Tesettür Elbiselerde En Çok Tercih Edilen Renkler

30.07.2022
468
Tesettür Elbiselerde En Çok Tercih Edilen Renkler

Hem Gündüz Hem Gece Şıklığı: Tesettür Elbiseler

Hem gündüz hem gece şıklığı: tesettür elbiseler, günümüzde oldukça tercih edilen giysilerden biri olarak bilinir. Özellikle kapalı kadınların tercihi olan tesettür elbiseler, günümüzde çeşitli model ve renklerde farklı tasarımlarla kullanıcıların karşısına çıkar. Tesettür giyimi tercih eden kadınlar, çeşitli modeller ve fiyat aralıkları arasından kendileri için en uygun modeli seçerek satın alır.

Bazı kadınlar ise giyecekleri tesettür elbise modellerini özel tasarım elbise diken kişilere yaptırmayı tercih eder. Özel tasarım elbise diktirme maliyetinin, hazır elbise satın alma maliyetinden daha fazla olduğu bilinir. Dolayısıyla tesettür giyim tercih eden kadınlar, bütçelerine uygun şekilde kıyafet tercihi yapar.

Tesettür Nedir?

Tesettür, kısaca Müslüman kadınların giyimini ifade eden bir giyim türü olarak bilinir. Bir başörtü ile saçların örtülmesi ile birlikte tesettür elbise giyilir ve vücudun her yeri örtülür.

Tesettür giyim son dönemde oldukça yaygınlaştığından dolayı, tesettür kıyafet piyasası da günden güne gelişen bir piyasadır. Tesettür giyimi tercih eden kadınlar, piyasada birçok çeşit model ve fiyat aralığında tesettür kıyafet bulma şansı bulur.melike-tesettur-elbise

Tesettür Giyim Çeşitleri Nelerdir?

Tesettür giyim çeşitleri oldukça geniş kategorilere ayrılır. Bu kategoriler;

 • Tesettür elbise
 • Tesettür abiye elbise
 • Tesettür üst giyim
 • Tesettür alt giyim
 • Tesettür mayo gibi birçok çeşitte bulunur.

Tesettür giyim günümüzde oldukça tercih edildiğinden, piyasada tesettür giyim kategorisindeki giysilere ulaşabilmek için birçok seçenek bulunur. Çeşitli markalarda ve kalitelerde bulunabilecek her çeşit tesettür giysinin fiyatının birbirinden farklı olduğu bilinir.

Tesettür kıyafetler giymeyi tercih eden kadınlar, bütçelerine ve zevklerine uygun kıyafetleri seçerek tesettür kombinelerini yapar.

Tesettür Elbiseler Nerelerde Giyilir?

Günümüzde tesettürlü kadınların sayısının oldukça fazla olduğu bilinir. Dolayısıyla bu sebeple tesettür modası da günden güne gelişim gösterir. Piyasada tesettür giyim, çeşitli modellerde kullanıcıların karşısına çıkar. Tesettür elbise, günlük ve abiye olmak üzere sınıflandırılır. Günlük tesettür elbiseler iş hayatında, arkadaş toplantılarında, alışverişlerde giyilir. Abiye tesettür elbiseler ise davetlerde, düğünlerde ve özel davetlerde giyilir.

Tesettür Elbiselerde En Çok Tercih Edilen Renkler Hangileridir?

Tesettür elbise çeşitleri hem model olarak hem de renk olarak oldukça fazladır. Kişilerin kişisel zevkleri ve bütçelerine uygun tesettür elbiseyi seçmesi için, tesettür giyim piyasası alıcılarına birçok model sunar. Siyah, lacivert, bordo, zümrüt yeşili, kahverengi, koyu ve açık gri renklerinin tesettür elbiselerde sıklıkla tercih edilen renkler olduğu bilinir.

Ancak özellikle yaz günlerinde sarı, pembe, mor, mavi, kırmızı, turuncu, yeşil gibi canlı renklerin de tesettür elbiselerde sıklıkla tercih edildiği bilinir. Elbisenin renk ve model konusundaki seçimi, tamamen elbiseyi giyecek kişinin zevklerine bağlı olan bir seçimdir.

Tesettür Elbiselerden En Sık Kullanılan Kumaş Türü Hangisidir?

