Tarz Kadın

Saç Dipleri Neden Acır Nedenleri Ve Tedavisi

20.05.2021
1.008
Saç Dipleri Neden Acır Nedenleri Ve Tedavisi

Saç Dipleri Neden Acır Nedenleri Ve Tedavisi başlıklı yazımızda saç diplerim acıyor diyenler için saç diplerinde ağrı, saç diplerinde acı ve dökülme, saç diplerinde yanma ve acı nedenleri ve tedavisi hakkında bilgiler vereceğiz. Saç dipleri neden acır nasıl geçer sorusu saç dipleri problemi olanların merak ettiği ve en çok araştırdığı soruların başında gelir. Saç diplerinin acıması birçok nedenden kaynaklanıyor olabilir. Gelin şimdi hep birlikte saç dipleri neden ağrır sorusunun cevaplarını görelim.

Saç Dipleri Neden Acır Nedenleri Ve Tedavisi

Saç dipleri acıması sorununun belirgin bir nedeni yoktur. Bazı kişilerde basit nedenlerden dolayı kafa derisinde ağrı ve saç dipleri acıması görülür. Bazı kişilerde  saç dipleri acıması tedavi gerektirecek nedenlerden dolayıdır. Bazı kişilerde ise kullanılan ilaçların yan etkileri olarak kafa derisinde ağrı ve acıma görülmektedir.

Saç dipleri neden acır

Saç dipleri neden acır

Saçları sürekli çok sıkı toplamak ve uzun süre bu şekilde kullanmak saç diplerinde yıpranmaya ve acımaya neden olan en basit etkendir.

Saç Diplerinde Acı Neden Olur?

İlk olarak  yanlış şampuan, yanlış saç bakımı gibi nedenlerden dolayı saç derisinde meydana gelen enfeksiyon ve mantarlardan bahsetmek istiyoruz.

Saç Dipleri Acıması ( Egzama Ve Mantar Enfeksiyonu)

Kadınlarda saç dipleri neden acır sorusunun en belirgin cevaplarından biri egzama ve mantar enfeksiyonlarıdır. Kaşıntı ve kızarıklık ile kendisini gösteren bu rahatsızlıklar saç derisinde iltihaplanmaya neden olarak kafa derisinde ağrı ve acı ya neden olabilir. Böyle bir şeyden şüpheleniyorsanız mutlaka bir dermatoloğa giderek tedavi olmanız gerekmektedir.

Saç dipleri

Saç dipleri

Dermatolog tedavisi görmeniz gereken saç dipleri acıması nedenlerinden bazıları da sedef hastalığı,  çok aşırı yağlı saç derisi, saç derisinde yoğun sivilce, saç derisinde aşırı kuruluk gibi nedenlerdir.

Saç Diplerinde Acı Ve Dökülme

Şampuanlar ve saç boyası: saç derisinde kaşıntı ve saç derisinde yanma şikayetleri, çok nadir de olsa beraberinde saç dökülmesini de getirmektedir. Sık sık saç boyamak, sık sık şampuan değiştirmek ve saç yapınıza uyumsuz şampuanlar kullanmak saç derisinin normal kimyasını bozarak kaşıntı ve yanma ile birlikte dökülmeye neden olabilir. Uygun tedavi ile sorun ortadan kalkar.

İnsanın Saç Dipleri Neden Acır (Saç Nezlesi)

Saç diplerinde acı ve ağrı nedenlerinden biride saç nezlesidir. Saç nezlesi, saç diplerinde ağrı, acıma ve yanma gibi şikayetlerle kendisini göstermektedir. Saç nezlesi nedeni ise ıslak saçla rüzgarlı ve soğuk havaya çıkmak ya da uyumak olarak gösterilmektedir.

Saç dipleri neden ağrır

Saç dipleri neden ağrır

Saç Dipleri Neden Acır Nasıl Geçer?

Saç diplerinde acıma ve ağrı nedenleri arasında kanser gibi ciddi hastalık tedavisinde kullanılan ilaçların yan etkileri de görülmektedir. Kemoterapi sonrası  saç derisinde acı yanma ve saç dökülmesi gibi şikayetler ortadan kalkar.

Saç Diplerinde Acıma Nedenleri Ve Tedavisi

Saç derisinin aşırı derecede yağlı olması veya aşırı derecede kuru olması da saç diplerinde acıma ve ağrıya neden olmaktadır. Saçlardaki aşırı yağlanma ve aşırı kuruluk problemi ortadan kaldırıldığı zaman saç diplerinde yanma, ağrı ve acı ortadan kalkacaktır.

Aşırı derecede stres ve gerginlik saç diplerinde ağrı, kaşıntı ve acıma ya neden olur. Bu nedenle gün içerisinde kendinize günün stresini atabileceğiniz anlar ayırarak stresinizi deşarj etmelisiniz.

Bakımsız saçlar saç diplerinde problemlere neden olmaktadır. Sık sık yıkanmayan, düzenli olarak taranmayan saç derisinde sorunlar ortaya çıkacağı için saç diplerinde ağrı ve saç diplerinde acıma görülmesi olasıdır.

Erkeklerde Saç Dipleri Neden Acır?

Kadınlarda saç diplerinde acı neden olur sorusunun cevapları ile erkek saç dipleri neden acır soru cevapları hemen hemen aynıdır. Erkeklerde saçlarına düzenli bakım yaptırmalı, stresten uzak durmalı, saç dibi rahatsızlıklarında dermatoloğa gitmelidir.

Erkeklerde saç dipleri neden acır

Erkeklerde saç dipleri neden acır

Saç Diplerim Acıyor Diyenlere Doğal Tedavi Önerisi

Banyo sonrası 1’e 20 sirkeli su karışımı ile saç durulanması saç diplerindeki kaşıntı, saç diplerindeki yanma saç diplerindeki acımayı rahatlatmaktadır.

Aşağıdaki doğal kürü yaparak hem saç maskesi yapmış olacaksınız hem de saç diplerinde ağrı ve acının önüne geçmiş olacaksınız.

Malzemeler

  • Yarım su bardağı ılık su
  • Yarım yemek kaşığı biberiye yağı
  • Yarım tatlı kaşığı lavanta yağı
  • Yarım çay kaşığı sirke

Bu karışımı  hazırlayarak saç dibinden ucuna masaj yapın. Saçlarınıza uyguladığınız karışımı 15 dakika beklettikten sonra önce ılıktan biraz sıcak su ile yıkayarak ardından ılık su ile durulayın.

Kınanın faydaları arasında saç dipleri tedavisi de bulunmaktadır. Düzenli aralıklarla kimyasal karışımı yapmadan saça kına yakma işlemi de saç dipleri probleminin önüne geçecektir.

SLS içeren şampuanlar saç derisine mesaj diplerine aşırı derecede zarar verdiği için saç diplerinde acıma, iltihaplanma, kaşınma ve ağrı gibi sorunlara neden olacaktır. Bu tür problemlerin önüne geçmek için doğal şampuan ve saç bakım ürünleri kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Resim Galerisi: Saç Diplerinin Acıması

Bir önceki makalemiz olan Perma Modelleri Ve Fiyatları 2023 başlıklı yazımızda Perma modelleri Ve Fiyatları ve Perma Modelleri-Fiyatları Ve Yapılışı hakkında bilgiler vermekteyiz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tarz Kadın Blogu