Bohem Giyim Tarzı Elbise ve Kıyafet Modası

0
537

Bohem giyim tarzı, 1960’lı ve 1970’li yıllardaki yaşam tarzı sonucu ortaya çıkarak, günümüze kadar gelen bir giyim tarzları türlerinden biridir. Bohem kelimesinin anlamı Çingenelerden geliyor. Çingeneler kadar rahat ve özgür olmayı simgeliyor. Ayrıca, günümüzde gezgin ruhlu olanların giyim tarzı olarak kullanılıyor.

 

Bohem Giyim Tarzı
Bohem Giyim Tarzı

Bohem tarzının doğasında olan en temel unsur, ihtişam ve pahalı ürünlerden uzak, uygun bütçelerdeki kıyafetleri kombinleyerek, bir stil oluşturmaktır. Bohem giyim tarzı, modayı takip etmeden, uygun bütçelerde kendi stilini oluşturuyor.

Bohem Elbise

Bohem giyim tarzında en çok kullanılan renk tonlarını inceleyecek olursak, baharat tonlarının ağırlıkla kullanıldığını görürüz. Ayrıca bohem giyim tarzının kendine özgü, desenleri de bulunuyor. Bohem elbise veya bohem etekte, çiçekli desenler, batik kumaşlar ve şal desenleri ağırlıklı olarak kullanılan desenler arasında yer alıyor.

Bohem Elbise
Bohem Elbise

Bohem giyim tarzı, uzun elbise ve eteklerle dikkat çekiyor. Bohem kıyafetlerde süet aksesuarlar en çok kullanılan ürünler arasında yer alıyor. Baharat renk tonlarıyla beraber, tarzı bütünleştiren tüm unsurlar bir arada bulunuyor. Bohem giyim tarzı oluştururken, tüm parçaların, bohem olmamasına dikkat ediniz. Günümüzde uyumlu parçalar kullanılarak, bohem giyim tarzı oluşturulabilir.

Bohem Kıyafetler

Bohem kıyafetler, renk tonu olarak, pastel ve baharat tonlarında oluyor. Etek ve elbise bohem giyim tarzı oluşturmada en temel parçalar olarak karşımıza çıkıyor. Bohem etek ve elbise boyları, uzun ve maxi uzun olarak görülebiliyor. Püsküllü etekler, püsküllü çantalar veya püsküllü çizmeler bohem tarzının en çok göze çarpan parçaları arasında yer alıyor.

Bohem Kıyafetler
Bohem Kıyafetler

Kumaş seçimi olarak rahat, serinletici kumaşlar tercih edilerek, bohem tarzının o gezgin ruhu yansıtılmaya çalışılıyor. Desen ve renklere bakıldığında, etnik havadaki ürünler ile modern ürünler birlikte kullanılarak, bohem tarzı oluşturuluyor.

Bohem Giyim Modası

Bohem giyim, 1960’lı ve 1970’li yıllarında ortaya çıkarak günümüze kadar moda olarak gelmiştir. O yıllarda yaşanan kaos ortamında, özellikle gençlerin etkilenerek, özgürce yaşama isteği, istediği müziği dinleyip, kaos ortamından uzaklaşma isteğinden doğan bir akım olarak karşımıza çıkıyor. Tamamen yaşantıdan kaynaklı olarak ortaya çıkan bohem giyim tarzı günümüze gelene kadar değişime uğramadan, tarzını korumayı başarmıştır.

Bohem Giyim Modası
Bohem Giyim Modası

Modacılar, etnik unsurları kaybetmeyecek şekilde, bohem giyim tarzı ve modern giyimi birleştirerek, farklı tasarım seçenekleri sunuyor. Bohem tarzı oluşturmada en önemli noktalardan birisi, uyumlu şekilde farklı parçaların birleştirilmesidir. Bohem giyim tarzı, kesinlikle modayı takip etmeyen, kendi tarzında, rahatlığı simgeleyen unsurları içeriyor. Çok yüksek bütçelere gerek kalmadan, bohem tarzı oluşturabilirsiniz.

Bohem Giyim Tarzının Oluşumu

1970’li yılların sonuna doğru sanatçı, asi, vatansever ve barışçıl bir genç nesil çoğalıyordu. O yıllarda hippi akımı da mevcutken, hippiler de bohem giyim tarzını benimsiyordu. Kadınlar bohem felsefesini benimseyerek, vücutlarının açık kalmasını önemsemeyerek, en rahat oldukları şekilde giyiniyorlardı. Özgürlük, barış ve aşkı simgeleyen unsurları sıklıkla kullanıyorlardı. Günümüz modacıları, bohem tarzının geçmişinden etkilenerek, kullanılan bu etnik parçaları, modern kıyafetlerle kombinleyerek, bohem havasını yeniden yaşatıyorlar. Yaşam felsefesi olan bohem giyim tarzı, rahatlık ve özgürlüğü simgeliyor.

Bohem Giyim Tarzının Oluşumu
Bohem Giyim Tarzının Oluşumu

Gezgin ruhlu kişilerin en çok benimsediği bu tarz, uygulama konusunda dikkat istiyor. Tüm bohem parçalarını bir arada kullanırsanız, gözü rahatsız edici bir görüntü oluşturabilirsiniz. Bohem kumaş ve desenleri göz önünde bulundurarak, uyumlu renklerde kombin yapabiliyorsunuz. Bohem giyim tarzı, moda unsurunu benimsemediği için, modayı düşünmeden rahatlıkla, bohem giyim tarzınızı oluşturabilirsiniz. İçerisinde kendinizi en rahat hissettiğiniz elbise veya eteği, süet bir ayakkabı ve deri aksesuarlarla birleştirerek, üzerine de püsküllü bir ceket ile bohem tarzınızı yansıtabilirsiniz.

Bir önceki makalemiz olan Damat Bohçasında Neler Olur? Kim Ne Yapmalıdır? başlıklı yazımızda damat bohçası nasıl hazırlanır ve damat bohçasına neler konur hakkında bilgiler vermekteyiz.

CEVAP VER