Ihlamur Çayı Faydaları | Özellikle Saçlara Faydasına İnanamayacaksınız!

24.12.2023
139
Ihlamur Çayı Faydaları | Özellikle Saçlara Faydasına İnanamayacaksınız!

Ihlamur çayı faydaları, ıhlamur demlenir mi kaynatılır mı, ihlamur neye iyi gelir gibi soruların cevaplarını inceledik. Aslında ıhlamur, yarı tropik ve ılıman bölgelerde yetişmektedir. Ihlamur ağacının yaprakları ve çiçekleri sağlıklı ve hoş kokulu çay olarak tüketilmektedir. Ihlamur çayı, içeriğinde pek çok faydalı maddeler barındırır. Antioksidan, antispazmodik bunlardan bazılarıdır. İdrar söktürücü özelliğinin yanında terlemeye yardımcı maddeler sayesinde pek çok hastalık tedavisinde destekleyicidir.

Ihlamur Çayı Faydaları

Ihlamur çayı faydaları saymakla bitmez, ancak biz öne çıkanları sizler için sıralamaya çalıştık.

 • İltihaplanmayı azaltmaya yardımcıdır. quercetin, kaempferol ve tiliroside gibi antioksidanlar serbest radikallerle savaşmaktadır. Bu da kardiyovasküler sistemde ve kalpte iltihaplanmaya karşı koruyucu etki sağlamaktadır.
 • Ihlamur çayı toksin atıcı ve iltihap giderici özelliği ile özellikle bağışıklığı desteklemektedir.
ballı ıhlamur çayı faydaları

ballı ıhlamur çayı faydaları

 • Hafif ağrıları azaltmaya yardımcı olmaktadır
 • Ayrıca içeriğinde bulunan nervine adı verilen antispazmodik madde ağrı kesici özelliğine sahiptir. Bu madde eklem ağrısı, adet ağrısı, baş ağrısı ve kas spazmlarının ağrısından rahatlama sağlamaktadır.
 • Kaygı seviyesi yüksek kişilerde kaygı seviyesine hafifletmeye yardımcıdır.
 • Ihlamur çayı içerisindeki bileşenleri sinir sistemi üzerinde bebeğimde yetiştirici etkiye sahiptir. Tüm bunların olması için aranan gama- aminobütirik asidi taklit ederek hormon seviyeleri düzenlenmektedir. Bu da vücutta gevşemeye neden olarak ağrıları hafifletmektedir.
 • Ihlamur çayı, özellikle stres sorunu ve ruh hali dalgalanmaları yaşayanlarda rahatlama sağlamasıdır.
 • Yüksek tansiyonun düşmesine katkı sağladığı görülmüştür.
 • Kan damarlarının genişlemesine yardımcı olarak kan basıncını düşürmeye destek olan tiliroside, rutoside ve klorojenik asit içermektedir. Bu bileşenler sayesinde hipertansiyonlu riskini azaltabileceği düşünülmektedir.
 • Ihlamur çayı, kalp sağlığı konusunda da destekleyicidir. Tilirozid, kalpteki kas kasılmalarını düzenleyen kalsiyum kanallarını olumlu yönde etkilemektedir.
 • Damar sertliğini önlemeye yardımcıdır.
 • Yatmadan önce içilen ıhlamur çayındaki bitki bileşenleri derin ve kaliteli uyumanızı destekleyecektir. Çünkü içerisinde yatıştırıcı özellikler barındırmaktır. Bu nedenle kaliteli bir uyku sonrasında daha dinç ve dinlenmiş şekilde uyanabilirsiniz.
 • Hazımsızlığı yatıştırmaktadır. Bağırsak spazmlarını hafifletmeye ve aşırı gazın yarattığı sorunları gidermeye yardımcıdır. Bunu içerisindeki antispazmodik bileşeni sağlamaktadır.

  ihlamur cayinin faydalari

  ihlamur cayinin faydalari

Ihlamur Çayı Demlenir Mi Kaynatılır Mı?

