Bohem Ne Demek? Bohem Giyim

28.03.2023
3.775
Bohem Ne Demek? Bohem Giyim

Bohem ne demek Bohem giyim ve bohemian konusu özellikle rahat giyim ve rahat yaşam sevenlerin merak konusudur. Bu nedenle kadın ve erkekler boheminan, bohem giyim ve bohem ne demek konusunu araştırmaktadır. Bohem tarz, 1955’li ve 1970’li yıllardaki yaşam tarzı sonucu ortaya çıkarak, günümüze kadar gelen bir giyim tarzları türlerinden biridir.

Bohem Ne Demek?

Aslında bohem, bohemian, Batı Avrupa’da rahat, başıboş ve tasasız yaşayan romanlara verilen isimdi. Fransızca’da “bohème” olan kelime Tükçe’de “bohem” olarak anlam kazanmıştır.

Aslında bohem, 19. Yüzyıla kadar romanlara ithaf edilirdi. Ancak 19. Yüzyıldan sonra daha da genelleşti. Bu Yüzyılda çabalayan ve gelecek vadeden sanatçı çevrelerine verilen ad haline geldi. Daha sonrasında ise özgürlüğüne, keyfine düşkün kişilerin giyim tarzı heline gelmiştir.

bohem-ne-demek

bohem ne demek

Genelde salaş giyim ve sokak modası ile karıştırılmaktadır. Oysaki yarınını düşünmeden tasasız, umursuz yaşam şeklini benimseyen, topluma uymayan giyim şeklidir. Ancak günümüzde ilk etapta roman kıyafetlerinden ilham alınarak tasarlanan kombinler revize olarak bir stil haline gelmiştir.  Yani birçok kültürün geleneksel kıyafetleri ile harmanlanmıştır.

Bohem kıyafetler arasında bohem tarzı elbise, bohem gömlek, bohem pantolon ve diğer kıyafetler yer almaktadır. Otantik giyim olarak da bilinen bohem giyimde ispanyol paça pantolonlar, işlemeli Türk kaftanları da vardır. Ayrıca süet, keçe ve deri kovboy yelekleri ve kimonolar da bu giyim tarzının parçaları arasında yer almaktadır.

Ek olarak pazen işlemeler, uzun salaş elbiseler, pach yelekler, tahta boncuklu aksesuarlar… Hatta bohem gelinlik modelleri ve bohem nikah elbisesi de seçenekler arasına girmeyi başarmıştır.

Aslında geçmişte dönemin ekonomik kriziyle ve yoklukla ortaya çıkan akımı, günümüzde gezgin ruhlu olanların giyim tarzı akımı olarak da kullanılmaktadır.

Bohem Giyim Tarzı

Bohem Giyim Tarzı

Bohem Giyim

Etnik giyim ve bohem giyim tarzının doğasında olan en temel unsur: İhtişam ve pahalı ürünlerden uzak, uygun bütçelerdeki kıyafetleri kombinleyerek, bir stil oluşturmaktır. Bohem giyim tarzı, modayı takip etmeden, uygun bütçelerde kendi stilini oluşturmaktır.

Bohem Tarzı Elbise | Yazlık

Bohemin giyim tarzında en çok kullanılan renk tonlarını incelendiğinde, baharat tonlarının ağırlığını görüyoruz.

Ayrıca bohem tarz giyimin kendine özgü, desenleri de bulunmaktadır. Bohem elbise veya bohem etek modellerinde çiçekli desenler, batik kumaşlar ve şal desenleri ağırlıklıdır.

Bohem Elbise

Otantik giyim, bohemian Elbise

Bu sezonun bohem giyim tarz örnekleri arasında uzun elbise ve etekler görüyoruz.

Ayrıca bohem kıyafetlerde süet aksesuarlar en çok kullanılan ürünler arasında yer almaktadır. Baharat renk tonlarıyla beraber tarzı bütünleştiren tüm unsurlar bir arada bulunuyor.

Bohem giyim stili oluştururken, tüm parçaların, bohem olmamasına dikkat ediniz. Günümüzde uyumlu parçalar kullanılarak, bohem giyim tarzını oluşturabilirsiniz. Bohem tarz giyim de bohem ayakkabı modelinden bohem takıya kadar bütünlük arz eden bohem kombinler yapabilirsiniz.

