Deri Ceket Nasıl Temizlenir?

31.01.2023
1.352
Deri Ceket Nasıl Temizlenir?

Deri ceket nasıl temizlenir? Ter kokan deri ceket nasıl temizlenir? İmitasyon deri mont nasıl temizlenir? Suni deri mont nasıl temizlenir soruları öne çıkmaktadır. Soğuk havaların olmazsa olmazı deri ceketiniz üzerinizde elbette temiz olmalıdır. Özellikle büyük bütçelerle alınan deri ceketleri ve montları kolay temizleme yolu var mı?

Gelin şimdi birlikte deri ceket kokusu nasıl giderilir, deri ceket kırışıklığı nasıl giderilir sorularının cevabını görelim. Sonrasında deri ceket nasıl yıkanır? Deri ceketlerin çamaşır makinesinde yıkanması doğru mudur? gibi soruların cevaplarını görelim.

Deri Ceket Nasıl Temizlenir?

Aslında deri ceket, sonbahar kombilerinin olmazsa olmaz kombin parçaları arasında yer almaktadır. Zira kumaş ceketlerin sizi ısıtamadığı anlarda, deri ceket kullanmanın vakti gelmiş demektir. Deri ceket ne zaman giyilir sorusunun cevabını da verdikten sonra deri ceket nasıl yıkanır, nasıl temizlenir sorusunun cevabına dönelim.

Aslında deri mont veya deri ceket modelleri temizlik konusunda titiz davranılması gereken kombin parçaları arasındadır. Deri organik bir madde olduğu için bakımı ve korunması konusunda dikkatli olunmalıdır.

Deri ceket nasıl yıkanır

Deri ceket nasıl yıkanır

Kimyasal ürünlerle yapılan temizlikler, deri ceket dokusuna zarar vereceği için doğal ürünlerle temizlik yapılmalıdır.

Peki deri ceket nasıl temizlenmelidir?

Deri ceket temizliği nasıl yapılmalıdır? Deri ceket temizleme işlemi beyaz kalıp sabun, doğal elma sirkesi veya üzüm sirkesi ile yapılmalıdır.

Aslında deri ceketin üzerindeki toz veya basit lekeleri kuru bir bez ile silmelisiniz. Çünkü ıslanan deri iyice kurumazsa çatlamalar görülmekür. Bu nedenle önce kuru bir bez ile silinmelidir. Ancak leke çıkmıyorsa nemli bir bez ile silerek kağıt havlu ile kurulamalısınız. Ardından ceketinizi bir askıya asarak iyice kurutmalısınız.

Deri ceket astarı nasıl temizlenir?

Deri ceket içindeki astar temizliği için ılık su ve kalıp sabun kullanılmalıdır. Astar kısmını ılık su ve sabunla hızlı bir şekilde yıkadıktan sonra havlu ile fazla suyunu alın. Ardından ceketinizi bir askıya asarak güneş olmayan bir yerde kurutmalısınız.

Suni deri ceket nasıl yıkanır

Suni deri ceket nasıl yıkanır

Yani deri ceket yüzeyinde oluşan lekeler ılık sabunlu suda sıkılarak nemli hale getirilen bir bez ile silinmelidir. Ancak kağıt havlu ile nemi alındıktan sonra havalandırmayı da unutmayın!

Bu yazımızda dikkatinizi çekebilir⇒ Deri Ceket Kombinleri Kadın

Deri ceket temizleme için ikinci temizleme şekli de sirkeli su ile silmektir. Sirke hem deri ceketteki kötü kokuları alacak hem de yüzeydeki bakteri ve mikropları öldürecektir.

Deri cekette kalem lekesi, yağ lekesi gibi çıkması zor lekeler için evde uygulama yapmamanızı, mutlaka kuru temizlemeye vermenizi tavsiye ediyoruz.

Deri Ceket Nasıl Yıkanır?

Birçok kişiyi deri ceket nasıl yıkanır sorusunun akabinde deri ceket makinede nasıl yıkanır sorusu sormaktadır. Ayrıca deri ceket elde nasıl yıkanır sorusunun cevaplarını da araştırmaktadır. Oysaki deri ceket temizliği asla elde yıkama veya makinede yıkama şeklinde olmamalıdır.

Deri ceket nasil yikanir

Deri ceket nasil yikanir

Deri ceket makinede yıkandığı zaman geri dönülmez hasarlar meydana gelir. Bu nedenle deri ceketi makinede kesinlikle yıkamayın. Çıkmayan lekeler için kuru temizleme tercih edin.

Deri ceket elde yıkanır mı sorusunun cevabı da hayır! Olarak karşımıza çıkmaktadır. Kullandığınız deri ceket veya deri montu yıkama talimatını mutlaka okuyun. Burada elde ve makinede yıkama yapılmaması gerektiği konusunda uyarılar bulunmaktadır. Bu nedenle deri ceket temizliği kalıp sabunu ile veya sirkeli su ile silme şeklinde olmalıdır.

Kuru Temizleme

Gerçek deri mont kesinlikle kuru temizleme ile temizlenmelidir. İmitasyon deri mont nasıl temizlenmelidir, suni deri mont nasıl temizlenmelidir sorularının cevapları da aynıdır.

