Çay Ağacı Yağı Faydaları Ve Kullanımı

30.03.2022
1.638
Çay Ağacı Yağı Faydaları Ve Kullanımı

Çay ağacı yağı faydaları ve kullanımı başlıklı yazımızda çay ağacı yağı ne işe yarar, çay ağacı yağı faydaları ve zararları, çay ağacı yağı saça nasıl uygulanır, uygulamalarda saf çay ağacı yağı mı kullanılmalıdır gibi soruların cevaplarını vereceğiz. Ayrıca sivilceler için çay ağacı yağı, çay ağacı yağı lekelere nasıl kullanılır gibi çay ağacının faydaları doğrultusunda merak edilen konulara değineceğiz.

Çay ağacı yağı vücuda dinginlik veren kokusu başta olmak üzere birçok yarar sağlamaktadır.

Çay ağacı nedir? Hint defnesi bitkisinden elde edilmektedir. Bitkinin kökeni olan Avustralya’da yüzyıllardır tedavi ve güzellik amacıyla kullanılmaktadır.

çay ağacı yağı cilde nasıl uygulanır

çay ağacı yağı cilde nasıl uygulanır

Ülkemizde de son dönemlerde çay ağacı faydaları öne çıkmakta, tam da bu noktada çay ağacı yağı dışında çay ağacı serumu ve çay ağacı kremi gibi farklı ürünler de öne çıkmaktadır. Şimdi Birlikte çay ağacı yağı ne işe yarar? Çay ağacı yağının faydaları nelerdir? Çay ağacı yağı ne işe yarıyor? Çay ağacı yağı nerelerde kullanılır? ve diğer soruların cevaplarına bakalım.

Çay Ağacı Yağı Faydaları Ve Kullanımı

Çay ağacı yağı kokusu ile buhar banyosu metoduyla kullanıldığı zaman grip, nezle, bronşit, burun tıkanıklığı, soğuk algınlığı, kesilmeyen gündüz ve gece öksürüklerine şifa olmaktadır.

Çay ağacı cilde faydaları

Çay ağacı cilde faydaları

Çay ağacı yağının faydaları arasında sivilce tedavisi, polip tedavisi, mantar tedavi, sivrisinek ısırığı,  cilt lekelerinin yok edilmesi, kirpiklerin hızlı ve sağlıklı uzaması, diş eti çekilmesi ve çeşitli yaraların tedavisi gelmektedir.

Ayrıca ⇒ Sumak Ve Faydaları Nedir? Sumak Suyu Nasıl Yapılır?

Çay ağacı yarının mucizevi yararları bu kadarla bitmiyor tabii. Uzmanlar tarafından kişisel olarak birçok tedavide de kullanıldığı bilinmektedir.

Çay Ağacı Yağı Sivilce İçin Nasıl Kullanılır?

Hemen hemen herkesin belli dönemlerde sivilcelerle başı derttedir. İltihap giderici özelliği ile sivilceleri kolaylıkla kurutan ve izini kaybeden çay ağacı yağı, sivilceden muzdarip olan herkesin imdadına yetişmektedir.

Çay ağacı yağı sivilce izleri ile de işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Çay ağacı yağı sivilce için nasıl kullanılır?

Sivilceler için çay ağacı yağı; Bir yemek kaşığı süzme bal içerisine 4-5 damla çay ağacı ekledikten sonra tamamen karıştırdığınız karışımı sivilcenin üzerine pamuklu bir çubuk ile uygulayın.

Çay ağacı yağı sivilce izleri

Çay ağacı yağı sivilce izleri

Günde 1 defa uygulayacağınız bu karışımı 3 dakika sonra  ılık su ile güzelce yıkayarak kurulayın. Bir sürelik düzenli kullanım sonrasında sivilcelerinizin iz bırakmadan yok olduğunu göreceksiniz.

Sivilce üzerine çay ağacı yağını tek başına da asla kullanabilirsiniz. (cildinize alerji yapıp yapmadığını öğrenmek için kolun iç kısmında deneyin, kızarıklık, kaşıntı ve yanma yapmazsa yüzünüze uygulayın.

