Evde Kedi Tüyü Toplama Yöntemleri

0
464

Evinde kedi besleyen çok iyi bilirler ki kediler sevimli oldukları kadar bol tüy döken canlılardır. Üstelik evin her bir köşesini kullanmakta çekinmedikleri içinde evinizin her köşesinde, her bir eşyanızın üzerinde ve tüm kıyafetlerinde kedi tüyü görme ihtimaliniz çok yüksek. Peki bu kedi tüylerinden nasıl kurtuluruz? Kedimizi evimizden atarak mı? Elbette ki hayır. Ayrıca evine kedi almayı düşünen ancak dökülen tüyleri yüzünden vazgeçenlerde verdiğimiz tüyolar sonrasında tekrar kedi sahiplendirme sitelerine bakmaya başlayabilirler.

Öncelikle ilk yapmanız gereken şey kedinizin tüy bakımını iyi yapmak. Unutmayın ki nasıl sizin bakımsız saçlarınızda dökülmeler meydana geliyorsa bakımsız bir kedinin tüylerinde de dökülmeler sıkça meydana gelir.Öncelikle kedinizi yıkarken kedinizin tüy cinsine göre bir kedi şampuanı kullanmanız onun tüylerine iyi gelecektir. Tıpkı sizin saçınıza uygun şampuan kullanmanız gibi. Ardından her hafta düzenli olarak yapacağınız kedinizin tüylerini tarama işlemi tarama esnasında bir çok tüyü topladığı için hafta içerisinde kedinizi tüylerinin dökülmesini azaltacaktır. Bu işlemi yaparken kullanacağınız tarakta oldukça önemli. Tüyleri tararken kısaltan ve eşitleyen taraklar var. Bu taraklardan kullanırsanız kedinizin üzerindeki tüyleri daha çok toplayabilirsiniz.

Kedinizin haftalık bakımını yaptıktan sonra evinizde en çok kullandığı yerlere örtüler örtün. Böylece örtünün üstünde yapmasıyla orada biriken tüyleri alıp silkmeniz ve bu tüylerden kurtulmanız daha kolay olacaktır. Bunun dışında dışarıda oldukça az bir ücrete satılan tüy toplama aleti var. Bu oldukça kullanılan bir alet. Bununla gördüğünüz her yerdeki tüyleri çok rahat bir şekilde toplayabilirsiniz. Evde tüy toplama aletiniz bittiyse de dert etmeyin. Koli bandı da aynı işi görmektedir. Bunun dışında da haftada bir olarak ıslak bezle kedinizin yattığı yerdeki tüyleri kaldırdığınızda evdeki tüy problemi oldukça azalacaktır. Bunların hepsi hijenik bir evde kedinizle iyi vakit geçirmeniz için yeterli olacaktır.

Bir önceki makalemiz olan Evde Abajur Yapımı başlıklı yazımızda abajur yapma yöntemleri, evde abajur nasıl yapılır ve evde abajur yapma hakkında bilgiler vermekteyiz.


CEVAP VER