Saç Dipleri Neden Acır-Nedenleri Ve Tedavisi

16.01.2023
1.827
Saç Dipleri Neden Acır-Nedenleri Ve Tedavisi

Saç dipleri neden acır-nedenleri ve tedavisi başlıklı yazımızda “saç diplerim acıyor” diyenler için saç diplerinde ağrı nedenleri ve çözümleri paylaşacağız. Aslında saç diplerinde acı ve dökülme, saç diplerinde yanma ve acı nedenleri doğru bilinen yanlış kaynaklı olabilir. Bu nedenle saç diplerinin acımasında nasıl geçer sorusunu merak edenler içeriğimize dikkatli göz atmalıdır.

Saç diplerinin acıması birçok nedenden kaynaklanıyor olabilir. Gelin şimdi hep birlikte saç dipleri neden ağrır sorusunun cevaplarını görelim.

Saç Dipleri Neden Acır Nedenleri Nelerdir?

Saç dipleri acıması sorununun belirgin bir nedeni yoktur. Bazı kişilerde basit nedenlerden dolayı kafa derisinde ağrı ve saç dipleri acıması görülür. Bazılarında ise saç dipleri acıması tedavi gerektirecek boyuttadır. Bazı kişilerde ise kullanılan ilaçların yan etkileri olarak kafa derisinde ağrı ve acıma görülmektedir.

Saç dipleri neden acır

Saç dipleri neden acır

Saç Diplerinde Acı Neden Olur?

Saçı çok sıkı toplamak ve uzun süre bu şekilde kullanmak saç diplerinde yıpranmaya ve acımaya neden olmaktadır. Yani sıkı toplamak saçı ve diplerini çok gerdiği için kafa derisinde yanma ve ağrıya neden olur. Sık sık “saç diplerim acıyor” diyorsanız, saçı sürekli toplamayın veya salaş şekilde toplayın.

Egzama Ve Mantar Enfeksiyonu

Sac kökleri neden acır? Yanlış şampuan, yanlık saç bakımı gibi nedenlerden dolayı saç derisinde meydana gelen tahriş ve mantar enfeksiyonundan bahsedelim.

Kadınlarda saç dipleri neden acır sorusunun en belirgin cevaplarından biri egzama ve mantar enfeksiyonlarıdır. Saç dersinde şişlik, kaşıntı ve kızarıklık ile kendisini göstermektedir.

Mantar veya egzama saç derisinde iltihaplanmaya neden olarak kafa derisinde ağrı ve acıya neden olmaktadır. Uzun süren kafa dersinde yanma ve ağrı varsa mutlaka bir dermatoloğa gitmelisiniz.

Saç dipleri

Saç dipleri

Dermatolog tedavisi görmeniz gereken saç dipleri acıması nedenleri nelerdir?

Sedef hastalığı, saç nezlesi, çok aşırı yağlı saç derisi, saç derisinde şişme ve saç derisinde yoğun sivilcedir. Ayrıca saç derisinde aşırı kuruluk ve bu kuruluğa bağlı yanma ve acıda da dermatoloğa gitmeniz gerekmektedir. Mantar enfeksiyonundan kurtulmak için mutlaka tıbbı tedavi görmelisiniz.

Yanlış Kullanılan Kozmetik Ürünler

Şampuanlar ve saç boyası kullanımı sırasında yapılan hatalar da saç diplerinizdeki acı nedeni olabilir. Saç derisinde kaşıntı ve saç derisinde yanma şikayetleri, çok nadir de olsa beraberinde saç dökülmesini de getirmektedir.

Sık sık saç boyamak, sık sık şampuan değiştirmek ve saç yapınıza uyumsuz şampuanlar kullanmak saç derinizi yıpratır. Yani saç derisinin normal kimyasını bozarak kaşıntı ve yanma ile birlikte dökülmeye neden olmaktadır. Uygun tedavi ile sorun ortadan kalkar.

Saç bakım ürünlerini kullanırken yaptığınız yanlışlar varsa ilk olarak bu alışkanlıkları bırakmanız gerekmektedir.

İnsanın Saç Dipleri Neden Acır -Saç Nezlesi

Saç nezlesi nedir? Birçok kişinin saç köklerinin iğne batması gibi şikayetleri vardır. İşte saç diplerinde acı ve ağrı nedenlerinden biride saç nezlesidir. Aslında saç nezlesi, saç diplerinde ağrı, acıma ve yanma gibi şikayetlerle kendisini göstermektedir.

Saç nezlesi nedenleri nelerdir?