Tesettür elbise çeşitliliğinin piyasada çok fazla olduğu bilinir. Genellikle elbisenin türüne göre kumaşını değişir. Elbise kumaşları doğal, sentetik, kamgarn ve tropikal kumaşlar olmak üzere dört farklı türe ayrılır. Bu türler;

 • Doğal kumaşlar; pamuk, keten, yün, kaşmir, ipek
 • Sentetik kumaşlar; viskoz, akrilik, polyester, vinil, naylon, şifon
 • Kamgarn kumaşlar; alpaka, tartan, astragan
 • Tropikal kumaşlar; krep, panama, gabardin, fresko, filafil şeklinde bilinir.

Bu kumaş sınıfları arasından, en uygun modele göre kumaş tercihi yapılır. Tesettür elbise modacısının tasarımına uygun seçtiği kumaş ile elbise tasarımı yapılır. Tesettür elbise satın alacak kişiler, kendileri için en rahat kumaş türündeki elbiseyi tercih ederek satın alırlar.

Tesettür Elbise Kombini Nasıl Yapılır?

Tesettür elbise giymeyi tercih eden kadınlar, çeşitli kombinelerle elbiselerini daha da şık hale getirir. Bu kombineleri yapabilmek için eşarp, ayakkabı ve çanta, takılar gibi birçok aksesuar bulunur. Giyilen elbisenin renk ve modeline göre eşarp, ayakkabı ve çanta seçimi yapılır.melike-tatar-tesettur-elbise

Bu aksesuarların yanında takı seçimi de elbise kombinini zenginleştirmek için oldukça önemli bir detay olarak bilinir. Takılar gold, gümüş veya renkli çeşitlerde bulunur. Uygun elbise modeline uygun aksesuarlar eklendiğinde, daha şık bir görüntü elde etmek mümkündür.

Tesettür Elbise Fiyatları Nelerdir?

Tesettür elbise fiyatları markaya ve modele göre değişiklik gösterir. Çünkü her elbisenin kumaş kalitesi ve tasarımı farklı olduğundan fiyat aralığı da farklıdır.

Genellikle tesettür elbise fiyat aralığının 149 TL ile 999 TL arasında olduğu bilinir. Tesettür giyim tercih eden kişiler, bütçelerine uygun elbiseyi seçme şansına sahiptir. Hemen hemen her bütçeye göre kıyafet tercihi yapmak mümkün.

Tesettür Elbiseye Uygun Eşarp Bağlama Stilleri Nelerdir?

Tesettür elbise kombininde en önemli ve en tercih edilen aksesuar eşarp olarak bilinir. Eşarp rengi, elbise rengine uygun şekilde tercih edilir. Birçok eşarp bağlama stili olduğu bilinir. Bu çeşitli eşarp bağlama stilleri ile elbiseler daha da şık hale getirilir. Eşarp bağlama stilleri;

 • Modern eşarp bağlama tekniği
 • Şal şeklinde eşarp bağlama tekniği
 • Dolama eşarp bağlama tekniği
 • Fiyonk eşarp bağlama tekniği
 • Omuzlara dökülen eşarp bağlama tekniği şeklindedir.

Giyilen tesettür elbiseye uygun eşarp, uygun eşarp bağlama tekniği ile bağlanarak daha da şık bir görüntü elde edilir. Eşarp bağlama stillerinin birbirinden farklı olması, giyilen elbisenin daha şık görünmesini sağlar.

Eşarp Fiyatları Nelerdir?

Eşarp fiyatları marka ve kumaş kalitesine göre birbirinden farklı fiyatlar ile alıcıların karşısına çıkar. Eşarplar düz renklerde veya çeşitli desenlerde bulunur. Tesettür elbise giyen kadınlar, seçmiş oldukları tesettür elbise modeline göre eşarp tercihini yaparlar.

Eşarp fiyatlarının 110 TL ile 1500 TL arasında değiştiği bilinir. Eşarp almak isteyen kişiler, bütçelerine uygun şekilde eşarp tercihi yaparlar. Eşarp tercihinin, elbiseyi daha da şık hale getirecek bir parça olarak bilinir. Eşarp tasarımları renk, desen ve model olarak birçok çeşitte bulunur.

Bir önceki makalemiz olan Zümrüt Yeşili Kombin başlıklı yazımızda Zümrüt Yeşili Kombin hakkında bilgiler vermekteyiz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tarz Kadın Blogu