Yatak Nasıl Temizlenir-Yatak Temizliği

04.01.2023
742
Yatak Nasıl Temizlenir-Yatak Temizliği

Yatak nasıl temizlenir? Ev temizliği denilince akla gelen detaylardan biri de yatak temizliği olarak karşımıza çıkmaktadır. Uzun süreli kullanım sonrasında yatakta sararmalar ve lekeler görülür. İşte tam da bu noktada yatak temizliği öne çıkmaktadır. Çünkü sağlıklı ve kaliteli uyku için yatak temizliğinin önemi oldukça fazladır.

Yaz aylarında yatak temizleme daha kolay ve etkili olmaktadır. Ancak yataktan idrar nasıl temizlenir sorusunun cevabı hem yaz hem kış için önemlidir.

Gelin şimdi hep birlikte yatak temizliği hakkındaki detayları.

Yatak Nasıl Temizlenir-Yatak Temizliği Nasıl Olmalıdır?

Yatak nasıl temizlenmelidir sorusunda tek kişilik veya çift kişilik yatak temizliği aynı yapılmaktadır. Baza yatağı temizliği de vereceğimiz tekniklerle temizlenmelidir.

Yatak-nasil-temizlenir

Yatak nasıl temizlenir

En çok kullanılan en etkili yatak temizleme yöntemleri arasında karbonatla yatak temizliği vardır. Çünkü karbonatla yatak temizlerken yatağa en doğru şekilde dezenfekte etmektesiniz.

Okurlarımız buna da baktı ⇒ Süet Koltuk Nasıl Temizlenir-Süet Koltuk Silme

Karbonatla Yatak Temizliği

Yatağın üzerindeki çarşaf ve alez benzeri ürünleri kaldırın ve makineye atın.

Elektrik süpürgesi ile yatağı güzelce süpürün.

Ardından bir su bardağı kadar karbonatı yatağın üzerine serpiştirin. Bunu yaparken özellikle vücudunuzun geldiği kısımlara daha yoğun serpin. Ardından yumuşak uçlu bir fırça ile yatağın her tarafına dağılmasını sağlayın.

Karbonatla-yatak-temizligi

Karbonatla yatak temizliği

Yatak boyutlarına göre kullanacağınız karbonat miktarı artabilir veya azalabilir bunu unutmayın!

Güneş gören yatak odası yatağın güneş aldığı saatte bu işlemi yaparsanız daha etkili olacaktır.  4 5 saatlik bekleme süresi sonunda elektrik süpürgesi ile yatakta karbonat kalmayacak şekilde süpürün.

İşlem sonunda temiz çarşaf ve alezi sererek yatağınızı tertemiz kullanabilirsiniz.

Lekeli Yatak Nasıl Temizlenir?

Zaman içinde yatağın bazı bölgelerinde lekeler meydana gelir. Bu lekelerin temizliği için en iyisi beyaz sabun veya arap sabunudur.

Sararan-yatak-nasil-temizlenir

Sararan yatak nasıl temizlenmelidir

Beyaz sabun ile yatak temizliği: beyaz sabun rendeledikten sonra hafifçe ıslatın. Belli bir kıvama gelince lekeli bölgeye bir süngerle uygulayarak 15 dakika bekledikten sonra temizleyebilirsiniz.  Aynı işlemi arap sabunu ile yaparak daha etkili yatak temizliği yapabilirsiniz.

Sararan Yatak Nasıl Temizlenir?

Sararan yatak temizliği için  beyaz sirke, kalıp sabun karışıma veya beyaz sirke arap sabunu karışımını kullanabilirsiniz.

Yatağa elektrik süpürgesi ile temizledikten sonra sirke arap sabunu veya beyaz sirke beyaz kalıp sabun rendesi uygulayın. Yarım saat beklettikten sonra var mikrofiber bez ile temizleyerek durulayın.

Evde halı yıkama makinesi olanlar, yatak temizliğini halı yıkama makinesi ile yapabilirler.

Yatak Neden Sararır?

Gün içerisinde yatağan yeteri kadar havalandırılması yatağın zaman içinde sararmasına neden olmaktadır.

Yatak koruyucu ürünlerin kullanılmasına rağmen yatakta oluşan ter ve nem sarmalara neden olmaktadır. Yatak sararmasını önlemek için düzenli olarak etkili havalandırma en kolay ve en etkili yöntemdir.

Yataktan-idrar-nasil-temizlenir

Yataktan idrar nasıl temizlenmelidir

Yataktan İdrar Nasıl Temizlenir?

Yeni oluşan idrar kuru bir bez, havlu veya vakumlu süpürge ile alınmalıdır. En etkilisi vakumlu süpürge ile almaktır.

Ardından idrar bulaşan bölgeyi kapatacak şekilde karbonat boca etmek ve en az bir gece bekletmek gerekmektedir. Bir gün sonrasında karbonatı süpürge ile aldırdıktan sonra sabun tozu veya kalıp sabun rendesi ile silinip kurulanmalıdır.

Yataktan nem kalmaması için ilk etapta saç kurutma makinesi ile sonrasında ise havalandırarak kurutmalısınız.

Okurlarımız buna da baktı ⇒ Nubuk Koltuk Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

Yataktan idrar temizleme ikinci yöntem: Yataktan idrar lekesi çıkarmak için bir kabın içerisine bir çay bardağı sirke ekleyin.

Sirkeli su ile idrar bulaşan bölgeyi ıslattıktan sonra olay giyim kalıp sabun sürün. Yumuşak bir fırça ile fırçaladıktan sonra durulayarak kurumasını sağlayın.

Yatak-temizligi

Yatak temizliği

Kurumuş idrar lekesi temizleme: önceden oluşan idrar lekesi ne yataktan temizlemek için bölgeyi nemlendirdikten sonra arap sabunu uygulayın. Ardından çamaşır su ile ıslattığınız bez ile temizledikten sonra durulayın ve kurunmasını sağlayın.

Tüm bu yöntemlerde içiniz rahat etmiyorsa beyazlatıcı ve sabun tozu karışımını kullanın. Beyazlatıcının minimum düzeyde olmasına dikkat etmelisiniz.

Tüm bu işlemlerde durulama kurutma iyi yapılmalıdır. Bunun için vakumlu süpürge kullanmanız en doğrusu olacaktır.

 

Bir önceki makalemiz olan Buzdolabı Nasıl Temizlenir? başlıklı yazımızda buz dolabı, Buzdolabı nasıl temizlenir ve buzdolabı ne ile silinir hakkında bilgiler vermekteyiz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tarz Kadın Blogu