Saç Uzatma Yöntemleri Nelerdir

2
355

Kadınların en büyük problemlerinden biri saçlarıdır. Çoğu kadın saçlarının uzun ve bakımlı olmasını ister. Saçlarınızın daha hızlı uzamasını sağlayan bazı yollar mevcuttur. Saçınızın uzamasını etkilemek için kırıklarınızı aldırabilirsiniz, kafanıza masaj yapabilirsiniz. Saçlarınızı temiz tutmanız, saç uzatma için önemlidir. Saçlarınızı banyodan sonra kurutmamak ve bakım yağları kullanmak, saçınız için güzel bir seçim olacaktır. Saç uzatmak için etkili olan yöntemlerden aşağıdaki şekilde bahsetmek mümkündür;

Saç uzatma için beslenme düzeni;

Beslenme düzeniniz, saçınızın uzamasında etkili bir faktördür. Besinlerde bulunan vitamin, mineraller, proteinler ve yağlar sayesinde, insanların metabolizmasını düzene girer. Bu da saçın uzamasında etkili olan bir yoldur. Özellikle de saçın uzamasını en çok etkileyen C vitamini, riboflavin ve biotin gibi, B vitamini içeren besinler alınmalıdır. C vitamini eksikliğiniz varsa, saçlarınız cansız ve donuk bir yapı alır. Bu vitaminlerin işlenmesini sağlayan, A, D, E ve K vitaminlerinin alınması da, saç uzatma için son derece önemli olan faktörlerdir. Vücudun sağlıklı bir şekilde çalışması için doymamış yağ asitlerinin ve omega yağ asidi içeren yağların bulunduğu besinleri tüketmeye dikkat etmelisiniz. Ayrıca folik asit, saçın yapı taşı olan keratin maddesinin oluşmasını sağlar, bu sebeple folik asitten zengin besinler alınmalıdır. Sebzeler arasında oldukça sağlıklı olan havucu çiğ olarak tüketilebilir, taze sıkılmış havuç suyu içilebilir ya da saçlara havuç maskesi yapabilirsiniz. Su tüketimi de saçlarınız için önemlidir. Günde, en az iki litre su tüketmeniz önerilir. Bu şekilde metabolizmanızın sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlayabilirsiniz ve bu da saçlarınız için yararlı olur. Saçın uzaması için en çok önerilen besinler havuç, somon, fındık, badem ve yeşil sebzelerdir.

saç uzatma
Sağlıklı bir şekilde saç uzatma için, beslenme düzeninizin iyi olması çok çok önemlidir. Çünkü saçlar da vücudunuzdan beslenmektedir ve folik asit alımı arttırılmalıdır.

Saç uzatma için saç temizliği;

Saçınızı yıkarken saç diplerinize uygulayacağınız masajlar, saçlarınızın uzaması için etkili bir yöntem olacaktır. Saçın hızlı uzaması için saç diplerinizin hava alması oldukça önem taşıyan bir faktördür. Saç diplerinizde biriken yağ, kir, kepek gibi yabancı maddeler, saç diplerinizin hava almasına engel olacaktır. Be sebeple saç temizliğinize dikkat etmeniz gerekmektedir. Saçınızı her gün yıkamanız, saçlarınızın kurumasına sebep olacaktır. Saçın kuruması da saç uzamasını yavaşlatan nedenlerin başında yer alır.

saç uzatma
Saçlarınızın sağlıklı uzamasını istiyorsanız, saç temizliğinize büyük önem vermeli ve saçlarınızın hava almasını sağlamalısınız.

Saç uzatma için saç bakım yağları;

Bakım yağlarıyla yapacağınız maskeler, saçınıza kaybettiği nemi geri kazandıracaktır ve saçlarınızın uzamasını sağlayacaktır. Saçı uzatmaya yarayan yağlar arasında Zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı, Isırgan otu yağı, Avakado yağı, Tatlı badem yağı, ve Keten tohumu yağı yer almaktadır.

Saç uzatmayı olumsuz etkileyen kırıklar;

Saçlarınızın kırıklarını aldırmanız, saç uçlarınızın hava almasına yardımcı olacaktır. Bu kırık aldırma işlemini rutin hale getirirseniz saçlarınızın ucu hava alacaktır ve hem daha çabuk uzayacak hem de daha sağlıklı bir görünüme sahip olacaktır.

Bunların dışında, saç dibinize uygulayacağınız masajlar sayesinde saç derinizdeki kan dolaşımını hızlandırır ve saçların daha hızlı bir şekilde uzamasına yardımcı olursunuz. Saçlarınız yapılan ısı, boya, perma ve röfle gibi işlemlerden dolayı kolayca yıpranabilir ve bu da saç uzamasına engel olur. Saçlarınızın uzaması için bu gibi uygulamalardan uzak durmanız gerekmektedir ya da bu durumları en aza indirgemeye çalışmalısınız.

Saçların görüntüsü herkes için önemlidir. Uzun saç seviyorsanız, yukarıda saydığımız saç uzatma yollarını deneyebilirsiniz. Bu yollar sayesinde saçlarınız hem hızlı bir şekilde uzar, hem de görüntü bakımından oldukça sağlıklı bir görünüme sahip olur.

saç uzatma
Saçlarınızı sağlıklı bir şekilde uzatmak için çeşitli saç serumları ve saç bakım maskeleri de işinize yarayabilir. Ancak bunların düzenli kullanılması gerekmektedir.

Bir önceki makalemiz olan Oje Modelleri İle Görsel Şıklık başlıklı yazımızda 2016 oje modası, oje sürme teknikleri ve oje trendleri hakkında bilgiler vermekteyiz.

2 Yorumlar

  1. merhaba saç uzatma problemleriniz var ise içerisinde B12 B6 ve yğksek oranda biotin maddesi içeren muyltivitamin ya da supplementlerden birini kullanmanızı öneririm.

CEVAP VER