Çay Ağacı Yağı Lekelere Nasıl Kullanılır?

Çam ağacı yağı cilde nasıl uygulanır sorusu özellikle alerjik bünyeye sahip olanların merak ettikleri soruların arasında yer almaktadır.

Çay Ağacı Yağı Lekelere Nasıl Kullanılır

Çay Ağacı Yağı Lekelere Nasıl Kullanılır

Çay ağacı yağını cilde uygulamadan önce alerjiniz olup olmadığını yukarıda bahsettiğimiz gibi test ettikten sonra alerjiniz yoksa pamuğun üzerine damlatarak el, yüz gibi cilt lekelerine uygulayabilirsiniz.

Lekeye çay ağacı uygulamasını akşam yapmanız daha doğru olacaktır. Zira çay ağacı yağı uygulaması sonrası uygulama alanını güneşten korumanız gerekmektedir.

Çay ağacı yağı kullanımı dışında lekeler için çay ağacı kremi de kullanabilirsiniz.

Çay Ağacı Yağı Kirpik Uzatır Mı?

Çay agacı yagı birçok alanda kullanıldığı gibi güzellik sektöründe de yoğun bir kullanıma sahiptir.

Sürekli dökülen, seyrek ve bakımsız kirpikler için beşte bir oranında su veya gül suyu ile incelttiğiniz çay ağacı yağını  göze temas ettirmeden dikkatlice kirpiklerinize uygulayın.

Belli bir süre sonra kirpiklerinizin daha gür bir şekilde uzadığını fark edeceksiniz.

Çay Ağacı Yağı Göz Altı Yağ Bezesi İçin Nasıl Kullanılır?

Gözaltı yağ bezesi birçok kişinin en büyük sorunlarından biridir. Yeni oluşan göz altı yağ bezesi için ıslak pamuklu çubuğa anlattığınız bir damla çay ağacı yağını göz altındaki beyaz noktaların üzerine sürebilirsiniz.

Çay ağacı yağı faydaları

Çay ağacı yağı faydaları

Düzenli kullanım sonrası zaman içerisinde yağ bezelerinin işareti olan beyaz noktaların küçüldüğünü ve zamanla kaybolduğunu fark edeceksiniz.

Çay Ağacı Yağı Sivrisinek Kovucu Olarak Nasıl Kullanılır?

750 milimlik bir sprey kabın içerisine 3 damla çay ağacı yağı damlattıktan sonra üzerine temiz su ile doldurun.

Güzelce çalkaladığınız bu spreyi sivrisineklerin ısırmasından endişe ettiğiniz ortamlarda kollarınıza ve bacaklarınıza uygulayarak kullanabilirsin.

Çay ağacı yağı sivrisinek

Çay ağacı yağı sivrisinek

Doğal sivrisinek ve sinek kovucu olarak bilinen çay ağacı yağı karışımını göz ve ağız bölgesinde kullanmayın.

Çay Ağacı Yağı Tırnak Mantarında Nasıl Kullanılır?

Tırnak mantarının olduğu bölgeyi törpüleyerek, ölü deriden, kirden, tozdan ve yağdan tamamen temizleyin.

Pamukla çubuğa damla attığınız bir damla çay ağacı yağını mantar olan tırnaklarınıza uygulayın. Uygulama sırasında tırnaklarınızın nemli olmasına dikkat etmelisiniz.

Çay ağacı yağı neye iyi gelir

Çay ağacı yağı neye iyi gelir

Tırnaklarınıza uyguladığınız yağı sıkıntılı bölge tamamen çektikten ve kuruduktan sonra ılık su ile yıkayarak durulayarak kurulayabilirsiniz.

Çay Ağacı Yağı Diş Eti Çekilmesi İçin Nasıl Kullanılır?

Diğer alanlarda olduğu gibi ağız ve diş sağlığında da etkili sonuçlar sunan çay ağacı yağı diş eti iltihaplanmasında ve uçuklu bölgeye kullanıldığı zaman iltihaplı yaraları iyileştirdiği görülmüştür.