Saçları yeteri kadar kurutmamak özellikle uzun saçlı kadınlar için saç nezlesini tetiklemektedir. Özellikle ıslak saçla rüzgarlı ve soğuk havaya çıkmak ya da uyumak da saç nezlesine neden olmaktadır. Bu nedenle özellikle uzun saçlara sahipseniz saçları tamamen kurutmalısınız.

Saç dipleri neden ağrır

Saç dipleri neden ağrır

Saç diplerinde acıma ve ağrı nedenleri arasında kemoterapi tedavisinde kullanılan ilaçların yan etkileri de görülmektedir. Kemoterapi bitiminde saç derisinde acı yanma ve saç dökülmesi gibi şikayetler ortadan kalkar.

Saç Diplerinin Acıması Ne İyi Gelir?

Saç derisinin aşırı derecede yağlı olması veya aşırı derecede kuru olması da saç diplerinde acıma ve ağrıya neden olmaktadır. Saçlardaki aşırı yağlanma ve aşırı kuruluk problemi ortadan kaldırıldığında saç diplerinde yanma, ağrı ve acı gidecektir.

Saç diplerinde acıma nedenleri ve tedavisi basit nedenlere bağlıysa alışkanlıklarınızı değiştirmek yeterlidir.

Aşırı derecede stres ve gerginlik saç diplerinde ağrı, kaşıntı ve acımaya neden olur. Bu nedenle gün içerisinde kendinize günün stresini atabileceğiniz anlar ayırmalısınız. Gün sonunda mutlaka ılık su ile duş almalısınız.

Bakımsız saçlar saç diplerinde problemlere neden olmaktadır. Sık sık yıkanmayan aşırı yağlı saçlar, düzenli olarak taranmayan keçeleşen saçlar problemlidir.  Çünkü bu tür durumlarda saç derisinde sorunların ortaya çıkması kaçınılmazdır.

Erkeklerde Saç Dipleri Neden Acır?

Kafaya dokununca acıması, kadınların olduğu gibi erkeklerinde problemidir. Kadınlarda saç diplerinde acı neden olur sorusunun cevapları ile erkek saç dipleri neden acır soru cevapları aynıdır.

Erkeklerde saçlarına düzenli bakım yaptırmalı, stresten uzak durmalı, saç dibi rahatsızlıklarında dermatoloğa gitmelidir.

Erkeklerde saç dipleri neden acır

Erkeklerde saç dipleri neden acır

Saçları çok sık sert fırçalarla taramak saç derinizi tahriş edecek ve saç dökülmesine varabilecektir. Saç dökülmesi öncesinde de kafaya dokununca acıma hissi görülmektedir.

Saç Diplerim Acıyor Diyenlere Doğal Tedavi Önerisi

Banyo sonrası 1’e 20 sirkeli su karışımı ile saç durulanması yapılmalıdır. Bu işlem saç diplerindeki kaşıntı, saç diplerindeki yanma saç diplerindeki acımayı rahatlatmaktadır. Çünkü sirkeli su, kafa dersinde biriken kimyasalları arındırarak kan akışını hızlandırmaktadır.

Aşağıdaki doğal kürle saç maskesi yaptığınız için saç diplerinde ağrı ve acının da önüne geçmiş olacaksınız.

Malzemeler

  • Yarım su bardağı ılık su
  • Yarım yemek kaşığı biberiye yağı
  • Yarım tatlı kaşığı lavanta yağı
  • Yarım çay kaşığı sirke

Bu karışımı  hazırlayarak saç dibinden ucuna kadar masaj yapın. Saçlarınıza uyguladığınız karışımı 15 dakika beklettikten sonra ılık su ile yıkayarak soğuk su ile durulayın.

Kınanın faydaları arasında saç dipleri tedavisi de bulunmaktadır. Düzenli aralıklarla kimyasal karışımı yapmadan saça kına yakma, saç dipleri probleminin önüne geçecektir.

SLS içeren şampuanlar saç derisine ve saç diplerine aşırı derecede zarar verir. Bu da saç diplerinde acıma, iltihaplanma, kaşınma ve ağrı gibi sorunlara neden olmaktadır. Bu tür problemlerin önüne geçmek için doğal şampuan ve saç bakım ürünleri kullanmalısınız.

Resim Galerisi: Saç Diplerinin Acıması

Bir önceki makalemiz olan Düz Kısa Saç Modelleri | Farklı Stillerle başlıklı yazımızda Düz saç ve Kısa Düz Saç Modelleri hakkında bilgiler vermekteyiz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tarz Kadın Blogu