Amerikan Traşı Nasıl Olur?

04.12.2021
5.632
Amerikan Traşı Nasıl Olur?

Amerikan traşı nasıl olur başlıklı yazınızda kısa erkek saç modelleri arasında her zaman kendisine bir taraftar bulan Amerikan traş şeklinden bahsetmek istiyoruz. Erkek Amerikan traşı, özellikle yaz dönemlerinde en çok aranılan saç modeli olarak karşımıza çıkmaktadır.

Amerikan saç kesimi özellikle yuvarlak yüzlü erkeklerin en çok kullandığı saç modeli olarak karşımıza çıkmaktadır. Amerikan trasi kendi içinde yüksek amerikan traşı, izli amerikan traşı ve izsiz amerikan traşı olarak seçeneklere sahiptir. Konu hakkındaki detayları birlikte görelim.

Amerikan Traşı Nasıl Olur?

Günümüzde her ne kadar uzun saç modelleri veya önü uzun arkası kısa saç modelleri tercih edilse de amerikan traşı gibi  kısa erkek saç modelleri de oldukça fazla bir kullanıcıya sahiptir. Kısa saç modelleri arasında Amerikan traşı erkek saç modellerinin 2022-2023 erkek kısa saç modelleri arasında öne çıktığını görmekteyiz.

amerikan subay traşı

Amerikan traşı nedir? Nereden gelmiştir diye merak edenler için şöyle bir cevap verelim. Amerikan tıraş, ilk olarak Amerikan ordusu subaylarının yaptığı söylenmektedir. Oradan dünyaya yayıldığı düşünülmektedir.

Amerikan Traşı Nedir

Erkek kısa saç modelleri 2020 arasında yer alan Amerikan tıraşı saçın yan taraflarının ve arkasının çok kısa olması (1 numara ile) saçın Tepe kısmında 3-4 en fazla 5 numarayla traş yapılmasıdır.

Amerikan traş saç modelinin kendi içinde de çeşitleri vardır. Geniş Amerikan traşı, izsiz Amerikan traşı ve izli amerikan traşı gibi…

Geniş Amerikan traşı kulak üstünden 6-7 santim yukarısına kadar 1 numara olmalıdır. Diğer kısımlarda makasla tercihe göre makasla veya 5-6 numara traş makine ile alınabilir.

Amerikan Traşı Nasıl Yapılır?

Amerikan saç kesimi erkek stilleri için saçların yan kısımları 0-1 veya 2 numara ile kesilir. Saçların tepe kısmı ise normal uzunlukta bırakılabileceği gibi 7-8 numara saç kesimi gibi orta uzunlukta da bırakılabilir. Daha kısa saç kesimi erkek stili istiyorsanız yanları 0 numara üst kısımları 5 numara saç modelini kullanabilirsiniz.

izli amerikan saç modeli

izli amerikan saç modeli

İzli Amerikan Saç Modeli

İzli amerikan erkek saç kesimlerinde saçların yan kısımları ile tepe kısmı arasındaki geçiş keskin hatlarla belli olmaktadır. Tepe kısmını dilediğiniz uzunlukta kestikten sonra yan kısımları 2 veya 3 numara olarak keserek geçişleri belirgin yapmalısınız.

İşsiz Amerikan Traşı

İzsiz Amerikan traşı saç şeklinde saçların yan tarafı 3 numara ile, üst tarafı 5-6 numara ile veya saçların arka kısmı yan tarafı şakaklara kadar 1 numara ile,  geri kalan kısmı 3 numara şeklinde yapılmaktadır.

2 saç arasındaki geçiş makasla veya makine ile izsiz bir şekle sokulmaktadır. Kısacası saçların yan kısımları ile tepe kısmı arasındaki geçişler yumuşak geçiş şeklinde yapılmalıdır.

Gizli Amerikan Traşı

Gizli amerikan erkek traşı modelinde saçların yan kısımlarındaki kısa kesimler makine ile kısaltılarak üst kısımlar makas ile kesilir.

Klasik erkek amerikan saç modelleri ise saçların yanları ve üst kısımları da makine ile kesilmektedir. En çok kullanılan amerikan saç kesimi ise yanları 0, üst kısımları 5 numara saç kesimi olarak karşımıza çıkmaktadır.

İzsiz amerikan traşı

İzli Amerikan traşı ise daha çok çocuklarda kullanılmaktadır. Yukarıdaki saçlar uzun bırakılmazsa şakakların alt kısmına kadar kulak üstünden 3 santim mesafeye kadar 1 numaralı tıraş yapılmaktadır.

Amerikan Traşı Kimlere Yakışır

Amerikan traşı yuvarlak yüz hatlarına sahip olanlara, oval yüz şekline sahip erkeklere daha çok yakışmaktadır.

Yüzü çok zayıf olan, zayıf yüz şekline ve uzun yüz şekline sahip olan erkeklere Amerikan saç önerilmemektedir.

izli uzun amerikan saç modeli

Subay traşı ile Amerikan traşı karıştırılmaktadır. Subay tıraşında saçların yan kısmı yine bir numarayla veya 3 numarayla alınmaktadır, ancak tepe kısmı uzunluğu kişiye özel bırakılmaktadır ve makasla saç kesimi yapılmaktadır.

Amerikan tıraşı saç kesimi ise 1 numara yanlar, 3 numara veya 5 numara geri kalan kısımlar şeklinde oldukça kısa saç modeli olarak karşımıza çıkmaktadır. Erkek kısa saç modelleri arasında son zamanlarda Amerikan traşı saç kesimi üst kısmı 9-10 numaraya kadar çıkmaktadır.

Resim galerisi: Amerikan Traşı Erkek Saç Modelleri

 

 

 

 

Bir önceki makalemiz olan En Güzel Smokin Modelleri başlıklı yazımızda En Güzel Smokin Modelleri hakkında bilgiler vermekteyiz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
Tarz Kadın Blogu