İmitasyon deri mont ve suni deri mont temizliği için öncelikle ılık sabunlu su ile dairesel olarak silin. Kağıt havlu ile suyunu aldıktan sonra kurumaya bırakın. Ancak çıkmayan lekelerde kuru temizleme yaptırmalısınız.

Deri Ceket Nasıl Ütülenir?

Deri ceketlere uygulanan yüksek ısıda çatlamalar ve sertleşmeler meydana gelecektir. Suni deri ceket kırışıklığı giderme sırasında yüksek kısa direkt kullanılırsa yanma gerçekleşecektir.

Deri ceket nasıl ütülenir

Deri ceket nasıl ütülenir

Bu nedenle deri ceket kırışıklığı gidermek için ütü ısısı 70-80 derece arası olmalıdır. Bu ısı ütülerdeki 1- 2- 3 şeklindeki ayar düğmesinde yer alan 1 olarak karşımıza çıkmaktadır. Yani deri ceket veya montu en düşük ütü ısısında hızlıca ütülemelisiniz.

Deri ceketteki kırışıkları gidermek için deri ceketinizle aynı renkte pamuklu bez yardımı ile ütüleme işlemi sağlayabilirsiniz. Deri ceketin üzerine sereceğiniz pamuklu bezle hızlı bir şekilde ütüleme yapıp kaldırmalısınız.

Bir diğer deri ceket kırışıklığı giderme işlemi de askıdaki deri cekete direkt buhar uygulamak ve havalandırmaktır.

Deri ceket ütüleme işleminden ziyade deri ceketi ütüye gerek duymayacak şekilde saklamalısınız. Bunun için deri ceketi, bazı altlarında veya hurçlarda değil de gardıropta saklamanızı tavsiye ediyoruz.

Deri Ceket Kokusu Nasıl Giderilir?

Aslında düzenli deri ceket temizleme ve deri mont temizliği yapılırsa deri kokusu olmayacaktır. Ancak geç yapılan aynı zamanda doğru yapılmayan deri mont temizliği sonrasında koku olur.

Deri ceket kokusunun oluşma nedenleri arasında ilk sırada mantarlar ve bakteriler gelmektedir. Deri ceket ıslandığı zaman bu oluşuma zemin hazırlamış olunur. Bu nedenle deri ceket üzerine dökülen su veya yağmur sonrası deri ceket üzerindeki su alınarak mutlaka açık havada kurutulmalıdır.

Deri ceket nasıl ütülenir

Deri ceket nasıl ütülenir

Deri ceket kokusu ıslaklığa bağlı değil mi? O halde deri ceketin iç ve dış kısmını  1’e 10 sulandırdığınız beyaz sirke veya üzüm sirkesi suyu ile silin. Silme işlemi sırasında bez aşırı derecede sulu olmamalıdır.

Deri ceket kokusunun giderilmesi nasıl olur sorusunun cevapları arasında karbonatta yer almaktadır. Deri ceketin yüzeyine ve iç kısmına karbonat serperek bir gece bekletin. Sabah kontrol ettiğinizde deri ceketteki kötü kokunun kaybolduğunu göreceksiniz.

Deri ceket kokusu giderme işlemlerini yapmanıza rağmen deri ceketlerdeki kötü koku hala devam mı ediyor? O halde AVM’lerden ya da lostracılardan temin edeceğiniz özel deri temizleme ve koku giderme ürünleri kullanabilirsiniz. (lostracı nedir? Ayakkabı boyası satılan yer)

Kaliteli markalar tarafından üretilen deri temizleme veya deri kokusu giderme ürünleri kullanın. Böylece hem deri üzerinde deformasyon olmayacak, hem de deriye bakım yapmış olacaksınız.

Ter Kokan Deri Ceket Nasıl Temizlenir?

Yukarıda verdiğimiz basit temizleme yöntemlerini sık sık uygulamanız halinde deri montta ter kokusu olmayacaktır. Ancak aşırı terleyen biri iseniz deri mont astarını her yıkamadan sonra sirkeli ılık su   bez ile silerek kurutmalısınız.

Düzenli olarak deri ceket bakımı yapmanın kötü koku oluşumunu önleyeceğini unutmayın.

Deri ceket temizliği nasıl yapılır

Suni veya gerçek Deri ceket temizliği nasıl yapılmalıdır

Deri Ceket Bakımı Nasıl Olmalı?

Deri ceketleri uzun süre çatlak ve kuruma problemi yaşamadan kullanmak mı istiyorsunuz? O halde kullanım sıklığına göre haftada veya 15 günde 1 defa zeytinyağı ile veya vazelin ile parlatmalısınız. Bu işlem sırasında aşırı derecede ve zeytinyağı veya vazelin kullanmayın. Vazelin ve zeytinyağını deri cilalamak için kullandığınızı unutmayın!

Resim Galerisi: Deri Mont Nasıl Temizlenmelidir?

Bir önceki makalemiz olan Sumak Faydaları başlıklı yazımızda sumak faydaları, Sumak Suyu Nasıl Yapılır ve Sumak Ve Faydaları Nedir hakkında bilgiler vermekteyiz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tarz Kadın Blogu