Helenistik Saç Modelleri Kimlere Yakışır?

02.01.2023
1.267
Helenistik Saç Modelleri Kimlere Yakışır?

Helenistik saç modelleri kimlere yakışır? Helenistik saç denilince akla kısa helenistik saç modellerinden uzun helenistik saçlara kadar tüm saçlar gelmelidir. Çünkü helenistik dönem saç modelleri sayısız denilebilecek seçenekler sunmaktadır. Özellikle helenistik topuz ve helenistik saç örgü modelleri öne çıkmaktadır. Gelin saçı olarak da helenistik gelin saçı modelleri büyük beğeni almaktadır.

Helenistik Saç

Helen tarzı saç modelleri yunan medeniyeti’nin izlerini taşıyan saç modelleridir. Yani geçmişten günümüze revize olarak gelmekte ve genelde gelinlik saçı, abiye saçı olarak kullanılmaktadır.

Helenistik Saç Modelleri Kimlere Yakışır?

Helenistik saç modelleri kimlere yakışmaktadır sorusunun cevabında geniş bir kitle vardır. Çünkü hemen hemen tüm yüz tipine uygun seçenekler sunmaktadır.

Günümüzde birçok kişi helen saç örgüleri ve helen topuzu kullanmaktadır. En son moda kadın saç modelleri arasında da helenistik saç modelleri vardır.

Helenistik-sac-orgu-modelleri

Helenistik saç örgü modelleri

Tüm saç tiplerine uygulanabilen antik dönem saç modelleri olarak da bilinen helenistik saç, birçok yüz şekline uyum sağlamaktadır.

Doğal görünen saç modelleri arasında yer alan helenistik saçların en önemli detayı saç aksesuarlarıdır.

Helenistik Saç Aksesuarları

Helenistik saç aksesuarları arasında kurdele, saç bandı ve ipek kumaşlar yanında metal aksesuarlar  vardır.

Özellikle gelin saçlarında kullanılan aksesuarlar ile kusursuz görünüm elde edilmektedir.

Helen saç aksesuarları ile zengin ve asil bir duruş yakalayabilirsiniz.

Kare Yüz Şekline Yakışan Helenistik Saç

Helenistik saç örgü modelleri dağınık ve salaş örgüler, kare yüz şekline yakışan helenistik saç modelidir. Ayrıca örgülü salaş topuz modelleri de abiye saçı ve gelin saçı olarak kullanılır.

Oval Yüz Şekline Yakışan Helenistik Saçlar

Diğer saç modellerinde olduğu gibi helenistik tarz saç modellerinde de oval yüz şanslıdır. Oval yüz tipine sahip olanlar helenistik dönem saç modellerinin hepsini rahatlıkla kullanmaktadır.

Helenistik-sac

Helenistik saç

Sizde oval yüz şekline sahipseniz helenistik topuz modelinden açık saç modeline kadar seçeneğe sahipsiniz.

Kalp Yüz Şekline Yakışan Helenistik Saç Kesimleri

Özellikle yarım topuzlar, örgülü açık saçlar, kalp yüz şekline yakışan helenistik saçlardır. Yandan topuz, yan örgülü saç modellerini kalp yüz şekline sahip kişiler rahatlıkla kullanmaktadır.

Yuvarlak Yüz Şekline Helenistik Saç

Yüz şekline göre saç modelleri belirlenirken en önemli detay yüzü daha estetik ve şekilli göstermektir. Yuvarlak ve tombul yüzü daha estetik göstermek için yüzü ince gösteren saç modelleri kullanılır.

Yüzü ince gösteren helenistik saç modeli salaş topuz modelleri veya yanakları kapatan açık saç modelleridir.

Yuvarlak yüz şekline sahip kişiler kullandıkları tüm modellerde yanakları kapatacak uzun perçem kullanarak daha güzel görünürler.

Helenistik-Sac-Modelleri-Kimlere-Yakisir

Helenistik Saç Modelleri Kimlere Yakışır

Uzun Yüz Şekline Yakışan Helenistik Dönem Saçları

Yüzünüzü daha orantılı ve daha oval göstermek için kahküllü veya yan perçemli helenistik saçlar kullanmalısınız. Açık helenistik saç modelleri yerine helenistik toplu saç modelleri daha doğru olacaktır.

Uzun yüze sahip kişiler helenistik gelin saç modelleri olarak yandan örgülü saç modelleri veya yandan topuz kullanmalıdır. Böylece yüz şekli daha estetik ve etkileyici görünür.

Helenistik açık saç modelleri kısa saçlarda ve uzun saçlarda da kullanılmaktadır.

Helenistik Dönem Saç Modelleri

Yunan mitolojisinin günümüze kadar uzanan saç modelleri aksesuarlı topuz modelleri olarak öne çıkmaktadır. Gösterişli saç aksesuarı yanında sade saç aksesuarları da kullanılır. Açık bırakılan serbest saç modelleri özellikle çiçekli aksesuarlarla şekillendirir.

Helenistik-gelin-sac-modelleri

Helenistik gelin saç modelleri

Saç örgü, ikili saç örgü, kılçık örgü ve balık sırtı örgü modelleri gevşek şekildedir. Ek olarak ise çiçek görünümlü saç aksesuarları örgülere dahil edilmektedir.

Kısa saçlarda, uzun saçlarda ve orta boy saçlar da tercih edilen helenistik dönemi saç modelleri ile mükemmel olursunuz.

Helenistik uzun saç modelleri genelde dağınık balıksırtı örgü ilk akla gelen modeldir.  Helenistik saç örgülerine taç veya saç bandı eklenmektedir.

Orta boy helenistik saç modelleri olarak ise genelde çiçek ve taç aksesuarlı açık saçlardır. Yani salık olarak kullanılan açık saçlar, taç veya çiçekli tokalarla şekillendirilmektedir.

Kısa helenistik saç modelleri olarak ise karşımıza yine minik örgülü ve aksesuarlı saçlar çıkmaktadır. Salaş olarak yapılan saç örgüleri ile doğal görünümlü saçlara sahip olursunuz.

Okurlarımız buna da baktı ⇒ En Trend Kısa Saç Modelleri 2023 100+ Fikir

Aşağıdaki resim galerisinde bu senenin trendleri arasında yer alan helenistik saç modelleri kimlere yakışır görselleri paylaşılmıştır. Görselleri inceleyerek helenistik tarz saç kesimleri ve modelleri arasından seçim yapabilirsiniz.

Resim Galerisi: Helenistik Saçlar

 

Bir önceki makalemiz olan Düz Kısa Saç Modelleri | Farklı Stillerle başlıklı yazımızda Düz saç ve Kısa Düz Saç Modelleri hakkında bilgiler vermekteyiz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tarz Kadın Blogu