmaktır. Gelin şimdi hep birlikte saçta kepek olmaması için ne yapılmalı, saç kepeklenmesi nasıl geçer, saçta kepeğe ne iyi gelir gibi soruların cevaplarını görelim.

Kepek Nasıl Oluşur Kepek Nasıl Giderilir?

Kepek nasıl oluşur sorusunun dünya genelindeki cevabı saç derisindeki ölü deri hücrelerinin bir araya gelerek kullanmasından oluşur. Saç derisindeki ölü hücreler saç dibinde kullanarak tarama işlemi sırasında, saçlara temas halinde, hatta durduk yere bile dökülebilir.

Saçta kepek neden olur

Saçta kepek neden olur

Kepek oluşumu nedenleri arasında;

 • Saçların çok az taranması,
 • Saç ve saç derisinin aşırı kuru olması
 • Ani sıcak ve soğuk hava değişimi
 • Cilt rahatsızlıkları
 • Zayıf bağışıklık sistemi ile birlikte bazı hastalıklar ( parkinson, hiv virüsü, nörolojik rahatsızlıklar gibi)
 • Vitamin eksiklikleri ( d vitamini ve çinko gibi)
 • Aşırı stresli yaşam  şekli
 • Saç derisinin yapısını bozacak şekilde aşırı sık veya aşırı seyrek yıkamak
 • Saç derisi rahatsızlıkları
 • Kimyasal içerikli katkıları olan saç köpüğü, jöle, saç spreyi veya saç şekillendirici kullanmak
Saçta kepek olmaması için ne yapılmalı

Saçta kepek olmaması için ne yapılmalı

Saçta Kepek Olmaması İçin Ne Yapılmalı?

Kepek oluşumu nasıl önlenir?

 • Saçları günlük olarak taramak
 • Stresli yaşamdan uzak kalmak
 • Saçları düzenli yıkamak
 • Kimyasal içerikli saç bakım ürünleri veya saç şekillendirici kullanmamak
 • Vitamin desteği almak
 • Saçları aşırı su sürekli aşırı sıkı bağlamamak
Saçta kepeğe ne iyi gelir

Saçta kepeğe ne iyi gelir

Saçtaki Kepek Nasıl Giderilir?

Saçlardaki kepek nasıl geçer sorusunun en etkili cevabı kepeğin kaynağını tespit ederek o yönde tedavi yapmaktır. Kepek oluşumuna neden olabilecek dış ve iç etkenleri ortadan kaldırdıktan sonra saçlarda hala kepek var ise kepek giderici şampuan kullanabilirsiniz.

Saçtaki kepek nasıl giderilir bitkisel çözümler olarak ise aspirin, elma sirkesi, ağız gargarası, kabartma tozu bitkisel çözümlerden sadece birkaç tanesidir.

Okurlarımız buna da baktı ⇒ Kuru Saçlar İçin Evde Maske Yapımı (Onarıcı Maskeler)

Kısa, uzun ve kuru saçlarda kepeği yok etmek için zeytinyağı, hindistan cevizi yağı çay ağacı yağı kullanabilirsiniz.

Saçlardaki kepek nasıl geçer

Saçlardaki kepek nasıl geçer

Yağlı kısa ve uzun saçlarda oluşan kepeği gidermek için ise saç derisindeki aşırı yağlanma problemini ortadan kaldıracak bitkisel ürünler kullanmak yeterli olacaktır. Kabartma tozu, aşırı yağlı saçlarda kullanılabilecek en etkili kepek giderme yollarından bir tanesidir.

Saçtaki Kepek Nasıl Temizlenir, Elma Sirkesi

Elma sirkesinin saç derisinde oluşan mantarların oluşumuna ve oluştuktan sonra çoğalmasına engel olduğu bilinmektedir. Duş bitiminde son durulama suyuna 4/1 oranında incelettiğiniz sirkeli su ile saçlarınızı durulayın. Yarım saat bekledikten sonra temiz su ile durulayın arak saç derinizi kepekten arındıran bilirsiniz.

Saçtaki kepek nasıl giderilir bitkisel çözümler

Saçtaki kepek nasıl giderilir bitkisel çözümler

Kepek Nasıl Gider,  Kepeğe Bitkisel Çözüm Kabartma Tozu

Islak saç derisinin aralarına serpiştirin iz kabartma tozu ile saç derinizi ovalayarak masaj yapın. 5 dakikalık masajın ardından şampuan kullanmadan sadece ılık su ile durulayın. Saç derisine uygulanan kabartma tozu saç diplerindeki mantarlaşmayı azaltacaktır.

Aşırı kuru saçlara sahip olanlar kabartma tozu ile saç kepeğini giderme işleminde dikkatli olmalıdır. Saçlara uygulanan kabartma tozu ilk etapta saç diplerini daha da kurutacak, birkaç masaj sonrası saç diplerinde doğal yağ oluşumu nedeniyle kepeksiz yumuşak saçlar karşınıza çıkacaktır.

Saç kepeklenmesine ne iyi gelir

Saç kepeklenmesine ne iyi gelir

Saç Kepeğine Kesin Çözüm Aspirin Midir?

Birçok kepek şampuanın içeriğinde etken madde olarak salisilik asit kullanılmaktadır. Aspirin’in içerisinde de yer alan salisilik asitten faydalanmak için toz haline getirilen 2 aspirini şampuanın içerisine ekleyerek saçlara uygulayın. Bir iki dakikalık masaj sonrasında saçları durulayarak tekrar sadece şampuanla yıkayın.

Saç Kepeklerinden Kurtulma Yolları, Ağız Gargarası

Birçok içeriğinde alkol bulunmaktadır. Saç yıkama işlemi sonrası son durulama suyunda alkol bazlı gargara kullanın. Daha sonra saç kremi uygulaması ile saç temizliğini sonlandırın. Mantar karşıtı olan gargaralar saçta neden olan mantarların çoğalmasını önleyerek saçtaki kepek problemi için çözüm olacaktır.

Yukarıda verdiğimiz kepek için bitkisel önerilerin size alerji yapıp yapmadığını önceden tespit etmelisiniz. Bunun için vücudunuzun çok az kısmına bahsettiğiniz ürünleri uygulayarak kızarma,  kaşıntı ve yanma olup olmadığını tespit ettikten sonra kullanmalısınız.

Okurlarımız buna da baktı ⇒ Saç Bakımı Nasıl Yapılır- Evde Saç Bakımı

Resim Galerisi: Kepek Nasıl Temizlenmektedir?

 

Bir önceki makalemiz olan Atık Malzemelerden Neler Yapabiliriz? başlıklı yazımızda Atık malzemelerden neler yapılır, atık malzemelerden neler yapılır teknoloji tasarım ve atık malzemelerden tasarım hakkında bilgiler vermekteyiz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tarz Kadın Blogu