Özellikle ıhlamur kaynatılır mı sorusu çok sorulmaktadır. Öncelikle ıhlamur çayının kaynatılmaması gerektiğini belirtelim. Peki ıhlamur çayı etkileri üst düzeyde olsun diye nasıl hazırlanmalıdır.

Okurlarımız buna da baktı > Sumak Faydaları

İhlamur Çayı Nasıl Hazırlanır?

1 litre kaynar suyun içerisine bir avuç ıhlamur çiçeği ve yaprağını ilave edin. En az 10 dakika kadar demlenmesini bekliyorum. Daha sonra dilediğiniz şekilde tatlandırarak kullanabilirsiniz. Ballı ıhlamur çayı faydaları, zencefil ıhlamur çayı faydaları daha fazladır. Doğru ürünlerle eşleştirerek daha etkili sonuçlar alabilirsiniz.

Ihlamur Çayının Faydaları Ve Zararları

Her bitki gibi ıhlamur çayı da fazla tüketildiği zaman bazı sıkıntılara neden olabilir. Kan sulandırıcı ilaçlarla birlikte kullanılmaması gerektiği belirtilmektedir. Ayrıca ıhlamura karşı alerjisi olanlar tüketmemelidir. Emzirme döneminde ve hamilelik döneminde doktora danışılmadan kullanılmamalıdır.

Ihlamurun Saçlara İnanılmaz Faydaları Var

Ihlamurun Saçlara İnanılmaz Faydaları Var

Ihlamurun Saçlara İnanılmaz Faydaları Var!

Birçok kişi saç bakımından doğal yöntemler kullanmaktadır. O halde ıhlamur sizin için aranılan üründür diyebiliriz. Düzenli kullanım sonrasında ıhlamur bitkisinin saçlarınızı nedenini güzelleştirdiğine inanamayacaksınız.

Çayı içeriğindeki bileşenler ve vitaminler nedeniyle saçı besleyerek daha sağlıklı ve bakımlı görünmesini sağlamaktadır. Özellikle saç derisindeki zararlı bakterileri ortadan kaldırmaktadır. Ek olarak hasar görmüş saç dersinin onarılmasına yardımcı olmaktadır. Saç derisindeki kuruluğa bağlı kaşıntıya iyi gelmektedir. İçeriğindeki vitamin ve minerallerle saç dökülmesi problemlerini gidermektedir.

İhlamur Saçlarda Nasıl Kullanılır?

Demleme usulü ile hazırladığınız ıhlamur çayını sprey şişeye koyarak saçlarınıza uygulayabilirsiniz. Saçların arasını açarak özellikle saç derisine püskürtme yapmak daha doğrudur. Böylece özellikle saç derisindeki problemleri gidermede yardımcı olacaktır. Diplerine püskürttüğünüz ıhlamur çayını masaj ile tüm saç tellerine yedirin. Ihlamur çayını saçlarınızdan yıkamayabilirsiniz. Ancak saçlarınızda kalsın istemiyorsunuz duş öncesi uygulamalı ve en az 1 saat saçlarda bekletmelisiniz.

Okurlarımız buna da baktı > Saçları Gürleştirmek İçin Ne Yapmalı? Saç Gürleştirme Kürü Tarifleri

Saç derisi problemlerini ileri derecede ise ıhlamur yağı uygulayarak bir saat beklettikten sonra yıkamalısınız.  Haftada bir dilerseniz ıhlamur çayı, dilerseniz ıhlamur yağı uygulamasını yapın. Düzenli kullanın sonrasında saçlarınızın çok daha bakımlı ve sağlıklı olduğunu göreceksiniz.

Önemli: ıhlamur çayını saçlara uyguladıktan sonra güneş görmesini sağlamalısınız. Böylece etkisini en az iki kat arttırmış olursunuz.

Bir önceki makalemiz olan Olumlama Cümleleri: Mucizevi Ve Güçlü başlıklı yazımızda Olumlama ve Olumlama cümleleri hakkında bilgiler vermekteyiz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tarz Kadın Blogu