Otantik Giyim

Otantik kıyafetler doğru renklerle doğru kombin parçaları ile doğru şekilde kombin edildiğinde dikkat çekici bohem kombinler ortaya çıkmaktadır. Etnik bohem giyim renk tonu olarak, pastel ve baharat tonlarında kullanılmaktadır. Bohem etek ve  bohem yazlık elbise, bohem giyim tarzı oluşturmada en temel parçalar olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bohem Giyim Modası

bohem Giyim Modası

Geçmişten günümüze bohem etek ve elbise boyları, uzun, kısa, midi ve maxi uzun olarak görülmektedir. Bohem püsküllü etek, püsküllü bohem çanta veya püsküllü çizme bohem tarzının en çok göze çarpan parçalarıdır. El işçiliği olan bohem tarz elbise, etek ve pantolon modelleri de tercihler arasındadır.

Kumaş seçimi olarak rahat, serinletici kumaşlar tercih edilerek, bohem tarzının o gezgin ruhu yansıtılmaktadır. Günümüzde desen ve renklere bakıldığında, etnik havadaki ürünler ile modern ürünler birlikte kullanıldığı görülmektedir. böylece rahat bohem giyim kadın ve bohem giyim erkek kombinleri oluşturulmaktadır.

etnik bohem giyim

Modacılar, etnik unsurları kaybetmeyecek şekilde, bohem giyim stili ve modern giyimi birleştirmektedir. Böylece daha büyük bir kitleye hitap etmektedir.

Günümüzde bohem tarzında en önemli noktalardan birisi, uyumlu şekilde farklı parçaların birleştirilmesidir.

Bohem giyim tarz kesinlikle modayı takip etmeyen, kendi tarzında, rahatlığı simgeleyen unsurları içermektedir. Çok yüksek bütçelere gerek kalmadan, bohem tarzı oluşturabilirsiniz.

 Bohem Giyim Oluşumu

1970’li yıllar giyim tarzı değişimin ortaya çıkmaya başladığı yıllardır. 70’lerin sonuna doğru sanatçı, asi, vatansever ve barışçıl bir genç nesil çoğalıyordu. O yıllarda hippi akımı da mevcutken, hippiler de bohem giyim tarzını benimsiyordu.

Bohem Giyim Tarzının Oluşumu

Bohem Giyim Tarzının Oluşumu

Kadınlar bohem felsefesi benimseyerek en rahat oldukları şekilde giyiniyorlardı.

Özgürlük, barış ve aşkı simgeleyen unsurları sıklıkla kullanıyorlardı. Günümüz modacıları, bohem tarzının geçmişinden etkilenerek, kullanmaktadır. Yani bohem giyim parçaları, modern kıyafetlerle eşleştirilerek bohem havasını yeniden yaşatmaktadır. Çünkü geçmişte yaşam felsefesi olan bohem giyim tarzı, rahatlık ve özgürlüğü simgelemektedir..

Ancak günümüzde gezgin ruhlu kişilerin en çok benimsediği bohemian, uygulama konusunda dikkat istiyor. Tüm bohem parçalarını bir arada kullanırsanız, gözü rahatsız edici bir görüntü oluşturabilirsiniz. bu nedenle modern tarzla birleştirmeniz daha doğrudur.

bohem yazlık elbise

Bohem kumaş ve desenleri göz önünde bulundurarak, uyumlu renklerde kombin yapabiliyorsunuz. Otantik giyim modayı hiçe saydığı için rahat parçalarla kombini oluşturabilirsiniz.

Kendinizi rahat hissettiğiniz elbise veya eteği, süet bir ayakkabı ve deri aksesuarlarla birleştirebilirsiniz. Üzerine de püsküllü bir ceket alarak bohem tarzınızı yansıtabilirsiniz.

Günümüzde bohem elbise modelleri, bohem çanta, bohem kolye, bohem küpe, bohem ayakkabılar vardır. Ayrıca bohem bileklik hatta bohem abiye gibi etnik esintilerin olduğu kombinler de vardır.

Bohem elbiseler

Bu yönde ünlü bohem giyim markaları ortaya çıktı. Bu bağlamda da bohem giyim siteleri ve bohem online satış mağazaları oluşturularak giyimde sağlanan bohem rahatlığı, bohem giyim alışveriş siteleri için de sağlanmış oldu.

Aşağıda sizler için derlediğimiz bohem giyim örnekleri resim galerisini inceleyebilirsiniz. Böylece bu senenin bohem giyim bayan modelleri hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Resim Galerisi: Bohemian Giyim

Bir önceki makalemiz olan 70 li Yılların Kıyafetleri | 70 ler Modası başlıklı yazımızda 70'li Yılların Kıyafetleri hakkında bilgiler vermekteyiz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tarz Kadın Blogu