Tarz Kadın

Abiye Arkası Genişletme Nasıl Yapılır?

05.06.2022
72
Abiye Arkası Genişletme Nasıl Yapılır?

Abiye arkası genişletme nasıl yapılır başlıklı yazımızda abiye elbise genişletme tekniklerinden bahsedeceğiz. Özellikle sırtı dar gelen elbise nasıl genişletilir sorusunun cevabını paylaşacağız. Çünkü “fermuar kapanmıyor ne yapmalıyım” diyenlerin, oldukça kolay çözüm önerileri olduğunu bilsin istiyoruz. Gelin şimdi hep birlikte abiye genişletme tekniklerini görelim.

Dar Abiye Arkası Genişletme Teknikleri

Birçok kişinin dolabında daha önceden aldığı fakat alınan kilolardan sonra kullanamadığı abiye elbiseler bulunmaktadır. Oysaki modelini çok beğendiğiniz, ama fermuarı kapanmıyor diye kullanamadığınız, özellikle sırtı dar abiye elbise genişletmesi çok kolay.

Elbiseyi genişletmek için neler yapılır

Elbiseyi genişletmek için neler yapılır

Fermuarı Kapanmayan Abiye

Kolay bir şekilde abiye arkası genişletme nasıl yapılır? Sırt kısmı daralan abiyenin fermuarını kapatamazsınız. Burada abiyeyi bir beden büyütmek için için kol altlarındaki dikişler sökün.

Ardından yan dikişlere kumaş parçası eklemesi yapın. Burada dikkat edilmesi gereken nokta ise dar elbise genişletmek için atılan parçanın renk tonunun abiye rengi ile uyumlu olmasıdır. Ayrıca bu işi yaptırmak için deneyimli bir terziye de ihtiyacınız var.

Arkası Dar Abiyede Beden Büyütme

Çoğu zaman kapanmayan fermuarlar abiye elbiseden vazgeçmenize neden olur. Oysaki abiye elbiseden vazgeçmek yerine basit birkaç dikiş ilizyonu ile dar abiyeyi genişletme yapabilirsiniz.

Bunun için yapılması gereken işlemler nelermiş birlikte bakalım.

İlk olarak arka kısımdaki fermuarı bel kısmına kadar sökerek belden aşağı kısma taşıyın. Çünkü bel kısmındaki fermuarı artık kullanmayacaksınız.

Dar gelen abiye elbiseyi genişletme teknikleri

Dar gelen abiye elbiseyi genişletme teknikleri

Sonrasında şeffaf veya abiye rengi ile aynı tonlarında hazırladığınız ip brit veya saten briti bir santim aralıklarında elbiseye tutturun. Burada en önemli nokta, elbisenin her iki tarafına dikilen britlerin eşit mesafede ve eşit boyutlu olmasıdır.

Son olarak ise brit rengi ile aynı tonlarda iple, tülle veya kumaş ile çapraz bağlama yapmalısınız. Bunun için, tedarik ettiğiniz çapraz bağlama malzemesine diktiğiniz britlerin içerisinden geçirerek çapraz şekilde örmelisiniz.

Abiye elbise daraltmadan çapraz bağlama işlemi yapımı için ilk olarak birer brit atlayarak çapraz şekille yaka kısmına kadar çıkmalısınız.

Okurlarımız buna da baktı ⇒ Eşarptan Elbise Dikimi Nasıl Yapılır?

Sonrasında ise kalan britleri çapraz şekilde örerek tıpkı ayakkabı bağcığı gibi karşılıklı brit elde etmelisiniz. Çünkü bu britlerle abiye sırtı daraltma ve abiye sırtı genişletme yapabileceksiniz. Brit ile abiye genişletmek için örme işlemine bel kısmından sıfır başlamalısınız. Bu işlemde istenilen yakaya çıktıkça genişlemesidir. Böylede dilediğiniz kadar genişletmeyi sessiz sedasız yapabilirsiniz.

Sizlerin de abiye genişletme fikirleri var ise yorum bölümünde bizlerle ve takipçilerimizle paylaşabilirsiniz.

Resim Galerisi: Elbise Genişletme

 

Bir önceki makalemiz olan Kaş Rengi Açma Nasıl Yapılır? başlıklı yazımızda kaş rengi açma hakkında bilgiler vermekteyiz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tarz Kadın Blogu