Bir çay bardağı suyun içerisine iki damla çay ağacı yağını damlatarak bu su ile günde 1 kez gargara yapın.

Diş kökünde veya diş eti dokusunda oluşan iltihabı zamanla kuruttuğu çay ağacı yağı kullananların yorumları arasında yer almaktadır.

Çay ağacı yağı faydaları

Çay ağacı yağı faydaları

Çay ağacı karışımının yutulması zehirlenmelere neden olabileceği için bu karışımın küçük çocuklar tarafından kullanılması önerilmez.

Çay Ağacı Yağı Saça Nasıl Uygulanır?

Çay ağacının faydaları arasında saçlarda verdiği sonuçlar da dikkatleri çekmektedir. Saç derisi temizliği sağlayan, saç derisindeki kepeklenmeyi ortadan kaldıran, çay uzamasına katkı sağlayan, saçlardaki bit gibi organizmaları öldürerek yok eden, saç derisindeki pullanmaya ve kaşıntıya iyi gelen özellikleri vardır.

çay ağacı yağı saça nasıl uygulanır

çay ağacı yağı saça nasıl uygulanır

Çay ağacının tüm bu özellikleri için saç derisine saç uzunluğuna göre 2-3 damla damlatarak saç derisine masajla uygulayın. En az 3 saat beklettikten sonra ılık su ile yıkayarak durulayın. Dilerseniz jojoba ve Hindistan cevizi yağı gibi taşıyıcı yağlar ile birlikte de kullanabilirsiniz.

Çay ağacı yağını saçlara uygulamadan önce de saç derisinin çok az bir kısmında denemenizi öneririz.

Çay Ağacı Yağı Yaralara İyi Gelir Mi?

Çay ağacı yağı faydaları ve kullanımı; Basit sıyrık ve kesiklerde antiseptik özelliği ile yaraların iltihaplanmadan iyileşmesini sağlar. Uygulama öncesi yaralı bölge sabunlanarak tamamen temizlendikten sonra çay ağacı yağını çözücü başka bir yağ ile birleştirerek yaralı bölgeye uygulayabilirsiniz.

Çay ağacı yağı yaralara iyi gelir mi

Çay ağacı yağı yaralara iyi gelir mi

Çay Ağacı Yağı İçilir Mi? Çay Ağacı Yağı Faydaları Ve Zararları

Cay agaci yaginin faydalari yanında bazı zararlarının da kullanıcılar tarafından rapor edildiği görülmüştür.

Çay ağacı yağının faydaları ve zararları kıyas edilerek dikkatli kullanılmalıdır. Uzun süre solunması durumunda hassas kişilerde baş ağrısı ve baş dönmesi yaptığı öne sürülmektedir.

Çay ağacı yağının yutulması halinde istenmeyen sıkıntılara basit zehirlenmeleri neden olabileceği için çay ağacı yağını yutma olasılığını artıracak karışımları dikkatli kullanmanızı tavsiye ederiz.

çay ağacı yağı faydaları ve zararları

çay ağacı yağı faydaları ve zararları

Hassas ciltlerde deride kızarıklığa ve tahrişe neden olabileceği için ilk olarak küçük bir bölgede uygulanarak deneme yapılması olası alerji riskinin önüne geçecektir. Ürünü kullanmaya başlamadan önce uzman tavsiyesi almanız, sağlığınızı ihmal etmemeniz anlamında önemlidir.

Çay ağacı yağı günümüzde birçok bakım ürününde kullanılmaktadır. Bu bakım ürünlerini tercih ederek de çay ağacı yağının faydalarını görebilirsiniz.

Galeri: Çay Ağacı Yağının Mucizevi Faydaları

Bir önceki makalemiz olan Atık Malzemelerden Neler Yapabiliriz? başlıklı yazımızda Atık malzemelerden neler yapılır, atık malzemelerden neler yapılır teknoloji tasarım ve atık malzemelerden tasarım hakkında bilgiler vermekteyiz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tarz Kadın Blogu